Vyskočení chrániče likviduje elektroniku

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #60 kdy: 28. 02. 2022, 09:19:02 »
Hele podle mýho selskýho rozumu, když ti vybaví chránič nebo jistič, máš za nim ve spotřebičích naindukovaný nějaký výkon. Ten se musí nějak vybít - do uzemění.
Z toho podle mě jsou nejhorší motory - čerpadla, ventilátory, kompresory a spínané zdroje, invertory - protože cívky a kondíky.
A jak známo elektrika si teče tam, kam má dráty, takže to přes to zemění, pokud není dobrý může týct do jinýho okruhu a když se potkaj špičky (napěťový i proudový) tak vyrazej další jistič. No a ty špičky jsou na těch zásuvkách - kde se ti sbíhá N a PE, takže to lupne na spotřebiče v nich a ty ti odcházej.
Ale to je můj názor a osobní vysvětlení toho co se děje...

Gréta je nejlepší.


Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #61 kdy: 28. 02. 2022, 09:31:54 »
Ještě dodám, že (si myslim) u těch spínanejch zdrojů/invertorů to nemusí být jen 230V/50 Hz,  ale může to bejt na daleko vyšší frekvenci a s vyšším napětím.
Gréta je nejlepší.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #62 kdy: 28. 02. 2022, 10:30:46 »
jeste jednou, ne, je to jiny jistic.

Prasklé žárovky občas jističe vyhazují, protože během přepálení vlákna může začít hořet oblouk, který má nižší odpor, než vlákno. Každopádně musí vypadnout jistič v sérii se zničenou žárovkou, takže by to neměl být zásuvkový jistič! Občas vypadne i hlavní jistič, nebo nějaký jiný v kaskádě, ale pořád jsou v sérii. Takže záleží, který jistič opravdu vypadnul a jakou máte topologii rozvodů.

Opět pokud vypadl jistič v sérii s žehličkou, tak OK (může být vadná). Pokud vypadl jiný, tak to s žehličkou nesouvisí. Naposled jste psal, že žehlička byla na jiném okruhu, než servery a ergometr. Mohla se v předchozích případech žehlička aspoň teoreticky dostat na stejný okruh (tj. žehlí manželka ve sklepě, zásuvka na stejném jističi je v obyváku nebo tak něco)?

MKzB

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #63 kdy: 28. 02. 2022, 12:28:20 »
Už se mi jednou stalo, že za všechny problémy s elektrikou mohl špatný kontakt, jehož příčinou byl prasklý váleček v čokoládě. (Nebyla to laciná plechová svorkovnice, ale opracovaný monolit, který praskl.)

CFM

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #64 kdy: 28. 02. 2022, 18:40:45 »
Ještě zkusím shrnout, co jsme se (ne)dověděli:
- nevíme typ chrániče (je samostatný nebo kombinovaný s jističem?)
- nevíme typ jističů (opět obyčejné nebo nějaké kombinace či vychytávky?)
- nevíme, zda se všechny problémy dějí pořád na stejné fázi/chrániči
- nevíme, jaké další spotřebiče jsou na stejném jističi jako serverovna a ergometr
- bylo zmíněno, že SFP modul je známý svými problémy, ale chybí detaily

Poslední incident vypadal asi takto:
Vypadl jistič a zároveň chránič. Údajná obět je ergometr, který po nahození přestal fungovat. Popis závady je "proste vubec se rozsviti displaj". SFP modul měl v tomto případě též problém?
Sprostým podezdřelým je žehlička. Žehlička neměla zjevnou poruchu a byla zapojena na jiném jističi, než vypadl, ale na stejném chrániči. Podezdřelá je jen proto, že se používala i v jiných případech, kdy něco vypadlo (detaily více méně neznámé). Ergometr je na stejném jističi jako serverovna, ale na jiném, než žehlička. Chránič je společný? Z popisu není jasné, který jistič vlastně vypadl. Ten se serverovnou a ergometrem? Každopádně není znám důvod, proč jistič vypadl, protože žádná evidentní porucha  nebyla pozorována (kromě nefunkčního ergometru).

Dále byl zmíněn případ výpadku v důsledku spálené žárovky. Vypadl jistič u dané žárovky a chránič(??), který je společný pro žárovku a serverovnu. Zde je divné, proč vlastně vypadl chránič, pokud to byl jen nadproud při oblouku v žárovce.

