Realizace domácí sítě

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #15 kdy: 25. 04. 2022, 11:03:19 »
....Uff to jsem zase ujel.

Hehe moje slova. Já se nedávno stěhoval do novostavby od developera co se koupila z určitých důvodů (lokalita...), ale stav datových rozvodů byl dost hrůza. Do každýho obytného pokoje jen 1x Cat5e a tím to haslo. V ostatních techničtějších pokojích nebylo samozřejmě nic. A ve velké obýváko-kuchyni nebylo víc zásuvek - jen jedna. Nikoho nenapadlo jako třeba že kde budou wifi APčka a podobně. Natož aby tu byla nějaká kabeláž na zabezpečovačku. Jen teda na kamery 4 kabely na fasádu vedly (dokonce outdoor provedení kabelů).

Každopádně jsem strávil dost významný čas taháním dalších kabelů třeba do toho zmíněného obýváku, kde jsme chtěli TV na druhou stranu než namyslel architekt, ale samozřejmě datová zásuvka tam nevedla. A pak do několika různých míst, na druhé strany pokojů, do chodby na stropní wifi AP a podobně..... Jsou tam všude sádrokartony na stropě, tak jsem to tahal tama. Ovšem toto je nemožné dělat v už nastěhovaném baráku - při vrtání děr do sádroše se vysype hromada bordelu a ještě víc bordelu se vysype při následném zadělávání těch děr a zabrušování aby to nebylo poznat.

Mezi pokojema v rámci patra se to dalo protáhnout bez problémů kolem trubek s rekuperací. Ale dost zrada přišla v průchodu mezi patry - čekal jsem podobně jednoduchou práci mezi trubkama, ale ono ty trubky a kabely byly zalitý betonem! v hrubé stavbě tam byla nachystána díra, ale jakmile se protáhly kabely a trubky, tak to zalili betonem. Tak jsem si ještě zahrál na archeologa, jelikož bylo potřeba opatrně a pomalu odsekávat kousek po kousku ten beton, abych neseknul do něčeho co tam vede...a samozřejmě tam toho vedlo spousta - aby jim totiž ten beton jen tak neprotekl o patro dolů, tak ty všechny stávající kabely naohýbali a zkřížili tak, aby držely ten beton! Nedokážete si představit, jak jsem nadával, že tam nedali prostě aspoň dva husí krky v ceně 20kč se špuntem (když už teda chceme utěsnit průchod mezi patry). A abych se tam dostal příklepovkou tak už nestačilo jen udělat díru do sádroše, ale musel jsem celý "sloup" co zakrýval tyhle trubky demontovat..no neskutečná práce


A samozřejmě tohle nikdo (menželka...) neocení, jelikož vůbec netuší nic proč to je potřeba dělat a že ta wifi krásně v celým baráku nefunguje z jedné krabičky někde za stolem...

Když mi sem šel stavbyvedoucí ještě v rámci nějaké reklamace a říkal jsem mu o tom, proč proboha není průchod mezi patry, tak to prej nebylo v projektu a že jsme prostě nároční když chcem tyhle věci...Tak jako taky dobrý s čím se spokojí "normální" lidi no...


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #16 kdy: 25. 04. 2022, 11:28:41 »
Pri tom cisle 30 je potrebne pocitat s tym, ze to su kable a konektory v stenach (zasuvky) a pripadne na plafone (pre pripojenie wifi ziaricov, alebo niecoho s mikrofonovym polom v buducnosti, ci dataprojektor). Tie zasuvky su standardnevyuzite cca na polovicu, alebo menej. Aspon tak to mam naplanovane (a aktualne aj zhodne s realitou uz cca 10 rokov) ja.

Tesat!

