Internet přes LTE - jak zesílit příjem

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #60 kdy: 28. 08. 2021, 12:34:11 »
Zdravím,
sleduji tohle vlákno, protože taky řeším příjem internetu v lokalitě, kde prostě internet není. Kdesi u Lipna na hranicích s Rakouskem (Pasečná) je nula celá pěkný prd internetu a když už, tak je dost nestabilní. Poblíž vysílač na Svatém Tomáši je v lese a asi má blbě nasměrované prvky, takže tam lépe dosáhnou vysílače z Přední Výtoně a někdy i z Lipna.
Zkoušel jsem v tomto vlákně zmiňovaný Mikrotik RBLHGR&R11e-LTE6, průměr by to mělo mít 391 mm (soudě dle shodných údajů šířka/výška). Když jsem to nějakým AT příkazem zafixoval na určitý vysílač (už si nepamatuju, jak se té hodnotě říkalo, protože už se to tam nepoužívá) a přálo štěstí, chytlo se to na "dvě frekvence" (připadalo mi to, že to jsou dva vysílače) a internet jel i několik desítek Mbitů. Ale stabilní to moc nebylo.
Pak se v dané oblasi vykácelo pár stromů kolem baráku a začal být velice dobře použitelný i výchozí TP-Link Archer MR200, na který to jede dodnes, ovšem dnes už je to zase bída, internet vypadává a když se nahodí, je pomalý. Takže poslední pokus, který tomu dávám, je nákup antének P-22 LTE 800MHz (měly by být použitelné s tím TPLinkem), dnes to tam budu zkoušet (jsem z ČB, takže to mám z ruky, dělám to tam u známých). Poslední variantou je StarLink, kde jsem v pořadí, ale tam je zase velkým problémem nejen pořizovací, ale hlavně udržovací cena, ta technologie je už fakt drahá, ale pokud tam nic lepšího nevymyslím, tak mě nic nenapadá. Signál je tam špatný i na telefonování, kolikrát tam člověk jede trvale v roamingu z Rakouska a nesmí být v přízemí, kde se nejde dovolat téměř vůbec.

Takže jestli tu je nějaký Ghost LTE buster-borec, který s tím má zkušenosti a ví, co by to na daném místě chtělo, byl bych ochoten mu za návrh funkčního řešení zaplatit (myslím jako že by přijel a na místě to něčím očuchal - operátor/poskytovatel se na takové požadavky by default vyprdne). Žádný provider mimo mobilních operátorů tam není, ta obec má „pět a půl“ obyvatel (v nadsázce jsem se možná sekl jen o řád), takže tam nikdo nic nechce řešit :).


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #61 kdy: 28. 08. 2021, 20:50:04 »
Na místě zjišťuju, že jsem měl asi volit spíš P-58 L700 U MIMO, protože podle jisté mapy ČTÚ je nejbližší 800MHz vysílač ve Frymburku (8 km vzdušnou čarou), přičemž lepší výsledky než nasměrováním na Frymburk dosahuji nasměrováním té P-22 na Svatý Tomáš (kde by ale 800MHz LTE být podle té mapy nemělo).
Nejlépe to s touhle anténou paradoxně jede, když router přepnu z LTE natvrdo na 3G (stále směr Svatý Tomáš), to mám rychlost přesahující 5Mbit (router ukazuje sílu signálu 75 %), zatímco na LTE jsem někde těsně pod 5 MBity (router ukazuje sílu signálu 25 % - přičemž se jedná o ukazatel hrubě orientační, zdá se, že zná jen kroky po 25 %).

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #62 kdy: 28. 08. 2021, 22:08:58 »
Za bustera se nepovažuju (hotové levné řešení nemám) a na zmíněné krásné místo to mám z UL trochu daleko.

Koukám na ten TP-Link - nenašel jsem ani náznak možnosti, že by tam šlo zaseknout pásmo... Našel jsem nějaké zastaralé zmínky o první HW revizi v souvislosti OpenWRT (aktuální HW je rev.5.2), konkrétně ve fóru píšou, že tenhle router s firmwarem na platformě MIPS (8 MB flash) obsahoval "modem", který měl vlastní Android a 32 MB flash a fungoval jako router :-D Na konci vlákna jsou zmínky které naznačují, že to na novějších revizích už není pravda... ale pozitivní informace žádné.

