Strategie na recesi

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie na recesi
« Odpověď #90 kdy: 04. 02. 2022, 23:17:25 »
otestujte si partnera, ze mu date zarizeni s vypadavajicim internetem


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #91 kdy: 04. 02. 2022, 23:24:23 »
Bezvadná debata se tu rozjela... možná jedno moudro bych utrousil, poznamenán dávným studiem na VŠE: recese a inflace se navzájem nevylučují. Dokonce pro ten scénář existuje termín "stagflace" = máte inflaci, tzn. ceny rostou, ale reálný HDP spíš klesá. Popravdě... jak jednou znáte ty primitivní poučky o protnutí křivek nabídky a poptávky, a nuance ohledně jejich elasticity, vidíte některé věci dost jasně. Třeba když přišel COVID a začlo se mluvit o tom, že vláda zakáže lidem chodit do práce a zároveň jim bude nutit nově vytištěné peníze, bylo naprosto jasné, co musí být výsledkem. Zaškrtíte nabídkovou stranu (zákaz pracovat, potažmo vyrábět) a zároveň nafukujete poptávku. O výsledném efektu na rovnovážný objem produkce (HDP) lze debatovat, ale zcela jasným výsledkem bude růst rovnovážných cen! Ty dodatečně vytištěné peníze se prakticky přelijí rovnou do růstu cenové hladiny. A protože spoustě lidí je to jasné, budou se snažit zbavit hotových peněz investicemi do čehokoli jiného - například do nemovitostí. A zrovna nemovitostí je na trhu prakticky fixní objem (nabídka totálně neelastická), takže zvýšená poptávka (soustředěná na nemovitosti) opět znamená, že příliv volných peněz do tohoto oboru se přímo přelije do růstu cen :-(

Naše centrální banka před COVIDem snad několik let lstivě "změkčovala" korunu prodejem korun na měnových trzích. Aby byly naše "montovny" v zahraničním srovnání konkurenceschopné - zároveň se prodejem korun "do zahraničí" snažili uniknout proinflačnímu působení nově tištěných korun. Už tehdy rostly ceny nemovitostí, hlavně v Praze. Pak přišel COVID a naše vláda rozjela největší rozpočtový schodek co paměť sahá = napůjčovala si a rozdala vagón hotových peněz. A centrální banka se rázem začala zajímat o svůj jmenovitý inflační cíl, a začala razantním zvedáním úroků stahovat peníze zpátky do bank a pod svá křídla... a je tu EURO za 24 korun. Kdo si ještě pamatuje západní Marku za 10 Kč? :-) BTW k těm úrokům, teď se možná ukáže, na jak dlouho má kdo fixovanou hypotéku. A jak rychle při té inflaci komu porostou platy.

Co s tím? Asi nic moc. Pokud nemáte insider informace, abyste vydělal na měnové burze, musím souhlasit s tím, co říkali ostatní: pokud Vás COVID připravil o část práce, a nudíte se doma, tak hajdy študovat něco užitečného, nebo se opřít do hobby projektu, který léta čeká v šuplíku na tu chvíli "až bude nuda"... Nicméně mám dojem, že zrovna ajeťáci si na nudu nemohli stěžovat ani při COVIDu.

BTW, VŠE... s Vaším dravým přístupem by Vám myslím mohla vyhovovat. Koukal jsem na aktuální studijní plány a nabízené obory a zas tak moc se toho za těch 25 let nezměnilo. Jenom je mi trochu smutno, že jsem mezi volitelnými předměty na IT nenašel některé "věci pod kapotou", na které rád vzpomínám (operační systémy zevnitř, úvod do správy sítí, C/C++ apod.) Ale vidím tam silný důraz na datové a procesní modelování, nějaký ten management atd. Jako vedlejší obor na magisterském stupni jsem měl logistiku, ale třeba projektový management taky nezní špatně... Echtovní management coby studijní obor mi jakožto šroubovákovi připadá trochu jako vábnička na ambiciózní rychlokvašky, ale pravda taky je, že každému vyhovuje něco jiného.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #92 kdy: 05. 02. 2022, 00:59:29 »
Ktera sit krome bitcoinu resi neco fakt unikatniho? Jsou to jen kasina.
Doporučuju zkusit vysadit Dana Steigerwalda, při vysokých dávkách je pozorován vysoký výskyt nežádoucích účinků :)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Strategie na recesi
« Odpověď #93 kdy: 05. 02. 2022, 02:01:46 »
Když si člověk přečte třeba Výminkáře od K. V. Raise je docela rád, že žije tady a teď :-)
Jo, to je bez debat. Chtěl jsem jenom říct, že když člověk ví, že s někým musí vyjít, tak se s ním nějak vyjít naučí. Když nemusí, může nabýt dojmu, že "to nejde", nebo aspoň že "to nemá zapotřebí". Nějak to jde vždycky, záleží, jak silná je motivace. A neumřít hlady je dost silná motivace :)

Dovolím si jen malou vsuvku jako ženáč:

Mnoho problémů řešit jde, i když na první pohled vypadají děsivě. Ale asi existuje hranice, kdy je manželství zničené.

