Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #30 kdy: 03. 08. 2022, 11:01:55 »
to platí možná u vás v tatrách. Apple používám hodně dlouho a jediný problém co pamatuji byla skvělá motýlková klávesnice, s tou jsem byl v servisu 2x. Jinak se s Mackem nikdy nic nestalo, ani lidé v okolí nevím, že by měli někdy protíže s Mackem.
Ta klávesnice byla fakt nádhera, já a všichni kolegové s příslušným modelem to museli řešit. Jednou mi taky u měsíc starého Airu (někdy okolo 2012) shořela deska, doslova se z něj zakouřilo :)


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #31 kdy: 03. 08. 2022, 11:08:13 »
Tady někdo rozjel Docker s PHP dokonce na 8GB
Dá se přežít i s 8 GB, Docker je celkem v pohodě, největší mor jsou ty výše zmíněné prohlížeče.

Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #32 kdy: 03. 08. 2022, 11:57:06 »
Plánuju LAMP a do budoucna s Dockerem a prostě musim doufat, že bude stačit. Příplatek za 16GB je 12 000 a to je nogo pro mě.. Tady někdo rozjel Docker s PHP dokonce na 8GB https://www.peckadesign.cz/blog/macbook-air-8gb-m1-smysluplny-pomocnik-na-webovy-vyvoj

Na konci článku píše autor, že 8 GB šlo přežít, ale je to málo.  Dle mých zkušeností MacOs žere víc RAM než Linux - nevím, co za tím je, jestli si alokuje šílené buffery navíc nebo jsem měl jen smůlu na výběr aplikací.

Pokud je 12000 navíc problém, tak bych asi nezvažoval Mac, bo s 8 GB RAM bude za rok nepoužitelný.  Alternativně buď něco jiného nebo jeden nejmenovaný e-shop nabízí pronájem za 42 Kč / den (16 GB RAM, 1000 GB disk).  To je na 2.5 roků stejná cena jako základní model (8 GB RAM, 256 GB disk), který takovým použitím odrovnáš mnohem dřív.  A za těch 2.5 roků si koupíš něco použitelného...

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #33 kdy: 03. 08. 2022, 12:40:04 »
muzu se zeptat, co s tim dockerem kdo delate? Ja mam server/router/nas (linuks) s 8GB RAM a bezi mi tam v dockeru asi 10 veci (spis narocnejsich) a celkove mi celej stroj sezere tak 2-3GB RAM. Takze si nejsem jistej, ze to bude dockerem.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #34 kdy: 03. 08. 2022, 12:46:28 »
Samozřejmě jsem myslel DALŠÍCH 16, tedy na 32GB :D Snad se dokonce týdne rozhodnu. Asi to vidím spíš na 14" Pro, jen mi zatím dělá starosti ta váha. Některé Thinkpady jsou lehčí, dokonce taky můj starý 14" ultrabook, ačkoliv je rozměry větší.
Mám rád levné a minimalistické věci, proto se mi hodně líbí myšlenka Air M1. Ale za tu dlouhou dobu, co se rozhoduji, bych už měl vyděláno na další Macbook.


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #35 kdy: 03. 08. 2022, 13:43:28 »
muzu se zeptat, co s tim dockerem kdo delate? Ja mam server/router/nas (linuks) s 8GB RAM a bezi mi tam v dockeru asi 10 veci (spis narocnejsich) a celkove mi celej stroj sezere tak 2-3GB RAM. Takze si nejsem jistej, ze to bude dockerem.

No tak v prvom rade docker pod linuxom je kontajner, ale pod macos a windows potrebuje komplet virtualku, v ktorej pobezi linuxove jadro a az v nom budu bezat kontajnery. To pamatovu narovnost o nejaky chlp navysuje, plus sa stracaju niektore moznosti uplne (napr. macvlan alebo ipvlan).

No a druha vec ohladom RAM v MacOS -- treba pamatat, ze M1 je UMA, takze RAM je nielen pre procesy pouzivatela, ale aj pre GPU. To tiez nieco zozerie.

Samozřejmě jsem myslel DALŠÍCH 16, tedy na 32GB :D Snad se dokonce týdne rozhodnu. Asi to vidím spíš na 14" Pro, jen mi zatím dělá starosti ta váha. Některé Thinkpady jsou lehčí, dokonce taky můj starý 14" ultrabook, ačkoliv je rozměry větší.
Mám rád levné a minimalistické věci, proto se mi hodně líbí myšlenka Air M1. Ale za tu dlouhou dobu, co se rozhoduji, bych už měl vyděláno na další Macbook.