Bohužel moc neporadím, co tam dát jiného jako LTE rádio ve formátu "SoHo router". Znám tyhle věci spíš z průmyslového segmentu a spíš řeším tu a tam ad hoc průser, než že bych měl encyklopedický přehled o sortimentu.

Ten Mikrotik mi zní sympaticky, pokud umí zaseknout pásmo.

Osobně jsem držel v ruce všelijaké průmyslové GSM routery, a pro obecné použití s ohledem mj. na volbu pásma je mému srdci nejbližší asi ICR-3231 od bývalého Conelu (dnes Advantech ČR). Tahle krabička je samozřejmě "do obýváku" poměrně drahá. Vidím v katalogu zřejmě jako novinku ICR-2031 za "téměř SoHo peníze", který ale zatím není dostupný. Tyhle routery mají patrně momentálně "Quectel EC25 Inside" a mají od výrobce pro svůj relativně otevřený firmware k dispozici modul Band Select (appnote obsahuje screenshot).

Napadlo mě, co takhle Turris - a ejhle - koho to nevidí mé unavené oči. Quectel, a OpenWRT LuCi. Našel jsem i nějaké generické poznatky: 1|2|3. Nezní mi to úplně blbě, ale v ruce jsem tuto kombinaci nedržel.

Ta anténa na band 20 = 800 MHz je boží, podle grafu zřejmě nejsilnější co jsem viděl. A je jedno, jestli nakonec připojíte oboje hrabičky, nebo jenom jedny.

Opravdu stojí za to si na místě očichat, co kolem svítí, hlavně v jakých pásmech. A mít možnost to modemu vnutit - jinak se Vám zlomyslně bude chytat na cokoli kromě band 20.

Jak už jsem nekoherentně psal, "prostě se rozhlédnout v éteru" je trochu problém. Mám v práci po ruce kartičky Quectel EC25-E MiniPCIe a redukci na USB-A. Bohužel jsem zatím nezjistil, jak modem přinutit, aby "důkladně proskenoval pásmo a nahlásil všechno, co kolem vidí". Ano existuje příkaz AT+QENG="neighbourcell" - ale: Bez SIMky se buď chytí náhodně nějakého operátora (a ostatní operátory už nehlásí), nebo se mu nechce hlásit vlastně vůbec nic... Jo pokud mu dáte SIMku konkrétního operátora, tak podá většinou dost podrobný přehled - ačkoli i tak má sklon, ignorovat ostatní RAN technologie kromě té, na které zrovna visí. A taky to znamená, že pro trochu spolehlivý přehled byste potřeboval SIMky všech tří tuzemských operátorů :-(

Pokud bych se zaměřil konkrétně na pásmo 800 MHz (LTE band 20) případně taky 700 MHz a 900 MHz, tak hodně užitečnou pomůckou je RTL-SDR. Jako asi nejdostupnější a nijak drahý hardware doporučuji tento dongle - mrkněte se taky na koaxiální redukce, doporučované ve spodní části stránky jako příplatkové příslušenství. Samotný dongle totiž mívá přibalenou jenom prašivou prutovou anténku, a zabudovaný konektor je poměrně exotická a křehká MCX samička. Osobně jsem si nakrimpoval krátké redukční tkaničky MCX-SMA z 3mm koaxu RG174 - s nimi nemám strach, že bych samici z donglu vyvrátil.
Jako přehledový spektrák jsem si po letech nadávání na RTLSDR Scanner spíchnul svůj vlastní. Spektrák Vám ukáže, jak je to doopravdy = který operátor je v Bandu 20 nejsilnější. Frekvenční příděly jsou známé. Pásma 1800 MHz a výš na RTL-SDR nechytíte, ale ta někde v lese na velkou vzdálenost beztak nedávají smysl. Případně, pokud by Vás tahle hračka chytila, tak existují lepší SDR dongly - HackRF apod. (Nemám osobní zkušenost.)