Nějvětší problém je v tom, kdo má určit, že "už to nejde". Já to mám jednoduché. Mám to v knížce napsané. Ale co obyčejný plebs, který si myslí, že je dobrý nápad, aby si to každý určoval sám?

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #94 kdy: 05. 02. 2022, 07:16:52 »
K temu bitcoinu pěkné video https://www.youtube.com/watch?v=ll6QQr-tExw
Gréta je nejlepší.


Re:Strategie na recesi
« Odpověď #95 kdy: 05. 02. 2022, 09:27:15 »
K temu bitcoinu pěkné video https://www.youtube.com/watch?v=ll6QQr-tExw
co to je za joudu?

Doporučuju zkusit vysadit Dana Steigerwalda, při vysokých dávkách je pozorován vysoký výskyt nežádoucích účinků :)
Tak Dan na necem snad fici, ne? Hele realne, podivejme se treba na ty slavny ICOs, na jakykoliv shitcoin na grafu vuci BTC - ano, vydelat na tom jiste mnozi dokazou, ale objektivne je to vzdy cyklus: hype, pomalu dolu, 1-2 pumpy na realizaci zisku prvnich spekulantu a pak jen dlouha postupna smrt. Tyka se to vsech - LTC, XRP, ADA, vsichni psove... ETH se mozna jeste nejaky cas udrzi, ale jeho centralizace, jasny vudce a PoS jsou cesty do pekel.
Zadny hodler na BTC jedouci DCA nemohl nikdy prodelat.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #96 kdy: 05. 02. 2022, 09:38:35 »
Nějvětší problém je v tom, kdo má určit, že "už to nejde". Já to mám jednoduché. Mám to v knížce napsané. Ale co obyčejný plebs, který si myslí, že je dobrý nápad, aby si to každý určoval sám?
No to jo přesně to, co jsem psal - je to přímo úměrné motivaci. Do které chtěnechtě patří i ty praktické komplikace, včetně financí. Jako křesťan máš výhodu, že manželství nevnímáš jenom jako závazek vůči partnerovi (popř. dětem), což je zase motivace navíc. Mám pocit, že dost lidí dneska vnímá manželství jako takové "jenom trochu upgradované chození" - když už mě to nebaví, tak to ukončím, proč ne? Z liberálního hlediska proti tomu člověk nemůže nic namítat, ale faktem je, že si lidi prostě zbytečně komplikují život...

Jinak si taky dovolím vsuvku: dost lidí si myslí, že tou hranicí je nevěra a že to je prostě konec. Přitom v partnerských poradnách je úspěšnost řešení problémů, včetně nevěry, nějakých snad 75% nebo takový nějaký dost vysoký procento. Pracovat se dá se vším, když je motivace.

Citace
Podle mě je totiž hlavní problém v tom, že až sedmdesát procent rozvodů je zbytečných
Citace
https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/rozvod-psycholog-pavel-rataj.A180903_123734_vztahy-sex_jup

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #97 kdy: 05. 02. 2022, 09:47:50 »
To uz je teda dost OT, ale tak snad to neva, kdyz uz tady mame takovej vseobenej pokec :)

Tak Dan na necem snad fici, ne?
Zjevne. Doufejme, ze jenom na egu...

Hele realne, podivejme se treba [...] na jakykoliv shitcoin na grafu vuci BTC
Jo, podivejme: https://global.bittrex.com/Market/Index?MarketName=BTC-ADA
Necely 4 roky historie, kurz volatilni, ale celkove nepopiratelne do strany.

