Realita českých programátorských platů

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #75 kdy: 04. 11. 2022, 09:56:01 »
treba si najst pracu v zahranici a pracovat z CR. Ja by som sa na cesky trh uplne vykaslal (na ten slovensky uz duplom)

Ak ma mesiac 20 pracovnych dni tak mam v hrubom 282 tisic korun (bez dph). (578 eur denne). Najviac co som mal bol 23 dnovy pracovny mesiac a 325 000 czk.

Programujem v Jave. Kolegov a ludi "na drate" mam z Applu, Netflixu ...

A to mate na zivnost, nebo jste zamestnanec? Jak jste se k remote zamestnani v zahranici dostal? Ja se o to pokousim uz dlouho, ale kdyz firma zjisti, ze jsem v jine zemi a nechci se stehovat, tak prestane komunikovat


Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #76 kdy: 04. 11. 2022, 10:29:43 »
Celkem dobrý přehled o platech programátorů, kteří pracují ve velkých korporátech v Praze, lze získat tady: https://www.levels.fyi/t/software-engineer/locations/prague-metropolitan-area

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #77 kdy: 04. 11. 2022, 11:20:09 »
Tento příspěvek byl původně určený do jiného tématu, ale hodí se i sem.

Je důležité si uvědomit několik věcí v roce 2022.

1) Během posledních 10 let se ztrojnásobila cena nemovitostí - to znamená, že naprostá většina kolegů 35 let plus dávno bydlí v bytě, který koupila za 3 miliony před několika lety a dnes má hodnotu 10 milionů - tito lidé mají bydlení vyřešené a za pakatel.

2) Tento rok vysoká inflace 18% - zjednodušeně řečeno, s trochou nadsázky, pokud před rokem někdo bral 100 měsíčně, dnes by měl brát 120 měsíčně.

3) Firma v drtivé většině případů sama nikdy nepřidá a už rozhodně ne například tento rok 20% aby narovnala alespoň inflaci, leda že to je ve smlouvě (jakože to občas někdo má, ale není to úplně super běžné)

4) Kolegové z bodu 1, co už spokojeně bydlí, a jsou prakticky na maximu svých výdělků jako senior vývojáří už nemají takovou incentivu tlačit na peníze, protože ví že na maximu trhu už víceméně jsou, a už bydlí, takže řešit hypotéku na 10 milionů nemusí, protože mají hypotéku za 3 miliony z před 10 lety (a nebo splaceno).

5) ČR vyrostla na relativně schopných lidech oproti východu, kde u nás fungovala dobrá kvalitu za nižší cenu oproti západu - toto se dlouhodobě mění ve prospěch levnějšího východu, který ČR pomalu ale postupně dohání (online věci a globalizace a celková úroveň programátorů nebo spíš developerů) na kvalitě a zároveň je levnější než rychle zdražující ČR.

6) Tyto všechny body ruku v ruce znamenají, že pokud člověk chce alespoň stejnou úrověn života, jako mají o 10 let starší kluci, kteří se jen dříve narodili, tak by dnes, místo 150 měsíčně co berou v průměru oni, měli brát nad 300 tisíc a spíš více - a tuto částku tady v životě developer neuvidí, leda že by byl CTO nějakého úspěšného startupu, ale to už je jiná manažerská role a nelze srovnávat (a spousta CTO bere 200 plus bonus v podobě 2 měsíců ročně když se daří, o 300 plus si jich mnoho může nechat jenom zdát).

7) I když počet juniorů ročně roste, stále logicky je zde drtivá většina lidí co jsou v oboru 5 let a více a tedy většina z nich patří do skupiny 1) co bydlí, a tito lidé svou masou tvoří nabídku a cenotvorbu na trhu a poptávající firmy mlaskají protože je to relativně levné, protože si to nabízející programátoři 1) můžou dovolit kvůli vyřešenému bydlení a protože platy-faktury jsou obecně spíše sticky.

8) Junior dnes je v nejhorší pozici za posledních 20 let v ČR co se týče nástupu do trhu v IT - jednak kvůli bydlení, druhak krize, komplexita technologií jen na webu (který pravděpodobně ve finále většina mainstreamu dělá, protože se zde v průměru platí stabilně nejvíce peněz v rámci vývoje) je násobně vzdálená webařům z roku 2000-2010, kde se to málo  co tehdy stačilo každý naučil prakticky za pár měsiců na koleně a konkurence moc nebyla.

