Pomohl vám titul k lepší práci?

PanHousenek

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #390 kdy: 05. 01. 2014, 19:10:48 »
Vaši známí asi musí velice trpět. Jsou velice úspěšní, vypracovali se k tomu vlastní pílí, zremě mají i vysokou mzdu, ve Vašich očích jsou však z nižší kasty. Chudáci.

Gratuluji, tímto velice nepokryteckým příspěvkem jste mi objasnil, jaký velký rozhled to vlastně vysokoškoláci mají.

Tohle foukání na bebíčko vám nepomůže změnit fakt který popsal ajfel.. Evidentně je to i váš případ, když se vám tahle skutečnost tak nelíbí :)

Stejný pocit mám taky z vlastních zkušeností, z IT i jiných oborů..


NejsemPHD

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #391 kdy: 05. 01. 2014, 19:31:29 »
Kamenujte si mne jak chcete ale:
Mnoho mých známých - odborníků na elektroniku a IT - mají středoškolské vzdělání (maturita je stejně jen cár papíru, takže to nerozlišuji).
Vypracovali se vlastní pílí vysoko - ALE - jsou to a navěky budou pořád lidé se středním vzděláním.
Už při jednání s nimi cítíte, jak jim chybí rozhled daný jen a pouze - vysokou školou.
Není to jen o znalostech - vysokoškolský systém je specifický a jen jeho absolvováním postoupíte do vyšší kasty.
Je to prostě tak.

Vaši známí asi musí velice trpět. Jsou velice úspěšní, vypracovali se k tomu vlastní pílí, zremě mají i vysokou mzdu, ve Vašich očích jsou však z nižší kasty. Chudáci.

Gratuluji, tímto velice nepokryteckým příspěvkem jste mi objasnil, jaký velký rozhled to vlastně vysokoškoláci mají.

Baví tě to dramatizovat? Baví tě vkládat někomu do úst slova o chudácích?

Vysokoškoláci mají rozhled po oboru a často i do příbuzných oborů. Ne všichni, ale dobří vysokoškoláci z dobrých škol to mají. Mají rozhled, který typický středoškolák nezíská nikdy, protože většina lidí (středoškoláků i vysokoškoláků) pracuje jenom v malém výseku svého širokého oboru. To je prostý fakt.

A ano - VŠ je "kasta" - na mnoho pozic se dostanete pouze s VŠ. Když ji nemáte, tak vám nedají šanci ukázat jim, že byste tu pozici zvládli taky - anebo naopak ukázat jim, že byste tam dobří nebyli. Můžeš se vztekat jak chceš, ale je to tak. Takové pozice jsou - a jsou to právě ty zajímavé pozice u zajímavých firem.
A u těch opravdu zajímavých pozic u špičkových pozic nestačí ani "nějaká VŠ", ale je nutná další kasta - dobrá VŠ - což je většinou VŠ, která se slušně umisťuje v různých žebříčcích, případně tu VŠ v dané firmě sami znají.

Klidně se vztekejte, že je to špatně, ale vy když jdete na operaci, tak taky nechcete zkoumat, jestli ten lékař umí řemeslo i bez školy - chcete minimálně aby měl lékařský diplom - aby byl v kastě. Na složitější zákroky chcete, vyšší kastu - atestovaného. Ale i kdybyste si tu odhlasovali, že to tak špatně je, tak pořád zůstává faktem, že VŠ kasta je - a minimálně tím absolventům pomáhá.

kazimir

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #392 kdy: 05. 01. 2014, 19:53:40 »
Vaši známí asi musí velice trpět. Jsou velice úspěšní, vypracovali se k tomu vlastní pílí, zremě mají i vysokou mzdu, ve Vašich očích jsou však z nižší kasty. Chudáci.

Gratuluji, tímto velice nepokryteckým příspěvkem jste mi objasnil, jaký velký rozhled to vlastně vysokoškoláci mají.

Tohle foukání na bebíčko vám nepomůže změnit fakt který popsal ajfel.. Evidentně je to i váš případ, když se vám tahle skutečnost tak nelíbí :)

Stejný pocit mám taky z vlastních zkušeností, z IT i jiných oborů..

Jestli obratem "váš případ" myslíte, že i já jsem bez vysoké školy, tak ano, nemýlíte se, skutečně tomu tak je. Nicméně na váš příspěvek se však nedá niják reagovat, protože v podstatě neargumentujete. Pouze přitakáváte ajfelovi. A nemáte pravdu. To o čem mluvíte jako o skutečnosti, je sprosté házení lidí bez diplomu do jednoho pytle.

lepsikasta

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #393 kdy: 05. 01. 2014, 20:03:51 »

Vysokoškoláci mají rozhled po oboru a často i do příbuzných oborů. Ne všichni, ale dobří vysokoškoláci z dobrých škol to mají. Mají rozhled, který typický středoškolák nezíská nikdy, protože většina lidí (středoškoláků i vysokoškoláků) pracuje jenom v malém výseku svého širokého oboru. To je prostý fakt.


