Pomohl vám titul k lepší práci?

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #405 kdy: 05. 01. 2014, 21:58:50 »
Loool zrovnavat medicinu s IT, az mi zabehlo  od smiechu. Rozdiel je ten, ze medina sa doma naucit neda, ale IT ano. Ked niekto vystuduje IT aj na nejakej dedinskej VS, tak bude mat sakra vedomosti. Hlavne, ze bude v kaste vysokoskolakov. Inac dnes mi mama povedala, ze nech sa len ucim, budem mat vela penazi. :D To mi povedala, ked som jej povedal ze sa mi nechce ucit take somariny.
IMHO, ani IT sa neda naucit doma. To by si musel byt extra silna natura, aby si sa donutil ucit sa nejake teoretickejsie zaklady, pripadne aj prakticke predmety ako napr. algoritmy a struktury dat, alebo zaklady databaz. Doma sa naucis co pokladas za podstatne, t.j. nejaky programovaci jazyk, robit web atd.. Ale doma nemas ziadne mechanizmy kontroly kvality, ci to aj skutocne vies, alebo si len ty myslis, ze si sa to naucil. Na VS su zapocty, skusky. Je vacsia pravdepodobnost, ze kto to prejde ma urcitu uroven kvality.
Urcite su vynimky - ludia ktori su velmi inteligentni - idu za svojim cielom a VS povazuju za stratu casu.

Samozrejme pri jednotlivych kandidatoch tiez prihliadame na typ VS, ktoru dany clovek skoncil. Napriklad ak ma niekto skoncenu socialnu pracu a pise, ze IT je jeho hobby tak neberieme.

Ked sa nechces ucit somariny vykasli sa na to a skus to na vlastnej kozi. Mozno budes so svojim rozhodnutim spokojny a mozno ze budes po case lutovat. Ale osobne si myslim, ze tvoja mama ma pravdu, aj ked to ze to meria na peniaze je trochu smiesne.
 


eegoqu2I

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #406 kdy: 05. 01. 2014, 23:00:39 »
Anonymni IT potrehy z komercni sfery:

kolega na pozici programatora uspesne absolvoval kombinovane studium (informatika) a zustal porad na stejne pozici..
vedouciho udelali z cloveka za zasluhy..
tituly si nikdo nepise, dulezita je pracovni pozice..
zvyseny zajem pouze o uchazece s PhD titulem, ktere lze vyuzit..

V komercni sfere jde hlavne o business (= vysledky), ale osobne si myslim, ze jakekoliv tradicni vzdelani ma pro cloveka smysl, pokud ma zajem..

NejsemPHD

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #407 kdy: 05. 01. 2014, 23:53:08 »

Dramatické mi příjde obecně snižovat rozhled středoškoláků a mluvit o kastách, když oba víme, že kastovní systém u nás neexistuje. O chudacích jsem hovořil, protože slovo "chudák" je stejně silné jako "kasta" a vystihuje mé pochopení středoškoláka v ajfelově příspěvku.

http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99enesen%C3%BD_v%C3%BDznam


Přestaň, prosím, mluvit o nemocích a doktorech. Nicméně mluvíš o dvou možných variantách výběrového procesu, případně o jejich kombinaci. Několikrát do roka pohovory dělám a pokud bych měl kandidáty vybírat pouze dle bodu B, vybral bych na danéch pozicíe znatelně méně kandidátů.
Což je přesně to, co je často potřeba. Zejména pokud na každé inzerované místo přijdou stovky a tisíce životopisů

Dobrá, zmínil si Google. Dovolím si říct, že si tedy zvolil firmu, která je v dnešní IT společnosti vnímáná jako jistý karierní milník, nebo "sen" mnoha inženýrů. To, že Google bere na pozice SW inženýrů pouze vysokoškoláky a to ještě z prestižních škol, viš z vlastní zkušenosti, nebo dle čeho tak soudíš?
Tak si tam ty pozice vyhledej. Až tam najdeš zajímavou pozici, kde nebudou mít v požadavcích titul, tak vědět. A nezapomeň, že bakalářské studium v technických oborech je v Americe zcela plnohodnotné - a s titulem Bc. tam máš dost znalostí, aby ses tam přihlásil do doktorského studia.
Netvrdím, že zrovna do google je zcela nutný titul z prestižní univerzity - zrovna google byl známý tím, že své způsoby, jak hledal a přijímal talentované lidi celkem měnil. Ale ve všech prestižních firmách platí, že pokud pokud nemáte titul z prestižní univerzity, ale obyčejné univerzity, tak prostě musíte o to víc něčím zaujmout.

JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #408 kdy: 06. 01. 2014, 10:33:55 »
kolega na pozici programatora uspesne absolvoval kombinovane studium (informatika) a zustal porad na stejne pozici..

