Práce pro české společnosti

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #105 kdy: 22. 07. 2021, 09:02:20 »
Jen poopravím .. nejedná se o KH a DPH 4x do roka, ale 12x do roka (přechod z 12x na 4x ted zas tak easy není). Pokud má člověk jenom příjem z onoho "švarce", je to záležitost na 2 minuty, a mimochodem - být plátcem DPH je výhoda, nikoli nevýhoda.


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #106 kdy: 22. 07. 2021, 09:13:59 »
Jo, pravda, já jsem plátce DPH už dlouho, takže mám kvartální DPH "historicky".

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #107 kdy: 22. 07. 2021, 22:45:47 »
Oprostit se od osobních pocitů a brát to jako čistě racionální obchodní jednání je velmi správně. Dělám to automaticky (byť samozřejmě odmítnutí ze zajímavé firmy může zamrzet), myslel jsem, že to ta má většina lidí, ale asi ne.

Já to už dlouho považuji za samozřejmost, ale když se na mě obracejí různí (bývalí) kolegové, tak často vidím, že to samozřejmost není. Prostě do toho pořád tahají pocity, ego, uraženost a tak podobně. Nebo ten druhý extrém, co propadá pocitu méněcennosti, když ho někde odmítnou.

S tím hledáním svojí ceny tak, že chodím na různé pohovory a postupně ji zvyšuji, to mi moc praktické nepřijde. Jednak je to poněkud pracné a pak pro různé firmy má člověk různou cenu a firmy jsou obecně ochotné platit různě, takže je to stejně spíš jen řádový odhad. A ten můžu získat i tak, že se prostě mrknu na relevantní inzeráty, respektive dlouhodobě sleduji trh.

Platy často u inzerátů vůbec napsané nejsou. Když sleduješ třeba český trh, tak máš dost zkreslená data, protože spousta firem se ani nenamáhá dávat inzeráty na české portály.

Je pravda, že to co jsem popsal je pracné, na druhou stranu když se ti něco líbí, tak to prostě rovnou vezmeš. A víš přesně jak na tom jsi.

Pokud má člověk vyšší plat a je na IČO, tak se musí stát plátcem DPH, což znamená navíc 4x ročně kontrolní hlášení a přiznání k DPH. Není to tragédie a dá se to outsourcovat, ale je třeba s tím počítat. Já si komplet daně dělám sám, protože mě to baví. Mám koupenou ABRU, ročně stojí něco pod 1000,- a padají z toho potřebné exporty. Přiznání k dani z příjmů je kvůli mým dalším aktivitám složitější, to bych jedním exportem nepokryl. Naštěstí s ADISEPO se to celkem dá. Jo a ještě musí člověk 1x ročně udělat vyúčtování zdravotního a sociálního a nastavit zálohy.

Jo, to je pravda. Ale zase můžeš odepisovat náklady :)

K těm bonusům, je potřeba je brát jako nejisté, to ano. Ale je potřeba pracovat s pravděpodobností. 10k jistých je určitě lepší, než 10k v bonusech. Ale třeba 5k jistých není lepších, než 10k v bonusech s 80% pravděpodobností. Pokud tedy uvažujete čistě matematicky a nemá pro vás jistota příjmu velkou hodnotu.

Jasně, jenže problém je, že zvenku vůbec nemáš jak zjistit, jaká je ta pravděpodobnost. Firmy se většinou tváří, že prakticky stoprocentní, jenže reálně to je prostě dost náhodné. Třeba firma kde jsem dělal předtím vyplácela bonusy vždycky pravidelně, že to lidi brali skoro jako třináctý plat. Pak přišla korona a najednou se šetří a bonusy pro někoho nebyly a pro některé menší. Osobně se mě to netýkalo (dělal jsem kontraktora), ale nekteří lidé kolem mě z toho měli dost halo a z toho co dávali najevo bylo vidět, jak jim to narušuje běh celé domáctnosti.

Vést si CRM s informacemi o recruiterech je dobrý nápad. Mám to teď hrozně chaotické, vesměs ve formě kontaktů a LinkedIn nebo v mobilu, snad se mi to povede trochu uspřádat. Díky za nakopnutí.