Počet zásuvek (nebo aspoň rour ve zdi) se nemá nadimenzovat na momentálně plánované rozmístění a počet "spotřebičů", ale s výraznou rezervou a s rozmyslem. Domácnost sice není kancelář (kde norma říká dvojzásuvka na pracoviště = na každých 6 m^2) ale i doma platí, že se budou konat pravidelné škatule batule s nábytkem, bude se měnit využití pokojíčků jak děti porostou apod. Přestěhovat nábytek je otázka okamžitého rozmaru - ale aby vypučela nová datová zásuvka v místě dle "nového uměleckého záměru", to je do budoucna velký problém.

Ono je jedna věc, když Vám rozhodne šéf / investor / vlastník nemovitosti že "to je blbost, takhle to stačí, natahejte toho míň, jak Vám říkám"  (nebo "neřešte důkladnou strukturku, nezdržujte, kašlete na to, to se pak nějak udělá") a za půl roku Vám bude nadávat / Vás pomlouvat, že jste nekňuba že nemáte zásuvku zrovna tam kde on ji teďka zrovna moc potřebuje... a jiná věc je, pokud jste si sám sobě investorem a šéfem = později můžete nadávat za neprozíravost jenom sám sobě :-) Teď jste třeba v plné síle, záda Vám slouží atd., ale za deset let v úplně jiné rodinné situaci už ani nebudete mít náladu něco sekat, i kdybyste měl byt/dům na tu špinavou práci vyklizený, což mít nebudete... Blbé na tom je, že když to uděláte předem správně, a pak při operativních škatulích-batulích operativně reagujete, tak Vás za prozíravost většinou nikdo neocení, protože to všichni vnímají jako samozřejmost, jako že "ono samo to tak hezky funguje, ony samy nikde nečouhají dráty a nepřibývají lišty. Konektivita kdekoli v budově je přeci automatická, univerzální, emanentní a transcendentní."

Velmi na okraj, pro budoucí stavitele bych rád zmínil, že ve vícepatrových budovách je užitečné mít připravený velkorysý prostor pro vertikální stoupačky - silnoproud+slaboproud, topení, vodu, odpad, komín... Nic nenahradí předem v projektu rozmyšlenou trasu barákem, které se trochu pomůže uspořádáním stavebních konstrukcí/dispozice. Naprosto kritické jsou připravené průchody nosnými konstrukcemi stropů (beton, výztuže). Vždycky je jednodušší, mít předem připravené obdélníkové okno o rozměrech v desítkách cm (a po zasíťování ho ucpat měkkou protipožární výplní),  než muset následně strefovat diamantový vrták mezi výztuže. A ostatně třeba taky vytelit nějakou vertikální ohavnost v místě, kde s ní projekt dispozičně naprosto nepočítal. (Při rekonstrukci staré stavby řezat trámy napříč kvůli průchodu odpadu, který v tom místě bude pár metrů vodorovný a proto se bude pravidelně ucpávat...) Uff to jsem zase ujel.

Tak tak. Bohuzel na "to staci" jsem haklivy jak byk na hadr. Absolutne toxicka veta kterou zadny remeslnik prede mnou nesmi vyslovit.
Jinak neco pres 30 prvku mam na siti. Kdybych nemel smarthome (pouze minimalni uzitecna konfigurace) pred stavbou domu uz naplanovany tak to asi bude 2x tolik.
Uz nekolikrat se vyplatila i sestizasuvka v obyvaku a dve dvojzasuvky v detskych pokojich. Pracovna uz nema kapacitu a mam tam uz bohuzel maly switch ( jeden z dusledku - to staci a v planech jsem si nevsiml). Fakt dvojzasuvka do pracovny je krute malo.
Dejte si pripojku nebo alespon rezervu i do koupelny a na zachod.

