Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Bystroushaak

Stran: [1] 2 3 ... 12
1
Studium a uplatnění / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 05. 04. 2021, 19:19:16 »
Pokud si ale donesu vlastni job 10 000 Eur a budu ho chtit/muset  fakturovat pres Cool PPL (to byl ten scenar), tak 500 Eur za mesic jim klidne zaplatim, ale pokud chteji 3000 EUR (30% - se mi stalo u jineho pasaka), tak to fakt ne.

Já k tomuhle zastávám víc subjektivní přístup; pokud se takhle dostanu k jobu, kde mi dají přijatelné peníze, tak mi může být úplně jedno, co se děje někde na pozadí. Například když je pro mě přijatelné že budu dělat za 7k€/měsíc, tak je pro mě úplně irelevantní, že si někde na pozadí nějaké firmy mezi sebou za zprostředkování účtují další 3k€/měsíc, když bych tu práci jinak nesehnal.

Samozřejmě v případě, že bych mohl uzavřít smlouvu přímo, tak chci taky za 10k€, ale kdyby tohle bylo možné a já měl takové info, tak v tom personálka vůbec nefiguruje, takže ani nechápu proč se o téhle větvi argumentu bavit.

Obecně prostě zákon nabídky a poptávky. Stejně jako mi je jedno, že prodejce rohlíku má marži korunu, když je pro mě přijatelné zaplatit za rohlík 4kč, protože prostě jednak ani nevím, jak uzavřít smlouvu přímo s pekárnou na jeden rohlík, ale taky s tím nechci mít ten opruz. Sám mám ve svém okolí lidi, kteří i při nákupu rohlíku nadávají, že výrobní cena je 50 halířů, tak proč mají platit víc, ale pak stejně jdou a koupí to. Čímž vlastně říkají, že reálně ten problém jak koupit přímo od pekárny (případně jak si vyrobit rohlík ze surovin) řešit nechtějí, jen je baví se o tom rozčilovat (taky teda vůbec nechápou, že třeba doprava a distrubuce něco stojí a že ta cena je tak nízko jen když máš výrobu v nějakých kusech).

Tldr; řeším jen jestli to má nějakou hodnotu pro mě, a jestli je to pro mě akceptovatelné. A realita je prostě taková, že chci trávit čas pro mě relevantními věcmi, ne networkingem a hledáním prací, abych obešel všechny prostředníky.

Tohle se mimochodem vztahuje i na platy kolegů. Pokud například zjistím, že kolega na stejné pozici má dvakrát větší plat než já, tak je zde nějaký důvod pro závist? Není, protože buďto dělám za akceptovatelné peníze, nebo ne (ale pak tam teda nedělám, takže tohle neřeším). Jediné co mi to říká je, že může existovat prostor, abych si vyjednal víc, ale je otázka jestli to zvládnu a jestli mi to zaměstnavatel bude chtít dát.

2
Studium a uplatnění / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 05. 04. 2021, 19:01:08 »
Osobně mám historicky jednu špatnou zkušenost s personálními agenturami, kde asi radši nebudu jmenovat (ale mají v názvu slovo modrá ;)). Tam mi dali špatné informace (například že práce je na remote, i když není, což bylo super trapné, když jsem se tam potkal s bývalým kolegou, který tam přijel na výběrko až z Ostravy a hned na začátku mu řekli, že má smůlu), celou dobu mlžení ohledně detailů, divně psaná smlouva na asi dvacet stránek a po asi čtyřech měsících jsem se dozvěděl, že kontrakt na 6 měsíců bude trvat jen pět.