Spousta informací chybí a už mě nebaví je po střípcích tahat a skládat.

Není SFP modul prostě krám citlivý na EMI všeho druhu (viz zmínka o známých problémech)?
Nezpůsobil poslední výpadek třeba právě ergometr, když se odebral do křemíkového nebe?


Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #65 kdy: 28. 02. 2022, 18:53:49 »
Nemam cas, energii a nervy podporovat ego jako je tvoje, co se vzdy vynori.
Nemuzu za to, ze nectes nebo nemas chut si pamatovat.
rekl jsem, ze se ergometr vzpamatoval,takze KRUCI NENI V KREMIKOVEM NEBI?
rekl jsem nebo nerekl, co jsou zarizeni na tom obvodu?
atd.

pomoc jsme tu dostal, kontakt mi shani elektrikare uz nejakou dobu a ten dostane checklist veci z tehle diskuse. za coz jsem podekoval.

CFM

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #66 kdy: 28. 02. 2022, 19:04:50 »
Ano některé odpovědi jsem přehlédl/zapomněl. Je opravdu těžké si udržet přehled při tomto dávkování informací. Omlouvám se za neskutečné příkoří, které jsem vám způsobil snahou pomoci. Příště už se snažit nebudu. Ať se daří ...

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #67 kdy: 28. 02. 2022, 21:02:04 »
Eště se tak akademicky zamejšlím, jak by se dal nějak snadno měřit "průsak" osciloskopem nebo podobným záznamem (klidně audio line in). Kuchat chránič se mi nechce, ale improvizované měřící proudové trafo z feritového prstenu a několika málo závitů drátu je poměrně trivka, to už jsem dělal. Takže vzít oba vodiče buď na jedné nebo na druhé straně chrániče, protáhnout feritovým prstýnkem, nejlíp obtočit třeba jeden-dva závity, hezky oba vodiče těsně vedle sebe. A na opačnou stranu prstýnku namotat pár závitů nějakou tenkou licnou = snímací vinutí. Připojit tenkým koaxem (RG174 apod.) na 3.5" jack. Snad ještě bych tam dal antiparalelní dvojici diod nebo obousměrný transil jako ochranu audio vstupu.

Dalo by se to experimentálně nakalibrovat odporem. Dalo by se koukat, jak se projevují spínané zdroje v serverovně. A jak se projevují různé spotřebiče. A co se dělo, když to před chvilkou vypadlo. To za předpokladu, že by měřený diferenciální signál nezanikl v rušení...

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #68 kdy: 01. 03. 2022, 20:05:19 »
Zajímavá diskuze. Měl jsem napsaný příspěvek asi v její třetině, ale šel jsem před posláním vyvenčit psa, a protože jsem si vyvenčil i hlavu, rozhodl jsem se ho neposlat. Trochu proto, že mne někdo předběhl, trochu pro aroganci tázajícího. Upřímně: vůbec se nedivím lidem na elektrika.cz, že reagují jak reagují. Dneska se považuji za ajťáka, ale kdysi jsem byl skoro-elektrikář. Já Vám tohle podám jako ajťácký dotaz, pak ty reakce revizáků pochopíte. "Spadl mi server. V logu vidím nějaké kernel hlášky. Ale neřeknu jaké. Vlastně ani nevím, zda jsou z doby před pádem nebo po pádu. Když na tím přemýšlím, možná ty hlášky byly z jiného serveru. Nevíte, proč padá? Je tam nějaký linux. Nebo windows, nejsem si jist, musel bych se podívat."
To p. Ryšánek: pár továrních proudových traf mi tu leží, pokud máte zájem, pošlu Vám jedno. Předtím jsem si je zkoušel motat na toroid, ale nebylo to ono.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #69 kdy: 02. 03. 2022, 00:13:22 »
arogance ma ruzne podoby.
jak uz jsem rekl, dostal jsem komentarr, o ktere jsem stal. A ocenil jsem tu pomoc uprimne.
Ted se to zmenilo o tradicni nekonecne root teoretizovani, kde kazdy tomu rozumi, jen nejak jinak.

Ja tady nejsem od toho, abycho vam povinne daval prostor k seberealizaci.

