Programovat může každý?

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #45 kdy: 18. 11. 2022, 21:57:53 »
To není pravda. Smysluplnost mnoha věcí ukáže právě jejich dokončení a před tím toto nelze posoudit.

Je zcela irelevantní co ukáže a neukáže čas. Můj život žiju já. A žiji ho pro sebe a pro ty, pro které ho žít chci. Pokud mi něco nedává smysl, nechci to dělat i kdyby se stokrát za pět let ten smysl ukázal.

To, že po mé závěrečné práci po obhajobě neštěkne ani pes, neznamená, že nemá smysl.

Hádal bych se. To je především věcí hodnot.

Celý tento názor mi připadá jako vzlykání clověka, který tu vysokou nedokončil a teď sám sobě obahuje, že to je v pořádku. Takový člověk je přesně ten, který v půlce řekne, že mu to nedává smysl a uteče od rozdělaného projektu.

A co na tom není v pořádku? Ano, pokud mi projekt v půlce přestane dávat smysl, opravdu nebudu další třeba dva roky mého krátkého života pracovat na něčem, na čem pracovat nechci jen proto, že vy to nepovažujete za správné. Tak je to naopak naprosto v pořádku.

To píšu jako člověk, který si vysokou studoval deset let po té, co většina vrstevníků školu dokončila. A ku podivu, při ucházení se o pozici, kde vejšku nechtěli, mi právě kvůli tomu dali přednost a jsem spokojený.

Pokud jste vy i ostatní měli dostatečnou praxi, přemýšlím, jestli bych chtěl pro firmu, kde se lidé přijímají podle formálního dosaženého vzdělání pracovat. Asi ne.


Re:Programovat může každý?
« Odpověď #46 kdy: 18. 11. 2022, 22:00:31 »
Hudební sluch je je schopnost analyzovat pohyb melodie a odlišit vzdálenosti mezi jednotlivými tóny. To shodou okolností u klavíru nepotřebujete.
To záleží na tom, jestli chcete opravdu hrát nebo jen přehrávat noty jako pianola. Podobně jako u tématu: jestli chcete programovat nebo psát kód.

To je spíš ekvivalent toho, že bych neslyšel vůbec a byl hluchý. To, že mám mizerný hudební sluch ještě neznamená, že neslyším vůbec. Lidí bez jakéhokoliv sluchu je dost málo. A i to je s programováním stejné.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #47 kdy: 18. 11. 2022, 22:06:17 »
Umím si zapudrovat ránu, ohřát špagetu v mikrovlnce a zalít to kečupem, dokonce jsem občas doběhl i autobus na zastávce. Přesto nejsem ani chirurg, ani kuchař, a už vůbec ne atlet.

Problém je v lidech. Běžně se stává, že tým lemplů nepřijme mezi sebe kvalitu, aby se náhodou nezjistilo, že jsou fakt lemplové. Týmy, kde je techlead jednookým králem s partou juniorních pohůnků, to je taky klasika jak víno. Pán na pohovoru, co programuje 20 let (a celou tu dobu špatně a stejně jako po prvním roce), a vyžaduje abyste se přesně trefili do jeho podivného návrhu (který vůbec není mainstream a správně už vůbec ne), na ty už mám sešit s čárkami.

Ne. Programování není pro každého. Stejně jako prakticky kterýkoliv jiný obor.

Pokud je člověk cílevědomý a schopný, pak vysokou na programování nepotřebuje, koneckonců ty přednášky a knížky si může ve volnu dostudovat (třeba i z MIT), dokonce i ty úkoly. Ale to vyžaduje ještě větší záběr, než to dostat naservírováno ve škole. Jsou ale obory, ke kterým prostě a jednoduše tak dobré a dostupné zdroje nejsou, případně tyto obory vyžadují praxi, ke které nemáte mimo školu přístup, tam je vysoká samozřejmě nutnost.

Vysokou mám z jiného oboru. Z mé zkušenosti byl u většiny kolegů v IT spíše problém ten, že se ty věci prostě doučit nechtěli, námahy už asi bylo dost. Ale samozřejmě je to věc priorit. Někdo to bere jen jako práci, jiný vyhořel, další ma rodinu, a někdo zase pokukuje po úplně jiném oboru. Život je prostě moc krátký.
« Poslední změna: 18. 11. 2022, 22:09:42 od LambdaLover »

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #48 kdy: 18. 11. 2022, 22:07:16 »
... ale to ničomu nevadí. pretože v 99% prípadoch, keď firmy zháňajú programátorov tak reálne zháňajú lepičov kódu, ktorý nagizdia a zlepia nejaký software z desiatok knižníc [...]