Pokud to bude někde trvale namontováno na budově, nejlíp anténa pokud možno vysoko na střeše (BTW s délkou kabelu to zbytečně nepřehánějte) tak bych zmínil, že je vhodné, zapojit do anténního svodu bleskojistku. Vůči rádiu je možná ohleduplnější širokopásmová plynová. Čtvrtvlnný pahýl na 800-900 MHz sice líp ochrání proti blesku, ale mimo jmenovité pásmo dává dost hnusný odraz, a modemu by se to nemuselo úplně líbit, kdyby zavysílal do téhle bleskojistky mimo uvedená pásma... Jo a bleskojistka patří na vstup koaxu do budovy, zevnitř, uzemnit na *vnitřní* ochrannou zem.

Nestálo by za úvahu, koupit datový paušál od nějakého rakouského operátora?

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #63 kdy: 28. 08. 2021, 23:09:49 »
Na místě zjišťuju, že jsem měl asi volit spíš P-58 L700 U MIMO, protože podle jisté mapy ČTÚ je nejbližší 800MHz vysílač ve Frymburku
To je mapa vysílačů ve zkušebním provozu, tedy nově spouštěné vysílače. Takže tam je jen zlomek vysílačů co jsou v provozu. ČTÚ sice provozuje mapu pokrytí https://digi.ctu.cz/pokryti/ ale nejsou tam polohy vysílačů. Polohy vysílačů lze najíst na webu https://www.gsmweb.cz/ Je to sice neoficiální provozováno nadšenci, ale pokud vím je to vcelku kompletní. To jestli je na vysílač výhled si pak ověřuji na webu https://ags.cuzk.cz/av/

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #64 kdy: 29. 08. 2021, 11:55:25 »
…Polohy vysílačů lze najíst na webu https://www.gsmweb.cz/ Je to sice neoficiální provozováno nadšenci, ale pokud vím je to vcelku kompletní.
Díky za info, gsmweb znám a z něho vycházím při směřování antén, používám k tomu mapy.cz a měření vzdáleností v režimu letadlo kvůli přesnějšímu umístění čar, abych věděl, kam přesně (rozuměj „zhruba“) směrovat (ono to pak nakreslí i terénní profil). Jen jsem z toho nevyčetl frekvence :-\. Ale co už :).

Koukám na ten TP-Link - nenašel jsem ani náznak možnosti, že by tam šlo zaseknout pásmo... Našel jsem nějaké zastaralé zmínky o první HW revizi v souvislosti OpenWRT (aktuální HW je rev.5.2), konkrétně ve fóru píšou, že tenhle router s firmwarem na platformě MIPS (8 MB flash) obsahoval "modem", který měl vlastní Android a 32 MB flash a fungoval jako router :-D Na konci vlákna jsou zmínky které naznačují, že to na novějších revizích už není pravda... ale pozitivní informace žádné.
Je tam revize 1, tedy ta první, co má nejspíš toho Androida v modemu. Zaseknout pásmo ve firmwaru od výrobce v tom routeru asi úplně nejde, jde tam zvolit režim 3G, 4G a Auto. Už jsem uvažoval, že tam dám OpenWrt, zkoušel jsem se nachytřit a je to trošku laborování s firmwarama (skládání bootloaderu a OpenWRT image a nepřepsání firmwaru od toho modemu). Potřebuju si být jistý, že když to zkazím, budu mít záložní řešení - no, de facto ho mám, toho Mikrotiku jsme se ještě nezbavili. Není to kdoví co, ale asi lepší než drátem do oka.[/quote]

Pokud bych se zaměřil konkrétně na pásmo 800 MHz (LTE band 20) případně taky 700 MHz a 900 MHz, tak hodně užitečnou pomůckou je RTL-SDR. Jako asi nejdostupnější a nijak drahý hardware doporučuji tento dongle - …
Nějakou shodou náhod mám doma něco podobného, otázkou je, jak moc to musí být přesně ten který čip.

Koupil jsem ho kdysi na Aliexpressu s tím, že to bude DVB-T2 tuner pro tvheadend, ale dělá jednou za čas chyby v obraze, tak ho nepoužívám. Konektor má samozřejmě klasický anténní.

