Pomohl vám titul k lepší práci?

Kolemjdoucí

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #270 kdy: 21. 11. 2013, 13:33:58 »
Argument pro obhájení čeho?

1. Existuje spousta studií, že ženy mají nižší plat na stejné pozici.

Studie existují, tvrzení je omyl.


Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #271 kdy: 21. 11. 2013, 16:06:20 »
Vidím, že jsme zůstali ve školce. Ok, beru na vědomí.

podlesh

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #272 kdy: 21. 11. 2013, 18:21:49 »
Mám tomu rozumět tak, že majitelky s.r.o. pohlaví ženského zaměstnávají drahé muže z nějakého iracionálního důvodu, protože prostě jsou hloupé a nerozhodují se optimálně ? ;D
Jakou má vlastně podle Vás ta hloupá podnikatelka motivaci zaměstnat "drahé" muže ? To si rád poslechnu.
Motivace je velmi prostá: dražší zaměstnanci jsou lepší.

Jednoduchý důkaz sporem dodá každý náhodný kolemjdoucí:
 • předpokládejme že existuje levnější zaměstnanec, který je stejně dobrý (nebo dokonce lepší)
 • zaměstnavatel pak samozřejmě dá přednost tomuto levnějšímu
 • to samozřejmě platí pro všechny zaměstnavatele; státní správa a podobné mají omezenou kapacitu, která se navíc velmi rychle naplní
 • dražší zaměstnanec tedy nemůže sehnat práci
 • tedy buďto neexistuje, nebo neplatí bod 1

Stačí to takhle? Asi by se to dalo ještě vypilovat, ale ta zásadní vada na logice je myslím dostatečně patrná.

j

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #273 kdy: 21. 11. 2013, 20:00:19 »
Ona toho chlapa zamestna proto, ze sama dobre vi, jak zensky fugujou ....

1) pokud je neco s detma, prevazne jsou to ony, kdo se o ne doma stara
2) prace pres cas ze stejnyho duvodu moc nepripada v uvahu
3) kdyz maj svy dny ... casto se snima neda vubec rozumne mluvit ;D

Fixní náklady na zaměstnance jsou dneska dost vysoké a proto je snaha optimalizovat jejich počet a raději platit přesčasy, než přijímat lidi na half-time.
AFAIK tomu nenahrává ani legislativa. To bude myslím jeden z hlavních důvodů.
1) byrokracie - s kazdym zamestnancem je spojeno spousta vsemoznych hlaseni/statistik/odvodu ... zcela bez ohleldu na to, jestli dela hodinu nebo 10 denne
2) zamestnance defakto nelze propustit - pokud bych mel praci pro dalsiho cloveka na rok ... nevim jestli budu mit i na dalsi ... ale zaplatim mu pak minimalne rok a pul (ja vim, da se castecne obejit na dbu urcitou ... ale to defakto nic neresi, je to jen dalsi vopruz s opakovanyma smlouvama).
3) samo vsemozny naklady na zajisteni bezpecnosti - pokud budu mit 10 kopacu a kazdej bude kopat hodinu denne, tak musim kazdymu koupit monterky ..., kazdyho musim proskolit, aby se tim krumpacem nezmrzacil (nebo aby to aspon pak nebylo na me) ...
4) samo samotny odvody, ktery v zadnym pripade neodpovidaji jednomu zamestnanci na fulltime, ale jsou vzdy vyssi.

faktomil

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #274 kdy: 21. 11. 2013, 22:16:56 »
Ona toho chlapa zamestna proto, ze sama dobre vi, jak zensky fugujou ....

Kdyby to věděla, tak to není ženská :D Prostě kvalita něco stojí a je jen u chlapů, to je fakt. Můžeme mít kvóty na ženy, můžeme psát nesmysly, že jsme vlastně stejní, ale moc to fakta nezmění. Když někoho nezajímají náročné obory, tak je jen hloupý.


Pavel...

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #275 kdy: 22. 11. 2013, 07:17:27 »
Vidím, že jsme zůstali ve školce. Ok, beru na vědomí.

To co predrecnici neboli schopni sformulovat je jednoducha zalezitost: Vas predpokladad, ze studie  na ktore sa odvolavate hovoria to co si podla nadpisu predstavujete je lichy.
Skuste si nejaku konkretnu vybrat a zamysliet sa nad tym, ci naozaj porovnavaju "rovnaku pracu, rovnaku poziciu a rovnake ocakavatelne vysledky". Ocakavatelne vysledky zvycajne mozno objektivizovat niecim ako "rovnaka prax a vzdelanie".
Este som nevidel studiu v tomto smere, ktorej by nebolo mozne vytknut, ze miesa hrusky s jablkami.

