Skusit BSD?

oss

  • ***
  • 243
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Skusit BSD?
« kdy: 08. 07. 2022, 10:25:23 »
Ahojte,
ti co pouzivate BSD, tak pre co?

Rozmyslam si nejake BSD-cko skusit.


3ugeene

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #1 kdy: 08. 07. 2022, 10:34:22 »

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #2 kdy: 08. 07. 2022, 12:35:29 »
používám openBSD a freeBSD (headless, s desktopem zkušenosti nemám). A proč to zkusit? Přehlednost, čistota, jednotnost, man page na vše, dlouhodobě stabilní chování (žádné revoluce co ccca 10 let jak na linuxu).

Pracovně používáme hodně RHEL, tam má pocit, že každé 3 roky se učít od nuly, kolik tam je nových věcí, tajných zákoutí a přepsaných aplikací, to u *BSD se mi nestává, ta konzistence mezi verzemi je obrovská.

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #3 kdy: 08. 07. 2022, 13:46:36 »
Z rodiny BSD mám macOS na MacBooku ;), ale moc mi ten systém k srdci nepřirostl. Linux mi vyhovuje víc.

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #4 kdy: 08. 07. 2022, 20:52:32 »
Z rodiny BSD mám macOS na MacBooku ;), ale moc mi ten systém k srdci nepřirostl. Linux mi vyhovuje víc.

to už bych tak ani nenazýval, Apple tam nenechal kámen na kameni a dneska je již jeho systém (Darwin) hodně vzdálený, co taky po 22 letech vývoje čekat.


buldr

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
Re:Skusit BSD?
« Odpověď #5 kdy: 09. 07. 2022, 04:25:35 »
Ahojte,
ti co pouzivate BSD, tak pre co?

Rozmyslam si nejake BSD-cko skusit.

Přirozeně FreeBSD představující dlouhodobě spolehlivý, stabilní, jednoduchý a udržovaný systém. Tedy přesný opak divočiny jménem Linux, který je tak dynamický (čti divočina), že na dokumentaci nesáhli od roku 2002 (kuriozita, ale s udržovanou dokumentací se svět Linux nepáře). Zkrátka FreeBSD zůstává stále stejné, jednoduché a nepodléhá módě a směřování podle momentálního větru války mezi distribucemi. Rýpnout jsem si do tučnáků prostě musel.

Pro firemní potřeby nasazuji společně Windows Server 2019 (doménový řadič - ADDS), Exchange Server, ... jako řešení pro plně redundantní škálovatelné úložiště se vzdáleným zrcadlem (10 GHz uzel s přímou viditelností cca 320 m), tedy mezi dvěma budovami pro případ vykradení, nebo vyhoření jedné z budov nepřijdu o firemní data. Naučit se zálohovat s paranoidním přístupem vzniklo z bolestivé zkušenosti. K tomu patří i dlouhodobé zálohování a archivace s automatizací páskové knihovny, respektive skoro automaticky, protože pásky musím měnit ručně. V podobném duchu slouží i doma, včetně jailů s řízením plynového kotle, termostatů topení, nebo sledování hladiny v zavlažovací studni. Taková soukromá hračka, kam jsem si svedl všechny postavené řídící jednotky a pohodlně mohu nastavovat co potřebuji.

Několikrát jsem narazil na HW chybu, kterou Linux/Windows vůbec nezaznamenal, BSD řvalo okamžitě. Jestli používá jiné časování, sekvence, ... po dlouhém testování (většinou v servise, jako bacátko na servis Dell) se chyba vždy potvrdila. Taktéž jsem si všiml lepších výsledků a méně problémů s řadiči Areca v kombinaci se šifrovanými disky (Ultrastar), které používám dlouhé roky a se síťovkami Mellanox - přenos do nového železa.

Carpe diem

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #6 kdy: 09. 07. 2022, 18:57:48 »
Ja BSD zkousel 2x a vzdycky tam byly nejake issues s podporou ruzneho hw. Za me Debian Stable, s tim jsem mel vzdycky zdaleka nejmene problemu.

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #7 kdy: 09. 07. 2022, 19:09:23 »
Taktéž jsem si všiml lepších výsledků a méně problémů s řadiči Areca v kombinaci se šifrovanými disky (Ultrastar), které používám dlouhé roky a se síťovkami Mellanox - přenos do nového železa.

Toto mě zajímá, a vysvětlivku jsem nepobral... nešla by ta zkratka prosím trochu rozvést? :-)

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #8 kdy: 09. 07. 2022, 19:25:25 »
Obecně po BSD lze sáhnout např. v rovině bezpečnosti - pokud se chcete vyhnout monokultuře (do kteréžto kategorie i Linux už nějakou dobu může spadat).

Tradiční rysy tří variant svobodného BSD:

OpenBSD: krutopřísně bezpečné, ale podpora pro nový PC hardware může být spíš smutná.

FreeBSD: asi relativně nejbližší náhrada Linuxu, relativně nejshovívavější s uživatelem, relativně rychle přebírá smysluplné technické novoty z Linuxu (před lety třeba SMP), relativně dostupné ovladače pro nově vznikající PC hardware - ale i tady můžete narazit u hodně nového hardwaru.