No, já se takhle systematicky snažím vést úplne všechno, mám o tom rozepsaný blog už asi půl roku, ale pořád jsem se nedokopal ho dopsat.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #108 kdy: 22. 07. 2021, 23:06:21 »
nekteří lidé kolem mě z toho měli dost halo a z toho co dávali najevo bylo vidět, jak jim to narušuje běh celé domáctnosti
Vypichnem len túto vec, nevypovedá to skôr o katastrofálnom hospodárení týchto ľudí? Keby som ja mal žiť takto až na doraz, tak ma za chvíľu berie záchranka na psychiatriu s nervovým zrútením. Buď sú niektorí ľudia tak neskutočne blbý alebo som ja tak neuveriteľne paranoidný a úzkostlivý. Ja keď nemám rezervu na rok a pol keby mi totálne vypadli príjmy tak je mi zle. Ja viem, inflácia a bla bla bla, a peniaze na účte ZLE a investujte a kupujte finančné produkty a banka je tvoj priateľ atď. ale ako mať reálne likvidity niekde okolo 100k na účte aj keby som mal 10 mega vo finančných produktoch, tak by ma yeblo normálne. Zas ja som magor, čudák a viem, že tomuto dnešnému debt-driven systému nie tak úplne rozumiem. Zas ma nerozhodí keď mi neprídu bonusy.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #109 kdy: 22. 07. 2021, 23:21:42 »
At tak nebo tak  - těch 100 000 v Praze je nesmysl. At uz na IČO nebo na HPP. většinou v tomhle bludu žijou lidi, co se náhodou přes 100 přehoupli a pak žijou v tom, že to má přeci každej.

Ne, nemá. A to ani zdaleka. A to ani v Praze.

Ja vím že to většina lidí nemá (ostatně proto jsem to tam psal), ale nesmysl to fakt není. Pokud umíš programovat na dobré úrovni prakticky v čemkoliv, umíš anglicky, máš aspoň nějaké základní softskills a léta praxe, tak tyhle nabídky odháníš klackem. Nejlepší je, když mi lidi, o kterých vím, že něco umí minimálně na podobné úrovni jako já, tvrdí, že tohle je blbost a že je to jen můj pocit. Přesvědčovat je, že dělají pod cenou a že takovou nabídku nenajdou jednu, ale třeba padesát, to si vždycky připadám jak vůl. Prostě se seber a jdi to zkusit, přinejhorším ti řeknou že ne, ale když to vyjde, tak si přece polepšíš tak že bys tomu doslova předtím nevěřil.

Aby bylo jasno, mě je ve výsledku jedno za kolik lidi dělají. Nemám z toho provizi, ani to nějak negativně neovlivňuje můj život. Vůbec nemám pocit, že když někdo dělá za míň, tak je nějak méněcenný, nebo tak něco. Pokud jim to vyhovuje a jsou spokojení, tak není co řešit. Jen z osobní zkušenosti vím, konkrétně navíc osvěžené z úplně nedávné doby (viz ten článek, 2021/4), že společností ochotných nabídnout podstatně víc není pár, ale spousta. A to dělám python backend, což zdaleka není nejrozšířenější kobinace.

Já osobně například sdílím s kamarády a známými za kolik dělám, hlavně z tohohle důvodu. Když vidí, že za to můžu dělat já, tak jim většinou dojde, že není důvod proč si o to neříct taky. Přijde mi fascinující, že třeba za nima přijdu s úplně konkrétní nabídkou z firmy kde třeba v tu chvíli dělám (protože jsem ještě nezažil firmu, co by měla dostatek programátorů a všude hledaj), když vím že se poohlížejí po práci, a oni mi stejně tvrdí, že tolik by jim nikdo nedal. Nebo že si to nezaslouží. Proto jsem v tom článku tolikrát opakoval, že je to zákon trhu, ne nějaký morální nárok. Pokud jsou firmy co ti to nabídnou, tak se přestaň podceňovat, pěstovat si impostor syndrome a prostě přijmi že máš na trhu práce větší hodnotu, než sis do té doby myslel.

Jinak to rozhodně není moje první práce v téhle cenové hladině (ani druhá, ..), dokonce ani něco, co by mi přišlo dobře placené. Mluvil jsem o HPP, na IČO za tohle dělat se ti v podstatě ani moc nevyplatí (viz to co jsem psal, chce to mít tabulky kam započítáš dovolenou, daně a tak dál).


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #110 kdy: 22. 07. 2021, 23:28:25 »
Vypichnem len túto vec, nevypovedá to skôr o katastrofálnom hospodárení týchto ľudí?

Do velké míry ano. Já jsem chtěl zdůraznit, že to je psychologický hack, který firmy (resp. HRisti) používají na tebe. A je dobré tenhle hack prostě odrazit a úplně ho ignorovat, ne se na to navěsit jak na vějičku (ano, taky jsem se kdysi v mladistvé nerozvážnosti nechal opít rohlíkem) a počítat s tím že to budeš mít vždycky k platu.

Ja keď nemám rezervu na rok a pol keby mi totálne vypadli príjmy tak je mi zle. Ja viem, inflácia a bla bla bla, a peniaze na účte ZLE a investujte a kupujte finančné produkty a banka je tvoj priateľ atď. ale ako mať reálne likvidity niekde okolo 100k na účte aj keby som mal 10 mega vo finančných produktoch, tak by ma yeblo normálne. Zas ja som magor, čudák a viem, že tomuto dnešnému debt-driven systému nie tak úplne rozumiem. Zas ma nerozhodí keď mi neprídu bonusy.

