Pomohl vám titul k lepší práci?

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #375 kdy: 28. 11. 2013, 15:35:57 »
Tak me pak stvou kecy pipinek ktery materskou dovču vydavaj za galeje kdyz v zivote nepoznaly co je to mit starosti.
By mě zajímalo, s kolika dětmi jsi byl na mateřské, a co se z nich vyklubalo. ;D


JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #376 kdy: 05. 01. 2014, 11:58:33 »
Tak aby som to trosku ozivil. Momentalne som ukoncil 1. semester na FI MU odbor SSME. Na FI som presiel z FIT VUT. Tak par postrehov. Prestupil som hlavne kvoli volnosti a organizacii predmetov. To splnilo moje ocakavania a umoznilo mi to brigadovat ako .Net vyvojar. Mal som 6 predmetov. Da sa povedat, ze prinos mi dali asi AZ 2 :). Co sa vyucuju 2 predmety v anglictine od toho som ocakaval najviac, ale kedze po par prednaskach som tam prestal chodit, pretoze vzdy po skonceni som mal pocit, ze neviem co si odniest z toho, tak som sa nato vys*al.  Prave sa ucim na jeden predmet, kde je asi 500-600 slajdov cisteho textu a uplnych zbytocnosti. K comu? Co mi da do zivota teoria ohladom Information Security Management System? Urcite ma niekto zamestna na nejaku poziciu po skonceni skoly, co sa bude tykat ISMS alebo CEO :D :D.  Mam pocit, ze su to zabite hodiny citanim takych hluposti a radsej by som si precital nieco o SQL popr. .Net alebo konecne docital knizku od Simona Sineka - Zacnete s proc, ktora ma ozaj lepsi prinos nez ta kopa slajdov :D :D . Takze ked to tak zhrniem, neviem ci je to k niecomu dobre, ked mi nieco do zivota dali 2 predmety zo 6 :)

BTW: Spoznal som vdaka jednemu predmetu dvoch ludi, ktori to vyucovali, z ktorych jeden je SCRUM Master a druhy ProductOwner. SCRUM Master vystudoval Ing. na FITe a zaroven aj Mgr. SSME na FI. Ked sa zamyslim, k comu su stravene tie roky tolkou drinou? Sam povedal, ze vela veci co studoval su mu k ho*nu (o teoretickej informatike ani nehovorim :D), a ze programatora (popr. nieco ine) uz by nemohol robit, pretoze sa nepohybuje v tych technologiach.
Takisto ProductOwner vystudoval VS, ktora k jeho povolaniu mu je ozaj na dve veci.
Vazne stoji na zamyslenie ta VS. Sam po tomto semestri zvazujem, ci to ma naozaj zmysel a neist radsej uz niekam zarabat, co mi da z praktickeho hladiska najviac.

skolak

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #377 kdy: 05. 01. 2014, 12:40:34 »
Dyť se to tu psalo všude. Naše školy jsou k ničemu a choděj tam jen lemplové, protože je to jednoduchý. A ti nejhorší tam zůstanou a pak učí. Je to sice smutný, ale za pár desítek let uvidíš následky :D

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #378 kdy: 05. 01. 2014, 13:10:26 »
... spoznal som vdaka jednemu predmetu dvoch ludi, ktori to vyucovali, z ktorych jeden je SCRUM Master a druhy ProductOwner. ...

 :o
A z těchto dvou lidí sis udělal závěr?
Goood.

JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #379 kdy: 05. 01. 2014, 13:23:50 »
To nie, ziadny zaver som nespravil. Oni to boli externisti a na kazdej hodine bol niekto iny z firmy. Na konci semestra sme boli na pivko a sami povedali, ze ich pri pohovore nezaujima titul, alebo velmi minimalne. Predovsetkym ide o u pohovoru o to, aky je clovek a co vie (aj ked nieco nevie, tak ho zaucia), podstatne su pre nich aj soft skills daneho uchadzaca. Asi by nechceli cloveka, co aj ked ma doktorat, je dobry, ale do kolektivu by nezapadol a len by ten kolektiv narusal.


JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #380 kdy: 05. 01. 2014, 13:45:56 »
este by som doplnil. Co brigadujem pre jedneho cloveka, ktory ma garazovu firmu (kedysi pracoval ako programator), tak ma titul z VS, ktora nema vobec dobre meno v nasich koncinach. Je to uplna slabota. Ten clovek titul ma, ale absolutne nevie pracovat s ludmi, absolutne nevie riadit firmu, hoci sa snazi nato hrat, ale hranie sa na big bossa to mu ide. Sam sa divim, ako mu moze ta firma stale fungovat :D .
A jeden rodinny znamy, vystudoval pred asi 12-13 rokmi VS. Robi ako programator a ma aj slusny plat. Myslim, ze k tomu, ako dnes zaraba, mu to Ing. pred menom nepomohlo. Pomohlo mu to mozno tak v roku 2001, ked si hladal prve zamestnanie a titul bol vtedy vazeny. A dost pochybujem, ze by teraz dokazal vyplodit nieco z algebry alebo nejake dif. rovnice, ktore sa istotne ucil :)

