Fórum Root.cz

Hlavní témata => Sítě => Téma založeno: karelbrezina1 09. 02. 2021, 15:41:23

Název: Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: karelbrezina1 09. 02. 2021, 15:41:23
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.
Signál je ale slabý (lte modem tp-link archer mr600 hlásí 0%, ale jestli to má vypovídající hodnotu nevím.).

Máte oblíbenou anténu, kterou se dá příjem zesílit?
- Rád bych to zvládnul na jeden pokus, tak ať je to dělo (<5000Kč). V okolí není nikdo, koho bych mohl rušit.
Na netu jsem vybral anténu s prostě papírově nejvíce dBi, ale rád bych slyšel nějaké praktické zkušenosti.

Máte k tomu nějaký návod, jak to zapojit a krok za krokem zaměřit?
- Vůbec netuším, jak se lesnatým údolím signál šíří a tuším, že realita bude smutná.

Musí být dvě antény (horizonální a vertikální) nebo má každá BTS jenom jednu polarizaci?
- Bohužel mi opravdu chybí nějaký solidní návod na netu. Mám šanci to nastavit sám, aby to mělo nějaký výsledek?

Někdy jde internet dobře (ping <100ms, 1Mb/s, ale většinou je hrozný (ping >400ms, 200Kb/s) a někdy i když je ping malý, tak rychlost malá.

Na netu jsem našel toto (nečekejte zázrak):
1, Anténa GSM, LTE Iskra P-58 L700 U MIMO (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-lte-iskra-p-58-l700-u-mimo.htm)

2, ATK-LOG ALP LTE MIMO 9 dBi anténa 10m (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-lte-iskra-p-58-l700-u-mimo.htm)

3, ANTÉNA DUAL TAJFUN 3G 4G 40dBi 2x15M ZTE HUAWEI (mé pozornosti samozřejmě údaj "40dBi" nemohl uniknout :D )

Díky moc, Inkoust
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: . 09. 02. 2021, 18:30:00
Obrať se na odbornou firmu, aby v dané lokalitě provedla měření signálů a podle toho se pak uvidí. Nákupy naslepo jsou k ničemu.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: f-k-r 09. 02. 2021, 18:47:15
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.

To údolí může být vážný problém. Signál k Vám může cestovat odrazem nebo i více cestami a u Vás se skládat, většinou se pak mění v čase (léto/zima - sníh, olistěné stromy atd.). Směrová anténa určitě spolehlivě funguje v homogenním elektromagnetickém poli, tj. v rovinném terénu (nebo na kopci ;-)) a na stožáru. V údolí je to duchařina, může pomoci nebo také ne, někdy ji stačí posunout kus bokem, nebo dát k zemi. Jinak dlouhá anténa je zde spíše nevýhodou.
Odborná firma je určitě dobrá volba, ovšem je otázka, na kolik vyjde jen měření, a také může zjistit, že řešení sice existuje, ale jeho cena ... .
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 09. 02. 2021, 19:02:46
Tajfun vypadá krajně podezřele. I pokud přehlédnu porno-clickbait 40 dB v názvu, ve skutečnosti 20+20 dB ve dvou sekcích (protože MIMO), tak i 20 dB pasivního zisku je těsně za hranicí možného, a dost pochybuju, že za ty peníze je uvnitř 2x duplexní analogový zesilovač s nízkým šumem a ostrou filtrací...

Další dvě Vaše antény jsou krásná logára, resp. dvojčata s křížovou/kolmou polarizací. Jako vhodnější hodnotím výrobek Iskra, protože polarizace obou antén v úhlu +/- 45 stupňů zřejmě odpovídá tomu, co vysílají dnešní LTE základnovky (https://poynting.tech/articles/antenna-faq/what-is-the-polarisation-of-a-gsm-or-lte-network/). Méně vhodná je kombinace vodorování+svislá (ATK-LOG), protože IMO neodpovídá reálné polarizaci základnových stanic. Obě tyhle antény jsou ale širokopásmové, aby pokryly co nejvíc pásem - za cenu nižšího zisku v každém jednotlivém pásmu. Což je ve Vašem případě nevýhoda.