9) Jak z toho ven? Stříbrná kulka neexistuje, bohužel. Z mého pohledu v dnešní době pro lidi 20-30 let (bez rodinného zázemí a bydlení) už IT rozhodně není takové terno co se týče zajištění kvalitní životní úrovně pro rodinu (dvě děti na dobré vysoké, manželka, dostatečně velký byt v Praze, případně pěkný dům za velkým městem)
« Poslední změna: 04. 11. 2022, 11:22:41 od LambdaLover »

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #78 kdy: 04. 11. 2022, 13:40:51 »

ad 1) podle dat na https://www.czso.cz/csu/czso/ceny_bytu se cena od roku 2005 asi zdvojnásobila, trojnásobek za 10 let z toho vůbec nevyplývá. Bereš aktuální mdzy a sazby a porovnáváš to s minulými cenami. Ještě v roce 2012 byla půrměná sazba u hypoték kolem 4 %, to není cena za pakatel.

ad 2) a tím roztočit další zvyšování inflace, co? Ta inflace není plošná, ale strukturní, některé věci zdražili na násobky a stahují vše ostatní, nejspíš krátkodobý výkyv

ad 3) proč bys okamžitě narovnával inflaci? Tím jí jen prohloubíš.

ad 6) V každé generaci se díváš na generaci před tebou a závidíš jí, chceš stejnou úroveň života, ale víš, ten o 10 let starší člověk, na svoji úroveň musel o 10 let déle pracovat. Rodiče současných čtyřicátníků dostávali běžně byty s první prací, současní čtyřicátníci vběhli do pracovního života těsně po revoluci, ti už nic nedostali.

ad 7) je to divný, ale počet juniorů je v každém kolektivu konstatní. Ať už máš jakkoliv zkušenou skupinu, vždy se vyseparuje třeba 20 % těch nejschopnější a ti ostatní si připadají jak junioři a musíš se učit, musíš je školit. I senioří občas v těch věcech tápou stejně jako ti nezkušení.

ad 9) máš dost náročné představy o tvém minimum, snad v žádné generaci nebyly průměrné příjmy tak vysoké, abys tohle všechno měl, na to dosáhne jen nízké % populace. Současní 20 - 30 letí mají stejné možnosti jako předchozí generace, také jim nikdo nic nedá, také musí sami makat, pokud chtějí víc, nebo prostě mít štěstí. Neházej vinu na společnost.

a6b

 • ***
 • 119
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #79 kdy: 04. 11. 2022, 14:33:11 »
manzelka si koupila byt v severomoravskem meste kolem roku 2005 za 300 tisic, dnes je cena asi meloun a pul. samozrejme s prahou nesrovnatelne, tam je stejny 2+1 za 5 melounu treba.


Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #80 kdy: 04. 11. 2022, 14:54:28 »
Je důležité si uvědomit několik věcí v roce 2022.


8) Junior dnes je v nejhorší pozici za posledních 20 let v ČR co se týče nástupu do trhu v IT.

Promiňte, ale to mi přijde jako lamentování ve stylu "ti mladí to kdysi měli jednodušší než my mladí".

Nastupoval jsem (na full time) někdy v r. 2008, kdy zuřila slušná krize. Všichni šetřili, propouštělo se.  Prioritou pro mne bylo nastoupit do oboru (který byl navíc jiného zaměření než moje studium na VŠ) a zapracovat se, proto jsem kývl na nízké peníze. Hodně nízké. Nepopírám, že roli v tom, že mne vzali, hrálo i to, že se za mne kamarád hodně přimluvil a snad jsem působil i tak, že o tu práci opravdu stojím a že něco umím (a když mne vyhodí dveřmi, zkusím vlézt oknem). Jednoduché to nebylo ani náhodou.

Brali jsme si s manželkou hypotéku na byt v novostavbě za 2,5 (pravda, dneska má hodnotu tak 4,5 a ž 5) za krásných 6,3% u ČS. Mluvilo se o tom, že ceny nemovitosti jsou na špici a že je vše předražené :) Splátka ukousla podstatnou část příjmu.

Pak jsem po ca třech letech nastoupil na OSVČ. "Man day rate" při mém nástupu na první kontrakt byl považovaný za slušný, určitě nadprůměr v oboru tehdy, ale dneska vidím i daleko větší "ucha" (rozuměj developery s menší praxí) brát dvojnásobek. Konkrétní částky nechci zveřejňovat, ale ta relace dvojnásobku mi souhlasí.

Já bych to uzavřel tak, že junioři to určitě jednoduché nemají, ale neřekl bych, že to měli výrazněji jednodušší před 10 lety.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #81 kdy: 04. 11. 2022, 15:33:18 »
@LambdaLover -  dobra analyze, vetsinou souhlasim.

jen teda jsem nejak zjistil, ze CTO je casto proste teamleader. Byl jsme na  2-3 ceskych interview a to byl vysledek.
A muze mit teda jedna specificka ceska firma nekolik CTO? No jejej.