Uplne bezne povedzme v tych studiach je napriklad "rovnaka prax" nahradena "rovnakym vekom". A potom samozrejme vide nezmysel.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #276 kdy: 22. 11. 2013, 10:03:16 »
Skuste si nejaku konkretnu vybrat a zamysliet sa nad tym, ci naozaj porovnavaju "rovnaku pracu, rovnaku poziciu a rovnake ocakavatelne vysledky".
To jsem ale netvrdil.

Právě proto, že to je složitá problematika se spoustou proměnných a jde o humanitní zkoumání, ne o porovnávání výkonu webserverů, nevystačí si člověk se štěkáním jak ze školky: "Aha, tak ty s tímhle autíčkem chceš tohle přeskočit?! No tak to bych rád viděl!"

Nejzákladnější fakta:
1. existuje rozdíl mezi průměrými mzdami žen a mužů ve stejném oboru
2. v jiných zemích ten rozdíl není tak velký

Sorry, ale fakt mi nestačí "vysvětlení", že ženy u nás jsou pitomější než v těch jiných zemích a studují moc psychologii a sdružené uměnovědy, ani světácké konstatování, že všichni vědci, kteří se tímhle problémem zabývají, jsou pitomci a měli by se zeptat anonymů na rootu, protože ti v tom mají jasno.

Jen pro příklad:
Citace
Proving public day care possibilities, for example, is important to allow mothers to participate in the labour market. Moreover, some parental leave poli- cies target more equal division of childcare between men and women. Denmark implemented such a pol- icy in 2002. Some OECD countries, on the other hand, still lack such family policies. The large gender pay gap in Japan, for example, is mainly due to high wage penalties for mothers (OECD 2012a). A similar situation is reported for the Korean labour market.
http://www.cesifo-group.de/DocDL/dicereport113-db3.pdf

(Korea a Japonsko mají největší wage gap ze zemí OECD)

smoofy

 • *****
 • 1 029
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #277 kdy: 22. 11. 2013, 10:09:53 »
Zajimalo by mne, z ceho ty studie vychazeji. Osobne jsem se s podobnou praxi, ze by na srovnatelne pozici dostavali muzi vice nez zeny, nesetkal,nicmene z toho nic neusuzuji, ale pokud se necpu zrovna do statni spravy tak je preci jen na mne kolik si domluvim. Nedovedu si predstavit, ze by ta studie srovnavala muze a zenu, zamestnane u jedne firmy na stejne pozici, se stejnym vzdelanim stejnou praxi atd. a z toho vydedukovala, ze ta zena dostane mene a navic ze aby ta studie byla alespon trochu objektivni, se jim podari ziskat xy takovejch vzorku. Pusobi to na mne tak, ze je to zamerne vyvolavani syndrom obeti.
Neberu v uvahu tedy fakt, ze pujde-li zena na x let na materskou, tak uz ji tech x let bude chybet v CV jako praxe a uz se znacne vychyluji misky vah ve srovnatelnost.

to MP:
ad bod 1. Ten rozdil muze byt dle meho nazoru oduvodnitelny i tim co pisi vyse. Je-li to prumerna mzda tak statisticky musi byt jasne, ze na stejne velky vzorek zen, pripadne mensi doba praxe diky materskym.
ad bod 2. Coz by mou domnenku jen potvrzovalo, nakolik tusim ze ty sam si uvadel ze materska neni v jinych zemich tak dlouha a zme zkusenosti tam haranty vychovavaj au-pair divciny.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #278 kdy: 22. 11. 2013, 10:13:24 »
...takže abych svůj názor formuloval co nejsrozumitelněji: náš wage gap je nadprůměrný a pomaličku se k průměru OECD posouváme. Čili ženy budou čím dál víc atraktivnější zaměstnankyně. To je fakt. Vzhledem k tomu, že nám chybí některá opatření, která mají prokazatelně na zaměstnanost a mzdy žen vliv (např. lagislativa ohledně firemních školek je tragická), je dost pravděpodobné, že až je zavedeme, budou najednou z ničehožnic ženy hodně atraktivní zaměstnankyně, protože vznikne krátkodobá díra na trhu.