Nestálo by za úvahu, koupit datový paušál od nějakého rakouského operátora?
I o tom jsme už uvažovali, ale nějak jsme se dobrali tomu, že chtějí rakouskou adresu provozovatele. A ono je to tam s těmi BTSkami na rakouské straně podobně špatné jako s těmi českými. Ostatně místní operátor tvrdil cosi o tom, že je možné se v rámci EU roamingu klidně napíchnout na rakouskou BTS a je to z hlediska datového OK. No, a ono to samozřejmě problém nevyřešilo (otázkou je ochota těch routerů se s danou SIMkou vůbec pustit do roamingu, nenabyl jsem dojmu, že by to fungovalo).

Já to zkusím ještě s tou P-58 L700 U MIMO a jednu z nich pak vrátím, podle toho, která na tom bude líp. Už takhle je to lepší než na ty proutky z Archeru MR200, aspoň se dá najít stabilní ~5Mbit, takže jedna z těch antén tam zřejmě zůstane určitě. Navíc jsem zjistil, že stožár, na který jsem to dal a který končí zhruba ve špici střechy, se dá otáčet sikovkama zespodu, takže netřeba tam furt lézt a kroutit anténama :D.

Každopádně zatím díky všem.
« Poslední změna: 29. 08. 2021, 11:58:20 od WIFT ​​​​​​​​​​ »


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #65 kdy: 29. 08. 2021, 22:49:22 »
@WIFT ohledně RTL2832P jsem zaslechl že existuje, a že snad by s ním měla RTL-SDR knihovna taky nějak fungovat, ale praktické zkušenosti nemám. Pokud se týče front-end čipu R828 tak ten taky neznám, ale opět je šance, že by to mohlo fungovat. Ten můj soft používá jenom základní nastavení zisku jedním ovládacím prvkem, nehrabu se do detailní konfigurace jednotlivých gain stages (je jich tam asi 6). Knihovna na požádání poskytne seznam podporovaných úrovní zisku pro daný hardware - tenhle seznam zisků nabídnu v listboxu. Hmm... někdo tvrdil, že v softwaru SDR# musel pro R828 nechat zisk na AGC, že s pevným ziskem mu to nefungovalo. Já jsem možnost AGC ve skyline úplně vynechal...

Pokud už ten dongle máte, je asi nejmíň práce prostě ho vyzkoušet, jestli se na něj librtlsdr chytí. Akorát pro připojení GSM antény budete potřebovat nějak zredukovat IEC na SMA... Šlo by zkombinovat SMA na F a navázat televizní F na IEC. Ale na základní ověření, že dongle funguje s RTL-SDR softwarem by měl stačit kus drátu (do IEC samice tuším pasuje cca 2.5mm2 elektrikářský drát)

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #66 kdy: 30. 08. 2021, 10:42:12 »
@František Ryšánek
OK, tady asi budu potřebovat trochu nakopnout, protože moje znalosti v této oblasti jsou minimální. Dokážu vzít notebook, hodit na něj Linuxové distro dle potřeby, ale tím končím. Připojit na ten dongle anténu s libovolným konektorem je taky to nejmenší, i kdybych měl vzít do ruky pájku (což jistě nebude potřeba), anténu bych taky pořešil.
Potřeboval bych ale nějaký podrobnější návod, kde co splašit za soft a co spustit (práce v command lajně není na překážku).
Klidně do PM, abychom to tu nezaneřádili, nebo i zde, jak uznáte za vhodné (třeba to přijde vhod i dalším). Začněmež tím, které distro by bylo nejvhodnější, ať se pak nezdržuju instalací vhodnějšího (jsem relativně kamarád s Debianem, popř. Ubuntu, ale nebráním se ani Fedora-based věcem, pokud by to měl být Arch, pak preferuji Manjaro pro jeho uživatelskou jednoduchost).