S CoolPeople jsem měl dobrou zkušenost, když jsem přes ně v 2018 hledal práci. Prostě jsem tam zavolal, řekl co umím, co hledám a oni mi dohazovali věci, ke kterým bych se jinak nedostal (nebyly veřejně inzerované). Jednu z nich jsem potom přijal, smlouva na stránku a půl, jasné a přehledné, platby vždy přesně na čas, jednou za pár měsíců mě jejich zástupkyně kontaktovala, zašla si se mnou na oběd, nebo na kafe, povyprávěla co mají za nové joby a tak podobně. Různé malé dárečky, jako nějaké energydrinky a láhev vína k narozeninám. Celkově jsem měl dobrý pocit, že se starají a nesajou jen prachy navíc. Pak ovšem můj kontakt tam dal výpověď, začaly být problémy s prodlužováním kontraktu, a třeba teď když jsem končil, tak jsem zjistil že tam mají totální bordel, kde mi volali tři různí lidé a nabízeli mi podobné věci, neviděli mě různě v systému a tak podobně. Taky nabídka práce nic moc, během asi měsíce a půl jsem dostal jen asi tři nabídky, žádná z nich mě moc nezaujala, lidi si tam pletli backend a frontend a tak podobně. Takže se obávám, že to asi upadlo.

Z poslední doby jsem měl super zkušenost s 3queens, kterou jsem zkontaktoval po linkedinu, dostal jsem od nich několik relevantních nabídek, měl jsem i pocit že rozumí třeba popisům práce a tak podobně. Osobní cally, pravidelné updaty po emailu a tak. Zatím se uvidí, jestli konkrétní práci vezmu, nebo ne, mám toho rozjednaného víc.

3
Studium a uplatnění / Re:Pohovory po letech freelance
« kdy: 18. 01. 2021, 13:49:51 »
Nicmene, z druhe strany je lehkomyslne si predstavovat stejnou mzdu jako zamestnanec vs prace na ICO. Jako zamestnanci vam firma plati dovolene, nemocenske, odstupne pri rozvazani pracovniho pomeru. To vsechno musite zapocitat. Mate mesic vyplaty bez prace(dovolena). Zamestnavatel plati 14 dnu nemocenskou(nekteri zamestnavatele maji jako benefit 100% nahradu mzdy a to i po 14 dnech). Pri ukonceni pracovniho pomeru se minimalne v IT firmach vzdy vyplaci nejake "padaky", pokud nejste uplna nula. :)

Tohle určitě beru, ale já jsem tam nešel na HPP (to vůbec nehledám), šel jsem tam s tím že budu dělat kontraktora a tohle bylo taky předem domluveno s HR, což se ukázalo jako další lež.

(OK, to je kontroverzni bod, casteji odchazi zamestnanec sam, za lepsim). Taky mate nejakou jistotu zamestnani. Malokdo jen tak propousti zamestnance. Neni to tak jednoduche. Takze stejna vyplata za ICO vs na vyplatni pasce jako zamestnanec ma vyssi hodnotu pro zamestnance. Nekdy to muze byt dost vyssi.

Jasně, ale to pro mě má v podstatě nulovou hodnotu. Zatím vždycky když jsem někde skončil, tak jsem si polepšil, takže to neberu jako nějakou tragédii, ale spíš jako příležitost si říct ještě o víc a prosondovat aktuální stav trhu, jestli mi to někdo dá. Že by nebyla práce, to nějak strach zatím nemám :)

4
Studium a uplatnění / Re:Pohovory po letech freelance
« kdy: 17. 01. 2021, 12:42:50 »
[Kontext; dělám python backendáře na freelance poslední roky]

Osobně mám divnou zkušenost se Seznamem, kde když jsem v 2018.7 hledal práci, tak mě uhánělo hrozně jejich personální oddělení. Volali mi několikrát, tak jsem jim pak na to kývnul a ještě se dopředu bavil o představách o platu. Slečna mě ujišťovala, že to určitě nebude problém, chtěla vědět kolik let mám praxe, jestli jsem pod sebou měl někdy lidi a tak podobně, nějak mi to vypočítávala a obecně jsme se dostali k přijatelné nabídce.

Vydal jsem se tedy na Anděl, do jejich sídla. Vstup je pěkný, očividně všechno dělané na míru, nepůsobilo to zrovna levně. Pohovor s dvěma programátory, byl tam asi nějaký test, už si přesně nepamatuji, jen že jsem prošel, i když jsem měl pár chyb. S programátory jsem se pak asi hodinu bavil o tom co jsem historicky dělal, jaký jsme měli tech stack, co dělají oni a co a jak používají. Přišlo mi to docela zajímavé. Pak přišla na řadu otázka peněz. A týpci na mě vybalili asi polovinu toho, co bylo domluvené s HR.

