Programovat může každý?

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #30 kdy: 18. 11. 2022, 15:17:50 »
Nevím, tohle tvrdili na FJFI ČVUT přednášející, konkrétně, mám dojem, prof. Pelantová. Předpokládejme, že zrovna na jaderce ví co dělají.

Jaderka je trochu jiná liga, ne? Na tu opravdu nemá každý.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #31 kdy: 18. 11. 2022, 15:18:49 »
studoval jsem ještě v době, kdy u nás nebyl snad žádný IT obor
Ty doby pamatuju, tehdy k tomu měla nejblíže numerická matematika.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #32 kdy: 18. 11. 2022, 15:19:44 »
Pokud si aspoň cvičená poloopice, co dokáže bušit do klábosnice..

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #33 kdy: 18. 11. 2022, 15:28:51 »
Jaderka je trochu jiná liga, ne? Na tu opravdu nemá každý.
Nemá, a tady se to opět potvrdilo :) ("Vyhodili mě ze školy XY, proto je škola XY - a všechny ostatní VŠ - na h....")

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #34 kdy: 18. 11. 2022, 15:47:01 »
Dokonca poznam firmy, ktore uz odmietaju brat ludi, ktory nemaju vystudovanu IT vysoku skolu, lebo prisli na to, ze tym usetria cas a peniaze.
LOL, to je strasna blbost.

Proč? Dospěl jsem k podobnému poznání. Ne, že by neexistovali dobří lidé bez (relevantní) VŠ, ale šance na takového narazit je velmi malá. Takže je efektivnější soustředit se na ty, kteří VŠ mají. Bez VŠ bych pozval člověka na pohovor jen pokud jeho životopis byl jinak velmi zajímavý.

Mam "vystudovanu" strednu skolu, 34 rokov a 17 rokov profesionalnu prax cisto len v backend systemoch, databaze, servre. Dufam zeby si ma prijal na pohovor....
V security je to jeste vetsi extrem, nikdo se nepta na nejakou VS, kazdeho zajima zkusenost. Jestli jsi vystudoval traktoristu nebo jsi chemik je kazdemu u zadele. Nejsou lidi a lidi se zkusenostma jsou k nezaplaceni.
Toto potvzuji.
jako dodavatel jsem se nyni potykal s necelou desitkou "sekuritaku" a z toho jeden byl normalni pricetny clovek.
Zbytek mix autistu a sarlatanu.
A opravdu nejde o to, ze bych byl liny ty pozadavky splnit, ale se ty pozadavky byly naproste samanske zmateni, ktere naopak security celkoveho systemu znacne snizovalo, pripadne to tam vkladalo brutalni Single point of failures...


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #35 kdy: 18. 11. 2022, 15:56:39 »
studoval jsem ještě v době, kdy u nás nebyl snad žádný IT obor
Ty doby pamatuju, tehdy k tomu měla nejblíže numerická matematika.

To spis vyplyva z historie toho, kde byly pocitace nasazovany.. na vypocty. Ostatne pocitat dle vzorce byla i schopnost analogovych pocitacu.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #36 kdy: 18. 11. 2022, 15:57:47 »
Nie, programovať nemôže každý.... len veľmi málo ľudí má toľko logického myslenia a vie tak dobre riešiť problémy a tak do hĺbky rozumie ako počítače fungujú.... ale to ničomu nevadí. pretože v 99% prípadoch, keď firmy zháňajú programátorov tak reálne zháňajú lepičov kódu, ktorý nagizdia a zlepia nejaký software z desiatok knižníc, a vôbec nevadí že kalkulačka v Electrone žere 200MB RAM, či že statická web stránka s kusom textu a jedným obrázkom má 5MB, len preto aby bolo možné prepínať medzi svetlým a tmavým módom, tak natiahnú celú jQuery či React knižnicu. Dnes máme počítače s výkonom výrazne vyšším než čo mala NASA pri prvom lete do vesmíru, ale to čo pred 50 rokmi stačilo na riadenie vesmírnej rakety, dnes neutiahne ani tú kalkulačku v Electrone. To je dnešná doba.

Takže si vôbec nemusíš lámať hlavu, zamestnáš sa aj keby si bol tupý debil, čo z matematiky vie tak sčitovať a odčitovať, a z programovania vie programovací jazyk HTML  ;D.

mhepp

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #37 kdy: 18. 11. 2022, 16:24:55 »
VŠ podle mne dokazuje schopnost něco dokončit, dotáhnout až k promoci. Na rozdíl od člověka, který se zastaví před druhou či třetí překážkou: "tohle mě nebaví, to nebudu dělat". Při studiu VŠ je takových překážek mnoho. Dobrá VŠ je jako broušení diamantu, některé při broušení prasknou, jiné se ukážou být nepoužitelnými. To rozhodně neznamená, že člověk bez VŠ by byl k ničemu!

