Programovat může každý?

Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 11:03:18 »
Nedávno jsem četl jeden článek (nejspíš reklamní) od někoho, kdo říkal, že programovat a rekvalifikovat se dokáže každý, protože není třeba být chytrý a znát matematiku.

Upřímně mě toto zděsilo. Ok, zda je třeba být chytrý, to záleží na definici, co si kdo pod tím představuje, ale neznat matematiku? Samozřejmě neočekávám, že k programování je třeba znát integrály a nebo pokročilejší VŠ matematiku, která je i mně neznámá, ale základní matematický aparát je dle mého názoru potřeba, stejně tak mít i matematické myšlení, které by mělo být alesoň na té úrovni mezi SŠ a VŠ - tedy nejde ani o to, zda člověk pokročilou matematiku ovládá jako spíš, že mu nedělá problém, když se řekne - napiš algoritmus pro výpočet determinantu, tak je toho schopen. To je především hlavní důvod, proč se studenti IT musí trápit tolik matematikou.

Proč o tom píšu? Protože mě to rozčiluje a to z důvodu, že se šíří dezinformace, že programovat může každý - no jakože nabušit nějaký kód nejspíš ano, ale otázka je, zda je to to, co chceme, protože ve výsledku pak přijde typ, co nějak nabuší nekvalitní kód, který neprojde code review, nedělá přesně to, co má, nebo to dělá neoptimálně. Takový člověk se pak i sám trápí, protože pořádně netuší, co a jak a otravuje to jak jeho, tak i kolegy, co se mu musí moc věnovat.

Zajímá mě, jaký na to názor máte vy? Souhlasíte? Pokud ne, tak trhejte :D Mám na to svůj názor a samozřejmě nemusí být správný, nebo přesný.


Re:Programovat může každý?
« Odpověď #1 kdy: 18. 11. 2022, 11:18:40 »
Nároky na programátory se neustále snižují, protože ze spousty aplikací se stala pouze spotřebka s krátkou životností. Je potřeba neustále něco měnit, takže o nějaký kvalitní kód ani tak nikdo nestojí. Navíc je snadné aplikace aktualizovat, takže se neustále něco patchuje. To dříve, bez všeho připojeného k internetu, bylo těžko myslitelné.

Takoví lidé se pochopitelně nesmí dostat k ničemu kritickému, ale lepit nějaký frontend mohou.

Škola určitě není pro programování klíčová. Vše se dá naučit mimo školu, až v případě potřeby. Spousta věcí už je vymyšlených a hotových, stačí to jen slepit dohromady. Vymýšlet něco nového, když existují proveřená řešení, je často kontraproduktivní.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #2 kdy: 18. 11. 2022, 11:25:49 »
Tak moc se bojis o svoji praci?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #3 kdy: 18. 11. 2022, 11:39:28 »
Tak moc se bojis o svoji praci?

Skor sa boji, ze to bude po nich musiet opravovat a udrzovat.

Dokonca poznam firmy, ktore uz odmietaju brat ludi, ktory nemaju vystudovanu IT vysoku skolu, lebo prisli na to, ze tym usetria cas a peniaze.

vesterna12

  • ***
  • 122
  • byrokracie zabíjí kreativitu
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #4 kdy: 18. 11. 2022, 11:47:41 »
U nás se začalo razit heslo, že každá žena co si udělala kurz Pythonu nebo GO na Udemy a dostatečně si polepila víko notebooku nálepkama Gitu je plně kvalifikovanou programátorkou. Já mám bohužel tu smůlu, že tyhle existence mám ve svém okolí. Je to výsledek interní propagandy a snahy zavděčit se moderním trendům pohlavní vyváženosti. Často od těchto lidí slýchávám "erudovaný" přednes, kterým tak akorát dokazují, že nemají ani praxi ani znalost. Několikrát jsem se už setkal s dost ofenzivní odezvou na poznámku k chybnému návrhu. Vysoké ego, ale z čeho? Jasně všechny nejsou stejný, ale ty spočítám na prstech jedné ruky. Upnutý tričko a rozpuštění vlasů přidá jeden malý nepodstatný plus, ale problém neřeší :D