pepak

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #381 kdy: 05. 01. 2014, 14:20:48 »
A dost pochybujem, ze by teraz dokazal vyplodit nieco z algebry alebo nejake dif. rovnice, ktore sa istotne ucil :)
To je sice asi pravda, ale kdyby náhodou narazil na úlohu, která vyžaduje řešení diferenciálních rovnic, tak by 1) zřejmě poznal, že to je úloha na diferenciální rovnice, a 2) po relativně krátkém osvěžení pozapomenutých znalostí by to dokázal vyřešit. V tomto ohledu si myslím, že VŠ vzdělání smysl jednoznačně má. Můžeme ovšem diskutovat o tom, jestli cena (čas strávený studiem, když mohl programovat a tím získávat zkušenosti i peníze) není příliš vysoká vzhledem k očekávaným přínosům.

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #382 kdy: 05. 01. 2014, 14:28:48 »
...
Myslim, ze k tomu, ako dnes zaraba, mu to Ing. pred menom nepomohlo. Pomohlo mu to mozno tak v roku 2001, ked si hladal prve zamestnanie a titul bol vtedy vazeny. A dost pochybujem, ze by teraz dokazal vyplodit nieco z algebry alebo nejake dif. rovnice, ktore sa istotne ucil
...
Same zvasty: Raz hovoris ze NEPOMOHLO - potom zas POMOHLO, tak teda ani sam nevies ci ano, alebo nie.
Ked si presvedceny ze VS je na h***o tak si si mal urobit ucnovku, alebo si mal ist robit hned po ZS. Potom naco studujes VS teraz, ked si presvedceny, ze je ti to na nic? Zrejme sa bojis, ze bez VS budes mat horsie predpoklady ziskat dobre zamestnanie ?
Toho dotycneho, ktoreho tu ospevujes mozno prave na tej algebre a dif.rovniciach vycvicili, tak ze sa naucil riesit prblemy, ziskal disciplinu a zmysel pre detail. A vdaka tomu mozno zaraba slusne prachy... mozno keby VS nezvladol tak by ho tam kde teraz je ani nezobali.
Pozri si niektore inzeraty: jednoznacne pozaduju vysokoskolske vzdelanie I. alebo II. stupna.
Preco asi? Lebo ked to niekto preskakal, je tam vacsia pravdepodobnost ze nadobudol pozadovane vlastnosti, t.j.:
* schopnost rycho sa ucit nove veci
* schopnost riesit problemy
* preciznoct a zmysel pre detail
* disciplina
...ATD...ATD

Urcite existuju vynimky, t.j. ludia ktori maju horeuvedene vlastnosti a VS nerobili.
Ja osobne by som noveho vyvojara bez VS do teamu nezobral - jedine ze by som ho uz pred tym dlhu dobu poznal a vedel, ze vie robit co treba.

eiffel

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #383 kdy: 05. 01. 2014, 14:43:21 »
Kamenujte si mne jak chcete ale:
Mnoho mých známých - odborníků na elektroniku a IT - mají středoškolské vzdělání (maturita je stejně jen cár papíru, takže to nerozlišuji).
Vypracovali se vlastní pílí vysoko - ALE - jsou to a navěky budou pořád lidé se středním vzděláním.
Už při jednání s nimi cítíte, jak jim chybí rozhled daný jen a pouze - vysokou školou.
Není to jen o znalostech - vysokoškolský systém je specifický a jen jeho absolvováním postoupíte do vyšší kasty.
Je to prostě tak.

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #384 kdy: 05. 01. 2014, 14:59:45 »
z ktorych jeden je SCRUM Master a druhy ProductOwner
...
programatora (popr. nieco ine) uz by nemohol robit, pretoze sa nepohybuje v tych technologiach.
;D
Vysledkom projektov, kde si zoberu takych SCRUMov byva akurat kopa elektronickeho odpadu.

JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #385 kdy: 05. 01. 2014, 15:03:35 »
Hovorim, pomohlo mu to mozno v roku 2001 co je 13 rokov dozadu, ked skoly v tej dobe nechrlili samych absolventov a skola bola asi jeden vierohodny dokaz, ze by clovek mohol cosi vediet. V tej dobe bolo mozno tazsie si najst brigadu v oblasti IT, takze zamestnavatel sa mohol spolahnut len na tu VS a na nejake "pokusy" co si robil clovek sam  vo volnom case. Ale teraz o 13 rokov neskor urcite, ked isiel do noveho zamestnania sa ho nepytali na skolu a nedali mu o 500e viac, takze teraz pri hladani zamestnania mu to urcite nepomohlo, ale pomohli mu nadobudnute skusenosti rokmi praxe. Skola sa moze maximalne riesit pri junior poziciach alebo poziciach pre absolventa, ale isto nie pri cloveku, ktory ma za sebou roky praxe. A ja uz mam za sebou I. stupen a predtym, ze som ho ukoncil, tak som behal po pohovoroch, kde sa nepytali na skolu, ale vzdy sme presli nato, co ovladam, na moje referencie uvedene v zivotopise, to co sme robili v skole, tak len minimalne.