Prvně jsem si myslel, že se jedná o nějakou vyjednávací taktiku, tak jsem s nimi o tom zkoušel diskutovat, ale ukázalo se, že přes to vlak prostě nejede, že na to mají takový budget a nejde s tím nic dělat. Koukali na mě hrozně překvapeně, když jsem jim řekl částku, za kterou běžně dělám (na IČO jako kontraktor), a bylo vidět, že tohle nemají ani náhodou, protože se zaraženě ptali, kde jsem takové částky vzal a jestli mi to někdo zaplatí. Přišlo mi že pojmy jako tržní hodnota jim v tomhle kontextu vůbec nepřišly na mysl, dokud jsem jim neřekl že mám osm jiných nabídek za tohle, nebo víc.

Nebyla to vysloveně negativní zkušenost, protože potom jsem tam ještě hodinu zůstal a povídal si s nima o tom co dělají a jak to mají technicky řešené, ale celkově nechápu, proč tohle HR seznamu dělá, když očividně musí vědět, že ty peníze mi prostě nedaj. To jako doufají, že si řeknu že mají pěkné kancly, nebo zajímavou práci a spokojím se s půlkou toho co bylo předem domluveno?

Větší bizár bylo Barclays, kde mi volala ženská od nich ať tam jdu. Peníze nejsou vůbec problém (nabídli mi víc než jsem původně chtěl), ale vymámit z nich popis pracovní pozice, to bylo předem nemožné. Pak mi volalo ještě asi pět dalších personálek, kde hovor většinou probíhal stylem "Už vám volali z Barclays? Jo, tak naschle."

První kolo bylo telefonicky, možná byly dokonce dvě kola telefonicky. Pak si mě tam pozvali, na pohovoru bylo asi 12 lidí, prostě plná zasedačka. Pohovor v angličtině, chtěli tam po mě všechno možné, od nějakého testu, po návrh SQL databáze pro menší eshop a popis toho, jakou používám metodiku pro debugování. Celé to trvalo několik hodin. Na konci mi řekli, že jsem teda prošel, a jestli se nechci podívat kde budu pracovat.

Odvedli mě o několik pater víš, konečně s lidmi, kteří pro mě byli relevantní, a z nich jsem se dozvěděl, že se jedná o debugování nějakých python modulů ve windowsovém frontendu jakéhosi trading systému. Jako linuxový python backendář jsem tedy poděkoval, řekl že nemám zájem a tím to skončilo.


5
Studium a uplatnění / Re:Pohovory po letech freelance
« kdy: 17. 01. 2021, 11:47:57 »
Denně mi chodí průměně 2 nabídky práce na linkedinu - většinou od agentur... má nějakou výhodu nebo smysl jít přes ně, nebo je lepší odpovídat přímo firmě na nějakých pracovních portálech?

Výhoda může být, že se dostaneš k nabídkám práce, které bys jinak najít nemusel. Obecně imho má smysl jít přes ně, pokud ti nabídnou dost, ale záleží to agenturu od agentury. Některé fakt fungují a jsou schopny tě odstínit od spousty bullshitu (mám zkušenost třeba s CoolPeople), jiné (třeba m<modrá barva>) z mé osobní zkušenosti nedělají vůbec nic navíc, než jen proxy, která saje peníze, a ještě mají špatné informace a jednání s nimi je utrpení.

Má smysl psát do firem, které zrovna nikoho nehledají, ale líbilo by se mi v nich pracovat?

Určitě. Sám jsem takhle psal na pár pozic, zatím to nikdy nedopadlo, protože většinou hledali něco jiného, než co jsem aktuálně nabízel, ale je dobré že tam už mají můj životopis a pak se třeba ozvou zpětně.


6
Za sebe a ze své zkušenosti můžu říct, že pokud budeš fakt dobře umět ten python, tak je reálný dvojnásobek toho co jsi psal. Jako junior to ale vidím cca na těch 50-80k (na IČO), podle toho jak dobře umíš vyjednávat a prodat se.

IČO je více/méně standard, firmy to často preferují protože je to levnější než zaměstnanec.