Re:Programovat může každý?
« Odpověď #5 kdy: 18. 11. 2022, 11:55:19 »
Proč o tom píšu? Protože mě to rozčiluje a to z důvodu, že se šíří dezinformace, že programovat může každý ...
Dle mě ano. Programování není zase tak složité. Je to zhruba stejně sofistikované jako např. vaření.  Každá profese se dá naučit, proto nevidím důvod proč by zrovna programování nešlo. Prostě chce to vůli a čas. A stejně tak jako u každé profese prostě budou (nejspíž dle gaussova rozdělení) looseři, průměrní a prostě elity.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #6 kdy: 18. 11. 2022, 12:13:10 »
Programování je řemeslo a na nějaké úrovni se to může naučit skutečně skoro každý. Programování je často spojováno s matematikou, ale matematika není úplně klíčová k tomu, aby se člověk naučil programovat. Pro programování je potřeba mnohem více než matematika schopnost dekompozice, umět rozložit problém na menší celky, protože přesně tohle programátor dělá, složitý problém rozloží na jednoduché operace a popíše je v jazyce srozumitelném stroji.

90% vývoje jsou CRUD aplikace přesypávající data odněkud někam, na tohle stačí matematika na úrovni základní školy.

Těch zbylých 10% jsou věci jako machine learning, fyzikální simulace, kosmický výzkum... kde už je potřeba VŠ matematika, ale tohle většina programátorů nedělá.


Ymzk

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #7 kdy: 18. 11. 2022, 12:13:13 »
Programuju desiatky tisic indov ktory vdaka vladnemu programu sa rekvalifikovali z farmarov na programatorov a vlecu nam ich sem. Takze ano. Programovat moze kazdy. Otazka ci by mal a ci je to dobre.

Napriklad k tym Indom. Mam snimi velmi zlu skusenost. Viem ze ziju medzi nami ludia co si ozaj myslia ze snimi maju pozitivnu skusenost ale ja medzi nich nepatrim. Videl som presne 2 projekty ktore som si na 100 percent isty zlyhali kvoli nim. Pridali do projektu komplexitu ktoru management nedokazal odhalit a mysleli si ze to tak ma byt a potom sa ich uz nedalo zbavit. Dobra taktikta od Indov.... a keby aspon boli lacnejsi. Ale niesu. Firma ktora nam dohadovala Indov bola nemecka a peniaze za nich boli teda fakt velke.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #8 kdy: 18. 11. 2022, 12:18:54 »
Odpoved je takova.. kvantova:

jednak ne, protoze za programatora se snad porad povazuje clovek schopen samostatne pripravy reseni problemu

a taky ano, pokud z vyse uvedene definice programatora extrahujeme veskere tvurci a navrhove cinnosti do pozice Architekta a programatorem zustane opice, ktera napise kod v programovacim jazyce. Z tohoto pohledu treba i pracovnici  kteri derovali derne stitky by byli povazovani za programatory.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #9 kdy: 18. 11. 2022, 12:30:46 »
Asi ta matematika (bohužel) potřeba není - záleží na tom, co je cílem. Dost často není cílem lepší produkt (nebo aspoň ne primárním cílem). Často je cílem něco jako "dělat lepší scrum" nebo něco podobného (to jsem si nevymyslel, takto jsem to slyšel).

Kdysi jsme na pravidelném plánování dalšího sprintu trávili vždy asi půl hodiny (celý team) takovým cvičením: Plánovaný sprint byl už tak zaplněný, že nebylo možno přidat další úkoly (protože u vedení vládla chorobná hrůza z toho, že by se nějaký úkol v tom sprintu nestihl). Ale zároveň bylo zřejmé, že jaksi nebylo naplánováno dost práce pro všechny. Takže jsme trávili půlhodinku hledáním úkolu s nenulovým kladným ohodnocením, který po přidání do sprintu nezvýší celkovou náročnost.