Nemusí se vám to líbit, ale i to je programování. Není třeba kvalitní, ale je. Tvrzení, že to je vlastně jen "lepení kódu" je klasický intelektuální snobismus. Dost často lidí, co si o sobě naivně myslí, že umí programovat. I špatný řidič je řidič. A jak jste jinak celkem správně napsal, většinou ani nikoho nezabije a dojede. Většinou.

Jenomže ono to dost často naprosto stačí a ano, jak jste taky napsal, nikoho to nezajímá. Protože jednoduše není moc ekonomicky ospravedlnitelných důvodů, aby zajímalo.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #49 kdy: 18. 11. 2022, 22:13:42 »
Pokud je člověk cílevědomý a schopný, pak vysokou na programování nepotřebuje, koneckonců ty přednášky a knížky si může ve volnu dostudovat třeba i z MIT [...]

Pokud máte alespoň trochu talentu, obvykle nepotřebujete ani to a co je potřeba se dříve či později naučíte i bez přednášek a dlouhého studia (i když informace pochopitelně potřebujete, to je jasné). A pokud ho máte dost a jste dost vnímavý, naučíte se od ostatních i věci dělat dobře. To jen na okraj. Zrovna tohle je na IT třeba z mého ohledu opravdu hezké.


Zopper

  • *****
  • 716
    • Zobrazit profil
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #50 kdy: 19. 11. 2022, 09:07:56 »
Umím si zapudrovat ránu, ohřát špagetu v mikrovlnce a zalít to kečupem, dokonce jsem občas doběhl i autobus na zastávce. Přesto nejsem ani chirurg, ani kuchař, a už vůbec ne atlet.

A proto bych za programátora neoznačil někoho, kdo si jednou za uherský rok udělá makro v Excelu, nebo si po večerech lepí v HTML blog. Na druhou stranu, sice jsou kuchaři, co vaří s Michelinskou hvězdou, ale většina kuchařů je mnohem blíž nějakému tomu guláši plnému mouky v třetí až čtvrté cenové. Kolikrát si říkám, že bych dokázal ty jídla vařit mnohem líp - jenže ono to může být dané i požadavky a cenu a čas, a ten kuchař to umí líp taky. Jen na to nemá příležitost. A s programováním a programátory je to stejné.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #51 kdy: 19. 11. 2022, 12:08:22 »
Zakladne predpoklady programátora: tvorivosť, zvedavosť, hravosť, vytrvalosť. Neviem ci sa da vyššie uvedené naucit na skole, najskôr nie. Samozrejme nesmie chybat analytické myslenie, pernamentne vzdelávanie sa, snažiť sa veci dotiahnuť dokonca.. v neposlednom rade sa učit z kodu druhych. Skratka musí Vas to baviť a mať chuť stale sa zdokonaľovať. Takže urcite predpoklady treba splnat, mat, nie je to pre každého..

Mlocik97

  • *****
  • 870
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #52 kdy: 19. 11. 2022, 14:40:44 »
Tvrzení, že to je vlastně jen "lepení kódu" je klasický intelektuální snobismus. Dost často lidí, co si o sobě naivně myslí, že umí programovat.

Ja si o sebe nemyslím že viem programovať, aj keď si myslím že viem programovať... ono totiž proces pri ktorom sa z teba stane programátor je dlhý, a je tam mnoho medzi-úrovní, keď si dačo medzi programátorom a lepičom kódu. Tam som cca i ja. Rozhodne viem už vymyslieť aj ja nejaké nízkoúrovňové algoritmy a už som niekde inde ako bežný lepiči kódu čo vidím, ale zároveň taktiež vidím že som ešte hodne hodne ďaleko od toho aby som bol skutočný programátor. Ostatne už mám predstavu ako funguje runtime, kompilér alebo interpreter a čo sa deje v pozadí, keď píšem kód. Nie všetko viem do detailov, ale stále je to niečo iné ako byť lepič kódu... no bežne vidím že inde skutočne stačia lepiči kódu, čo nemajú ani základné znalosti, a ani nemajú predstavu čo sa vlastne v pozadí deje, keď napíšu, alebo skôr zlepia nejaký kód, čo vyhľadajú cez Google a len možno upravia názvy premenných (btw. takýto postup som sám dakedy bežne robil, i na škole). A nenazval by som toto "klasický intelektuální snobismus", ale skôr realita.

