Pomohl vám titul k lepší práci?

Makovec

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #300 kdy: 22. 11. 2013, 14:42:46 »
Pokud se očekávané a zjištěné četnosti neliší u černovlasých vs. blonďáků, ale liší u mužů vs. žen, je co vysvětlovat a nad čím přemýšlet. Určitě pro Vás nebude obtížné pochopit, že existence "suboborů" je v takovém případě irelevantní.

Pletete si statistické obory a pracovní pozice.

Polopatisticky máme IT oddělení s pěti chlapama a pěti ženskýma, všichni mají VŠ titul.
Tři chlapi dělají PHP+JS, jeden dělá SQL, jeden LinuxAdmin.
Dvě ženské dělají grafičky, jedna zpracovává obsah stránek, jedna zpracovává hlášené chyby, jedna testuje.
Platy jsou zřejmé.

Když se k tomu dostane demagog, tak z toho snadno zaonačí že ženy za práci v oboru IT při stejném vzdělání mají menší mzdu.

Ty chlapi co "dělají PHP+JS" berou asi míň nebo srovnatelně co ta grafička, QA inženýrka bude mít trochu víc (ale záleží jak mají testování a přípavu scenářů atd. rozdělený s tou co zpracovává bugy), nejvíc má předpokládám ten od databáze. Admin bude mít srovnatelně s tou co zpracovává ty bugy pokud se ta také nepodílí na testování. Je to tak?


Kolemjdoucí

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #301 kdy: 22. 11. 2013, 14:48:57 »
Polopatisticky: pořád máme co vysvětlovat.

Tak speciálně pro Vás:
Na pozici PHP+JS se platí 4 kredity měsíčně, SQL 6 kreditů, LinuxAdmin 5 kreditů, grafik 5 kreditů, redakční činnost 3 kredity, testeři 2 kredity.
Průměrný chlap v IT oddělení vydělá (3*4+6+5)/5=4,6 kreditu.
Průměrná ženská v IT oddělení vydělá (2*5+3+2*2)/5=3,4 kreditu.
Snaživý demagog z toho dokonce vyvodí závěr, že platy žen v oboru IT při stejném vzdělání jsou 73 % platu mužů.

Ještě něco je Vám nejasné ?

Kolemjdoucí

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #302 kdy: 22. 11. 2013, 14:52:21 »
Je to tak?

O to tak ani nejde, spíše jde o to že najít SQL nebo jiného odborníka v IT se ženským pohlavím je oříšek, zatímco chlapů jsou desítky, takže pak to významně ovlivňuje statistiky.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #303 kdy: 22. 11. 2013, 14:55:20 »
Jo tak to by vysvetlovalo proc dle te statistiky ve stavebnictvi casto vydelavaji vice zeny nez muzi.

Kolemjdoucí

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #304 kdy: 22. 11. 2013, 15:01:26 »
Jo tak to by vysvetlovalo proc dle te statistiky ve stavebnictvi casto vydelavaji vice zeny nez muzi.

Proto je třeba definovat přesné obory činnost, jako obsluha CATERPILLAR 325D a ne to brát za celý obor, jinak se žádných použitelných výsledků nedobereme.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #305 kdy: 22. 11. 2013, 15:10:20 »
Psal jsem:
Citace
ale pokud se necpu zrovna do statni spravy tak je preci jen na mne kolik si domluvim. Nedovedu si predstavit, ze by ta studie srovnavala muze a zenu, zamestnane u jedne firmy na stejne pozici, se stejnym vzdelanim stejnou praxi atd. a z toho vydedukovala, ze ta zena dostane mene a navic ze aby ta studie byla alespon trochu objektivni,
takze souhlasim s neobjektivitou takoveto formy pruzkumu, a navic platove rozdily v kategorii 40+ uz lze jen tezko prisuzovat materske dovolene, pokud se nejedna o zaslouzenou matku velkeho poctu deti, ale to asi nebude modelova zastupkyne te skupiny, co si na nizsi platy zen stezuje, ze?

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #306 kdy: 22. 11. 2013, 15:33:14 »
Ještě něco je Vám nejasné ?
Naposledy tě upozorňuju, že nemám důvod se bavit s někým, kdo chce diskutovat jenom proto, aby ze mě dělal debila.

Takže ještě jednou: je to irelevantní. Problém není v tom, že existuje rozdíl platů, který jde snadno vysvětlit triviálním pozorováním, že muži jsou častěji na líp placených pozicích. Problém je v tom, vysvětlit, proč jsou muži častěji na lépe placených pozicích.

Očekávání je takové, že by rozdělení mužů a žen na každé pozici mělo být stejné. Pozorování je takové, že tomu tak není. Rozdíl očekávání oproti pozorování je to, co má být vysvětleno.

...no a někdo to vysvětluje tak, že ženský jsou příliš pitomý, než aby mohly dělat manažerky. Ovšem to nám nekoresponduje s tím, že množství manažerek v různých zemích je různý a těžko přijmout hypotézu, že ženský jsou v některých zemích pitomější než v jiných.

Takže pokud už si rozumíme a hodláš se se mnou bavit jako dospělý s dospělým, můžeme pokračovat. Jinak děkuji, nemám zájem.

Kolemjdoucí

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #307 kdy: 22. 11. 2013, 15:47:13 »
Očekávání je takové, že by rozdělení mužů a žen na každé pozici mělo být stejné. Pozorování je takové, že tomu tak není. Rozdíl očekávání oproti pozorování je to, co má být vysvětleno.