7
/dev/null / Re:Auta na baterky - má to budoucnost?
« kdy: 28. 08. 2019, 15:17:08 »
Uniklý vodík také ničí ozónovou vrstvu.

Uniklý vodík se afaik naváže na kyslík a je z toho voda.

8
/dev/null / Re:Auta na baterky - má to budoucnost?
« kdy: 28. 08. 2019, 15:16:08 »
Vskutku, vodík vychází ze všeho úplně nejhůř: blbě se vyrábí, blbě se zkapalňuje a blbě se převádí zpět na elektřinu. Všechno to jde, ale z principu je to buď vysoce energeticky náročné, nebo to vyžaduje drahé kovy (typicky platina / nanotechnologie na elektrody) a je to tudíž drahé.

There are four main sources for the commercial production of hydrogen: natural gas, oil, coal, and electrolysis; which account for 48%, 30%, 18% and 4% of the world’s hydrogen production respectively. Fossil fuels are the dominant source of industrial hydrogen.

Tady je o tom celé video přeložené do češtiny: Jsou vodíkové články v elektromobilech výhodnější než baterie?, ze kterého mimochodem plyne že ztráty nabíjení baterií jsou docela malé, cca 6%. Oproti tomu ztráty už jen vytváření vodíků jsou přes padesát, a to tam není transport a zpětný převod na teplo / elektřinu.

10
Bazar / Re:Sháním knihu Čistý kód
« kdy: 23. 08. 2019, 22:12:02 »
Já doporučuji spíš tisk on demand na lulu.com. Tam nahraješ PDF a oni ti přímo vytisknou knížku na míru.

Čistý kód doma v češtině mám, četl jsem, ale prodej si nechvám na důchod, protože pokud ceny porostou tak jak rostou teď (dá se prodat za cca 1500), tak si za něj pak koupím byt :] Pokud není problém angličtina, tak na amazonu se dá koupit za normální ceny.

Zkoušel jsem psát i nakladateli, jestli by nechtěli vydat dotisk, ale slušně mě poslali do háje.

11
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 22. 08. 2019, 12:45:29 »
Hele, já nejsem tak bezohlednej jako ty, v tom je mezi náma asi ten rozdíl, že prostě sousedům nedělám v neděli bordel nad hlavama a nelepím se každému v autě na zadek, jen protože mám máslo na hlavě, ale tak jsme v ČR, a tady se bezohlednost bere jako známka demokracie, ok, možná právě lidi jako ty je ten pravej důvod, proč uvažuji o změně.

Vzhledem k tomu že se neznáme, tak netuším kde bereš informace o mojí bezohlednosti. Proč je lepší se nestěhovat v neděli a stěhovat se třeba v sobotu, to úplně nechápu. Nebo se stěhuješ jen o pracovní dny?

Přijdeš mi frustrovaný a mám pocit, že si myslíš, že tvoje frustrace zmizí, když se odstěhuješ někam jinam, protože tam bude všechno lepší. Přeju ti v tomhle hodně štěstí, ale silně o tom pochybuji.

Jinak co se týká nákladů, tak to jsou dvě stránky mince. Ano, v ČR je levně, ale za jakou cenu. Jsou tu snad nejvíc rovnostářské důchody v EU, s US ani neporovnávám, tam místo našich prodělečných fondů mají 401k a investují do akcií s 7% zhodnocením, o kterém se nám tu může v našich fondech jen zdát.

Tenhle argument jsem teda vůbec nepochopil. Tobě něco brání investovat do akcií?

Všímáš si toho co děláš? Zcela selektivně si vybíráš věci z celého světa, co se ti líbí, konstruuješ si z nich v hlavě jakousi virtuální dokonalou zemi a tu pak porovnáváš s ČR. Samozřejmě že někde na světě bude vždycky existovat něco co je lepší. Co to má za smysl? Pokud to chceš srovnávat, tak to srovnávej celkově. Když tam budeš žít, tak tam taky budeš žít celkově, ne že budeš mít důchod v americe a zdravotnictví v rakousku a školství v japonsku. Nevybírej si zúročení akcií, ale zamysli se že z toho reálně plyne, že spousta lidí tam důchod vůbec nemá, a taky si k tomu přidej další aspekty, jako zdravotnictví a tak podobně.

