Práce pro české společnosti

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #150 kdy: 23. 07. 2021, 23:13:30 »
 ja Londyn zazil jen z te lepsi stranky, ale , ja jen sedel na zadku v City nebo maximalne White city.kazdy ma tu realitu nejak filtrovanou
treba mne obcas platili hotel s vyhledem na London bridge, teprve kdyz jsem si naivne to zkusil zaplatit jako turista, tak jsem zjistil, ze to fakt neni moje financni realita, pri placeni vlastnich nakladu asi patrim spise do toho tveho Londyna.
p.s. tu bouchacku bych asi nerozchodil.

u Nemecka si vzdy jako prvni vzpomenu na McDonald zavreny v 7 vecer... ne ze  bych ho musel mit, ale hodne to naznacuje.

s garanci spolehliveho internetu je pruser vsude, i kdyz casto to muze byt diky wifi. ja bych si nejradsi is rodinou pronajal vilu nekde v Thajsku, ale asi to nebude prochuzi (jsem si zjistoval, ze v thajsku i Indii cizinec nemuze koupit nemovitost, ocividne to cesky divoky rozprodani republiky neni zas takovej standard).

ale musim se samozrjeme zeptat, jestli si Londyn a Bangok taky videl na youtube nebo mas nejaky duvernejsi zkusenosti.

V Londýně jsem žil a pracoval 4 měsíce a několik let tam pracovně létal, v Bangkoku jsem strávil měsíc, soukromě, takže vím o čem mluvím.

Na Londýně mě štvala špína, kriminalita, obchody brzy zavíraj, a tak. Byl jsem v Londýně se podívat před rokem, v lednu, a nic se nezměnilo, na nádraží jsem se podíval jen na leták, že tam hledaj svědka vraždy co se tam stala, ani jsem nebyl překvapený.

Osobně jsem se z Londýna odstěhoval potom, co mi strčili patnáctiletá děcka bouchačku do zad, pak jsem si řekl, že to nemám zapotřebí...

Bangkok, totálně zkolabovaná doprava, nadzemka jezdí jen nad velmi omezeným územím, na taxi můžeš čekat i půl hodiny, i když ho vidíš před sebou, než se jenom otočí z jednoho směru do druhého. Výhoda bangkoku je, že tam jedou obchody 24/7, většina mrakodrapů má vlastní bazény i fitko a recepci, knihovnu, rozhodně teda lepší místo na žití než Londýn.

Problém v Thajsku obecně je stabilita internetu, a to nekousnu. Ono ani ne, že by tam byl internet pomalý (není), ale jsou časté výpadky, velmi časté, zkušenost z několika Thajských měst.

Naopak velmi mile jsem byl překvapen v Záhřebu (Chorvatsko), celková kvalita infrastruktury na velmi vysoké úrovni. Také se mi líbí Německo. Smíšené pocity mám z Madridu.

Takže ano, porovnání mám a nepíšu jen dle youtube ;)
« Poslední změna: 23. 07. 2021, 23:16:47 od pruzkumbojem »


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #151 kdy: 23. 07. 2021, 23:20:12 »
Nicméně furt, nic ti nebrání si o víkendu do Prahy zajet, kort když celý týden funguješ remote, tak tě jedna cesta nevytrhne, takže pokud je to o tom jít v sobotu na výstavu rybiček, tak to je asi možno i tak.

Ne, není to o tom, jít na výstavu rybiček ;D Jenže ty tam chceš třeba víckrát do týdne, setkat se s kámošema, v sedm se začnou scházet a to abys už pomalu jel domů, protože k vám to jezdí ve středu a v červenci. Nebo jedeš autem, takže sice nemusíš odcházet v sedm, ale nemůžeš pít, musíš řešit parkování a stejně pak jedeš přes hodinu domů a leze to do peněz... Zkoušel jsem to takhle pár let, ale fakt to pro mě nemá smysl.