O to uz vazne nestojim. A nechte si obvinovani, jak jsem vam cosi nesdelil, kdyz vam to nestoji za to precteni.


JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #70 kdy: 02. 03. 2022, 06:52:20 »
arogance ma ruzne podoby.
jak uz jsem rekl, dostal jsem komentarr, o ktere jsem stal. A ocenil jsem tu pomoc uprimne.
Ted se to zmenilo o tradicni nekonecne root teoretizovani, kde kazdy tomu rozumi, jen nejak jinak.

Ja tady nejsem od toho, abycho vam povinne daval prostor k seberealizaci.

O to uz vazne nestojim. A nechte si obvinovani, jak jsem vam cosi nesdelil, kdyz vam to nestoji za to precteni.

Toto tema sleduju pro vlastni pouceni, prakticky radit nemam co, dobre rozumim tak 60% toho, co se vam snazi vzdelanejsi lide poradit.

Kazdopadne musim souhlasit s panem Zikou, ze vas popis problemu je hooodne chaoticky a pristup k jeho reseni take.

Snazil sem se to tu sledovat, ale nezaznamenal jsem, ze byste:

Overil zda vsechny svorkovnice jsou dotazene
Ze v problematickych zasuvkach a rozvodne skrini nejsou zadne zjevne vizualni ci mechanicke problemy
Ze byste aspon vyzkoumal, jestli problem je opravdu v zehlicce jejim pouzivanim v ruznych okruzich
Ze byste zehlicku rozebral, jestli neni zjevna vada v ni, ci aspon trivialne zkusil promerit jeji privodni kabel
Atd.

(Mozna tyto informace nekde mate, ale opravdu zapadly v mnozstvi dalsiho balastu, ktery kolem toho pisete.)

Misto toho se ohanite tim, jak jste nesetril,  jak jsou vsichni elektrikari pitomci a postupne z vas leze, ze problem je, ale nevite o nem zhola nic blizsiho.

Pozvat si profika nechcete, alespon na me to tak pusobi.

Prosim, ja vas nechci urazit, ja vam jen chci rict, ze by mozna chtelo postupovat vic systematicky jak pri hledani zavady, tak  pri jejim popisu. Treba by pomohlo napsat prispevek, kde strucne shrnete fakta a co jste overil s jakym vysledkem. Jiste uznate, ze pro ctenare fora bude snadnejsi mit aktualne znama fakta na jednom miste, nez je muset lovit z desitek prispevku.

Samozrejme me zajima konec cele detektivky :-)

Na muj prispevek reagovat nijak nemusite, bud se podle nej nejak zaridte, nebo ho klidne ignorujte. Hlavne klid ;-)

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #71 kdy: 02. 03. 2022, 13:40:03 »
Premyslim nad tim, proc muze vypadnout faze A, kdyz nadproud ci jina porucha byla na fazi B. Zejmena potom v souvislosti s nevysvetlitelnymi poruchami na ruznych zarizenich.
1) Jiz zminena indukcni smycka a vysledny napetovy prekmit.
2) Pokud bude velky odpor nulaku na privodu, "odplavani" stredu kvuli nadproudu na jedne fazi (A) zpusobi, ze na ostatnich fazich (B,C) bude prepeti a zabere tam prepetovka (transil?) --> nadporud na fazich (B,C) --> vybavi jistic(e) na fazich. Nebo je to blbost? :)

Ohledne vypadavani chranice A jistice zaroven - spise dotaz: nereaguji mnoha ficka i na nadproud?

Jinak souhlasim s ostatnimi, ze by bylo skutecne vhodne videt schema/vykresy apod. a dotaz polozit s jasnym uvedenim toho, co je a co neni jista informace :)

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #72 kdy: 02. 03. 2022, 14:10:24 »
Randolf: muze to primitivne zpusobit i 3F spotrebic.

Jak se tady rozepisujete o tom ze dotycny ma nekde neco utahovat/rozebirat/apod., dovolil bych si pro jistotu hlavne pro ostatni upozornit, ze bez prislusneho § vyhl 50 - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1978-50 - se nikdo nema co vrtat v rozvodech nn. Napeti 230V je opravdu zivotu nebezpecne: https://elektrika.cz/tema-tydne/hrobar-varuje . Pokud i pres toto varovani postupujete dale, mejte prosim alespon dost pudu sebezachovy, a vypnete hlavni vypinac v elmer. rozvadeci a zajistete jej proti zapnuti (je tam snad vzdy pruvlak pro plombu-dratek, ke kteremu privazte stitek NEZAPINAT).