Podle mne každý nemůže programovat, tak jako každý nemůže umývat schody. Všechno vyžaduje nějaký přístup a zručnost. Spousta lidí by ty schody dokázala umýt jen pod dozorem, jinak schody jen namočí a to ještě špinavou vodou.

Možná se naučí programovací jazyk, ale nedokáží vytvářet algoritmy. Tak jako když se naučíte třeba mandarínsky, ještě to neznamená, že dokážete napsat knihu nebo aspoň článek.

Vytrvat a do umoru dokoncit vec ktora nema a nedava zmysel len aby bola dokoncena to nieje definicia hrdinstva a brusenia diamantu ale neuvedomovania si veci ze v zivote treba robit dolezite veci. A nie nedolezite.

To není pravda. Smysluplnost mnoha věcí ukáže právě jejich dokončení a před tím toto nelze posoudit.

To, že po mé závěrečné práci po obhajobě neštěkne ani pes, neznamená, že nemá smysl.

Definice toho, co je v životě důležité se v čase mění.

Celý tento názor mi připadá jako vzlykání clověka, který tu vysokou nedokončil a teď sám sobě obahuje, že to je v pořádku. Takový člověk je přesně ten, který v půlce řekne, že mu to nedává smysl a uteče od rozdělaného projektu.

To píšu jako člověk, který si vysokou studoval deset let po té, co většina vrstevníků školu dokončila. A ku podivu, při ucházení se o pozici, kde vejšku nechtěli, mi právě kvůli tomu dali přednost a jsem spokojený.

Ymzk

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #38 kdy: 18. 11. 2022, 16:42:52 »
VŠ podle mne dokazuje schopnost něco dokončit, dotáhnout až k promoci. Na rozdíl od člověka, který se zastaví před druhou či třetí překážkou: "tohle mě nebaví, to nebudu dělat". Při studiu VŠ je takových překážek mnoho. Dobrá VŠ je jako broušení diamantu, některé při broušení prasknou, jiné se ukážou být nepoužitelnými. To rozhodně neznamená, že člověk bez VŠ by byl k ničemu!

Podle mne každý nemůže programovat, tak jako každý nemůže umývat schody. Všechno vyžaduje nějaký přístup a zručnost. Spousta lidí by ty schody dokázala umýt jen pod dozorem, jinak schody jen namočí a to ještě špinavou vodou.

Možná se naučí programovací jazyk, ale nedokáží vytvářet algoritmy. Tak jako když se naučíte třeba mandarínsky, ještě to neznamená, že dokážete napsat knihu nebo aspoň článek.

Vytrvat a do umoru dokoncit vec ktora nema a nedava zmysel len aby bola dokoncena to nieje definicia hrdinstva a brusenia diamantu ale neuvedomovania si veci ze v zivote treba robit dolezite veci. A nie nedolezite.

To není pravda. Smysluplnost mnoha věcí ukáže právě jejich dokončení a před tím toto nelze posoudit.

To, že po mé závěrečné práci po obhajobě neštěkne ani pes, neznamená, že nemá smysl.

Definice toho, co je v životě důležité se v čase mění.

Celý tento názor mi připadá jako vzlykání clověka, který tu vysokou nedokončil a teď sám sobě obahuje, že to je v pořádku. Takový člověk je přesně ten, který v půlce řekne, že mu to nedává smysl a uteče od rozdělaného projektu.

To píšu jako člověk, který si vysokou studoval deset let po té, co většina vrstevníků školu dokončila. A ku podivu, při ucházení se o pozici, kde vejšku nechtěli, mi právě kvůli tomu dali přednost a jsem spokojený.

Absolutne nekriticke vychvalovanie a nutnosti vysokej skoly inak by projekty padali jeden za druhym a kazdy bez VŠ by odchadzal v polovici projektu je fakt dost detinske a az na urovni krcmovej debaty.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #39 kdy: 18. 11. 2022, 17:22:31 »
Podle mne hraní na klavír bez hudebního sluchu je jen postupné mačkání kláves, jako když se přehrává MIDI soubor.

Možná je lepší psát o něčem, čemu rozumíte. Hudební sluch je je schopnost analyzovat pohyb melodie a odlišit vzdálenosti mezi jednotlivými tóny. To shodou okolností u klavíru nepotřebujete.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #40 kdy: 18. 11. 2022, 17:34:06 »
Hudební sluch je je schopnost analyzovat pohyb melodie a odlišit vzdálenosti mezi jednotlivými tóny. To shodou okolností u klavíru nepotřebujete.
To záleží na tom, jestli chcete opravdu hrát nebo jen přehrávat noty jako pianola. Podobně jako u tématu: jestli chcete programovat nebo psát kód.