Mě naučila investovat přítelkyně a Jenda z brmlabu; https://jenda.hrach.eu/w/ebroker. Oba dva v podstatě tím, že mi ukázali jak se to dá dělat. Zatím to cpu jen do relativně bezpečných ETF, konečně jsem se k tomu tenhle rok dokopal, když spořící účty padly pod 0.4% (0.1% nad 250k) a inflace mezitím vesele přerostla 3%. Samozřejmě se snažím diverzifikovat, takže jsem tam nenacpal všechno a i kdyby to celé zkrachovalo, tak mi pořád zbyde na dost dlouho, abych si v úplném pohodlí našel novou práci, nebo pokryl nepředpokládané výdaje.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #111 kdy: 22. 07. 2021, 23:28:53 »
Ja neverím, že v Prahe nemá kilo väčšina ľudí. Šak si pozrite životné náklady. To sú ti ľudia fakt tak blbý alebo klamú alebo reálne o IT vedia veľké hnedé len robia svaly? Však šmatlavá radovka stojí 14 mega prepána na to je aj 200k v hrubom málo. Ľudia vy kde žijete? To si neviete zabojovať fakt o nič? Prestávam rozumieť tomuto svetu čoraz viac.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #112 kdy: 22. 07. 2021, 23:33:41 »
Pre mňa je veľmi zlý pocit, keď spoznám borca, čo je 100x lepší než ja a berie o 40% menej. Nie som totálny psycho ani asocial tak ma to štve aj za neho, ale už som to prestal riešiť, lebo to sa vždy neomylne otočilo proti mne, keď som im úprimne chcel pomôcť aby si zabojovali o to čo im fakt patrí. Ja neviem, buď som hovädo ja, že som drzý a žmýkam a snažím sa vytrieskať zo všetkého absolútne maximum a sledujem trh, čítam aj zahraničné informácie aby som vedel ako to funguje inde, ake prachy sú inde alebo máme setsakramenský problém s extrémne veľkou časťou mužskej populácie trpiacou na nejakú formu úzkosti a panického strachu z obrany svojho vlastného záujmu a presadenia sa.

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #113 kdy: 23. 07. 2021, 01:16:13 »
to ze stoji nieco 14m neznamena ze si to kupuje bezny clovek. To je vsetko len iluzia z ktorej maju potom ludia len uzkostne stavy. Ja zarabam napr fakt ze nadpriemerne (5 ciferny v eurach) ale byvam v novostavbe za 200k euro a sporim si na auto a je mi moc dat za neho viac ako 20k napr.

to co vidis okolo ze "ludia kupuju baraky" je kombinacia hypoteky a vlastnych zdrojov, mozno nieco zdedili atd, ale garantujem ti ze nikto len tak nevyvali desat mega z vacku.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #114 kdy: 23. 07. 2021, 06:55:41 »
rada z tech lidi jeste bydli u rodicu nebo ziskali bydleni jeste za levno (treba od rodicu).
Tim padem neziji ve svete silenych zivotnich nakladu s tim zbytkem. Pokud maji nejakou historii v Praze.

Mam presne takovy pripady okolo sebe, kamarad s jeho zenou uz maji 3 nemovitosti, bytv Praze , dum na vesnici sdedili,dalsi 70m2 panelakovy byt v Praze koupil za cca 2 milliony (stavebni sporeni) pred cca 15 lety. Pritom v zivote pracoval jen v jednom zamestnani (universite) a jeho prijmy byly a jsou v mych ocich smesne.

Takze zije naprosto v pohode, bez stresu a nebyl nucen se stretnout s realitou. (OK, v podstate mu zavidim).

Samozrejme jakekoli jeho komentare k jakemukoli tematu jsou v podstate z jineho vesmiru. (si vzpominam na jeho "prece by nelhal, je to vysokoskolstky vzdelany inzenyr"). I kdyz po par setkanich s realitou v VZP a spolecenstvi vlastniku se to pomalu trochu zlepsuje.