A btw. môj pôvodný komentár nebol úplne doslovný.... ale asi každý tu chápe čo myslím pod pojmom "lepič kódu".
« Poslední změna: 19. 11. 2022, 14:42:48 od Mlocik97 »

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #53 kdy: 19. 11. 2022, 14:53:54 »
a správně už vůbec ne
Kdo určuje, že je to správně?

Narazil jsem na případy, kdy tým lemplů nechtěli přijmout zkušeného - tak jak popisuješ. Stejně jako tým zkušených, do kterého se marně snažil nabourat chytrolín, který tvrdil, že to všechno "vůbec není mainstream a správně už vůbec ne".

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #54 kdy: 19. 11. 2022, 18:23:10 »
Delat veci rychle je take cenny skill. Ne vse je mission critical.

Casto software pasny "poradne" je vetsi bastl nez ten napsany s nejmensim moznym usilim.

Teoreticke softwarove inzenerstvi je jen dalsi zidovska pseudo-disciplina.

V praxi rozhoduje jak sw funguje, ne jak je napsany.
« Poslední změna: 19. 11. 2022, 18:26:44 od APhacker_mob »

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #55 kdy: 19. 11. 2022, 20:00:54 »
Delat veci rychle je take cenny skill. Ne vse je mission critical.

Casto software pasny "poradne" je vetsi bastl nez ten napsany s nejmensim moznym usilim.

Teoreticke softwarove inzenerstvi je jen dalsi zidovska pseudo-disciplina.

V praxi rozhoduje jak sw funguje, ne jak je napsany.
..tak veľa záleží od ďalšieho smerovania, resp. rozširovania riešenia v budúcnosti. Ako je sw komplexné, ako dlho bude reálne nasadené v produkcii, technológie ...v tomto kontexte je rozhodne dôležité ako sw navrhnúť. V praxi sa logicky žiada, aby sw v prvom rade fungoval, ale v praxi sa aj často stáva, ze sa meni alebo skor "ohýba" povodne business zadanie.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #56 kdy: 20. 11. 2022, 05:32:25 »
Ano, programovat může (skoro) každý. Jde o to co programovat. Třeba já jsem kdysi napsal a použil program na TI58 ke kontrole zápisníku letů na větroních. Byla to pro mne makačka na bednu, třeba jak rozlišit lety sólo, ve dvojím, instruktorské, lety navíjákem, aerovlekem, jak zadávat jako desetinné čísle trvání letu v hodinách a minutách...aby se to vešlo do paměti té kalkulačky...
Pokud se jedná o nějaký program co by mohl narušit nějakou firemní databázi a způsobit větší škodu, tak tam končí sranda a začne náboženství.

Pustili byste k tomu někoho, kdo to "taky umí"?

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #57 kdy: 20. 11. 2022, 13:16:46 »
Ano, programovat může (skoro) každý. ...

Pustili byste k tomu někoho, kdo to "taky umí"?

Pustil bys navrhovat statiku staveb programátora který to umí?
Pustil bys vařit 5* restauraci pro VIP klientelu programátora co to umí?
Pustil bys svařovat/nýtovat ocelové mosty programátora který to umí?
Pustil bys do kokpitu civilního letadla programátora který to umí?
Pustil bys k odstřelovací pušce programátora který to umí?
.....

Proč ne, pokud to skutečně umí a můžeš se na něj spolehnout. Ono to je hlavně o člověku, schopný člověk je prostě schopný a na profesi zase tak nesejde. Navíc schopní lidé mnohem snaze zvládají i více profesí.

Je to jenom profese, jako každá jiná. Naučit se dá a dosáhnout zkušenosti časem taky. Tak jako v každé jiné profesi.  I ten (neo)obyčejný kuchař který vymyslí nové jídlo které v životě před ním nikdo nestvořil předvede mnohem více kreativity a schopností než 90% programátorů.

xyz

  • ***
  • 223
    • Zobrazit profil
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #58 kdy: 20. 11. 2022, 13:37:30 »
Ja myslim, ze dobry programator musi byt predevsim "problem solver". Schopnost analyzovat problem, rozdelit problem na casti, navrhnout reseni, pouzit abstrakci, pokud je potreba, atd.

Proto ma programovani bliz k matematice, nez k vareni, jak tu nekdo navrhoval. Ano, oboji je tvurci proces, ale tim asi veskera podobnost konci.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #59 kdy: 20. 11. 2022, 17:28:34 »
Zrovna dneska mi přítelkyně taky tvrdila, že programovat může každý, nemusí nic umět a firma ho všechno naučí. Nevěděl by někdo, kde takové firmy jsou? Chtěl bych to zkusit, zametání v zimě není nic moc.