Mudvy

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #41 kdy: 18. 11. 2022, 17:52:20 »
Asi by bylo dobre si definovat co se programuje a jake jsou ocekavani.

Jako ne-programator jsem vyrostl v prostredi ktere je velmi komplexni a kazda chyba v programu se rovnala velkým ztrátám.

Jako ne-programator jsem mel sanci videt jak se programujou automaticke linky ve VW, jak se programujou roboti kuka, jak se programujou male stroje s plc.

Tohle ve me vytvorilo predstavy pozice programatora a pokud mi dneska nekdo mluvi o programatorovi seniorovy tak se mi vzdy vybavi kolega co resil linky v VW. To je muj standard a narocnost rohohle oboru.

Sam mam k takovehlemu formatu daleko, ale tahle definice programatora je muj pomyslny vzor a nemyslim si ze tohle je stav kdy bych rekl ze toho dosahne uplne kazdy.

Matika je podle me dulezita tak v urovni stredni skoly. Zase zalezi do ceho se poustim. Co asi nejvic pouzivam je transformace souradnic v e trech smerech, goniometricke funkce, vektory a maximalne soustavy rovnic. Ale to jen proto ze automatizuju ukon, kdy tohle musel delat uzivatel a ja to vypocitavam za nej.

To co pro nase zakazniky vytvarime nemuze delat kazdy kdo umi napsat for cyklus … 

Mudvy

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #42 kdy: 18. 11. 2022, 18:17:04 »
Jinak programovat uci deti na zakladni skole ve scratchi.

Je to jako s varenim, i ja si udelam veceri a nepo… se z toho. Ale na kuchare profika to neni. Muzu se vsak sebemazvat kucharem protoze jsem si dokazal udelat veceri?

Problem je jinde a to ze na it pozice se jede medialni hype a kazdy kdo ma odvahu chce kus urvat protoze si chce zvednout ego, velikost sveho uctu nebo ho serou jeho vyhlidky s aktualnima schopnostma. A protoze je lidi nedostatek tak se do toho dostanou i ti co na tu praci nemaji ale prezijou.

Znal jsem pripad kdy jeden schopny clovek odesel ze dne na den z firmy jen proto, ze k nemu zamestnavatel sehnal kolegu co nemel zadne vzdelani v oboru, byl jen levnejsi a koneckoncu se tu praci za par mesicu taky naucil. To ho nasralo protoze mel svoji hrdost a nesnesl ze by to mohl zvladnout nekdo bez vzdelani a praxe na ktere si zakladal …


Re:Programovat může každý?
« Odpověď #43 kdy: 18. 11. 2022, 18:37:40 »
Nedávno jsem četl jeden článek (nejspíš reklamní) od někoho, kdo říkal, že programovat a rekvalifikovat se dokáže každý, protože není třeba být chytrý a znát matematiku.

Upřímně mě toto zděsilo. Ok, zda je třeba být chytrý, to záleží na definici, co si kdo pod tím představuje, ale neznat matematiku? Samozřejmě neočekávám, že k programování je třeba znát integrály a nebo pokročilejší VŠ matematiku, která je i mně neznámá, ale základní matematický aparát je dle mého názoru potřeba, stejně tak mít i matematické myšlení, které by mělo být alesoň na té úrovni mezi SŠ a VŠ - tedy nejde ani o to, zda člověk pokročilou matematiku ovládá jako spíš, že mu nedělá problém, když se řekne - napiš algoritmus pro výpočet determinantu, tak je toho schopen. To je především hlavní důvod, proč se studenti IT musí trápit tolik matematikou.

Proč o tom píšu? Protože mě to rozčiluje a to z důvodu, že se šíří dezinformace, že programovat může každý - no jakože nabušit nějaký kód nejspíš ano, ale otázka je, zda je to to, co chceme, protože ve výsledku pak přijde typ, co nějak nabuší nekvalitní kód, který neprojde code review, nedělá přesně to, co má, nebo to dělá neoptimálně. Takový člověk se pak i sám trápí, protože pořádně netuší, co a jak a otravuje to jak jeho, tak i kolegy, co se mu musí moc věnovat.

Zajímá mě, jaký na to názor máte vy? Souhlasíte? Pokud ne, tak trhejte :D Mám na to svůj názor a samozřejmě nemusí být správný, nebo přesný.

Tyvole to jsou elitarsky kecy. Chráněná dílna root.cz :-/

Co si treba nejdřív vydefinovat slovo "programovaní" vy lemplové. Vždyť pak ani nevíte, o čem se bavíte...

Ale abych taky odpověděl na otázku: Ano, naučit se programovat pračku zvládne téměř každý

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #44 kdy: 18. 11. 2022, 19:40:35 »
naučit se programovat pračku zvládne téměř každý
Pro pračky a podobná zařízení původně vznikla Java :)