Vyskočení chrániče likviduje elektroniku

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #90 kdy: 24. 03. 2022, 16:07:13 »
A považujete za chirugický zákrok třeba i vytahování zadřené třísky? Někteří jistě ano.

Pokud je něco dojebané, je jedno jestli je to dojebané laikem nebo odborníkem. Na zelené louce je vždy vše jednodušší. Zkuste ale opravovat a předělávat barák, ve kterém žijete a nemůžete ho celý najednou rozmlátit. Každé řemeslo k vám bude muset asi tak 100x a jen na účtech za telefon vás to bude stát víc než na materiálu.

Kupovat cokoliv z bazaru je loterie. Na druhou stranu, každou chvíli hoří a bouchají nové laptopy, mobily, auta,...
Laik si může nepochybně připojit spotřebič do el. zásuvky, ale tím tak jeho mise končí. Stejně jako vytažení třísky.

Mnohem víc dojebe laik, než odborník. A hlavně takový laik, jehož vzdělání začíná a končí v Google nebo někde po diskuzích. To je vůbec to nejhorší, co může být. A neomlouvá to ani jakási cena, protože pokud chci stavět nebo přestavovat, tak na to holt musím mít peníze. Když je nemám, tak skončím v nájemním bydlení, kde podobné starosti nechám majiteli bytu (domu).

U té zásuvky nejde ani tak o bazar, ale o to, že je to nějaký šmejd. Což odborník pozná na první pohled a nikdy to nekoupí, natož aby to namontoval. U laika je to bohužel jinak, ten tomu nerozumí a ví houby a pak to tak dopadá.


Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #91 kdy: 24. 03. 2022, 16:20:58 »
No západ bych jako vzor (v tomhle) fakt nevytahoval. Lidma, kteří si i kvůli vyčištění sifónu u odpadu volají instalatéra opravdu pohrdám. Jsou věci, co by prostě člověk měl zvládnout udělat sám.

Mimochodem ta elektrika není zrovna vůbec složitá a pokud člověk neudělá opravdu nějakou "speciální" chybu, tak se nemá moc co stát. Tam ta vyhořelá zásuvka může být buď jen opravdu čistě problém zásuvky co byla šmejd. No a ikdyby to ten super elektrikář zapojoval, tak to dopadne stejně. Jako je možný že někdo jen špatně dotáhnul šroubky, ale tak to je pak ten dotyčný idiot.
Mnohem víc než špatně udělané elektroinstalace se bojím koncových zařízení. Přecejenom v zásuvce nemá moc co hořet, všechno je to samozhášivý plast a podobně. Ale hromada zdrojů zapojených v prodlužce někde pod TV stolkem...to je hodně jiný kafe.
Je hodně lidí, kteří si vydělají dost na to, aby se nemuseli tentovat s nějakou údržbou odpadu. A je to tak v pořádku. Já se taky nebudu učit žehlit jenom proto, aby si dokazoval jak všechno zvládnu. Prostě dělám svoji práci, vydělám si a činnosti typu žehlení prádla nechám jiným.

"Elektrika" není složitá pro toho, kdo ji rozumí. Stejně jako není složitá třeba operace slepáku pro doktora, který operuje desítky let. Nic není složité, ale musí to člověk umět.
Mimochodem odborník by takovou zásuvku vůbec nezapojoval - to je právě ten zásadní rozdíl mezi ním a laikem.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #92 kdy: 24. 03. 2022, 16:41:23 »
Jasně, prodej rodnej barák a odstěhuj se do nájmu, kde je vše uděláno jen na oko, protože v tom majitel nebydlí a dokud to funguje, nesahá se na to. To může napadnou snad jen měšťáka, který je zvyklý celý život jen platit. Copak si někdo, něž si pronajme byt, nechává dělat revizi elektroinstalace?

Šmejdská zásuvka je problém systému, který je nastaven tak, že k tomu aby mohl být výrobek uveden na trh, stačí nějaký cár papíru o tom, že je bezpečný atp. Může to být klídně zásuvka z nějakého hobby marketu, kde to prodávají jako housky. Laik i odborník pak může nabýt dojmu, že jakýkoliv výrobek na trhu je bezpečný, protože jinak by nemohl být na trhu.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #93 kdy: 24. 03. 2022, 17:21:51 »
Proč by v nájmu mělo být něco uděláno jenom na oko? To by majitel musel být totální idiot, aby toto dopustil.

Znovu zopakuji, že odborník by takovou zásuvku nikdy nenamontoval, protože na první pohled pozná šmejd. A je úplně jedno, jestli ten výrobek má nějaké prohlášení o shodě či nikoliv.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #94 kdy: 24. 03. 2022, 17:28:02 »
:-) legrační čtení tu je. Jakpak se díváte na "odborníky" co vás chtěj svou odborností natáhnout?  Rozvaděč - krabice dvojku, jističe 1500,- a pán vodbornik si řekne 10. K tomu montáž na stěnu - 2 šrouby - třeba za 5k? Nebo vodbornici betonáři - odhad práce 4 hodiny à2500,- tedy 10k + materiál, platba na ruku, v reálu samodomo za 30 minut + ten samej materiál.
 Cálujete, nebo si to uděláte sami?
Apropo zapojení zásuvky se snad učí už na základce, ne?
Gréta je nejlepší.


Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #95 kdy: 24. 03. 2022, 17:46:19 »
Ceny jsou smluvní, takže o nějakém "natažení" nemůže být vůbec řeč. V autoservisu také člověk platí klidně 2000 Kč na hodinu a ani nemrkne, stejně jako to, že má servis na spoustě materiálu klidně 100%. Podobně v hospodě, kde za 0,5l čepované Plzně zaplatí host i 60 Kč, když ale nákupka je necelá polovina. Prostě tržní hospodářství.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #96 kdy: 24. 03. 2022, 18:19:53 »
Zkus sehnat elektrikare, aby ti v byte vymenil jednu zasuvku. Hodne stesti.


Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #97 kdy: 24. 03. 2022, 19:57:38 »
Žádný problém.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #98 kdy: 24. 03. 2022, 20:00:18 »
Ceny jsou smluvní, takže o nějakém "natažení" nemůže být vůbec řeč. V autoservisu také člověk platí klidně 2000 Kč na hodinu a ani nemrkne, stejně jako to, že má servis na spoustě materiálu klidně 100%.
Já mrknu. Ne proto, že na to nemám, ale protože to je předražené, a předražené věci už tak nějak z podstaty nemám rád.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #99 kdy: 24. 03. 2022, 20:19:27 »
Otázkou je pouze to, co si kdo představí pod slovem "předražené"...

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #100 kdy: 24. 03. 2022, 20:24:37 »
Pokud má někdo byt na kšeft, nebude do něj nic moc investovat, protože tím snižuje svůj zisk. Tedy, bavíme se o bydlení pro běžné lidi.

Problém je v tom, že když se člověk obrátí na řemeslníka nezaručí to kvalitní materiál, ani kvalitní práci. Řemeslník rád koupí materiál nižší kvality, na kterém si snadno zvýší přirážku, aniž by to bylo "moc drahé". Co se ušetří za materiál, naúčtuje se za práci, aby rozpočet nezůstal nevyužit.

U elektrikářů je navíc ten problém, že prakticky vše je schované, takže pokud mu pořád nestojíte za zadekí a sami se v tom nevyznáte, těžko hodnotit kvalitu odvedené práce. Když vám obkladač blbě nalepí dlaždičky v koupelně, je to vidět hned.

Elektrikář pochopitelně rád přijede vyměnit i jednu zásuvku, jenže to je doprava tam, doprava zpět, každá započatá hodina práce, materiál i s přirážkou ... + čas strávený naháněním, čekáním, úklidem vzniklého bordelu... Pod tisíckovku nejdete...

2000 na hodinu v autoservisu? To možná  tak za Porsche, ne?



Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #101 kdy: 24. 03. 2022, 20:34:23 »
Otázkou je pouze to, co si kdo představí pod slovem "předražené"...
Já to beru tak, že pokud sám zvládnu vykonat stejnou práci levněji, je to pro mne předražené. Započítávám čas, materiál i nářadí. Pokud mi servis nacení opravu na 6000, kdy díl stojí 2000 a zbytek je za dvě hodiny práce, je to předražené. I kdybych měl montovat stejný díl 4 hodiny, pořád mě to vyjde levněji. Pochopitelně za předpokladu, že nemusím pořizovat nějaké speciální nářadí. Často se ale oprava vyplatí i při potřebě nářadí pořídit.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #102 kdy: 24. 03. 2022, 20:59:09 »
Pro kuchaře je taky předražené chodit do restaurací na steaky, když je zvládne udělat doma sám. Ale kdo připálí i vodu na čaj, pro toho je ta restaurace v podstatě nutnost (jestli nechce zůstat na paštikách).

2000 Kč na hodinu je tuším už nějaký ten pátek v Renocaru (BMW) a i dalších autorizovaných servisech.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #103 kdy: 24. 03. 2022, 22:21:58 »
...Započítávám čas, materiál i nářadí. ...
On je hlavně potřeba započítat i ten čas co člověk:

- stráví hledáním kontaktu na toho opraváře
- komunikací s opravářem ("teď nemám čas, zavolejte mi v pondělí a domluvíme se....")
- čekáním na opraváře
- komunikací s opravářem
- "jo já se omlouvám, mně to nějak v ten čtvrtek už nevyšlo, tak já přijedu v pondělí"
- hlídáním opraváře (asi mu nenecháte klíč pod rohožkou že...)
- "to je strašný, kdo vám to dělal? Takhle se to už dávno nedělá...To je úplně nestandartní XY, já si musím jet koupit správný náhradní díl.... no ale už je půl třetí, to než dojedu tam, zpátky....tak já přijedu zítra a dodělám to...no ikdyž zítra ne, to už tam mám XY, tak pozítří určitě. Nebo víte co, já vám ještě zítra kdyžtak v poledne zavolám kdybych to stihnul" (nezavolá)
- hlídáním opraváře


Takže ve výsledku člověk s řešením opraváře stráví třeba 10hodin (+ mu musí zaplatit), ale fyzicky sám by to měl za 2 hodiny (+výlet do Hornbachu) hotový a to včetně prostudování nějakých návodů na netu
« Poslední změna: 24. 03. 2022, 22:26:12 od czAtlantis »

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #104 kdy: 24. 03. 2022, 22:27:55 »
Otázkou je pouze to, co si kdo představí pod slovem "předražené"...

Naklapat pár jističů na din lištu a prodrátovat trvá tomu kdo to umí půl hodiny.  Ale vy s úsměvem platíte za tu práci 13 litrů za hodinu. Ale je to bez dépéhá...  a teda v podstatě i záruky páč  to bývá na ruky. A to se vyplatí. ;-)

Ale jo, když má někdo prachy tak mu to je asi jedno...

Mě nevadí zaplatit 2 3 nebo i 5 litrů nějakému odborníkovi na hodinu. Ale 13 za štípání, voholení, vohejbání a krimpování drátů plus přitáhnutí pár šroubů?  Tvl tak to k...a ani omylem.... to si to rači udělám sám...
Gréta je nejlepší.