@tomas - to mi zni jako "vzadnym pripade si nezadej o vic " "nepridavejte svym zamestnancum protoze roztocite inflaci.
To je makroekonomicky argument na ktery mikroekonomicky pochopitelne neberu ohled.

@premekv - to lamentovani je  vzdy snad obracene, vzdy je to "mladi to maji dnes  lehke, to za nasich casu jsme museli odmocnovat na abacusu a na chleba nebylo"
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #82 kdy: 04. 11. 2022, 15:55:46 »
@premekv - to lamentovani je  vzdy snad obracene, vzdy je to "mladi to maji dnes  lehke, to za nasich casu jsme museli odmocnovat na abacusu a na chleba nebylo"

Ne vždy, spíš záleží na tom, kdo zrovna lamentuje. :-)

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #83 kdy: 04. 11. 2022, 17:04:24 »
@premekv - to lamentovani je  vzdy snad obracene, vzdy je to "mladi to maji dnes  lehke, to za nasich casu jsme museli odmocnovat na abacusu a na chleba nebylo"

Ne vždy, spíš záleží na tom, kdo zrovna lamentuje. :-)

"to málo  co tehdy stačilo každý naučil prakticky za pár měsiců na koleně a konkurence moc nebyla."

Když jsme u toho lamentování.

Super je např. srovnání nástrojů. Dneska si při programování v javě (co už není úplně hlavní náplň pracovního dne) připadám trochu jako cvičená opice, které někdo vede ruku (a občas ji pleskne přes prsty).

já: x.getFoo
Jetbrains: pozor při té derefernci, x může být null, vošetři to

já: píšu výraz pro podmínku
Jetbrains: to sice bude fungovat, ale je to kostrbatě napsané, to je tak pro vostudu, zjednoduším to...

já: tohle přejmenuju
Jetbrains: dobře, dohledám a přejmenuju výskyty ve všech konfiguracích, vložených jpql, javadocích, prostě aby to všude sedělo
mimochodem, analyzoval jsem 2 funkce nad tím a v žádné z kombinací, která může nastat... no co ti budu vysvětlovat, označil jsem ti to žlutě, jenom to oprav. Dáš si banán?
(a pořiď si lepší noťas, na tomhle krámu s 8 jádry mám fungovat? a dochází ti baterka btw)


Skok v čase na editory v r. 2007 :)

já: napíšu to takhle
Eclipse/Netbeans/...  jak je libo, dělej si co chceš


Pěkné by bylo i srovnání technologií. Někdo může lamentovat nad komplexností, jiný může vidět ty krásné a třpytící se frameworky.

A také:

Kdysi: Tak, teď (v pátek odpoledne) ten velký ear nasadíme a bude to fungovat.
Weblogic/JBoss: nah
...venku pustočerná tma, sobota klepe na dveře...

Dnes: tady prosím drag&dropněte kód své aplikace, my se postaráme o spuštění. Zapomeňte, že existují servery.
(číslo kreditky zanechte v našem cloudu)

^ výše uvedené neberte vážně, je to nadsázka pro pobavení v pátek odpoledne

by_cx

 • ****
 • 290
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #84 kdy: 04. 11. 2022, 17:43:13 »

vaše představa o "pozici" je poněkud socialistická

Chápu, v dnešní době ošklivě staromódní, mít zásady, morálku a tak. Pro některé zjevně těžko pochopit.

Tohle budu asi potřebovat vysvětlit. Nemyslel jsem pracovní pozici, ale pozici, na které zrovna si ve vzdělání. V čem je moje představa socialistická? Pokud se dneska zastavím, tak se nic nestane, ale když se nepohnu 10 let, tak to může být problém. Nevíme, v jakém stavu bude pracovní IT trh za dekádu, ale odmítat dneska angličtinu může snadno znamenat, že pak nedosáhnu na práci, kterou budu chtít získat.  Co je na tom socialistického?

Jak s tím vším souvisí morálka?

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #85 kdy: 04. 11. 2022, 17:51:48 »
Nežral bych ji to .. je to mimo realitu.