Strefovani v takovym konstrukcich mam spatne zkusenosti kdy mi doslo k pruvrtu podlahovky a skoda za ctvrt mega i na technologii. Je lepsi mit v baraku rozvodnou sachtu a jen oddelat sadros nebo odsroubovat panel. Na druhou stranu kazdy remeslnik krouti nad hlavou zbytecnych 8mi chranicek do domu a zalozni okruh napajeni do kazde mistnosti.
Ejhle. Za par let po stavbe co se narodilo prvni decko uz.  1 - venkovni zasuvka na zalozni generator, 2 - solarni elektrarna, 3 - privod brany/zvonek. A  4 - ted v planu vstup tepelneho cerpadla a 5 - predtim spoj ke klfree na tyci, ted stalink. A to jsem smahem vypotreboval vic nez polovinu alokovane kapacity behem vic tak 10ti let.
Ejhle zalozni okruhy se vyuzili pri par fatalnich vypadcich (nejsem Prazak abych na dodavky elektriny spolehal.) a nasledne pri pripojeni galvanicky oddelene elektrarny takze jsem si odpustil prihlasovaci kolecko, kontrolu pretoku atd.

Take pokud mate doma bydlenku co neustale rada veci predelava a studuje ruzne bydleci katalogy o tom jak spravne bydlet kazdy rok jinak a jak bydli nejaka vypatlana hvezdicka, radeji bych udelal rozvody silne naddimenzoval. Casto takove nalady prichazeji i u bezproblemoveho modelu manzelky pri poruse zvana krize stredniho veku. Resenim je dimenzovany rozvod nebo rozvod :-)
« Poslední změna: 25. 04. 2022, 11:33:18 od Trident Vasco »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #17 kdy: 25. 04. 2022, 11:39:31 »
V případě sádrokartonu bych určitě nedělal nové otvory po zásuvky a místo toho umístil zásuvku nástěnnou, kdy kabel do ni povede otvorem od sousední elektrické zásuvky. Stejně vždy chcete mít data a napájení v tandemu. datové zásuvky osazovat až dle potřeby.

Na druhou stranu mít na každé stěně datovou a anténní zásuvku nemusí být zrovna hezké, protože dneska už tolik neletí obývací stěny a všemožné skřínky, za které se to schová. Zejména v novostavbách spousta lidí řeší úložné prostory šatnou, úložnou/technickou místností a vestavěnými skříněmi, zatímco zbytek interiéru je často zařízen docela spoře a "vzdušně".

Ve velkých místnostech, typicky kuchyně+jídelna+obývák, může velké množství zásuvek působit rušivě. Představte si, že vám všude ze zdi čučí trubky, protože by se tam v budoucnu mohlo hodit umyvadlo...

Je potom otázkou, zda má vůbec cenu datové rozvody pro spotřební elektroniku vůbec řešit, nebo se na to vykašlat a do každé místnosti dát AP, které stejně bude ve většině případů absolutně postačovat. Datové zásuvky udělat případně jen v pracovně, což je často docela menší místnost, a nebývá problém si těch pár metrů kabelu od nejbližší zásuvky dotáhnout.

Praxe pak často ukáže, že nejvíce práce uděláte z laptopu na gauči, u kuchyňského stolu, či třeba venku na terase, a žádnou zásuvku k tomu nepotřebujete. I ty děti už budou mít spíše laptopy či tablety a představa, že s ními budou přivázané datovým kabelem ke stolu je absolutně mimo.

Představy ajťáků, kteří chtějí optiku i na záchod, se často rozcházejí s realitou.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #18 kdy: 25. 04. 2022, 12:13:52 »
V případě sádrokartonu bych určitě nedělal nové otvory po zásuvky a místo toho umístil zásuvku nástěnnou, kdy kabel do ni povede otvorem od sousední elektrické zásuvky. Stejně vždy chcete mít data a napájení v tandemu. datové zásuvky osazovat až dle potřeby.