Jestli jsi udělal školu, tak je jasné, že škola není zárukou ničeho dobrého a zároveň je továrnou na blbce... Kdo je blbec, ten tam zůstane. Jak tě napadlo, že středoškolák nebo vysokoškolák se nikdy nevzdělává? Bavíme se tu snad o uklízečce? Takže rozhled mají stejný, když bereme ty lepší z obou skupin, a ten rozdíl je v čem?

eiffel

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #394 kdy: 05. 01. 2014, 20:07:49 »
Možná jsem se špatně vyjádřil:
Těch pár příkladů z mého okolí co znám - nikdo ze středoškoláků  - odborníků (a já nepochybuji že to odborníci jsou) to nedotáhl kariérně ani platově na úroveň vysokoškoláka dělající tu samou práci.
Jak pravil šéf jednoho z nich - kravatu si musíš zasloužit.



kazimir

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #395 kdy: 05. 01. 2014, 20:12:26 »
Kamenujte si mne jak chcete ale:
Mnoho mých známých - odborníků na elektroniku a IT - mají středoškolské vzdělání (maturita je stejně jen cár papíru, takže to nerozlišuji).
Vypracovali se vlastní pílí vysoko - ALE - jsou to a navěky budou pořád lidé se středním vzděláním.
Už při jednání s nimi cítíte, jak jim chybí rozhled daný jen a pouze - vysokou školou.
Není to jen o znalostech - vysokoškolský systém je specifický a jen jeho absolvováním postoupíte do vyšší kasty.
Je to prostě tak.

Vaši známí asi musí velice trpět. Jsou velice úspěšní, vypracovali se k tomu vlastní pílí, zremě mají i vysokou mzdu, ve Vašich očích jsou však z nižší kasty. Chudáci.

Gratuluji, tímto velice nepokryteckým příspěvkem jste mi objasnil, jaký velký rozhled to vlastně vysokoškoláci mají.

Baví tě to dramatizovat? Baví tě vkládat někomu do úst slova o chudácích?

Vysokoškoláci mají rozhled po oboru a často i do příbuzných oborů. Ne všichni, ale dobří vysokoškoláci z dobrých škol to mají. Mají rozhled, který typický středoškolák nezíská nikdy, protože většina lidí (středoškoláků i vysokoškoláků) pracuje jenom v malém výseku svého širokého oboru. To je prostý fakt.

A ano - VŠ je "kasta" - na mnoho pozic se dostanete pouze s VŠ. Když ji nemáte, tak vám nedají šanci ukázat jim, že byste tu pozici zvládli taky - anebo naopak ukázat jim, že byste tam dobří nebyli. Můžeš se vztekat jak chceš, ale je to tak. Takové pozice jsou - a jsou to právě ty zajímavé pozice u zajímavých firem.
A u těch opravdu zajímavých pozic u špičkových pozic nestačí ani "nějaká VŠ", ale je nutná další kasta - dobrá VŠ - což je většinou VŠ, která se slušně umisťuje v různých žebříčcích, případně tu VŠ v dané firmě sami znají.

Klidně se vztekejte, že je to špatně, ale vy když jdete na operaci, tak taky nechcete zkoumat, jestli ten lékař umí řemeslo i bez školy - chcete minimálně aby měl lékařský diplom - aby byl v kastě. Na složitější zákroky chcete, vyšší kastu - atestovaného. Ale i kdybyste si tu odhlasovali, že to tak špatně je, tak pořád zůstává faktem, že VŠ kasta je - a minimálně tím absolventům pomáhá.

Můj příspěvek nebyl vůbec dramatický oproti příspěvku, na který jsem reagoval. Příspěvek, který hovoří o tom, že všichni vysokoškoáci jsou z vyšší kasty, je dramatický. Nikoliv můj.

Jsme na rootu a tento portál a téma vnímám tak, že se primárně bavíme o IT, takže nechápu tvé argumenty o lékařích a operacích.

Uveď mi prosím příklad konkrétních IT pozic v konkrétních firmách, na kterou bych neměl šanci se bez vysoké školy dostat.

JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #396 kdy: 05. 01. 2014, 20:32:00 »
Vies na aku poziciu treba titul? Do statnej spravy na poziciu informatik (udrzbar) :D

lepsikasta

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #397 kdy: 05. 01. 2014, 20:40:34 »
Mně třeba nevadí, že někdo chce titul pro IT. Jenže mi také musí vysvětlit ten důvod. Obvykle nikdo žádný neví, tak začíná nesmyslama, že lepší rozhled, lepší smysl pro detail atd. To spolu nijak nesouvisí. Ale hned se hodit do lepší kasty? To by jim šlo, protože jim to nemyslí. Dnes neprodává kvalita, ale pozlátko, takže jak tu někdo psal s tou kravatou, také to lze třeba brát, že být loajální je dobrá vlastnost atd. Možností je hodně, ale jaký je důvod, že VŠ v IT dělá lidí automaticky schopnější? Nikdo neřekne, protože to tak není.

NejsemPHD

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #398 kdy: 05. 01. 2014, 20:51:26 »

Můj příspěvek nebyl vůbec dramatický oproti příspěvku, na který jsem reagoval. Příspěvek, který hovoří o tom, že všichni vysokoškoáci jsou z vyšší kasty, je dramatický. Nikoliv můj.

Jsme na rootu a tento portál a téma vnímám tak, že se primárně bavíme o IT, takže nechápu tvé argumenty o lékařích a operacích.

Uveď mi prosím příklad konkrétních IT pozic v konkrétních firmách, na kterou bych neměl šanci se bez vysoké školy dostat.

Dramatizuješ tu ty. Absolvováním VŠ se prostě staneš členem kasty vysokoškoláků. Co ti na tom připadá tak dramatické, že musíš psát o chudácích?

No jak poznáš, že daný člověk bude umět léčit tvou nemoc?
A) detailně prozkoumáš, co všechno umí, nebo
B) vezmeš nějaký filtr - a budeš to zkoumat jenom u těch, kteří mají titul z lékařské fakulty

A úplně stejně to v mnoha firmách funguje, když se hledá dobrý SW inženýr.

http://www.google.cz/about/jobs/

Jakub Galgonek

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #399 kdy: 05. 01. 2014, 21:04:05 »
Obvykle nikdo žádný neví, tak začíná nesmyslama, že lepší rozhled, lepší smysl pro detail atd.

Já osobně bych řekl, že VŠ je právě hodně o rozhledu. Vem si to už od takového gymnásia, tam tě naučí něco málo z různých oborů. Získáš o nich nějaké to povědomí, jak spolu souvisí, ale v každém budeš pořád nula. Pak absolvuješ IT VŠ, seznámíš se z řadou IT oborů. Získáš o nich nějaké to povědomí, jak spolu souvisí, ale v každé budeš pořád v podstatě nula. Specializovat se už musíš sám. Pokud někdo vynechá VŠ a specializuje se sám, třeba na Java/SQL, není důvod si myslet, že na tom bude o moc hůř, jen ten rozhled bude mít asi horší. Nabízí se ale otázka, pro kolik IT pozic je ten větší rozhled vůbec potřeba.

lubicek

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #400 kdy: 05. 01. 2014, 21:05:25 »
sice jsme nečetl celou diskuzi, ale zkusím vám nastínit můj názor ...

já to vidím takhle, je pravda, že úroveň českých VŠ není nijak vysoká, ale taky si nemyslím, že je úplně zbytečná, ideální v dnešní době je pracovat v oboru a zároveň studovat nějakou VŠ kombinovaně (ano, chápu, že moc času nezbude, ale pokud je člověk mladý, tak pokud ten čas investuje do něčeho jiného než hraní počítačových her, tak se mu to později zúročí) po vystudování budete mít jak VŠ, tak i praxi v oboru, což si myslím řekne zaměstnavateli, že jeho budoucí zaměstnanec má chuť se učit nové věci, chuť pracovat a dá do toho vše ...), nyní třeba asi ani platově nebude moc velký rozdíl mezi VŠ a neVŠ zaměstnancem (v případě stejných schopností), ale až vám bude 50 let, tak jen stěží budete konkurovat mladým, průbojným lidem ... potom se ta VŠ bude hodit ... a navíc vám VŠ dá i jiné věci než jen teoretické znalosti, ale také rozhled do vícero odvětví, nové kamarády, tzn. nové kontakty, které se můžou v budoucnu hodit :) ... toť můj názor ... a kecy o tom, že si VŠ doděláte později jsou jen kecy, v okolí znám opravdu málo případů, kdy si na starší kolena dodělávali školu a ti jedinci si ji dodělávali jen protože, byli prostě donuceni ... takže studujme pokud to jde :)

JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #401 kdy: 05. 01. 2014, 21:10:21 »
Loool zrovnavat medicinu s IT, az mi zabehlo  od smiechu. Rozdiel je ten, ze medina sa doma naucit neda, ale IT ano. Ked niekto vystuduje IT aj na nejakej dedinskej VS, tak bude mat sakra vedomosti. Hlavne, ze bude v kaste vysokoskolakov. Inac dnes mi mama povedala, ze nech sa len ucim, budem mat vela penazi. :D To mi povedala, ked som jej povedal ze sa mi nechce ucit take somariny.

lepsikasta

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #402 kdy: 05. 01. 2014, 21:23:06 »
Obvykle nikdo žádný neví, tak začíná nesmyslama, že lepší rozhled, lepší smysl pro detail atd.