Podobne u toho znameho, tiez ma vystudovanu prezencnu formu studia a robi programatora stale, ale tak aj za slusne peniaze. Inac keby sa taky clovek, ktory predtym ucil na skole a ma tituly pred menom a aj za menom, a uchadzal by sa o pracu v nejakej firme, tak toho by mali zamestnat automaticky, bez pohovoru, no nie? :D

kazimir

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #409 kdy: 06. 01. 2014, 12:37:03 »
Citace
Což je přesně to, co je často potřeba. Zejména pokud na každé inzerované místo přijdou stovky a tisíce životopisů

Personalistu, který bude filtrovat na IT pozici v soukromm sektoru právě podle dosaženého vzdělání, bych ve své firmě nechtěl a takový personalista evidentně dělá svojí práci špatně.

Citace
Tak si tam ty pozice vyhledej. Až tam najdeš zajímavou pozici, kde nebudou mít v požadavcích titul, tak vědět. A nezapomeň, že bakalářské studium v technických oborech je v Americe zcela plnohodnotné - a s titulem Bc. tam máš dost znalostí, aby ses tam přihlásil do doktorského studia.
Netvrdím, že zrovna do google je zcela nutný titul z prestižní univerzity - zrovna google byl známý tím, že své způsoby, jak hledal a přijímal talentované lidi celkem měnil. Ale ve všech prestižních firmách platí, že pokud pokud nemáte titul z prestižní univerzity, ale obyčejné univerzity, tak prostě musíte o to víc něčím zaujmout.

Téměř u všech pozic má Google
Citace
BS degree in Computer Science or related field or equivalent practical experience.
 
Právě "equivalent practical experience" je tady poměrně důležité. Možná tě to překvapí, ale zúčastnil jsem se výběrového v Googlu v Mountain View na pozici "System Integrator" do Dublinu. Je to pozice kombinující znalosti SW inženýra a systémového inženýra. Co se týče konkrétních IT znalostí, tak požadavky byly například Python, Java, VOIP (podrobně SIP, ale i H.323), CTI, SQL, atd. Výběrové řízení jsem vyhrál a dostal jsem smlouvu (kterou jsem nakonec nepodepsal, protože jsem dostal lepší podmínky jinde, ale to není podstatné). Jak už jsem uvedl, mám pouze středoškolské vzdělání s maturitou a utkal jsem se s kandidáty s vysokoškolským diplomem. To, jestli je to dle tebe ta zajímavá pozice v zajímavé firmě, na kterou bych se neměl šanci dostat bez vysokoškolského titulu, jak si uvedl na začátku, nechám na tvém posouzení.


Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #410 kdy: 06. 01. 2014, 12:41:58 »
To by si musel byt extra silna natura, aby si sa donutil ucit sa nejake teoretickejsie zaklady, pripadne aj prakticke predmety ako napr. algoritmy a struktury dat, alebo zaklady databaz.
Můžeš to nějak konkretizovat? Co přesně se v IT široce používá a člověk musí být extra silná nátura, aby se to naučil sám?

Třeba můžeš dát příklad těch datových struktur. Musím být extra silná nátura, abych sám pochopil, co je to linked list, ring buffer nebo hashtabulka? Nebo co konkrétně máš namysli? (mám takové podezření, že tady máme opět náběh na tradiční argumentaci: musíš přece znát X! -- A proč jako? -- No používá se to přece při psaní 3D vizualizačních enginů používaných v jaderných elektrárnách a pro algoritmy řídící přistávání sond na Měsíci!)

A co ty základy databází? Co tím myslíš? Doufám že ne, že se člověk nemůže sám naučit SQL?

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #411 kdy: 06. 01. 2014, 12:51:54 »
Téměř u všech pozic má Google
Citace
BS degree in Computer Science or related field or equivalent practical experience.
 
Právě "equivalent practical experience" je tady poměrně důležité.
Nejenom to. Ono i u toho BSc je dobré se podívat, jak to BSc na zahraničních univerzitách vypadá. Onehdy jsem si tak ze zájmu pouštěl pár veřejně dostupných kurzů z různých prestižních světových univerzit a neřekl bych, že bych tam viděl to, co se propaguje u nás ("hlavně teoretické základy, praxi se naučíte sami") - naopak, všechno pěkně na praktických příkladech, vysvětlené, aplikované. Úroveň teoretické onanie skoro nulová...

Výběrové řízení jsem vyhrál a dostal jsem smlouvu [...] Jak už jsem uvedl, mám pouze středoškolské vzdělání s maturitou
Super, to je fajn, že jsi napsal!