Dale si dovoluji upozornit, ze bezny rozvadec je jako celek vc. vsech prvku vyrobek, ke kteremu ma byt prohlaseni o shode od vyrobce. Nicmene praxe je takova, ze bez problemu najdete revizaka, ktery udela revizi i pres tento nedostatek (nehledejte ale na elektrika.cz :) ).

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #73 kdy: 02. 03. 2022, 14:30:38 »
Randolf: muze to primitivne zpusobit i 3F spotrebic.

Jak se tady rozepisujete o tom ze dotycny ma nekde neco utahovat/rozebirat/apod., dovolil bych si pro jistotu hlavne pro ostatni upozornit, ze bez prislusneho § vyhl 50 - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1978-50 - se nikdo nema co vrtat v rozvodech nn. Napeti 230V je opravdu zivotu nebezpecne: https://elektrika.cz/tema-tydne/hrobar-varuje . Pokud i pres toto varovani postupujete dale, mejte prosim alespon dost pudu sebezachovy, a vypnete hlavni vypinac v elmer. rozvadeci a zajistete jej proti zapnuti (je tam snad vzdy pruvlak pro plombu-dratek, ke kteremu privazte stitek NEZAPINAT).

Dale si dovoluji upozornit, ze bezny rozvadec je jako celek vc. vsech prvku vyrobek, ke kteremu ma byt prohlaseni o shode od vyrobce. Nicmene praxe je takova, ze bez problemu najdete revizaka, ktery udela revizi i pres tento nedostatek (nehledejte ale na elektrika.cz :) ).
Bylo by dobre uvest paragraf(y). Protoze taky muzete skoncit u obsluhy elektrickych zarizeni. A tez vyjimky za kterych i clovek bez v cechach formalne uznatelneho elektrotechnickeho vzdelani jako ja se muze hrabat v elektrine. To jste samozrejme i ve skole a tez na pravidelne obnove 50ky k danemu paragrafu urcite probirali. Chacharu z prumky co maji 50ku uz deset let proslou jsou hromady.

Samodomo rozvadec uz snad nikdo nedela. Pokud ano, je takove jednani snad jiz vice nez 10let neuveritelne hloupe. Protoze  nechat si vyrobit schvaleny rozvadec na zakazku stoji stejne nebo je levnejsi nez si jako pantata z JZD spatlat neco na koleni a jeste byt vystaven riziku.

Ne vsichni davaji blokaci na jistic a ne vsechny jistice maji diru. Nekdy je nutne tu cedulku omotat kolem packy tak aby to neslo nahodit nebo zamknout plastovou navlackou s jasnou barvou. Kdo nekdy delal na strojich ktere mohou zranit nekoho v okoli (nemuzu se nejak odlepit od letectvi, sorry...) tak tuto kazen automaticky dodrzuje.
« Poslední změna: 02. 03. 2022, 14:32:17 od Trident Vasco »

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #74 kdy: 02. 03. 2022, 14:48:21 »
Ad upresneni pravni upravy, nemam to v umyslu delat, nezlobte se, jako varovani to snad staci. Kdo chce, ten si to dohleda. Navic vyhl. 50 nebude platit, za pul roku az to tu nekdo bude cist bude vse zrejme jinak.

Ad rozvadec/vyrobek, mrknete na nabidku hobbymarketu ale i prodejen pro profesionaly, pak zjistite, ze realita je proste jina (nejsem z oboru, ale pouze to jak cirkuluje hlavne levne zbozi, nepouzitelne pro vyrobek "s CE", dava jasny obrazek).

Ad ten pruvlak na zaplombovani, mam pocit, ze snad uz par let to je v pripojovacich podminkach nejednoho distributora. Starsi instalace to ale samozrejme mit nemusi. A levne jistice mozna taky ne, nevim, nekupuju je.

Meritem meho sdeleni bylo: Budte opatrni a mejte respekt k neviditelnemu nebezpeci.