To je ale vysvětleno již mnoho desítek let:
Příčina je v rozdílné genetické výbavě, která z velké části předurčuje vlastnosti člověka a díky odlišným vlastnostem pak jedinci mají rozdílnou úspěšnost v řešení různých problémů. Nejsou to jenom viditelné pohlavní znaky, rozdíl mezi muži a ženami v psychické a intelektuální stránce je až tak velký, že by se to dalo označit za dva odlišné živočišné druhy. Logicky pokud máme dva takto velmi rozdílné skupiny, nutně musíme rozdíly v zaměstnanosti a výše mezd očekávat a pak nás nemůže překvapit že to i pozorujeme.

Hans

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #308 kdy: 22. 11. 2013, 16:07:20 »
A proč myslíte, že se podnikatelé hromadně nezbavují drahých mužů a nenabírají levné ženy? Vždyť jde o jejich prachy, ne?

podlesh

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #309 kdy: 22. 11. 2013, 16:18:07 »
Očekávání je takové, že by rozdělení mužů a žen na každé pozici mělo být stejné. Pozorování je takové, že tomu tak není. Rozdíl očekávání oproti pozorování je to, co má být vysvětleno.
...no a někdo to vysvětluje tak, že ženský jsou příliš pitomý, než aby mohly dělat manažerky. Ovšem to nám nekoresponduje s tím, že množství manažerek v různých zemích je různý a těžko přijmout hypotézu, že ženský jsou v některých zemích pitomější než v jiných.

To je ale vysvětleno již mnoho desítek let:
Příčina je v rozdílné genetické výbavě, která z velké části předurčuje vlastnosti člověka a díky odlišným vlastnostem pak jedinci mají rozdílnou úspěšnost v řešení různých problémů. Nejsou to jenom viditelné pohlavní znaky, rozdíl mezi muži a ženami v psychické a intelektuální stránce je až tak velký, že by se to dalo označit za dva odlišné živočišné druhy. Logicky pokud máme dva takto velmi rozdílné skupiny, nutně musíme rozdíly v zaměstnanosti a výše mezd očekávat a pak nás nemůže překvapit že to i pozorujeme.

Jenom taková praktická rada: když už se uchýlím k tak lacinému triku že drze ignoruji co můj oponent psal, tak je dobré počkat chvíli, aby tam pár hejlů napsalo vlastní moudra. Takhle je to až moc okatě vidět, celkem trapas.

Jenom mé "dva centy", co jsem zatím tady (ale spíš na abclinuxu) vypozoroval od machrů.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #310 kdy: 22. 11. 2013, 16:19:54 »
Ona odpoved ale muze byt daleko jednodussi. Mozna je to proste dano tim, ze doba umoznuje licitovat o platu ci mzde a muzi jsou jsou geneticky diky daleko vyssi hladine testosteronu soutezivejsi a agresivnejsi, coz se projevi i v teto discipline. Uprimne, kazdeho bavi koukat na zenske pri plazovem volejbale, at uz jsou pohnutky jakekoliv, nicmene zensky fotbal ci hokej zdaleka nepritahuje tolik, jako hra jejich muzskych protejsku.
V realu totiz existuji i minimalne dva vzorky muzu se srovnatelnym vzdelanim i lety praxe na stejne pozici, se stejnou pracovni naplni, ale jeden bere 20k a druhej treba 30k. Bohuzel v teto chvili nam chybi rozdilovy cinitel typu barvy pleti ci pohlavi, ktery by nam umoznoval rici ze vzorek x bere mene nez vzorek y, ale ciste se uvazuje, ze si za to muze sam, protoze si o vic nerekne, nebo nema odvahu zmenit zamestnavatele atd. Budeme tedy v budoucnu rozdelovat lidi na zeny, muze, chudaky a borce?

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #311 kdy: 22. 11. 2013, 16:25:03 »
Jenom taková praktická rada: když už se uchýlím k tak lacinému triku že drze ignoruji co můj oponent psal, tak je dobré počkat chvíli, aby tam pár hejlů napsalo vlastní moudra. Takhle je to až moc okatě vidět, celkem trapas.
Dík. Chtěl jsem to sice napsat trochu diplomatičtěji... :)

Kolemjdoucí

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #312 kdy: 22. 11. 2013, 16:44:27 »
drze ignoruji co můj oponent psal

Jestli máte na mysli ten pseudoargument o rozdílných statistických výsledcích v různých zemích, pak ano ten jsem ignoroval protože nepřináší do diskuze o "ženy mají nižší plat na stejné pozici" žádný relevantní poznatek. Navíc jsem podal důkaz, že statistika je v tomto ohledu k ničemu.

Dík. Chtěl jsem to sice napsat trochu diplomatičtěji... :)

Napište co ještě zbývá vyvrátit, ať na něco nezapomeneme.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #313 kdy: 22. 11. 2013, 16:49:38 »
Napište co ještě zbývá vyvrátit, ať na něco nezapomeneme.
Ok, končím s tebou diskusi, dvě varování už padla. Btw, dokáže mě vytočit, když ze mě někdo dělá debila a u toho mi vyká. Slizká prasárna.

Kolemjdoucí

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #314 kdy: 22. 11. 2013, 16:52:17 »
končím s tebou diskusi

Přeju pěkný večer.