Ale graf samozrejme nerika nic o budoucnosti. Zritit se to muze zitra na nulu. Problem maximalistu je jinej: popirani vubec moznosti, ze by se uspesnou stala jina mena. To je absurdni, znamenalo by to konec vyvoje.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #98 kdy: 05. 02. 2022, 10:18:49 »
BTW, VŠE... s Vaším dravým přístupem by Vám myslím mohla vyhovovat. Koukal jsem na aktuální studijní plány a nabízené obory a zas tak moc se toho za těch 25 let nezměnilo. Jenom je mi trochu smutno, že jsem mezi volitelnými předměty na IT nenašel některé "věci pod kapotou", na které rád vzpomínám (operační systémy zevnitř, úvod do správy sítí, C/C++ apod.) Ale vidím tam silný důraz na datové a procesní modelování, nějaký ten management atd. Jako vedlejší obor na magisterském stupni jsem měl logistiku, ale třeba projektový management taky nezní špatně... Echtovní management coby studijní obor mi jakožto šroubovákovi připadá trochu jako vábnička na ambiciózní rychlokvašky, ale pravda taky je, že každému vyhovuje něco jiného.

Díky, :) Já si taky myslím, že je to pro mě jak dělané. Na fakultu managementu nejdu, to sdílím stejný názor. Rozhoduju se mezi IT fakultou obor Aplikovaná Informatika a národohospodářskou fakultou, obor Ekonomie. Pravděpodobně to vidím na tu Aplikovanou informatiku, co jsem zjišťoval, spousta předmětů se různě prolíná napříč fakultami, takže to nejdůležitější bych stejně měl zjistit i na FIS. (kdyžtak mě někdo opravte prosím)

Spíš než touha managovat lidi mě na VŠE táhne láska k ekonomii :)

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #99 kdy: 05. 02. 2022, 10:25:25 »
Nějvětší problém je v tom, kdo má určit, že "už to nejde". Já to mám jednoduché. Mám to v knížce napsané. Ale co obyčejný plebs, který si myslí, že je dobrý nápad, aby si to každý určoval sám?
No to jo přesně to, co jsem psal - je to přímo úměrné motivaci. Do které chtěnechtě patří i ty praktické komplikace, včetně financí. Jako křesťan máš výhodu, že manželství nevnímáš jenom jako závazek vůči partnerovi (popř. dětem), což je zase motivace navíc. Mám pocit, že dost lidí dneska vnímá manželství jako takové "jenom trochu upgradované chození" - když už mě to nebaví, tak to ukončím, proč ne? Z liberálního hlediska proti tomu člověk nemůže nic namítat, ale faktem je, že si lidi prostě zbytečně komplikují život...

Jinak si taky dovolím vsuvku: dost lidí si myslí, že tou hranicí je nevěra a že to je prostě konec. Přitom v partnerských poradnách je úspěšnost řešení problémů, včetně nevěry, nějakých snad 75% nebo takový nějaký dost vysoký procento. Pracovat se dá se vším, když je motivace.

Podle mě je totiž hlavní problém v tom, že až sedmdesát procent rozvodů je zbytečných
Citace
https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/rozvod-psycholog-pavel-rataj.A180903_123734_vztahy-sex_jup

Mam naopak pocit, ze nevera je dneska uz tak normalizovana ze si dost lidi mysli ze je to proste soucast vztahu.

Navic... neni to presne ten jediny duvod co ma BoneFlute "napsany v knizce"?

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #100 kdy: 05. 02. 2022, 10:50:31 »
Mam naopak pocit, ze nevera je dneska uz tak normalizovana ze si dost lidi mysli ze je to proste soucast vztahu.
Pořád je to u 7% rozvodů oficiální důvod a určitě to bude ještě u velké spousty toho oficiálního "rozdílnost povah", když se lidem nechce prát špinavé prádlo před soudem :)

Navic... neni to presne ten jediny duvod co ma BoneFlute "napsany v knizce"?
Nevím, jak to má. Nevěrnou ženu by měl zabít obzvláště krutým způsobem, ale to by zas bylo proti našim zákonům a šel by na dlouho sedět, takže asi taky bude muset hledat nějakej kompromis ;)

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #101 kdy: 05. 02. 2022, 11:12:00 »
Mam naopak pocit, ze nevera je dneska uz tak normalizovana ze si dost lidi mysli ze je to proste soucast vztahu.
Pořád je to u 7% rozvodů oficiální důvod a určitě to bude ještě u velké spousty toho oficiálního "rozdílnost povah", když se lidem nechce prát špinavé prádlo před soudem :)

Navic... neni to presne ten jediny duvod co ma BoneFlute "napsany v knizce"?
Nevím, jak to má. Nevěrnou ženu by měl zabít obzvláště krutým způsobem, ale to by zas bylo proti našim zákonům a šel by na dlouho sedět, takže asi taky bude muset hledat nějakej kompromis ;)