Zdravotní systém, ano je levný, v televizi ovšem dávali porovnání, záchody nemocnic v rakousku a německu a u nás. U nás, v některých nemocnicích netekla skoro ani teplá voda, mýdlo byl luxus, a toaleťák taky, v Rakousku tam měli několik dezinfekcí, atd. skoro ti tam zadek utírali a u toho servírovali kaviár, v porovnání v ČR.

Já teda nevím co jsi viděl ty, ale v nemocnici jsem osobně nic zas tak špatného nezažil. To že zase v průměru mají němci lepší záchody v nemocnicích je fajn, ale co jako?

Ono veskrze nejde jen o to, co člověk zaplatí, ale taky co za to dostane.

Hele, možná tě to překvapí, ale já s tebou souhlasím. Taky si myslím, že v ČR vesměs dostaneš míň, než bys měl na procenta toho kolik člověk platí.

Určitě souhlasím i s tím, že existují země, kde bys za svoje peníze dostal víc, ba dokonce že se tam i v průměru budeš mít líp. Původně jsem se vyjadřoval k tomu kolik chtít plat, a že v ČR to co tu někdo uváděl dostaneš taky. Taky jsem komentoval tu představu, že represe budou vždy jen ku prospěchu. To ti tak jen přijde, protože si selektivně vybíráš ty represe, se kterými bys zrovna teď souhlasil, protože ti vadí nějací lidi. Reálně ale budeš zažívat všechny možné omezení, a dřív nebo později třefíš i ty, která ti budou vadit a omezovat tebe.

Pokud si myslíš že ne, tak prostě hodně štěstí, třeba se ti to někde splní. Ty ses ptal na radu zda se ti to vyplatí nebo ne, tak se nerozčiluj, když ti lidi píšou co všechno zvážit.

12
Hledám práci / Re:Jak zacit jako OSVC?
« kdy: 21. 08. 2019, 02:39:47 »
navic ty jejich smlouvy jsou hodne omezujici a prakticky znemoznuji jakoukoliv samostatnou podnikatelskou cinnost.

To mimochodem nevím kde jsi vzal, když koukám na starší smlouvu od CoolPeople, tak má dvě stránky (to je nejkratší smlouva co jsem kdy měl, většinou se to pohybuje kolem deseti) a je tam jen úplně naprosté minimum, které neomezuje vůbec nic, spíš naopak jen určuje věci jako předání duševního vlastnictví a tak podobně.

13
Hledám práci / Re:Jak zacit jako OSVC?
« kdy: 21. 08. 2019, 02:35:44 »
To jsou hrozné kecy tady. Na spoustě míst, kde berou lidi na HPP tě rádi vezmou jako OSVČ, protože za tebe nemusí platit různé odvody a vyjde je to podstatně levněji. Prostě se zkus zeptat a nabídnout jim práci jako kontraktor.

Chce to ovšem počítat s tím, že ti nedají vybavení, nemáš dovolenou a tak podobně. To je třeba si zohlednit do částky o kterou si řekneš a obecně platí, že pokud to chceš dělat pod 100k/měsíc, tak se ti moc nevyplatí. Občas se to obchází přes to že ti to všechno pronajmou za pár korun.

Osobně jsem s OSVČ začal, když se na mě obracelo víc firem a dělal jsem různé zakázky, které jsem třeba vysoutěžil na tendermarketu (státní věci). Teď poslední dobou dělám spíš krátkodobější věci (půl roku / rok) pro větší firmy a přestože navenek práci pro kontraktory nenabízejí, tak když tam zavoláš a řekneš že bys měl zájem, tak zpravidla není problém. Speciálně menší firmy jsou pak vysloveně rády a občas se snaží tlačit i normální zaměstnance na OSVČ, protože za ně neplatí sociální, zdravotní, nemusí řešit různé další odvody, těhotenství, dovolené a nic. Pokud jsi schopný zdravý muž, tak se ti to vyplatí, ale chce to nezkostnatět, sledovat situaci na trhu a zákony a když se začne vítr obracet, tak se na to vykašlat.