Mluví mi z duše tento článek (https://www.lte-unas.cz/novinky/porovnani-lte-anten.htm). Pokud jste mimo větší města, držte se pásma 20 (= 800 MHz) (http://support.fccps.cz/industry/mobile_data/LTE_pasma.htm) a volte (užší) pásmovou anténu. Třeba tuto opět od Iskry (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/mimo-antena-p-22-lte-mimo-800mhz.htm).

Škoda že televizní antény se vyráběly pro frekvence "těsně o něco nižší", a navíc kanálové (=úzkopásmové) konstrukce nejsou dost široké, aby pobraly LTE 800 downlink (791-821) i uplink (832-862). Ale můžete zkusit zavolat do VATENu, jestli by neuměli něco fajnovějšího než Iskra :-)

Anténa by měla být venku z domu - je to pár decibelů navíc. Snažte se nepromrhat kvalitní signál špatným kabelem, pokud bude delší - kdyžtak se ptejte, kabelů je stále ještě docela výběr. Třeba wifinářský RF240 je vyloženě mňam.

Anténa venku z domu teoreticky znamená, že byste měl použít bleskojistky - prakticky pokud je to v ďolíku a je zima, tak se blesku asi bát nemusíte. Pokud byste Vy (nebo někdo jiný kdo to tady čte) chtěl řešit bleskojistky, zkuste se zeptat Vladimíra Broka, co by navrhl. Podle mého je šance, použít ochrany se čtvrtvlnným zkratem - ale v tomto pásmu ten pahýl už není úplně krátký a otázkou je mechanická konstrukce / vyrobitelnost.

Krátké pakety pingu (nějakých 64 nebo 100 B) prolezou chybujícím spojem statisticky relativně snáz, než obvyklý TCP payload o MTU=1500B. Zkuste si pustit Wireshark, on Vám ty TCP retransmise ukáže, zvýrazní=obarví.

Pokud ale LTE rádio vidí u Vás doma aspoň něco, tak je slušná šance, že s kvalitní dobře umístěnou anténou to bude fungovat použitelně. Přikládám screenshot, jak vypadá LTE signál na spektráku. Osobně k takovémuto všelijakému čenichání ve spektru používám levný starý TV dongle s čipem RTL2832U (http://www.dxc.cz/eshop/usb-tuner-rtl2832u-r820t2/) - a protože mě štval RTL-SDR scanner (https://eartoearoak.com/software/rtlsdr-scanner), sflikoval jsem si nedávno vlastní skener pásma (https://github.com/xrysf03/rtlsdr_skyline).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: nocturne.op.15 09. 02. 2021, 21:41:02
Bydlím taky v údolí uprostřed lesů. Můj problem vyřešily dvě věci:

- 5m karbonový stěžeň z windsurfu přidělaný na komíně (celková výška od zěmě okolo 14m). S cenou okolo 1500,- na bazarech je to nejlevnější způsob, jak pořídit fakt festovní stožár
- Mikrotik SXT LTE (neosvědčil se mi model s větší anténou, která byla moc směrová a nepovedlo se mi to dobře naštelovat)

nějaké antény k shitu od tp-link, zesilovače signálu apod. jsou podle mě zhovadilost. Tenhle MT chytá signál z 5km vzdálené buňky a i s přišernnými parametry běhá jak víno:
(https://i.imgur.com/XTYAlT2.png)
(https://i.imgur.com/1lnCTON.png)

download leze někdy až k 16Mbit, v průměru tak kolem 7-8Mbit. Momentálně mladej paří GTA Online, tak naměřím prdlajs :-)
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 09. 02. 2021, 23:20:46
Já bych TP-Link šmahem nezatracoval už podle jména :-) Je fakt, že mám taky radši RouterOS nebo OpenWRT spíš než TP-link originální firmware, ale toto bych řekněme odděloval od kvality LTE rádia. Mezi SoHo routery patří IMO TP-Link ještě k tomu lepšímu. A čipy výrobcům LTE rádií dodává prakticky výhradně Qualcomm. A konkrétně ten zatracený TP-Link umí band 28 = 700 MHz, což se může zanedlouho hodit. TP-Link toto pásmo umí, SXT LTE patrně nikoli.