Hmm tak to je ozaj spravny pristup brat niekoho do timu na zaklade toho ci ma VS. S ohladom nato, ako sa IT vyucuje na niektorych skolach, kde je mozno jeden projekt za semester, vacsina ludi chodi kalit, tak neviem ci je potom VS to spravne, preco zobrat niekoho do timu. Aby som to podlozil aj niecim, tak firma, kde brigadujem, tak ten "big boss" prijal cloveka, ktory uz mal koncit VS, bol v poslednom 5. rocniku len mu to komisia nedala na statniciach. Niekedy je to osud, ze clovek natrafi na zlu komisiu a ta dokaze potopit. Ale zoberme si, ze tu VS akoze "ma". Nemal ziadne referencie, sef ho zobral preto, lebo zevraj "ovlada" asp.net mvc. Dotycny sa nam kolegom potom priznal, ze robil este davno nieco malo s MVC 2 a aj to zabudol a nikdy neprogramoval pre ziadnu firmu, doma ho nebavi programovat, JAVU na skole nespravil a musel ju prenasat/opakovat.
Stale si myslis, ze VS je vierohodny dokaz o tom, ze ten clovek ktoreho zoberies do timu aj nieco vie a zabezpeci ti prinos pre firmu?

JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #386 kdy: 05. 01. 2014, 15:09:48 »
;D
Vysledkom projektov, kde si zoberu takych SCRUMov byva akurat kopa elektronickeho odpadu.

tak to si vedla ako ta jedla. Ti ludia vedeli naozaj co robia, vedeli presne o com je agilny vyvoj a ma to v ich firme uspech. ProductOwner a ani ScrumMaster sa nestara do roboty vyvojarov, co robia zle, aku technologiu pouzivaju atd. Ak si myslis opak, tak si zrejme agilnu metodiku.

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #387 kdy: 05. 01. 2014, 17:50:50 »
Stale si myslis, ze VS je vierohodny dokaz o tom, ze ten clovek ktoreho zoberies do timu aj nieco vie a zabezpeci ti prinos pre firmu?
S tym suhlasim, skuseni seniori, konzultanti atd... sa posudzuju podla praxe.
Ja som mal ny mysli prave posudzovaie juniorov bez predoslych skusenosti. Ak maju VS je tam mensie riziko, ze z nich nic nebude. V tom vasom kolegovi sa zrejme big boss zmylil. To ze vyletel zo statnic indikovalo, ze s nim nie je nieco v poriadku. Zrejme ho studium nebavilo tak to cele len nejako preplaval a ked sa na neho za tu dobu nic nenalepilo, tak na statniciach vybuchol. Ale suhlasim aj s tym, ze clovek moze mat pri sttniciach smolu. Zial v tomto konkretnom pripade to vyzera tak, ze vasho big bossa oblafol ked mu nabulikal, ze nieco ovlada resp sa o to zaujima a ukazalo sa ze to nie je pravda.

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #388 kdy: 05. 01. 2014, 18:09:38 »
ProductOwner a ani ScrumMaster sa nestara do roboty vyvojarov, co robia zle, aku technologiu pouzivaju atd.
A prave preto su uplne zbytocni - zbytocne platene pozicie - prinos nulovy. Z tych prachov co by takito ludia stali je lepsie raz zacas vyplatit vyvojarom nejake motivacne odmeny.
Ale to je iba moj nazor. Kludne si takychto ludi plat ak si myslis ze to k niecomu bude ... 

kazimir

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #389 kdy: 05. 01. 2014, 18:38:21 »
Kamenujte si mne jak chcete ale:
Mnoho mých známých - odborníků na elektroniku a IT - mají středoškolské vzdělání (maturita je stejně jen cár papíru, takže to nerozlišuji).
Vypracovali se vlastní pílí vysoko - ALE - jsou to a navěky budou pořád lidé se středním vzděláním.
Už při jednání s nimi cítíte, jak jim chybí rozhled daný jen a pouze - vysokou školou.
Není to jen o znalostech - vysokoškolský systém je specifický a jen jeho absolvováním postoupíte do vyšší kasty.
Je to prostě tak.

Vaši známí asi musí velice trpět. Jsou velice úspěšní, vypracovali se k tomu vlastní pílí, zremě mají i vysokou mzdu, ve Vašich očích jsou však z nižší kasty. Chudáci.

Gratuluji, tímto velice nepokryteckým příspěvkem jste mi objasnil, jaký velký rozhled to vlastně vysokoškoláci mají.