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #67 kdy: 30. 08. 2021, 12:10:12 »
Mě SDR funguje out of the box - s programem Gqrx (na Linux Mint balíček gqrx-sdr) a USB dongle (konkrétně LV5TDLX DVB-T USB, viz). Mám zavedený modul rtl2832_sdr (je vidět ve výpisu lsmod). Ještě zde https://wiki.ubuntu.cz/sdr (ale nic jsem nemusel kompilovat).
« Poslední změna: 30. 08. 2021, 12:13:00 od Ondrej Nemecek »

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #68 kdy: 30. 08. 2021, 13:05:52 »
@WIFT odpovím opět otevřeně, protože to není nic proprietárního a třeba to pomůže někomu dalšímu.

Ten můj  rtlsdr_skyline je pro Windowsy. Kompiloval jsem pod Win7, ale před nějakou dobou to kamarád Rayer rozběhl i pod Windows 10. Nějak jsem neměl potřebu testovat, jestli dokážu Ultimate++ a build proces rozchodit i pod Linuxem - teoreticky by to mělo fungovat, U++ je open-source a multiplatformní, ale praktickou zkušenost nemám a nemám úplně čas to teď prošlapávat :-)

Na uvedeném URL na Githubu je pod seznamem zdrojákových souborů zobrazen "readme.md". Když listujete dolů, uvidíte screenshot, a těsně pod ním je odkaz na stažení ZIPu s binárním buildem tuším pro Win32 (nebo Win64, už nevím). V tom ZIPu jsou asi dvě-tři nezbytné DLL knihovny, jedna z nich je rtlsdr.dll (nějaká konkrétní historická verze, kterou jsem našel kdoví kde).
Než se tohle rozjede, je třeba stáhnout a nainstalovat ZADIG (odkaz je v tom Readme) - to je udělátko, které pod Windows nainstaluje pro zvolené USB zařízení generický driver, na který z user space navazuje libusb. Knihovna rtlsdr totiž nemá svůj vlastní HW-specifický driver. Instalovaný "generický driver pro libusb" se navzájem vylučuje s "televizním" driverem, který byl k donglu přibalen od výrobce = nelze bez reinstalace driveru svobodně střídavě sledovat televizi a provozovat SDR hacky. Instalace ZADIGu resp. toho driveru vyžaduje znalost jednoho zádrhele, který je v tom mém readme na githubu popsán.

Pokud by se nedařilo, tak jako alternativní hračku pro pokoušení RTLSDR lze použít např. HDSDR které má zase svoje "špecifiká" (mohlo by to být o chlup víc user-friendly). Dají se tím chytat nejsnáz asi FM rádia. Jako přehledový spektrák to není použitelné, chytá to vždy jenom kanál široký asi 2 MHz, naladit něco kolem 800 MHz se dá, ale "obrázek o situaci v pásmu" tím nezískáte :-( Po instalaci samotného HDSDR je potřeba stáhnout a přihodit do jeho adresáře vazebnou knihovnu ExtIO_rtlsdr.dll - link pochází ze sekce Hardware na webu HDSDR. V konfiguraci po spuštění HDSDR jde zhruba o to zvolit device (tlačítko ExtIO a/nebo Options->Select Input), nastavit zisk (nebo nechat na AGC), naučit se nastavit frekvenci (FM rádia jsou kolem 100 MHz) a kliknout na tlačítko Start. Frekvenci lze zhruba zadat z klávesnice, nebo točením jednotlivými čísílky, jemně pak klikáním na grafickou stupnici. Docela důležité je také tlačítko "bandwidth", konkrétně vlevo dole v kontextovém menu "bandwidth" je listbox se surovou vzorkovací rychlostí, kde nedoporučuji vybírat víc než 2400000 (2.4 MSps) protože dongle reálně víc nestíhá. V tomtéž okně se dá volit šířka pásma výstupního audia - na tom není co úplně pokazit, a efekt této volby se hezky ukazuje na grafickém displeji.

Možná by to pod tím Linuxem bylo nakonec jednodušší :-) Tušímže librtlsdr jsem zahlédl třeba v Ubuntu od přírody...