Ohledně SXT LTE, 10 dBi z takhle malé antény (uvážím-li délku vlny a počet pásem) mi přijde podezřele dobré. Ale o to nakonec nejde, důležité je, že Vám to běží stabilně. Úroveň signálu (RSSI) okolo -90 dBmW je u mobilních telefonů/modemů ještě vcelku zdravá a obecně dobře použitelná. A to druhé číslo zřejmě znamená nějaký odstup signál/šum - tady nemohu sloužit :-)

Právě míření je kámen úrazu, především pokud máte k dispozici jako indikátor síly signálu pouze bargraf (5 ledek) s neurčitou dobou reakce / periodou refreshe. Přesně proto jsem zmiňoval RTL-SDR.

Stěžeň z windsurfu je bezva finta. Každý metr nad terénem se hodí. Pokud bych měl sáhnout po nějaké méně exotickém materiálu, volil bych třeba klasickou 6m štangli nějaké hliníkové trubky (http://www.alunet.cz/hlinikove-profily-standardni/trubky). Třeba z profilu 60x2.5mm by celá 6m trubka stála asi 1kKč bez DPH. Ale samozřejmě dostupnost/doprava apod. A takhle dlouhá trubka už by si možná zasloužila i kotevní lanka.

Naprosto souhlasím, že nejlepší koax je žádnej koax = nejlepší rádio je integrované s anténou. A dolů poslat už CAT5e, kde v rámci 100m na délce nezáleží. Zas na druhou stranu, tohle pásmo ještě není kdovíjak vysoké a koax se snáz chrání proti přepětí konvenčními prostředky, pokud jde o tohle. (Leda to externí rádio připojit do baráku optikou a poslat mu nahoru po drátech jenom napájení.) A můžu si na něj dole připojit RTL-SDR, takže při směrování vidím poměrně přesně a okamžitě sílu signálu (bohužel nikoli chybovost).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: nocturne.op.15 10. 02. 2021, 08:40:45
TP-link zatracuju už podle jména - nevidím ani tak problém v HW (dneska je to všecko na jedno brdo), jako v jejich otřesném SW. A laborovat s altarnativními firmware mě bavilo, když mi bylo dvacet. Dneska radši rovnou sáhnu po něčem setup&forget

LTE i GSM signál mám bohužel při zemi nulový, takže jsem byl od začátku odkázaný "na něcove výšce" - což bylo v té době Huawei a Mikrotik. Věci s integrovnaou anténou se mi chytaly jen tu a tam - a ještě na vysílač, který je absolutně mimo dohled (a skoro 7km daleko), takže zřejmě jen nějakým odrazem.

Už jsem vzdal snahy porozumět šíření signálu nějak do hloubky, bylo u mě za celou tu dobu několik lidí s různými měřidly a udělátory - a nakonec byly vždycky nejlepší výsledky s tím, co se v té mojí "signálové žumpě" vyzkoušelo prakticky. Nedělám si iluze, že o pár stovek metrů vedle můžou fungovat úplně jiné finty :-)

Jinak ty stěžně, to byl opravdu super tip od známého. 5m štangle váží odhadem 3kg. Bál jsem se o tuhost, ale je to stavěné na několikametrovou plachtu, s tím bubínkem Mikrotiku se to nehne ani při vichřici. Nebál bych se na to ani vylézt, kdyby to bylo pořádně ukotvené...


Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: neregistrovany 10. 02. 2021, 08:55:23
Jinak ty stěžně, to byl opravdu super tip od známého. 5m štangle váží odhadem 3kg. Bál jsem se o tuhost, ale je to stavěné na několikametrovou plachtu, s tím bubínkem Mikrotiku se to nehne ani při vichřici. Nebál bych se na to ani vylézt, kdyby to bylo pořádně ukotvené...

Ono to nejspis bude i dost nevodive (chapu ze kabel od radia je stale kovovy), co?
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: nocturne.op.15 10. 02. 2021, 12:54:46
laminát s nějakým obsahem karbonu - takže v podstatě nevodivé, alespoň porovnávaje s hliníkovou nebo pozink trubkou. VF/VN po tom asi bude běhat dost ochotně (ale tomu je stejně všecko fuk)