Ja neverím, že v Prahe nemá kilo väčšina ľudí. Šak si pozrite životné náklady. To sú ti ľudia fakt tak blbý alebo klamú alebo reálne o IT vedia veľké hnedé len robia svaly? Však šmatlavá radovka stojí 14 mega prepána na to je aj 200k v hrubom málo. Ľudia vy kde žijete? To si neviete zabojovať fakt o nič? Prestávam rozumieť tomuto svetu čoraz viac.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #115 kdy: 23. 07. 2021, 07:28:53 »
Citace
Ja keď nemám rezervu na rok a pol keby mi totálne vypadli príjmy tak je mi zle. Ja viem, inflácia a bla bla bla, a peniaze na účte ZLE a investujte a kupujte finančné produkty a banka je tvoj priateľ atď. ale ako mať reálne likvidity niekde okolo 100k na účte aj keby som mal 10 mega vo finančných produktoch, tak by ma yeblo normálne

Je otázka, zda-li mít celou tuto rezervu čistě v penězích na účtě, zda třeba část nevložit do něčeho, co v případě nouze v peníze proměníte velmi rychle (např. drahé kovy). I třeba za cenu nějaké té ztráty v případě, že ty prostředky budete potřebovat velmi rychle po tom vložení. Záleží samozřejmě na tom, co přesně znamená "1,5roční rezerva" (jaké máte životní náklady).

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #116 kdy: 23. 07. 2021, 08:33:37 »
Ja neverím, že v Prahe nemá kilo väčšina ľudí. Šak si pozrite životné náklady. To sú ti ľudia fakt tak blbý alebo klamú alebo reálne o IT vedia veľké hnedé len robia svaly? Však šmatlavá radovka stojí 14 mega prepána na to je aj 200k v hrubom málo. Ľudia vy kde žijete? To si neviete zabojovať fakt o nič? Prestávam rozumieť tomuto svetu čoraz viac.

v praze zas tak vysoké životní náklady nejsou. jediný problém je bydlení. v praze hodne "náplav" bydlí v ruznbych spolubydlenich, takze naklady relativne malé.

a ne, fakt nemá kilo většina lidí. vidím to na platech kolegů :) ono člověk si nesmí dělat obrázek podle toho, co křičí lidi na forech (kde kazdej vykrikuje jak bere 200K za nic). realita všedního dne je, že naprostá většina "bouchačů" (dělník IT) v C# / .NET / ASP.NET jede za 70 - 90 (jak HPP tak ICO .. u ica je to trosku víc).

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #117 kdy: 23. 07. 2021, 09:09:50 »
Tak to je asi pravdas tema naplavama.
Tuhle jsem mluvil s ukrajinskym ridicem Uberu, ktery se ptal na moznosti bydleni v Cernosich a okoli , protoze "bydli ve Vinohradskym bytu, 4 na pokoj, 7000 kazdy.

Takze pokud je nekdo pomateny nebo tak zoufaly, tak si muze dovolit pristoupit na 50 000 na development, protoze minimalizoval naklady bydlenim pod mostem.

Nasazuji negativni ton, protoze tohle presne drzi cesky penize tam, kde jsou.
A muzete hledat paralelu (u bydleni) se Silicon Valley, kde se taky bydli sdilenim bytu, ale tam soucasne ti programatori nejdou pod 200k $, proto se tam cpou. (OK, znam cloveka ze San jose, co ma jen 180, ale ten je zajistenej z minula)

Ja neverím, že v Prahe nemá kilo väčšina ľudí. Šak si pozrite životné náklady. To sú ti ľudia fakt tak blbý alebo klamú alebo reálne o IT vedia veľké hnedé len robia svaly? Však šmatlavá radovka stojí 14 mega prepána na to je aj 200k v hrubom málo. Ľudia vy kde žijete? To si neviete zabojovať fakt o nič? Prestávam rozumieť tomuto svetu čoraz viac.

v praze zas tak vysoké životní náklady nejsou. jediný problém je bydlení. v praze hodne "náplav" bydlí v ruznbych spolubydlenich, takze naklady relativne malé.

a ne, fakt nemá kilo většina lidí. vidím to na platech kolegů :) ono člověk si nesmí dělat obrázek podle toho, co křičí lidi na forech (kde kazdej vykrikuje jak bere 200K za nic). realita všedního dne je, že naprostá většina "bouchačů" (dělník IT) v C# / .NET / ASP.NET jede za 70 - 90 (jak HPP tak ICO .. u ica je to trosku víc).

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #118 kdy: 23. 07. 2021, 09:20:06 »
hele, je tak tezky pochopit, ze se bavime o praze a nensilicon valley? takze je celkem irelevantni, kolik berou v sv ? :)

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #119 kdy: 23. 07. 2021, 09:24:41 »
hele, je tak tezky pochopit, ze se bavime o praze a nensilicon valley? takze je celkem irelevantni, kolik berou v sv ? :)

je to relevantne prirovnanie, ked uz ide nejaky developer do Prahy a byva tam v izbe v 4i spolu s dalsimi 5timi, tak ked chce usetrit na tomto fronte, tak by clovek predpokladal, ze tam ide preto, aby zarobil co najviac kesu a potom si poriesil uz nieco vlastne atd.

Lenze je vidno, ze toto sa nie vzdy deje, a ludom sa oplaca ist do Prahy "za par klackov" a ocividne im to viac menej ani velmi nevadi. To je ten paradox.