Všelijakých softwarů na SDR existuje spousta, pod Windows i pod Linux, a všechny jedou ten jeden kanálek cca 2 MHz, ze kterého všelicos počítají a graficky hezky malují... ale žádný z nich není použitelný jako přehledový spektrák. To umí jenom RTLSDR-Scanner a pak taky rtlsdr_skyline. Televizní kanál je široký 8 MHz, příděl LTE v "pásmu 800 MHz = Band20" pro jednoho operátora je široký 10 MHz (a pokud správně rozumím, každá základnovka vysílá kanál takto široký). Takže pro přehled potřebujete něco, co tím 2MHz kanálkem "postupně proladí pásmo" a výsledek v kostce zobrazí.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #69 kdy: 30. 08. 2021, 13:32:45 »
Jen rychlých pár komentářů k věci:

Tunery s R828 jsou pro SDR méně vhodné (ve srovnání s R820T2) co se týče čistoty spektra, ale stále jsou použitelné. Je to Astrometa s bílým plastovým deklem? Funguje i se šíří pásma 2.8MHz.

ZADIG je ve Win10 potřeba explicitně pouštět jako správce, jinak končí nezdarem. Ve výběru zařízení je potřeba najít dvě "Bulk-In" zařízení a teď pozor - instalovat v Zadigu ovladač ne na ty Bulk-In, ale na jejich nadřazené Composite device.

Ve Windows světě je nejpohodlnější pro SDR v režimu "přehledového přijímače" program SDRSharp.

Redukce z MCX a z IEC na cokoli jiného jdou koupit všude možně na Aliexpressu, ale jinak všechny možné vysokofrekvenční konektory i lecjaké redukce jdou v CZ koupit v https://www.rasel.cz/ - velmi doporučuji, jsou fakt experti na tento sortiment. (nejsem reklamní agent, pouze jsem s nimi už 15 let spokojen)

a myslím, že pro WIFTův problém by se hodil nějaký telefon s Androidem a nainstalovanou aplikací NetMonster, kterou by šlo minimálně očuchat aktuální "serving" BTSku a její signál v závislosti na přesném umístění telefonu. Některé telefony mají i možnost bandlocku (třeba Samsungy v hidden menu). Být blíž, tak rád posloužím, ale já pendluju Praha-Zlín a nejdál pravidelně do JČ mám leda Písek..

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #70 kdy: 30. 08. 2021, 14:14:50 »
Helejte, něco to kreslí, ale moc moudrej z toho nejsem.

Píchnul jsem do toho normálně kabel, co vede k anténě na střeše a ta míří na Kleť, v tomhle rozsahu by nějaký ten kanál měl u nás v ČB jistě být (teď nejsem v Pasečné, ale doma v ČB). Zkusil jsem to měření zopakovat, nakreslí to s drobnými odlišnostmi totéž.

PS: Ano, je to to, čemu se říká Astrometa a má to bílý plastový dekl.
« Poslední změna: 30. 08. 2021, 14:18:57 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #71 kdy: 30. 08. 2021, 15:38:33 »
Helejte, něco to kreslí, ale moc moudrej z toho nejsem.

Listbox "0 dB" nabízí i jiné možnosti? Na mém 2832U+R820T2 mám k dispozici přehršel úrovní až po +49 dB zisku.

DVB-T2 bych hledal tak mezi 460 a 620 MHz. Výš byly donedávna nějaké přechodové sítě, ale myslím už to vyšumělo.

Ale jestli jste ve městě, tak zkuste 780-830 MHz. Měl byste vidět 3 nosné LTE band 20 (downlink). A jako anténu klidně kancelářskou sponku - z STA by to teoreticky moc lézt nemělo/nemuselo.

Pro sken "napříč širokým pásmem" zmenšete Window Size, navrhuji odhadem na něco mezi 128-512. Ono to trochu zvedne šumový práh, ale umožní Vám to oskenovat jedním vrzem klidně 300-900 MHz, aniž by aplikace padla na nedostatek RAM. Naopak pokud chcete ždímat šumové pozadí co nejvíc dolů, zvedněte velikost okna (tuším se dá dosáhnout asi -70 dBFS). Větší velikost okna FFT znamená, že statistika umožní trochu ošulit kvantizační šum (ten je dán 2^-8 = asi -48 dBFS).

Window Size znamená primárně počet time-domain vzorků "na jeden hlt FFT", ale po prohnání FFT to taky znamená počet frekvenčních "nití" ("binů") na jeden 2MHz "plátek pásma". Tzn. ovlivňuje to spotřebu RAMky na jednu laděnou frekvenci a taky na celý záběr.