U nás ve společnosti (sice česká, sídlo Praha, ale zákaznící vesměs západ)  občas bereme i skutečný juniory (sotva po škole, občas umí i ten for) a plat kolem 40, vyjímečně 50.

když se podívám na linkáč, co mi chodí (v CV dvacet let praxe, současná pozice lead developer / software architect, v současný společnosti >5 let) za nabídky, tak na osvč český společnosti nabízí kolem 7 - 8 MD, zahraniční společnosti se občas dostanou přes 9 / MD.  Na HPP (český společnosti) pak většina nabídek kolem 100 - 120 , občas víc (ty "prominentní").

musim říct, že představa mezi lidem, že i junioři dostávaj 100 za for je dost rozšířená, ale realita to fakt není.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #86 kdy: 04. 11. 2022, 18:00:41 »

A to mate na zivnost, nebo jste zamestnanec? Jak jste se k remote zamestnani v zahranici dostal? Ja se o to pokousim uz dlouho, ale kdyz firma zjisti, ze jsem v jine zemi a nechci se stehovat, tak prestane komunikovat

Na linked-inu celkem běžná záležitost... jenom za poslední měsíc možnost relokace do Dánska, Španělska, Polska  a do Brna :)

Pokud má člověk zkušenosti, nějaké smysluplne CV, a má to na linkedinu (nebo asi i jinde, ale nepoužívam nic jiného), tak těhle nabídek můžou chodit mraky. A v případě, že má nějakou méně rozšířenou technologii (a není jen obyčejný ".NEt developer", kterých jsou tucty všude kolem), tak je tan příliv víceméně neustálý.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #87 kdy: 04. 11. 2022, 19:06:10 »
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

Dřina? Proč myslíte? Dělám tuhle práci skoro patnáct let a jako dřina mi tedy nepřišla nikdy. Dřina je vyjít s některými lidmi. Ale to je asi všude.
Za me mivam nekdy pocit, ze je to pekna drina. Zejmena kdyz se veci zkomplikuji avznikne tlak a stres (v IT bezna vec). Nekdy mam pocit ze je snazsi kopat vykopy - na chvili. Pak by zas clovek mohl tvrdit ze je tezke kopat vykopy a lepsi je vyvijiet SW :)

D.A. Tiger

 • ****
 • 486
 • Tygr, který žere tučňáka ;-)
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #88 kdy: 04. 11. 2022, 19:12:25 »
Za me, sen o tom, ze se z Popelky stane princezna, je sice super, ale je to pohadka. Ma sice smysl se ji snazit nejak naplnit, ale ja se rozhodl, ze se na to nebudu nijak upinat. Cas od casu jeste nejaky ten zivotopis odeslu - pokud me neco zaujme - ale nic uz od toho neocekavam. Ale co kdyby...

Mě se to (před lety) povedlo. Nevzdával bych to. Cítil jsem úplně ty samé pocity jako popisuješ, že nemám šanci, že mám smůlu, že to nepůjde. Šlo to. Dneska dělám přesně to, co jsem si tehdá vysnil.

Diky moc (a nejen tobe),
Cekal jsem ledacos, ale podporu a zpetnou vazbu uplne ne. Puvodne jsem chtel jen na svych vlastnich zkusenostech ukazat, ze tazatel ma brat nektere informace ponekud ... s rezervou. Ale tohle me skoro dojalo.

Re:Realita českých programátorských platů
« Odpověď #89 kdy: 04. 11. 2022, 19:18:15 »
jaka nadsazka, se drzis dost pri zemi

https://www.youtube.com/watch?v=SGUCcjHTmGY

@premekv - to lamentovani je  vzdy snad obracene, vzdy je to "mladi to maji dnes  lehke, to za nasich casu jsme museli odmocnovat na abacusu a na chleba nebylo"

Ne vždy, spíš záleží na tom, kdo zrovna lamentuje. :-)

"to málo  co tehdy stačilo každý naučil prakticky za pár měsiců na koleně a konkurence moc nebyla."

Když jsme u toho lamentování.

Super je např. srovnání nástrojů. Dneska si při programování v javě (co už není úplně hlavní náplň pracovního dne) připadám trochu jako cvičená opice, které někdo vede ruku (a občas ji pleskne přes prsty).

já: tohle přejmenuju
Jetbrains: dobře, dohledám a přejmenuju výskyty ve všech konfiguracích, vložených jpql, javadocích, prostě aby to všude sedělo
mimochodem, analyzoval jsem 2 funkce nad tím a v žádné z kombinací, která může nastat... no co ti budu vysvětlovat, označil jsem ti to žlutě, jenom to oprav. Dáš si banán?
(a pořiď si lepší noťas, na tomhle krámu s 8 jádry mám fungovat? a dochází ti baterka btw)


^ výše uvedené neberte vážně, je to nadsázka pro pobavení v pátek odpoledne