Zlí kverulanti hned řekli, že při použití běžné algebry neexistuje číslo X větší než nula, pro které platí, že X + N <= N. To byli ti, co jenom říkali, že něco nejde. A pak byli ti hodní, kteří se poctivě snažili (nebo to alespoň přestírali) takové číslo najít a překvapivě se to nikdy nikomu nepodařilo (nejspíš kvůli těm kverulantům).

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #10 kdy: 18. 11. 2022, 13:03:19 »
Programovat může každý! Opravdu. Je ale potřeba se spíše podívat na to, co si kdo představuje pod programováním, dnes je obrovská poptávka po různých úpravách v rámci existujících aplikací, pro css/js, pro tvoření různých šablon na stránky, pro občasné dopsání nějaké logiky někam. Drtivá většina programátorů se do těch hardcore algoritmů, do komplexních úloh a návrhu systémů nedostane, tam jedině je potřeba matematika.

Dokonca poznam firmy, ktore uz odmietaju brat ludi, ktory nemaju vystudovanu IT vysoku skolu, lebo prisli na to, ze tym usetria cas a peniaze.

Jo jo, tohle jsou vtipné požadavky, občas jim to dávám také sežrat, studoval jsem ještě v době, kdy u nás nebyl snad žádný IT obor, dělám v tom 30 let a přitom stejně při hodně zakázkách chtějí prokázat moje znalosti diplomem. Rozumím tomu z druhé strany, je to nejjednodušší způsob selekce, prostě stanovím formální vzděláním a začnu to řešit, až když se mi nikdo nepřihlásí.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #11 kdy: 18. 11. 2022, 13:20:11 »
Dokonca poznam firmy, ktore uz odmietaju brat ludi, ktory nemaju vystudovanu IT vysoku skolu, lebo prisli na to, ze tym usetria cas a peniaze.
LOL, to je strasna blbost.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovat může každý?
« Odpověď #12 kdy: 18. 11. 2022, 13:28:40 »
Dokonca poznam firmy, ktore uz odmietaju brat ludi, ktory nemaju vystudovanu IT vysoku skolu, lebo prisli na to, ze tym usetria cas a peniaze.
LOL, to je strasna blbost.

Proč? Dospěl jsem k podobnému poznání. Ne, že by neexistovali dobří lidé bez (relevantní) VŠ, ale šance na takového narazit je velmi malá. Takže je efektivnější soustředit se na ty, kteří VŠ mají. Bez VŠ bych pozval člověka na pohovor jen pokud jeho životopis byl jinak velmi zajímavý.

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #13 kdy: 18. 11. 2022, 13:33:18 »
Jakoze cerstvy absolvent je zajimavejsi nez clovek s praxi > 10 let jen protoze ma titul?

EDIT: samozrejme nemluvim o kosmickem programu apod, ale vetsina vyvojaru dneska je kolem webu
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Ymzk

Re:Programovat může každý?
« Odpověď #14 kdy: 18. 11. 2022, 13:38:59 »
Dokonca poznam firmy, ktore uz odmietaju brat ludi, ktory nemaju vystudovanu IT vysoku skolu, lebo prisli na to, ze tym usetria cas a peniaze.
LOL, to je strasna blbost.

Proč? Dospěl jsem k podobnému poznání. Ne, že by neexistovali dobří lidé bez (relevantní) VŠ, ale šance na takového narazit je velmi malá. Takže je efektivnější soustředit se na ty, kteří VŠ mají. Bez VŠ bych pozval člověka na pohovor jen pokud jeho životopis byl jinak velmi zajímavý.

Mam "vystudovanu" strednu skolu, 34 rokov a 17 rokov profesionalnu prax cisto len v backend systemoch, databaze, servre. Dufam zeby si ma prijal na pohovor....