To fakt nepotřebuju, žijeme snad v 21 století. Takže lze použít POE. 230 potřebuji jen někde.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #19 kdy: 25. 04. 2022, 12:22:29 »
Není PoE jako PoE...


luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #20 kdy: 25. 04. 2022, 12:29:40 »
PS: Za chladnickouje jedine miesto, kde som nedal dvojzasuvku, ale len jeden port je obsadeny kablom :) Hadam som sa neprepocital.
Jenom jestli jste nezapomněl na vysavač ;-)

To je mozne, ale ti hnusni vyrobcovia maju radi lacne wifi cipy a na ethernet kaslu. S ethernetom som nenasiel ani umyvacku riadu!

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #21 kdy: 25. 04. 2022, 13:00:48 »
V případě sádrokartonu bych určitě nedělal nové otvory po zásuvky a místo toho umístil zásuvku nástěnnou, kdy kabel do ni povede otvorem od sousední elektrické zásuvky. Stejně vždy chcete mít data a napájení v tandemu. datové zásuvky osazovat až dle potřeby.

To fakt nepotřebuju, žijeme snad v 21 století. Takže lze použít POE. 230 potřebuji jen někde.
Větší blbost jsem snad už dlouho nečetl.

Desktop, laptop, televize herní konzole, přehrávače a všelijaké další mediální krabičky, to vše máte přes PoE? Telefony a tablety nabíjíte přes PoE taky?

Přes PoE se v domě normálně napájí leda tak kamery a Wi-Fi AP.

armyk

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #22 kdy: 25. 04. 2022, 13:29:43 »
Jak uz tu zaznelo, kdyz clovek dela rekonstrukci, tak poradne a proste dat tech 20k za plno zasuvek a kvalitni HW.
Pak nemusite resit nekvalitni wifi, protoze developer do novosavby bytu za 10 mega vam nepripravi nic na AP, da vam dve zasuvky na byt (jeste jako prase do dvojzasuvky dotahne jen jeden kabel a router vam strci do rohu pod nejakej panel.
Pritelkyni sice vadi ta "ohyzdna krabice" rozumej rack a ty "UFO" na strope, ale ze uz ji nepada nikde wifi, o tom ani zminka...

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #23 kdy: 25. 04. 2022, 15:03:15 »
Když člověk dělá rekonstrukci, tak si ty kabely k AP snad natáhne, ne? Pak není třeba řešit nekvalitní Wi-Fi instalací desítek přípojných bodů, z nichž bude většina nevyužita.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #24 kdy: 25. 04. 2022, 15:21:33 »
V případě sádrokartonu bych určitě nedělal nové otvory po zásuvky a místo toho umístil zásuvku nástěnnou, kdy kabel do ni povede otvorem od sousední elektrické zásuvky. Stejně vždy chcete mít data a napájení v tandemu. datové zásuvky osazovat až dle potřeby.

Na druhou stranu mít na každé stěně datovou a anténní zásuvku nemusí být zrovna hezké, protože dneska už tolik neletí obývací stěny a všemožné skřínky, za které se to schová. Zejména v novostavbách spousta lidí řeší úložné prostory šatnou, úložnou/technickou místností a vestavěnými skříněmi, zatímco zbytek interiéru je často zařízen docela spoře a "vzdušně".

Ve velkých místnostech, typicky kuchyně+jídelna+obývák, může velké množství zásuvek působit rušivě. Představte si, že vám všude ze zdi čučí trubky, protože by se tam v budoucnu mohlo hodit umyvadlo...

Je potom otázkou, zda má vůbec cenu datové rozvody pro spotřební elektroniku vůbec řešit, nebo se na to vykašlat a do každé místnosti dát AP, které stejně bude ve většině případů absolutně postačovat. Datové zásuvky udělat případně jen v pracovně, což je často docela menší místnost, a nebývá problém si těch pár metrů kabelu od nejbližší zásuvky dotáhnout.

Praxe pak často ukáže, že nejvíce práce uděláte z laptopu na gauči, u kuchyňského stolu, či třeba venku na terase, a žádnou zásuvku k tomu nepotřebujete. I ty děti už budou mít spíše laptopy či tablety a představa, že s ními budou přivázané datovým kabelem ke stolu je absolutně mimo.