Zase nejaky extra rozdiel vo vahe nie je. Ano, aktualne thinkpady su lahsie, ale posobia krehkejsim/lacnejsim dojmom. (Pozor, hovorim o dojme, nie ze take naozaj su!). Je to ako kedysi s mobilmi, iphone bol kovovy a androidy plastove, plast mal nejake realne vyhody, ale pouzivatelia preferovali kovovy iphone a tak sa android vyrobcovia prisposobili. Podobne je to aj s tu s notebookmi, v ruke je lepsi dojem z Applu a tych par gramov vyssej vahy nie je materialnych, obzvlast, ked so sebou tahas zdroj, kde aj lenovo bolo schopne dodat riadnu tehlu, takze pomer sa prevratil.

to platí možná u vás v tatrách. Apple používám hodně dlouho a jediný problém co pamatuji byla skvělá motýlková klávesnice, s tou jsem byl v servisu 2x. Jinak se s Mackem nikdy nic nestalo, ani lidé v okolí nevím, že by měli někdy protíže s Mackem.

Este som nemal ziadny notebook od apple (okrem aktualneho, ten je prilis novy; moj prvy bol ibook g3), ktory by pocas svojej zivotnosti nepotreboval servis -- a to ma problem s butterfly klavesnicou obisiel. Ale napr. taky staingate nie.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #36 kdy: 03. 08. 2022, 14:03:42 »
nojo, pravda, ze pod widlema nebo masoxem jsem to nezkousel, takze pokud si to tam bere xkrat vetsi rezii nez na linuxu, tak chapu
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #37 kdy: 13. 08. 2022, 13:09:54 »
Tak jsem se ještě nerozhodl  :D Těch 16/512GB je jasná věc.
Spíš se rozhoduji jestli vzít nový Air v této konfiguraci nebo 14" Pro. Na Redditu je milion takových témat, ale nemůžu to rozřešit.

Ta kombinace výdrže, výkonu a velikosti musí být parádní, jsem dost zvědavý. A právě se nemůžu rozhodnout, jestli  trochu těžší a možná až zbytečně výkonný Pro nebo lehčí ale pořád dost dobrý nový Air. Přecejen plánuju cestovat a třeba kdybych šel na celodenní túru, bude do batohu lepší Air. Zároveň žádný další počítač mít nebudu, takže potřebuju, aby zvládnul opravdu všechno.

Co jsem vypozoroval:

Programování: PHP/JS/Docker/Git žádný problém, u mobilních aplikací podobně, ale už záleží dost na emulátoru a velikosti projektu.

Editace videa: Tady se snažím najít argument proti Airu, v testech je někdy až 2× pomalejší, ale na občasné stříhání asi více než dostačující.

Hraní: Občas bych si chtěl zkusit moderní hru, ale je to jen bonus.

Více monitorů: Air podporuje jen jeden, jde to vyřešit DisplayPortem, ale ještě musím zjistit podrobnosti. Někdo měl u dvou monitorů problém s výkonem/přehříváním.

Takže je otázka, zda vsadit na Air, nebo obětovat pár set gramů a bezstarostně mít výkonnou mašinu.

A hloupý dotaz, je v showroomech jako iStyle možný si ten notebook potěžkat?

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #38 kdy: 13. 08. 2022, 14:01:24 »
A hloupý dotaz, je v showroomech jako iStyle možný si ten notebook potěžkat?

Jsi zákazník, neptej se a jdi do toho. Co čekáš, že Tě zastřelí?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #39 kdy: 13. 08. 2022, 14:01:42 »
Editace videa: Tady se snažím najít argument proti Airu, v testech je někdy až 2× pomalejší, ale na občasné stříhání asi více než dostačující.

Jestli je mezi Airem a Pro rozdil jenom v pritomnosti vetraku (jak to byvalo u M1), tak je jasny ze hlavni funkcni rozdil bude thermal throttling - AIR nedovoli dlouhodoby vykon do doby nez vychladne.

Ve spojistosti s opruzem v konektivite, bych osobne uz tech par korun obetoval a sel do Pro verze. Par gramu te fakt nezabije (predpokladam ze tve cestovani neni stylem "dam to do kabelky a jdu s tim do skoly").. takze neni o cem.

Showroom rozhodne zkus - nejake kusy ma i Alza a jiste ti dovoli s tim provest neco vice nez se na to podivat (jsme jednou chteli pripojit vlastni hdmi source do vystavene televize.. a slo to :-)

Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #40 kdy: 14. 08. 2022, 13:13:05 »
Více monitorů: Air podporuje jen jeden, jde to vyřešit DisplayPortem, ale ještě musím zjistit podrobnosti. Někdo měl u dvou monitorů problém s výkonem/přehříváním.

V technických specifikacích 13" MBp píšou: "Jeden externí displej s rozlišením až 6K při 60 Hz". Takže bych si to raději ověřil, ale zdá se, že malé notebooky mají v obou případech podporu jenom jednoho (rozdíl byl u Intel verzí).
« Poslední změna: 14. 08. 2022, 13:14:49 od lazywriter »

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #41 kdy: 14. 08. 2022, 15:33:18 »
Jestli je mezi Airem a Pro rozdil jenom v pritomnosti vetraku (jak to byvalo u M1), tak je jasny ze hlavni funkcni rozdil bude thermal throttling - AIR nedovoli dlouhodoby vykon do doby nez vychladne.