Skyline nasosá na každé nosné vždycky několik oken po sobě, spočítá spektra a zprůměruje je - vyjde z toho o něco "míň chlupatá čára". Tzn. chcete-li čistý obraz, volte větší okno a větší počet oken - ale nepřehánějte šířku skenovaného pásma a bude to déle trvat.
Naopak pokud chcete napřed rychle proletět široký rozsah frekvencí, tak nejmenší velikost okna i malý počet oken. (Tuším když jdete úplně na nejnižší hodnoty, tak už se skenování moc neurychlí, protože ustálení tuneru po změně frekvence taky chvíli trvá.)

Ve spektru bývají vidět "nitě". Průsak harmonických z lokálního oscilátoru. Nenamáhal jsem se, snažit se je nějak strojově inteligentně filtrovat. Tuším vynechávám jenom asi tři čáry uprostřed kanálu, kde z FFT vypadne ostrá čára (DC offset, pokud se správně pamatuju).

Filtr v rámci kanálu je trochu "hrbatý" - když naskenujete čistý homogenní šum napříč 2 MHz kanálkem, udělá to tvar asi jako "vinutá závorka". Navíc je to závislé na frekvenci a zřejmě i na navolené úrovni zisku. Pokusil jsem se proti tomu působit naivně pojatou "kalibrací" : máte možnost, na zvolené frekvenci "sejmout tvar filtru" (= volte frekvenci, kde je "prázdno") a pak ho rutinně odečítat. Výsledky jsou všelijaké.

SDR# umí skenovat pásmo? Aha, asi s pluginem Frequency Scanner...

Rasel jsou jednak kovaní mazáci napříč sortimentem, jednak mají tuším cosi společného s panem Mirvaldem z SKT. Tak či onak slušnej oddíl.
« Poslední změna: 30. 08. 2021, 15:43:50 od František Ryšánek »

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #72 kdy: 30. 08. 2021, 15:57:51 »
Listbox "0 dB" nabízí i jiné možnosti? Na mém 2832U+R820T2 mám k dispozici přehršel úrovní až po +49 dB zisku.

Aha, ano, až po 49,6.

Ale jestli jste ve městě, tak zkuste 780-830 MHz. Měl byste vidět 3 nosné LTE band 20 (downlink). A jako anténu klidně kancelářskou sponku - z STA by to teoreticky moc lézt nemělo/nemuselo.
Dal jsem tam tak metr drátu tloušťky, co se vejde do toho středového pinu :).

Výsledek vypadá takto (dvojí nastavení):

Tak jako tak díky za trpělivost :).
« Poslední změna: 30. 08. 2021, 16:02:34 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #73 kdy: 30. 08. 2021, 16:15:07 »
791 MHz začíná T-Mobile, 801 MHz začíná O2, 811 MHz začíná Vodafone. Ten žbrbl na pravém kraji je mimochodem Vodafoní NB-IoT. Ale i s tím ziskem 49dB je to dost bída..
Jinak ten drát by správně (laděný pro pásmo LTE 800MHz) měl mít zhruba 18 centimetrů (ta část, co vyčnívá z konektoru), ale na orientační proměření to zas takový vliv mít nebude.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #74 kdy: 30. 08. 2021, 16:39:06 »
Jinak ten drát by správně (laděný pro pásmo LTE 800MHz) měl mít zhruba 18 centimetrů (ta část, co vyčnívá z konektoru), ale na orientační proměření to zas takový vliv mít nebude.

Já bych ten kus drátu pro Band 20 udělal spíš čtvrtvlnu než půlvlnu = štípnul bych 9 cm.

A na FM rádia kolem 100 MHz by mělo optimálně fungovat zhruba třičtvrtě metru.

Ten metr je na 800 MHz vážně moc - se správně dlouhým proutkem byste měl vidět lepší signál. A pak to schválně zkuste pro srovnání venku z okna (pomocí prodlužky koaxové nebo USB).
« Poslední změna: 30. 08. 2021, 16:47:27 od František Ryšánek »