Představy ajťáků, kteří chtějí optiku i na záchod, se často rozcházejí s realitou.
Optika na zachod muze byt treba. Casto ta trasa nekonci uplne kde by clovek chtel a resit polomery pohybu v dostavene nemovitosti byva problem - nejen vypatlany developer, ale vypatlana obec a chodnik nebo vypatlany majitele sousednich pozemku ci jina vypatlanost betonovych hlav. A pozivani plastovych optickych vlaken je v nasich zemich jeste trochu hudba budoucnosti. Ani v zahranici to neni zcela bezne.

Na zdravou praci neni laptop, zahradni kreslo ci gauc vhodny. To je tak na chvilkovy problem, telco, pohotovost. Ja nevim jak vy, ale ja k praci potrebuji aspon 3 monitory a taky aby mi do toho nesvitilo slunicko. Notebookove klavesnice vyjma nejakych full size chickony verzi jsou naprd a vzdycky kompromis. Ony nektere veci ve skoleni BOZP nejsou pro srandu kralikum.
 
Pri soustredene praci nekolik hodin je treba mit radne sezeni, umisteni monitoru. Jinak vas chyti zada,ozvou se problemy s rukou,rameny, ocni potize. Stravite rok dva tak ze si ani pekny vecer s drahou polovickou neuzijete natoz nejakou praci. Za to to nestoji.

Delal jsem take zaslepky - uz kvuli pruderni stavebni pani z Rath city, ocekavaneho potomka a pricetnosti revizaka, ze vsude jsou osazeny zasuvkove zaslepky. Pokud nekde potrebuji doplnit kapacitu tak zaslepku vyhodim, zapojim a nacvaknu modul. Ono pokud pomineme princip nekolika bezpecnostnich barier nechat cumet ven zive draty(byt vypnute) a mit doma batole neni idealni kombinace ktera vas necha spat :-/

Do nemodularniho systemu uz bych asi nesel, leda tak na chalupe kde je instalace jak z krale klacka - to jest ve stenach a klasicky jeste sroubovane spoje + krabice pod omitku/na keramickou podlozku.
« Poslední změna: 25. 04. 2022, 15:23:51 od Trident Vasco »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #25 kdy: 25. 04. 2022, 15:44:55 »
S tou optikou na záchodě jsem to tedy opravdu nepochopil. Pokud vám ISP zavede optiku na záchod, ale jinak už to nezvládne, předpokládám, že dál už si to dokážete natáhnout sám, ve vlastní režii. Neznamená to přece, že se ze záchodu stávává místo pro konzumaci digitálního obsahu.

Jistě, ale kolik takových pracoven v domě potřebujete? Jinak dostačuje Wi-Fi AP v každé obytné místnosti. Pro sychr dát do každé místnosti datovou (dvoj)zásuvku a to přece musí v normální domácnosti stačit.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #26 kdy: 25. 04. 2022, 16:41:25 »
Já třeba dodělával datovou zásuvku do pokoje co byl v projektu označen jako "šatna", jelikož je určitá pravděpodobnost, že tam žena bude mít pracovní stůl s PC.

Do každýho pokoje by stačily dvě zásuvky (ideálně dvojzásuvky - když už se to tahá, tak vést druhej kábl paralelně je "zadarmo"). ALE chce to jednu na jednu stěnu, druhou na protější stěnu. Protože takhle dopředu člověk nedokáže říct, kde ten stůl bude. Druhá zásuvka se hodí třeba na připojení tiskárny (zrovna já mám model co nemá wifi) nebo dodatečného AP/ čehokoliv (třeba + (pracovní) notebook, zatímco první zásuvku obsazuje PC - přecejen kábl je kábl a kdžy už budu mít dokovací stanici na stole a budu něco kopírovat, tak je lepší mít ten gigabit)...ono se v budoucnu určitě něco najde. Jinak by člověk musel mít úplně zbytečně switch v tom daném pokoji.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #27 kdy: 25. 04. 2022, 19:34:54 »
S tou optikou na záchodě jsem to tedy opravdu nepochopil. Pokud vám ISP zavede optiku na záchod, ale jinak už to nezvládne, předpokládám, že dál už si to dokážete natáhnout sám, ve vlastní režii. Neznamená to přece, že se ze záchodu stávává místo pro konzumaci digitálního obsahu.

