ad 1) podle dat na https://www.czso.cz/csu/czso/ceny_bytu se cena od roku 2005 asi zdvojnásobila, trojnásobek za 10 let z toho vůbec nevyplývá. Bereš aktuální mdzy a sazby a porovnáváš to s minulými cenami. Ještě v roce 2012 byla půrměná sazba u hypoték kolem 4 %, to není cena za pakatel.
ad 2) a tím roztočit další zvyšování inflace, co? Ta inflace není plošná, ale strukturní, některé věci zdražili na násobky a stahují vše ostatní, nejspíš krátkodobý výkyv
ad 3) proč bys okamžitě narovnával inflaci? Tím jí jen prohloubíš.
ad 6) V každé generaci se díváš na generaci před tebou a závidíš jí, chceš stejnou úroveň života, ale víš, ten o 10 let starší člověk, na svoji úroveň musel o 10 let déle pracovat. Rodiče současných čtyřicátníků dostávali běžně byty s první prací, současní čtyřicátníci vběhli do pracovního života těsně po revoluci, ti už nic nedostali.
ad 7) je to divný, ale počet juniorů je v každém kolektivu konstatní. Ať už máš jakkoliv zkušenou skupinu, vždy se vyseparuje třeba 20 % těch nejschopnější a ti ostatní si připadají jak junioři a musíš se učit, musíš je školit. I senioří občas v těch věcech tápou stejně jako ti nezkušení.
ad 9) máš dost náročné představy o tvém minimum, snad v žádné generaci nebyly průměrné příjmy tak vysoké, abys tohle všechno měl, na to dosáhne jen nízké % populace. Současní 20 - 30 letí mají stejné možnosti jako předchozí generace, také jim nikdo nic nedá, také musí sami makat, pokud chtějí víc, nebo prostě mít štěstí. Neházej vinu na společnost.
1) Konkrétně v Praze (a nejen v Praze ale ve spoustě okresních měst) se za 10 let ztrojnásobila cena za m2, kdežto průměrný plat vyrostl 1.5x - lehce dohledatelné - suma sumárum dnes potřebujete vydělavát 2x tolik než lidé před 10 lety abyste měl stejnou životní úrověn. Tedy jestli dnes programátor senior ma 150 v superhrubé, a byt kupoval před 10 lety (je mu třeba 40 let), tak senior 30 letý bez bydlení by musel vydělávat 300 000 (v případě že oba jsou blízko peaku tržního maxima pro seniory, což ve 30 letech v západním světě spousta programátorů je) za stejnou práci aby měl stejnou životní úrověn. Kupecké počty.
2) Vysoká inflace je i ve světě - v ČR je ještě vyšší - jaký podíl z toho je plošný nebo strukturní je věštění z křištálové koule, i kdyby to bylo 50 procent, i přesto je 10 procent inflace extrém.
3) Toto bylo samozřejmě logicky z kontextu psaného myšleno tak, že pokud se vám zvedne cena vstupů - jak firmě, tak dodavateli práce (a je irelevantní zdali HPP nebo živostník, to snad vysvětlovat nemusím), tak logicky oba subjekty musí zdražit, jinak oba nebo jeden na úkor druhého začnou prodělávat z pohledu účastníků trhu. A tím pádem pomalu krachují a vymazávají svou relevanci a existenci na trhu.
6) Již vyvráceno v 1. Klidně se podívejte kde je dnes nejdražší bydlení na světě v poměru ku průměrnému platu - kolem prvních příček bude často Praha (když data očistíte od nestátů jako Monako nebo middle of nowhere udeveloped světa kde jsou ceny extrémní nebo spíš nezjistitelné). V USA se ozývá spousta hlasů, že jsou první generace v historii, která je na tom naopak hůře než jejich rodiče - data jsou opět relativně jednoduše dohledatelná.
7) Přírůstek nových lidí do oboru závisí na vývoji a lukrativitě oboru v čase. Určitě není ten poměr v čase stále stejný. Že je spousta seniorů pouze papírových, to nikdo nepopíra, nicméně opět z kontextu psaného v 7) bylo snad zřejmé, že je tento příspěvek o čase, ne o kvalitách lidí.
9) Pokud berete bydlení jako základní životní potřebu, což většina ekonomik tak bere, a jako zdaleka nejvyšší položku a nejdražší položku kterou člověk v živote kupuje, tak z toho docela jednoduše vychází, že pokud se tato věc objektivně zdraží 2x a více i v přepočtu na rostoucí průměrný plat, tak z toho vyplývá, že nastupivší generace má výrazně horší životní úrověn. Že je poměrově levnejší elektronika nebo automobil je z pohledu absolutní výše ceny bydlení nezajímavé.