Jistič na 230 bude normálně fungovat. Měl jsem pár let takový pokusný rozvaděč na 12VDC kde byly normální jističe a fungovalo to bez problému jak na zkrat, tak na delší přetížení. Bylo to napájený ze spínanýho zdroje s olověným akumulátorem.
A tou ochranou spínaného zdroje..no otázka jestli to má smysl
pokud dojde ke zkratu, tak zdroj bez jakékoliv ochrany asi rychleji shoří, než stihne vybavit jistič
Ten zdroj by musel být hodně předimenzován, aby jen zvaknul jistič a všechno bylo v pohodě.
Pokud zdroj ochrany má, tak záleží jestli rychleji zareaguje ochrana nebo stihne cvaknout jistič. Pak totiž může dojít k tomu, že zareaguje ochrana rychleji a zdroj se vypne (nebo spíš začne cvakat jak se snaží naběhnout) a jistič bude pořád držet. Taky záleží kolik kondenzátorů ten zdroj má a jak dokáže dát velkou "šlupku" co shodí ten jistič. Když se vrátím k otmu zapojení co jsem měl, tak to fungovalo v pohodě díky tomu olověnýmu akumulátoru co při zkratu dokázal dát velkej proud. Jinak co si vybavuju tak když jen jen zkoušel zkrat 10A zdroje, tak rozumně to vyhodilo jen 2A jistič. A to ještě trvalo tak sekundu zkratu než cvaknul (zdroj byl typu že do zkratu začal dávat konstantní proud 10A)
On totiž jistič a i pojistky atd sice vypnou , ale prostě to trvá. Přirovnal bych to asi k tomu, když vám praskne žárovka a vyhodí jistič světelnýho okruhu co je třeba jen 6A, ale ještě vypadne i ten jistič pro celej barák 25A. Jaktože vypanul i ten 25A, když je před ním jen blbej 6A? No protože tomu 6A prostě trvalo než to odpojí a tak to stihlo shodit i ten 25A. V reálu tam mohlo téct třeba 150A chviličku.