V Praze mám pěknou řadovku se zahrádkou necelé čtvrt hodinky pěšky od metra a pohoda jazz.

kemik

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #152 kdy: 25. 07. 2021, 15:07:55 »
Radovka za 14 mega je teda sila. Ja dekuji bohu ze jsem se narodil na severni morave. Koupil jsem dum za  2 miliony a hypoteka byla pred par mesici doplacena. Takze ja mam opacny problem, mam kde bydlet nemam hypoteku takze moje motivace pracovat je nizka. Takze cele dny nic moc nedelam a nudim se. Premyslim ze bych se nekde prestehoval, nejvic se mi libilo na Novem Zelande. Ale moje motivace k prestehovani by byla jen ze se proste nudim v zivote a nevidim smysl toho stereotypu ktery vedu. Motivace by proste nebyla financni protoze financne bych si urcite pohorsil protoze tady delam na IC za pekne penize a mame tu vychodoevropskou cenovou hladinu. Takze je muj pohled normalni nebo jsem proste blazen? :D
Obecne si myslim ze Cesti programatori kteri delaji na IC jsou skoro nejlepe placeni programatori na svete, samozrejme v porovnani s cenovou hladinou. Chodi mi obcas nabidky ze zahranici, treba ted prace full remote pro Holandsko za 325 EURO denne. Jaky smysl sakra ma delat pro Holandany za tyhle penize kdyz praci pro ceske firmy dostanu 8000MD lehce. Programatori v zapadni Evrope to musi mit opravdu tezke.

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #153 kdy: 25. 07. 2021, 19:25:53 »
tiez nechapem tie ceny na zapade, presne take Holandsko ci Rakusko a podobne. Chodi mi odtial zopar ponuk a ponuknu napr. 80k euro za senior tutti frutti lead senior scala big data architekt :D a po zdaneni vam zostane 50k co je tak mega a stvrt na ceske.

To sa mi tam nejak neoplati vobec chodit? Sranda ze oni si myslia ze to je pre nas uplna bomba, mne sa na to ani nechce odpisovat.

Ja to hovorim uz par rokov ze najlepsi setup je zapadny plat a ceske / slovenske naklady. Ja fakturujem 11500 euro mesacne a naklady mam 1k a to este rozhadzujem.

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #154 kdy: 25. 07. 2021, 19:48:32 »


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #155 kdy: 25. 07. 2021, 20:06:05 »
nieco taketo vas nenapadlo? :D

https://mobile.twitter.com/CryptoCobain/status/1418385052640157697

Když je tak schopnej, tak si nejsem jistý, že toto je nejsnazší cesta k penězům. Ve výsledku to skončí tak jako s hackerama, kterých značně ubylo z toho důvodu, že prostě svými schopnostmi si byly regulérně schopni vydělat víc než svojí pofidérní činností.

Stejně tak i trošku pochybuji o tom příběhu, jak jeden zaměstnanec outsourcoval svůj job do Indie. Kdokoliv kdo pracoval s Indama ví, že by se to tak nějak poznalo.

Tady u toho týpka se to taky poznalo, tzn. že ty joby mění furt a pracuje jak fretka na kolečku, a jak říkám, jestli je tak schopnej, možná by stálo zamyslet se nad tím, jestli by nenašel regulérní cestu jak ty prachy vydělat.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #156 kdy: 25. 07. 2021, 20:30:32 »
Co si mam predstavit pod "ceskymi firmami"? To jako firmy kde majitel je Cech?
Ja si pod tim predstavuju ze hlavni akcionar je Cech ktery neni soucasti zadne cizi firmy. A tech tu bohuzel uz moc neni. Vsechny soukrome banky a pojistovny jsou nemecke bud primo nebo pres jinou zemi.
Mam podezreni ze i iinfo.cz je uz soucast IDG.de nebo zatim ne?

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #157 kdy: 25. 07. 2021, 21:27:10 »
Co si mam predstavit pod "ceskymi firmami"? To jako firmy kde majitel je Cech?
Ja si pod tim predstavuju ze hlavni akcionar je Cech ktery neni soucasti zadne cizi firmy. A tech tu bohuzel uz moc neni. Vsechny soukrome banky a pojistovny jsou nemecke bud primo nebo pres jinou zemi.
Mam podezreni ze i iinfo.cz je uz soucast IDG.de nebo zatim ne?