Já osobně bych řekl, že VŠ je právě hodně o rozhledu. Vem si to už od takového gymnásia, tam tě naučí něco málo z různých oborů. Získáš o nich nějaké to povědomí, jak spolu souvisí, ale v každém budeš pořád nula. Pak absolvuješ IT VŠ, seznámíš se z řadou IT oborů. Získáš o nich nějaké to povědomí, jak spolu souvisí, ale v každé budeš pořád v podstatě nula. Specializovat se už musíš sám. Pokud někdo vynechá VŠ a specializuje se sám, třeba na Java/SQL, není důvod si myslet, že na tom bude o moc hůř, jen ten rozhled bude mít asi horší. Nabízí se ale otázka, pro kolik IT pozic je ten větší rozhled vůbec potřeba.

Když už to bereš tak ze široka, tak se nabízí právě otázka, kde rozhled využiješ. Obecný rozhled z gymnázia je úplně k ničemu. Stejně tak jakýkoli obecný rozhled kdekoli. Pokud vezmeme IT, tak samozřejmě třeba potřebuješ dobře umět matiku, ale na to nepotřebuješ školu, stejně jako nepotřebuješ školu na jiné věci kolem IT. Kde jde tedy ten rozdíl, aby nějaký vysokoškolák by byl brán jako lepší investice? Jaká lepší kasta?

Jakub Galgonek

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #403 kdy: 05. 01. 2014, 21:43:23 »
Nabízí se ale otázka, pro kolik IT pozic je ten větší rozhled vůbec potřeba.

Když už to bereš tak ze široka, tak se nabízí právě otázka, kde rozhled využiješ.

Však tu otázku také pokládám :)

Obecný rozhled z gymnázia je úplně k ničemu. Stejně tak jakýkoli obecný rozhled kdekoli.

Vidíš, třeba já teď využívám rozhled z chemie, což by mne na gymnásiu vůbec nenapadlo :)

kazimir

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #404 kdy: 05. 01. 2014, 21:50:18 »

Můj příspěvek nebyl vůbec dramatický oproti příspěvku, na který jsem reagoval. Příspěvek, který hovoří o tom, že všichni vysokoškoáci jsou z vyšší kasty, je dramatický. Nikoliv můj.

Jsme na rootu a tento portál a téma vnímám tak, že se primárně bavíme o IT, takže nechápu tvé argumenty o lékařích a operacích.

Uveď mi prosím příklad konkrétních IT pozic v konkrétních firmách, na kterou bych neměl šanci se bez vysoké školy dostat.

Dramatizuješ tu ty. Absolvováním VŠ se prostě staneš členem kasty vysokoškoláků. Co ti na tom připadá tak dramatické, že musíš psát o chudácích?

No jak poznáš, že daný člověk bude umět léčit tvou nemoc?
A) detailně prozkoumáš, co všechno umí, nebo
B) vezmeš nějaký filtr - a budeš to zkoumat jenom u těch, kteří mají titul z lékařské fakulty

A úplně stejně to v mnoha firmách funguje, když se hledá dobrý SW inženýr.

http://www.google.cz/about/jobs/

Dramatické mi příjde obecně snižovat rozhled středoškoláků a mluvit o kastách, když oba víme, že kastovní systém u nás neexistuje. O chudacích jsem hovořil, protože slovo "chudák" je stejně silné jako "kasta" a vystihuje mé pochopení středoškoláka v ajfelově příspěvku.

Přestaň, prosím, mluvit o nemocích a doktorech. Nicméně mluvíš o dvou možných variantách výběrového procesu, případně o jejich kombinaci. Několikrát do roka pohovory dělám a pokud bych měl kandidáty vybírat pouze dle bodu B, vybral bych na danéch pozicíe znatelně méně kandidátů.

Dobrá, zmínil si Google. Dovolím si říct, že si tedy zvolil firmu, která je v dnešní IT společnosti vnímáná jako jistý karierní milník, nebo "sen" mnoha inženýrů. To, že Google bere na pozice SW inženýrů pouze vysokoškoláky a to ještě z prestižních škol, viš z vlastní zkušenosti, nebo dle čeho tak soudíš?