NetBSD: brutálně multiplatformní / portovatelné. Nejširší paleta CPU architektur. Historicky je z tohoto důvodu relativně populární jako základ všelijakých "embedded" počítačů.

Pokud se týče "podpory nového PC hardwaru" tak jde především o ovladač diskového řadiče a síťovky - případně grafiky, pokud potřebujete grafický desktop, a taky třeba USB HCI. Samotný procesor je obecně bez problému, starší BSD poběží na novějším procesoru. Modulo ovšem věci jako NUMA, big.LITTLE (Alder Lake), tipnul bych postupný vývoj verzí MPS/ACPI/UEFI apod.

oss

  • ***
  • 243
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skusit BSD?
« Odpověď #9 kdy: 11. 07. 2022, 07:19:40 »
A nie je ta bezpecnost zas len o tom (ako pri linuxe), ze to na dektope takmer nik nepouziva?
Lebo kazda linuxova distribucia tvrdi o tom, aka je super bezpecna.

Ja BSD zkousel 2x a vzdycky tam byly nejake issues s podporou ruzneho hw. Za me Debian Stable, s tim jsem mel vzdycky zdaleka nejmene problemu.

Debian ani ubuntu uz nie, to je strasny bordel v balickoch a apt-get mi je vrcholne nesympaticky.

Skid

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #10 kdy: 11. 07. 2022, 18:43:49 »
Pouzivam FreeBSD. Mnoho uz tu bylo napsano, s necim i souhlasim.

Linux desne zdivocel, a to i kdysi konzervativni distribuce typu Debian. To je to co me k tomu dotlacilo. Nic na svete neni pochopitelne zadarmo. Cena za to je tu uz napsana taky, jsou potize s HW z pochopitelnych duvodu.

Jenze to uz je casto realita i u linuxu, ktery treba u meho Dellu paradne blbne snad v kazde distribuci (5414 at jsem konkretni).

Uzil jsem si ale sve napriklad i s Windows (reinstalace win7 tusim) na jednom byvalem notasu (Toshiba Satellite), kdy jsem bez druheho notasu (stazeni ovladace z netu) nebyl schopny zprovoznit interni sitovku. Podle me se teda dneska muzou vyskytnout ty potize s ruznou pravdepodobnosti asi u kazdeho OS.

U FreeBSD komunita o tom vi a maji k tomu svoje stranky, kde neni problem overit, jestli je dany HW kompatibilni, pripadne castecne a nebo pak casto vubec. Je tam i navod jak overit HW ktery neni na seznamu. Pro notasy tam maji dokonce konkretni modely. Jen je nutne pocitat s tim, ze je to vzneseny UNIX a sve uzivatele a HW si peclive vybira :o) Jinak jsem s nim opravdu plne spokojen. Mel jsem to sveho casu i s grafikou, LXDE mi fungovalo nejlepe.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #11 kdy: 11. 07. 2022, 19:29:32 »
Nemá někdo zkušenosti s BSD na starém netbooku? Mám tu Asus 900HA, tlačit na to Windows či "velký" Linux je nesmysl, ale rád bych z toho udělal aspoň psací a možná emulační stroj (NES, Atari 2600, ZX Spectrum ...), tak si říkám, že buďto retro Windows 2000, nebo právě experiment s BSD :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel i5 3570, 16GB DDR3, GF 750Ti, W10
Retro PC: Intel P3 1GHz, 256MB RAM, GF MX440, ES1868, W98

nehalem

Re:Skusit BSD?
« Odpověď #12 kdy: 11. 07. 2022, 21:28:28 »
Ahojte,
ti co pouzivate BSD, tak pre co?

Rozmyslam si nejake BSD-cko skusit.
Jasne. Kup si Macbook Pro alebo Mac Mini a garantujem Ti, ze uz nikdy v zivote nebudes chciet ziadny iny pocitac. Proste to tak je. A Unix vychadzajuci z BSD mas uz v cene (Darwin).

Ink

  • *****
  • 664
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skusit BSD?
« Odpověď #13 kdy: 11. 07. 2022, 21:33:30 »
Ahojte,
ti co pouzivate BSD, tak pre co?

Rozmyslam si nejake BSD-cko skusit.
Jasne. Kup si Macbook Pro alebo Mac Mini a garantujem Ti, ze uz nikdy v zivote nebudes chciet ziadny iny pocitac. Proste to tak je. A Unix vychadzajuci z BSD mas uz v cene (Darwin).

Mám doma Macbook Pro a prakticky ho nepoužívám. 100x raději cokoli s Linuxem, naštěstí je to ještě verze, která má normální klávesu Escape a nemá butterfly keyboard a podobné nesmysly. Ten systém je super jenom tenkrát, když se chováš, jak chce on, jinak uživateli hází klacky pod nohy.

L..

  • ****
  • 309
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skusit BSD?
« Odpověď #14 kdy: 12. 07. 2022, 06:32:55 »
Jasne. Kup si Macbook Pro alebo Mac Mini a garantujem Ti, ze uz nikdy v zivote nebudes chciet ziadny iny pocitac.

Měl jsem MB Pro (2020?) jako pracovní počítač. Teď bych ho mohl mít taky, ale nechci. HW má vysoký cool faktor, to je fakt a UNIXový základ systému je fajn, ale jinak je ten OS dost podobný Windows, akorát s jinými f*ckupy.