Hele česká firma je to, kde je přes 90% zaměstnanců češi, veskrze vše je koncentrováno v čechách, často to jsou i firmy se zahraničním vlastníkem, typu operátor, banka, taky veskrze české firmy. Když půjdeš dělat třeba do Vodafone, zjistíš že je to veskrze česká firma, kde procesy nejdou přes několik států.

Globální firma je taková, kde děláš v týmu co je rozesetý po několika zemích a různé části procesů firmy se zpracovávají v různých zemích. Typu IBM, Oracle, Microsoft. Často třeba i tvojí absenci řeší v rumunsku, support laptopu v Indii atd... HR nemusí nutně být v HR, ale část vždy je.

Typicky česká firma se nerozhoduje, jestli pozici vypíše v Polsku, Německu nebo Indii, prostě ta pozice je v ČR, typicky spořitelna, i když vlastněná Erste, tak když vypíše pozici, tak to vždy bude v ČR, nevypíše ji v Polsku, protože teď jim to dává větší logiku. Globální firma naopak vypisuje pozice typicky ve více státech, podle aktuálních geopolitických vlivů i ekonomiky.

kek

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #158 kdy: 25. 07. 2021, 23:54:40 »
tiez nechapem tie ceny na zapade, presne take Holandsko ci Rakusko a podobne. Chodi mi odtial zopar ponuk a ponuknu napr. 80k euro za senior tutti frutti lead senior scala big data architekt :D a po zdaneni vam zostane 50k co je tak mega a stvrt na ceske.

To sa mi tam nejak neoplati vobec chodit? Sranda ze oni si myslia ze to je pre nas uplna bomba, mne sa na to ani nechce odpisovat.

Ja to hovorim uz par rokov ze najlepsi setup je zapadny plat a ceske / slovenske naklady. Ja fakturujem 11500 euro mesacne a naklady mam 1k a to este rozhadzujem.

Tohle je holt side effect těch naprosto zcestných paušálu pro programátory. Ale imo si na to někdo brzo posvítí a nechá všechny IT pracovníky jít max do 10% výdajového paušálu, protože ten daňový nepoměr je neskutečný. A tím, jak to všichni ještě troubí s úsměvem všem okolo do tváře, to moc nezlepšují :)

Ale stejně, být někde zaměstnaný za 100k€+ je imo lepší než honit kontrakty za ~8k/PD - výpovědní lhůta, snazší kariérní růst na C-level či L5+ a podobné místa které kontraktor prostě nedostane, sickdays, RSUs, auta s benzínem, konference, západní důchody...


Citace
Globální firma naopak vypisuje pozice typicky ve více státech, podle aktuálních geopolitických vlivů i ekonomiky


Spíš podle toho jak a nebo s kým se nějaký L6/board vyspí, ale jinak point stands.
« Poslední změna: 26. 07. 2021, 00:00:53 od kek »

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #159 kdy: 26. 07. 2021, 01:17:18 »
Citace
Vodafone, zjistíš že je to veskrze česká firma
Tak kdyz vim ze je to firma Telekom.de jako t-mobile nebo vodacom, tak asi ne ;

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #160 kdy: 26. 07. 2021, 18:16:35 »
Tohle je holt side effect těch naprosto zcestných paušálu pro programátory. Ale imo si na to někdo brzo posvítí a nechá všechny IT pracovníky jít max do 10% výdajového paušálu, protože ten daňový nepoměr je neskutečný. A tím, jak to všichni ještě troubí s úsměvem všem okolo do tváře, to moc nezlepšují :)

pisem zo SR, tu je teraz max pausal do 60% zisku ALEBO do max 20k. Takze ked spravim za rok 130k euro tak pausal je 20k takze danim 110k potom 20% normalne. Plus dalsie roky su tam brutalne platby na socialne, par tisic mesacne mne to asi bude vychadzat.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #161 kdy: 26. 07. 2021, 18:50:54 »
Tohle je holt side effect těch naprosto zcestných paušálu pro programátory. Ale imo si na to někdo brzo posvítí a nechá všechny IT pracovníky jít max do 10% výdajového paušálu, protože ten daňový nepoměr je neskutečný. A tím, jak to všichni ještě troubí s úsměvem všem okolo do tváře, to moc nezlepšují :)

pisem zo SR, tu je teraz max pausal do 60% zisku ALEBO do max 20k. Takze ked spravim za rok 130k euro tak pausal je 20k takze danim 110k potom 20% normalne. Plus dalsie roky su tam brutalne platby na socialne, par tisic mesacne mne to asi bude vychadzat.