Mám pocit, že všechny tyhle debaty jsou taženy hlavně mýty - argumentací něčím, co člověk sám nezažil, urban legends... Mýtem o prestižních univerzitách plných teorie (viz výš), mýty o Googlu, mýty o zaměstnavatelích obecně, zobecňováním vlastních dojmů (přání otcem myšlenky)...

Třeba se tady pořád vytahovalo, jak Google dává u pohovoru logické hádanky. A co se nestalo? Google si změřil korelaci mezi výsledkem v hádankách a praktickými výsledky v práci, zjistil, že korelace je prakticky nula, a tyhle testy zrušil. Ovšem jako urban legend už to zůstává...

gamer

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #412 kdy: 06. 01. 2014, 12:54:35 »
Personalistu, který bude filtrovat na IT pozici v soukromm sektoru právě podle dosaženého vzdělání, bych ve své firmě nechtěl a takový personalista evidentně dělá svojí práci špatně.

Personalista jen plní zadání, které dostal od vedení. Můžeš si o tom myslet, že je to špatně a můžeš si i myslet, že člověk se SŠ by tu práci zvládl stejně dobře jako človek s VŠ (klidně to může být i pravda), ale to stejně nic nemění na tom, že životopis kandidáta se SŠ skončí u personalisty v koši. Takových pozic najdeš docela dost, namátkou třeba:
http://www.linkedin.com/jobs2/view/10305756
Neříkám, že je to nějaký dream job, nicméně ten papír z VŠ opravdu někteří zaměstnavatelé požadují.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #413 kdy: 06. 01. 2014, 13:16:30 »
to gamer:
Ja treba VS nemam, a pri drtive vetsine pohovoru kde byla pozadovana VS jsem se dostal za personalistu. Nektere vysly, jine nikoliv, nicmene jako feedback, ktery se v zahranici dava uplne bezne na rozdil od nasich koncin, jsem nikdy jako duvod k odmitnuti nevidel, ze bych nemel VS.

to Mirek Prymek:
[quoe]Třeba se tady pořád vytahovalo, jak Google dává u pohovoru logické hádanky. A co se nestalo? Google si změřil korelaci mezi výsledkem v hádankách a praktickými výsledky v práci, zjistil, že korelace je prakticky nula, a tyhle testy zrušil. Ovšem jako urban legend už to zůstává...[/quote]
Ja pred par lety na toto tema cetl studii, kde vedeni velke firmy kompletne predelalo HR oddeleni s tim, ze jim dodava spatne zamestnance a po nejake dobe se zjistilo, ze vina nebyla v HR, ale v nizsim managementu, ktery proste nedokazal vyuzit dodany potencial a ty lidi defacto zahrabal az znicil.

Citace
Nejenom to. Ono i u toho BSc je dobré se podívat, jak to BSc na zahraničních univerzitách vypadá. Onehdy jsem si tak ze zájmu pouštěl pár veřejně dostupných kurzů z různých prestižních světových univerzit a neřekl bych, že bych tam viděl to, co se propaguje u nás ("hlavně teoretické základy, praxi se naučíte sami") - naopak, všechno pěkně na praktických příkladech, vysvětlené, aplikované. Úroveň teoretické onanie skoro nulová...
Kdyz jsem zil v Irsku hlasil jsem se na Limerick Institute of technology na program http://www.lit.ie/Courses/LC239/default.aspx. V te dobe asi za trochu jinych podminek.
Prijimaci rizeni probihalo formou pohovoru rekl bych american style telocvicne, kde meli jednotlive katedry sve stolky se zastupci a ty postupne hovorili s uchazeci na tema proc jste se rozhodl pro nasi skolu, proc tento obor, jake mate zkusenosti, ceho chcete dosahnout etc. musim rici, ze mne velice prekvapila sdilnost vsech pritomnych. Pote si nas vzal vedouci technicke casti na prohlidku uceben a oproti tomu co jsem zazil u nas sem nestacil zirat. Velmi dobre vybavene laboratore s volnym pristupem i mimo vlastni hodiny po dohode s vedoucim ucebny vybavene v prevazne mire Cisco vyrobky vsech moznych druhu, virtualizovane prostredi (tusim ze to meli na ESXi) pro testovani OS na skolni VLAN atd.
Nicmene pointa je v tom, ze presne jak rika MP, cely obor byl zameren na praxi s absolutnim minimem teorie, na rozdil od nasich bc. programu a po vycerpavajicim rozhovoru s onim profesorem mi on sam doporucil, abych se na to vykaslal, ze s mymi zkusenostmi by bylo jen velice malo co by mne za ty 4 roky naucili. Pripoctu-li k tomu ze bych musel platit 2000 ecek za rok (ne neni to soukroma univerzita a ano plateji i domaci k velke nelibosti mistnich, kteri maji za to, ze vsude na svete je VS zdarma) tak jsem se na to vykaslal.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #414 kdy: 06. 01. 2014, 13:36:15 »
Ja pred par lety na toto tema cetl studii, kde vedeni velke firmy kompletne predelalo HR oddeleni s tim, ze jim dodava spatne zamestnance a po nejake dobe se zjistilo, ze vina nebyla v HR, ale v nizsim managementu, ktery proste nedokazal vyuzit dodany potencial a ty lidi defacto zahrabal az znicil.
U různych firem to může být různý, já jenom prodávám jak jsem koupil.