CoolPeople nejsou špatní, mám s nimi zkušenosti a můžu říct, že nabízejí nějakou přidanou hodnotu. Jestli tě má trápit, že si za to berou něco navíc, když ti nabízí věci, ke kterým by ses bez nich třeba ani nedostal, to už nechám na tobě. Ale spíš bych do toho moc netahal ego.

OSVC ma spoustu rizik a stresu, navic neni jednoduche najit takovou praci, a kdyz uz ji najdes, nemas ji nikdy jistou jako zamestnanci. Nikdy nikam nebudes patrit. Radeji si najdi peknou praci na HPP v dobrem kolektivu a budes se mi lip. Na OSVC musis makat + musis makat o to vic, protoze si musis resit dane + musis si casteji hledat praci az te nebudou chtit. Na OSVC nemuzes byt nejaky prumerny jouda, zakaznici na tebe budou mit jina meritka. Navic musis resit i smlouvy, ktere byvaji mnohdy nevyhodne pro tebe, musis mit pravnika atp. Zamestnanci ti budou zavidet a budou ti klast pasti. Nemas zadnou ochranu zakoniku prace, rucis plnym svym majetkem a kdyz narazis na kretena, nemuzes se jen tak zvednout, ukazat fakace a odejit pryc.

Jaké máš a nemáš zodpovědnosti a práva určuje smlouva kterou uzavřeš. Osobně se řídím tím, že smlouvy co se mi nelíbí neuzavírám a nikdy ještě nebyl problém tam dát různé dodatky, či změnit konkrétní paragrafy. Například si tam dát paragraf, že smlouvu můžeš vypovědět behem měsíce bez udání důvodu a v několikrát jsem si tam přidával v podstatě všechno co mají běžní zaměstnanci, včetně maximální ručené částky a tak podobně. Smlouvy je zvykem posílat pár dní před jejich uzavřením, takže není problém si to důkladně prostudovat, vznést dodatky a tak podobně. Naopak u klasických pracovních smluv bývá časté, že to na tebe vybalí až v den nástupu a ještě jsou tam vymyšlenosti jako přesčasy a pohotovosti na telefonu, což třeba já jako kontraktor zásadně odmítám.

Je dobré si uvědomit, že speciálně v Praze je masivní nedostatek lidí. Možná dřív platilo že firmy tahají za kratší konec, ale v současné situaci ti rády vyjdou vstříc.

Jistoty jako zaměstnanci? Viděl jsi vůbec situaci na trhu? Pokud jsi programátor, tak máš jistotu zaměstnání i kdybys byl chromej, hluchoněmej a ještě úplně blbej. Samozřejmě to nemusí platit navždy, ale posledních pár let je situace na trhu taková, že lidi nejsou a firmy vezmou rády každého. U schopnějších a zkušenějších to žene možné mzdy brutálně nahoru. Vůbec není výjimka že jako OSVČ kontraktor máš násobně víc než ostatní zaměstnanci a většinou v libovolnou chvíli máš zároveň aspoň pět nabídek práce někde jinde.

Daně vyřeší software co stojí pár tisíc na rok, případně učetní, který stojí vesměs podobně.

14
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 20. 08. 2019, 15:06:40 »
Cca 75-80%, nemám úplně přesné počty, ale přibližně těch 20% si nechávám stranou a poplatím z toho sociální, zdravotní a daně a ještě tam většinou něco zbyde na horší časy. V minulosti jsem si ale neodepisoval dítě, což mi tenhle rok nějaké peníze taky ušetří. K tomu si přidej že můžu odepisovat od DPH prakticky veškeré technické vybavení co kupuju, což ušetří 20%. Takže notebook, monitor a takové ty obecné věci, kde finančák může uvěřit že to máš k práci (stůl třeba a tak).

15
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 20. 08. 2019, 13:25:18 »
OSVČ v předchozím příspěvku není zmíněno.

Doslova v první větě:

~5k€ můžeš mít i v Praze jako senior úplně bez problémů (mám jako osvč cca něco takového)

Stran: [1] 2 3 ... 12