Ked uz si na hentakych sumach preco si nezalozis na to sro? Kludne mozes mat jednoclennu sro, kde si konatel, spolocnik, kludne aj zamestnanec ak chces.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #162 kdy: 26. 07. 2021, 19:18:01 »
me v tehle diskuzich vzdycky zarazi, jak jsou zucastneni hrozne orientovani na vydelek. samozrejme, clovek chce byt spravedlive ohodnocen... ale bude clovek s 200k mesicne v zivote spokojenejsi nez ten se 100k? silne pochybuju. 100k v cechach je castka, za kterou clovek pokryje veskere sve potreby a jeste mu zbyde balik na sporeni. pri urovni danich v cesku, ktere se zapadni evrope ani nepriblizuji, nevidim duvod proc to tu vsichni tolik resi. a uprimne mi prijde dost ostuda jak se kazdy snazi urvat co nejvic pro sebe ve smyslu vymysleni, jak platit co nejnizsi dane, pricemz castokrat prodavacka ktera nema na najem odvede na danich vic nez programator se stotisicovymi prijmy...

ja ziju uz par let v tyrolsku. kdybych tu prezentoval, kolik tu maji programatori, asi by se tu kazdy podivil, proc se stehovat, kdyz muze mit 8k eur na ico, pri minimalnim zdaneni. ja bych na to rekl, ze penize cloveku spokojenost neprinesou. chapu, ze pokud clovek vydelava mesicne 30k a ma sotva na zaplaceni najmu, je to smutny. od urcity castky ale proste penize ztraceji hodnotu. a lidi co mate 8k, nemyslete si, ze ste neco vic nez obycejna prodavacka. vsichni vime, ze programovani je hodne precenovana profese...


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #163 kdy: 26. 07. 2021, 20:17:51 »
Nechápu ty částky, co tady na rootu furt házíte. Buď žiju v uplně jiný galaxii, nebo je Praha fakt taková bublina.
Já si vůbec nemám na co stěžovat, jsem se svým místem spokojený a případně ho můžu vyměnit.
Ale spíš chci poukázat na to, jak mi někteří programátoři (tedy alspoň na rootu) přijdou nenažraný.
Já jsem jako amatér za 6 let investoval hromadu času, abych se do hloubky naučil svoje technologie (PHP, JS, fullstack web). Po SŠ jsem nastoupil jako programátor za stejný prachy jako kluci, co si šli hned po škole stoupnout ke stroji do fabriky. A teprve nedávno (čti před koronou) jsem se po několika letech dostal na částku, která je podle mě dost dobrá v porovnání s lidmi mimo IT a jsem spokojený. Ale tady na rootu zjišťuji, že furt nedostáhnu ani na plat juniora ("profláklého" JS) v Praze viz https://forum.root.cz/index.php?topic=24887.15 + hromada dalších témat.
Takže v tom vašem Pražskym světě či jak to mam chápat, dělá senior doslova za násobky platu člověka, co dělá 5 let mimo Prahu.

Nemyslím to zle, jen je to pro mě nepochopitelné. Když beru v potaz, jakou má webařina společenskou hodnotu ve vztahu k některým ne-IT lidem, co jsou důležitější a berou mín, bylo by mi hloupý chtít ještě víc.
« Poslední změna: 26. 07. 2021, 20:20:05 od Patek13 »

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #164 kdy: 26. 07. 2021, 20:29:41 »
Citace: kanoe22

Ked uz si na hentakych sumach preco si nezalozis na to sro? Kludne mozes mat jednoclennu sro, kde si konatel, spolocnik, kludne aj zamestnanec ak chces.

ano mam to presne tak, doteraz som bol sro, len tento rok som zivnostnik, zo zivnosti mam ten kes okamzite na svoje osobne ucely, kym su v sro tak su stale defakto firemne a cakam rok kym si vyplatim zisk atd. ja viem ze sa to da nejak vyberat posyuplne ale to su len problemy ... buduci rok idem zasa sro asi