Že tohle spousta lidí nepostřehla, to je jedině dobrá zpráva pro ty, kdo si to uvědomili - protože téhle díry krásně můžou využít a nebudou mít konurenci.

smoofy

 • *****
 • 1 029
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #279 kdy: 22. 11. 2013, 10:16:13 »
Vyuzit k cemu? Chces tim snad rici, ze pres nasi obrovskou nezamestnanost najednou vsichni zacnou nabirat jenom proto, ze to jsou zensky  ;D

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #280 kdy: 22. 11. 2013, 10:20:53 »
Zajimalo by mne, z ceho ty studie vychazeji.
Ze všech možných představitelných zdrojů. Je jich fůra a každá se na věc samozřejmě snaží podívat z trochu jiného úhlu.

Samozřejmě těch důvodů je mnoho a každý z nich přispívá k výslednými efektu nějakou měrou, v každé zemi jinou, protože každá země má jinou rodinnou politiku.

Neberu v uvahu tedy fakt, ze pujde-li zena na x let na materskou, tak uz ji tech x let bude chybet v CV jako praxe a uz se znacne vychyluji misky vah ve srovnatelnost.
No ale právě o tom to je! Třeba tohle konkrétně je u nás imho obrovský průser - je celkem normální, že ženy třeba na deset let úplně vypadnou z kontaktu se svým oborem. Likvidační je to samozřejmě hlavně pro ty, kdo kontakt s oborem musí udržovat, jinak jsou definitivně v pytli.

Intermezzo: fakt: wage gap je vyšší u lidí s vyšším vzděláním. Ha! Kuk :)

Když si to promyslíš, můžeš se k tomu postavit dvěma způsoby:
To se na mě nezlobte, ale tyhle ženský po deseti letech mateřské prostě zaměstnat nemůžeme, dyť jsou úplně mimo!
nebo
Hele, šéfe, co kdyby sme založili firemní školku, holky si tady nechali i přes mateřskou na částečnej úvazek, umožnili jim trochu pracovat z domu - spíš abysme s nima neztratili kontakt, než že by udělaly moc práce :) - a uvidíš, jak nám budou líbat ruce.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #281 kdy: 22. 11. 2013, 10:22:59 »
Vyuzit k cemu? Chces tim snad rici, ze pres nasi obrovskou nezamestnanost najednou vsichni zacnou nabirat jenom proto, ze to jsou zensky  ;D
Ne jenom proto, že jsou to ženský, ale proto, že za stejný peníze získají podstatně (podstatně!) loajálnější zaměstnance. Právě proto, že není konkurence.

smoofy

 • *****
 • 1 029
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #282 kdy: 22. 11. 2013, 10:27:42 »
A myslis ze firemni skolka to vyresi? Ja napriklad chodil uz za komara od tri let do uplne normalni skolky a nepripadam si ochuzen ani nic podobneho. Chapu ze treba nekde zejmena na malych mestech ci vesnicich je problem sehnat skolku, ale tam prece nemuzes predpokladat, ze ty subjekty kde lidi pracuji budou zakladat firemni skolky.

smoofy

 • *****
 • 1 029
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #283 kdy: 22. 11. 2013, 10:29:06 »
Navic jsem chodil i do jesli, takze to slo uz tenkrat i bez firemnich skolek. Rodice normalne oba pracovali.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #284 kdy: 22. 11. 2013, 10:37:27 »
Chapu ze treba nekde zejmena na malych mestech ci vesnicich je problem sehnat skolku, ale tam prece nemuzes predpokladat, ze ty subjekty kde lidi pracuji budou zakladat firemni skolky.
Naopak - problém je to hlavně ve velkých městech :) A největší průser je, že na školky neexistuje nárok - takže kdo ji nedostane, tomu se prakticky vzato sníží příjem o nějakých deset tisíc měsíčně za jedno dítě, o likvidaci kariéry ani nemluvě... Btw, jedna z věcí, kde lidovci dobře chytli klíčové téma za pačesy.

Navic jsem chodil i do jesli, takze to slo uz tenkrat i bez firemnich skolek. Rodice normalne oba pracovali.
Jasně, ale asi až po těch třech až čtyřech letech, co s tebou byla máma doma. Jestli máš jednoho sourozence, je to až osm let. Osm let mimo obor je dneska pro spoustu lidí praktická likvidace jakékoli další kariéry. Za komára to bylo přece jenom o trochu jinak :)