Citace
Years ago, we did a study to determine whether anyone at Google is particularly good at hiring. We looked at tens of thousands of interviews, and everyone who had done the interviews and what they scored the candidate, and how that person ultimately performed in their job. We found zero relationship. It’s a complete random mess, [...]
On the hiring side, we found that brainteasers are a complete waste of time. How many golf balls can you fit into an airplane? How many gas stations in Manhattan? A complete waste of time. They don’t predict anything. They serve primarily to make the interviewer feel smart.

a speciálně pro tohle téma:
Citace
What’s interesting is the proportion of people without any college education at Google has increased over time as well. So we have teams where you have 14 percent of the team made up of people who’ve never gone to college.
http://www.nytimes.com/2013/06/20/business/in-head-hunting-big-data-may-not-be-such-a-big-deal.html?pagewanted=1

...jak říkám: urban legends, nothing more...

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #415 kdy: 06. 01. 2014, 14:21:05 »
Musím být extra silná nátura, abych sám pochopil, co je to linked list, ring buffer nebo hashtabulka? Nebo co konkrétně máš namysli?
Ano napriklad take veci... Ale ty uz VS mas a teraz to tu z nejakeho dovodu bagatelizujes. Prespokladam, ze keby ta na VS nedonutili sa tieto veci ucit, tak teraz ani nevies ze nieco take exitstuje :-)

JS

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #416 kdy: 06. 01. 2014, 14:37:09 »
Musím být extra silná nátura, abych sám pochopil, co je to linked list, ring buffer nebo hashtabulka? Nebo co konkrétně máš namysli?
Ano napriklad take veci... Ale ty uz VS mas a teraz to tu z nejakeho dovodu bagatelizujes. Prespokladam, ze keby ta na VS nedonutili sa tieto veci ucit, tak teraz ani nevies ze nieco take exitstuje :-)

Tohle me, musim se priznat, na panu Prymkovi take fascinuje..

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #417 kdy: 06. 01. 2014, 14:39:26 »
Inac keby sa taky clovek, ktory predtym ucil na skole a ma tituly pred menom a aj za menom, a uchadzal by sa o pracu v nejakej firme, tak toho by mali zamestnat automaticky, bez pohovoru, no nie? :D
Bez pohovoru urcite nie.
Problem s takym clovekom moze byt zase ten, ze trpi psychickymi neduhami vypestovanymi pocas dlhej doby stravenej v skolstve. Napriklad clovek odtrhnuty od reality, ktory sa snazi presadzovat za kazdu cenu svoje nazory, nepripusta diskusiu, nekooperuje, namiesto praktickych vysledkov len filozofuje, ... atd sa do teamu nehodi. Urcite si niekoho takeho v skolstve uz stretol  ;D

Novy

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #418 kdy: 06. 01. 2014, 14:48:02 »
Musím být extra silná nátura, abych sám pochopil, co je to linked list, ring buffer nebo hashtabulka? Nebo co konkrétně máš namysli?
Ano napriklad take veci... Ale ty uz VS mas a teraz to tu z nejakeho dovodu bagatelizujes. Prespokladam, ze keby ta na VS nedonutili sa tieto veci ucit, tak teraz ani nevies ze nieco take exitstuje :-)

Jako středoškolák netechnického směru to zas za tak velkou teorii nepovažuji, všechno to jsou ryze praktické věci, které se normální profesní programátor ve vlastním zájmu naučí.

ded kenedy

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #419 kdy: 06. 01. 2014, 15:01:10 »
Citace
Jako středoškolák netechnického směru to zas za tak velkou teorii nepovažuji, všechno to jsou ryze praktické věci, které se normální profesní programátor ve vlastním zájmu naučí.

Z moji zkusenosti mohu rict, ze drtiva vetsina stredoskolaku netusi, co je to hash tabulka a ti co tusi, tak netusi, jak udelat rozumnou hashovaci funkci. Kdyz prijde na seznamy, tak ty nejaky zpusobem daji, ale treba uz nedokazi rozlisovat slozitosti operaci u ArrayListu a LinkedListu. Zrovna nedavno jsem narazil na cloveka, ktery programuje deset let a na vsechno pouzival pole.