Rozdielov je viac, ako len aktívne vs pasívne chladenie. Pro má 500 nit displej (Air 400 nit), Pro má lepšie mikrofóny a  väčšiu batériu (50 Wh vs 58 Wh). Z príslušenstva má lepšiu nabíjačku (30W vs 60W). Pri nižších modeloch má Air o GPU jadro menej (t.j. horší binning).

M2 Air to dohnal displejom a predbehol kamerou, zvyšné rozdiely plus mínus zostávajú.

V technických specifikacích 13" MBp píšou: "Jeden externí displej s rozlišením až 6K při 60 Hz". Takže bych si to raději ověřil, ale zdá se, že malé notebooky mají v obou případech podporu jenom jednoho (rozdíl byl u Intel verzí).

Áno, to je pravda, základný M1 a M2 SoC podporuje iba dva displeje, z toho jeden je interný eDP. Viac externých displejov je možné pripojiť len k tým modelom, čo majú viacero zlepených SoC a tým pádom viacero displej kontrolérov (Pro, Max, Ultra).

Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #42 kdy: 14. 08. 2022, 17:12:02 »
Tak jsem si je byl vyzkoušet a hodně se mi zalíbil tenkostí Air. Váhový rozdíl v ruce je fakt znát, ale pro mě je důležitější rozdíl v batohu a to samozřejmě nedokážu posoudit. Ještě chvíli budu přemýšlet nad velikostí displeje, jestli 13,6 není bez externího málo.
Každopádně na mě ten hliník působí líp než rozvrzaný teplý plasty, ale nechápu, proč ten okraj pod klávesnicí je tak hloupě ostrý. Hlavně u tlustějšího 14" je to znát.

Kdybych byl normální uživatel, byl by 13" jasná věc.
Naopak pro vývojáře by byl zajímavý kompromis Air 14", kdyby existoval. Nebo Pro 13" v novém designu bez touchbaru.

Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #43 kdy: 14. 08. 2022, 20:03:43 »
větší disk znamená více dat k zálohování. Tak 10 let mám 256GB, 100 GB volného, programuji, navrhuji, dělám kontroly, kompiluji, stačí mi to, jsem zvyklý využívat servery, CI/CD, málokdy kód spouštím u sebe, statická analýza mi odchytá většinu chyb. I tak to jde.

Na jiném pc dělám fotky, tam mi jsou 4TB málo.

Primárně bys to měl ale rozhodovat podle sebe, každý má trochu jiný styl práce a na tyhle dotazy dostaneš spousty odpovědí, ale ani jedna nemusí být správná.

Tobe asi nerikaji nic selektivni a diferencialni zalohy ze? Time machine je sice hloupa, ale zas tak hloupa tedy neni.

Re:Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« Odpověď #44 kdy: 14. 08. 2022, 20:06:12 »
Zdarec, budu kupovat nový počítač a rozhodl jsem se vyzkoušet Macbook místo Windowsu. A zajímalo by mě, jak velký SSD byste doporučili, protože ono to není jen o SSD, ale pokud třeba budu chtít Air M2 s 500GB, tak už má smysl připlatit 6000 Kč a mít mnohem lepší 14" Pro.

Moje osobní věci moc nezaberou a vše dlouhodobého nahrávam na cloud, ale pokud by se z toho časem stal muj pracovní komp, budu na něm provozovat klasický stack PHP/JS/MySQL/Elastic. Všude se dozvídám, že je 250GB málo. Já mam třeba u pracovního kompu zaplněnou jen polovinu. Jsou to desítky projektů, závislosti mají max stovky MB, takže to celé zabere jen pár GB.

Ale kdybych potřeboval Xcode, tak pro instalaci je prý potřeba 50GB volného prostoru a někdo psal, že dokáže nagenerovat třeba 20GB cache.
Chtěl bych si pohrát s daty OpenStreetMap a koukám https://download.geofabrik.de/ balíček má třeba 25GB.. to může být znát.
Dál bych si chtěl vyzkoušet editací videí, tam ale počítám s externím SSD.

Myslíte, že je 250GB pro programátora dost?
Pro. Ani o tom nepremyslej.Jsi programator co tam bude mit pripojeno xxx monitoru a potrebuje mit velky monitor i na notasu. A nejsi  slecna prodavajici nemovitosti v realitce co to potrebuje tahat v kabelce a psat "pjet samYc".

Aspon 512GB jako minimum. 256 je krute malo - mluvim z vlastni zkusenosti. Hned po roce pulka plna od projektu a veci co nechci pokazde tahat.
« Poslední změna: 14. 08. 2022, 20:08:32 od Trident Vasco »