Jistě, ale kolik takových pracoven v domě potřebujete? Jinak dostačuje Wi-Fi AP v každé obytné místnosti. Pro sychr dát do každé místnosti datovou (dvoj)zásuvku a to přece musí v normální domácnosti stačit.
V dome potrebuji 2  takove pracovny. Detsky pokoj se promenil take v pracovnu. Nez jsem zvire(z mimoprazstiny: syn pubertak) odstehoval do mobilheimu, tak se pracovalo i v kuchyni(3 zasuvky) nebo v obyvaku ( zde je zasuvek 6 a uz zbyvaji jen 2 neobsazene). Jednu chvili jsme meli 3-4 pracovny.Trvale potrebujeme 2.
Vsechno se vyuzilo

S wifi ap je to tezke protoze mi okolni wifi docela dobre prosviti dum a siroke okoli rusi (nevyhoda drevostavby). Rusi silne outdoor(nejsou tu fixni site, pokud jsou tak spatne) + indoor spoje. A ja to fakt nechtel resit. Hlavne v pripade duplexu na wifi pri telco.  Plus jeden notas nema ani 5G wifi a ten uplne nejlevnejsi RTL wifi/bt chipset.

Dvojzasuvka na pracovnu je minimum. Manzelka si ta svoje blbitka pro HW vyvoj zvladne zatim napojovat pres specialni sbernice ale uz se stalo ze tam mela krabicku + 2 pocitace. Takze taky mimo limit.

Tim ze mi nekdo direktivne pise ze mi neco musi stacit bez znalosti okolnosti se az nebezpecne priblizuje k hranici cerveneho hadru... Hele az tu budes bydlet nebo budes ochoten barak zdarma na sve naklady kvalitne prekopat bez omezeni tak budiz vsechno ti odkyvu. Jinak je tu ten byk pred cervenym hadrem.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #28 kdy: 25. 04. 2022, 19:36:33 »
Není PoE jako PoE...
100W na comp a tri monitory nestaci. Ono nestaci ani na 2 co se koukam na monitoring spotreby. A to je pouze teoreticky protoze nam chybi splitter. Takze bych potreboval aspon dve zasuvky a drahy udelator na obou stranach. Trochu zbytecny.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #29 kdy: 25. 04. 2022, 19:40:08 »
S tou optikou na záchodě jsem to tedy opravdu nepochopil. Pokud vám ISP zavede optiku na záchod, ale jinak už to nezvládne, předpokládám, že dál už si to dokážete natáhnout sám, ve vlastní režii. Neznamená to přece, že se ze záchodu stávává místo pro konzumaci digitálního obsahu.

Jistě, ale kolik takových pracoven v domě potřebujete? Jinak dostačuje Wi-Fi AP v každé obytné místnosti. Pro sychr dát do každé místnosti datovou (dvoj)zásuvku a to přece musí v normální domácnosti stačit.
No ja bych to pred par lety taky nechapal. Ale evidentne nekteri u jeje bejby garazovi ISP vcetne Cetinu vzdoruji zdravemu rozumu a jdou hned za prvni prihodnou stenu baraku. A ted si predstavte ze vam to komci treba u botniku a lidi do toho kopou nohama.
To je vetsi zverstvo nez kotel v koupelne nebo APcko na zachode.