Nestacil by rozlukovy listek :-D...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Strategie na recesi
« Odpověď #102 kdy: 05. 02. 2022, 11:50:16 »
Ono je rozdiel medzi zit skromne a medzi zit tak ze je vas inym ludom az luto.
Vůbec to nedává smysl. Člověk třeba od 25 neutrácí, šetří každou korunu, odpírá si, neutrácí, maká přesčasy, aby mohl za 20 let do důchodu. [...] Takže výsledek bude 45 letý týpek, který nemá víceméně žádné zážitky ze života, protože ho promakal.
Já nemám pocit že bych si odpíral a nevím jaké zážitky bych si přál kdybych se teď rozhodl "OK tak utratím 5 milionů za zážitky". Jediné co mě napadá je pořídit si personální coache na matematiku, psychologii (pomoc s prokrastinací v diskuzích na rootu :D) a trenéra na kolo.

Re:Strategie na recesi
« Odpověď #103 kdy: 05. 02. 2022, 12:31:42 »
jeje. ja to tusil. bitcoin uz neni cool. jeste ze je tu tech 1900 dalsich (nebo buhvi kolik je to v tento tyden, nebudu to hledat).

BTW, jsem ani netusil, ze uz je to tak ocividny, ze  Ethereum "lidi" ten prechod na PoS nemysli vazne a ze ho uz naopak aktivne sabotujou.
ale nakonec jak to muze byt prekvapeni


bitcoin maximalisti, co nedokážou zkousnout, že prakticky na všechno je k bitcoinu lepší nějaká alternativa jsou vtipní. Bitcoin už je dobrej maximálně jako digitální zlato

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Strategie na recesi
« Odpověď #104 kdy: 05. 02. 2022, 12:56:44 »
Nějvětší problém je v tom, kdo má určit, že "už to nejde". Já to mám jednoduché. Mám to v knížce napsané. Ale co obyčejný plebs, který si myslí, že je dobrý nápad, aby si to každý určoval sám?
No to jo přesně to, co jsem psal - je to přímo úměrné motivaci. Do které chtěnechtě patří i ty praktické komplikace, včetně financí. Jako křesťan máš výhodu, že manželství nevnímáš jenom jako závazek vůči partnerovi (popř. dětem), což je zase motivace navíc.
Tak motivace je určitě dobrá věc... ale, když si přehraju situaci, kdy jsem se s paní rafl, a já úplně rudej vzteky běhal po vesnici, tak nemám pocit, že bych řešil motivaci. Hlavou se mi honilo jediné: "ok, Jehovo, já ti důvěřuju, že víš co radíš".

Mám pocit, že dost lidí dneska vnímá manželství jako takové "jenom trochu upgradované chození" - když už mě to nebaví, tak to ukončím, proč ne? Z liberálního hlediska proti tomu člověk nemůže nic namítat, ale faktem je, že si lidi prostě zbytečně komplikují život...
Je to tak. Což ale pak nebude fungovat, že jo. Vztah nevydrží, je mělký, vlastně chodit do bordelu by bylo výhodnější.

Mam naopak pocit, ze nevera je dneska uz tak normalizovana ze si dost lidi mysli ze je to proste soucast vztahu.

Navic... neni to presne ten jediny duvod co ma BoneFlute "napsany v knizce"?
Zdůraznil bych to "lidi si myslí". V tom vidím zásadní problém.

Mam naopak pocit, ze nevera je dneska uz tak normalizovana ze si dost lidi mysli ze je to proste soucast vztahu.
Pořád je to u 7% rozvodů oficiální důvod a určitě to bude ještě u velké spousty toho oficiálního "rozdílnost povah", když se lidem nechce prát špinavé prádlo před soudem :)

Navic... neni to presne ten jediny duvod co ma BoneFlute "napsany v knizce"?
Nevím, jak to má.

Knížka praví:
Manželku musím milovat, i když se mi nechce. Jediná výjimka, kdy mohu "přestat" se snažit manželku milovat (a rozvést se), je když je mi nevěrná. Práva nemusím využít. Ale jiná výjimka není.

Zažil jsem (jako pozorovatel), kdy jistý muž podvedl svou manželku, ale pak za ní přišel a prosil ji o odpuštění (samozřejmě jsem u toho nebyl, jen odvozuju), a ona mu odpustila a mají krásný vztah. Ona měla právo mu neodpustit, ale nevyužila toho.