Kabel dolů je jen UTP, které mám za POE adaptérem konvertované na optiku a o pár metrů dál z optiky do zbytku sítě - tím vytvářím falešný pocit bezpečí, který mě hřeje u srdce.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: k3dAR 10. 02. 2021, 13:25:30
TP-link zatracuju už podle jména - nevidím ani tak problém v HW (dneska je to všecko na jedno brdo), jako v jejich otřesném SW. A laborovat s altarnativními firmware mě bavilo, když mi bylo dvacet. Dneska radši rovnou sáhnu po něčem setup&forget
TP-Link + OpenWRT znamena (u vetsiny?) ze stahnes 1 soubor a v stavajicm WebUI ho vyberes pro upgrade ;-)

Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: nocturne.op.15 10. 02. 2021, 15:48:46
nikdy jsem s openWRT neměl dobrou zkušenost, dřív jsem ladil takové ty (h)různé Asus WL500g a podobné krabičky - možná se leccos změnilo, ale stejně to není nic, co bych mohl používat u zákazníků > je to pro mě naprosto bezcenné. Ale pokud někomu vyhovuje, proč by ne.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: crown 10. 02. 2021, 16:02:10
Ja bych to nevidel tak blede. Flashnutim OpenWRT dostanete na vsech zarizenich stejny vzhled a stejne ovladani. A funguje fajn, jdou doinstalovat dalsi funkce,...
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: mac0112 10. 02. 2021, 16:11:58
Já bych koupil toto Mikrotik RBLHGR za 2107,- Kč s DPH a vykašlal bych se na ty dvě antény od Iskra.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: nocturne.op.15 10. 02. 2021, 19:28:10
Já bych koupil toto Mikrotik RBLHGR za 2107,- Kč s DPH a vykašlal bych se na ty dvě antény od Iskra.

no - a k tomu musiš ještě splašit modem. Ne, že by to nešlo - ale stojí to za to zkoušení a hledání? Nebo použijete mikrotikovou kartu za bratru 75$

Za mě spíš LHG 4G Kit nebo LHG LTE kit - u mě to nešlo kvůli směrovosti, ale tazatel asi nebydlí v takový zadeki jako já, když chytá signál i na vnitřní modem-
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: mac0112 10. 02. 2021, 20:36:34
Já bych koupil toto Mikrotik RBLHGR za 2107,- Kč s DPH a vykašlal bych se na ty dvě antény od Iskra.

no - a k tomu musiš ještě splašit modem. Ne, že by to nešlo - ale stojí to za to zkoušení a hledání? Nebo použijete mikrotikovou kartu za bratru 75$

Za mě spíš LHG 4G Kit nebo LHG LTE kit - u mě to nešlo kvůli směrovosti, ale tazatel asi nebydlí v takový zadeki jako já, když chytá signál i na vnitřní modem-

Splet jsem to správný produkt Mikrotik RBLHGR&R11e-LTE za 3063,- s DPH
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: MikyM 10. 02. 2021, 23:32:00
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.
...

Ahoj,
zřídit službu Internet na doma přes LTE nelze nebo není žádoucí ?
O2 to tuším dodává s externí anténou a modemem.

U sebe pro vlastní řešení používám:

Mikrotik LtAP mini 4G
https://mikrotik.com/product/ltap_mini_4g_kit  (https://mikrotik.com/product/ltap_mini_4g_kit)
+
https://mikrotik.com/product/mant_lte_5o (https://mikrotik.com/product/mant_lte_5o)

Mám neomezený cestovní tarif 20/20 Mbit a výše popsaná kombinace mi zatím poskytla to co potřebuji když pracuji mimo domov + mám ještě SIM karty dalších operátorů když na daném místě zjistím lepší signál.

Při pohledu na parametry to ale pro Tebe asi nebude vhodná volba.

Momentálně zvažuji pro nasazení v podobné lokalitě jakou popisuješ následující:

LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit)

Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
Mikrotik papírově uvádí zisk 30 dbi a více.
Realné zkušenosti s tímto produktem zatím nemám, čekám až to budu moci nasadit a vyzkoušet.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 11. 02. 2021, 00:10:50
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit)
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: MikyM 11. 02. 2021, 00:37:10
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit)
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

Stejný zděšený argument jsem měl poprvé i já :-D
Pokud to bude fungovat tak bude hold parabola, když ne tak zkusíme něco dalšího.
Zoufalá touha po konektivitě zkrátka vyžaduje vyzkoušet různá byť netypická řešení.

...
Signál je ale slabý (lte modem tp-link archer mr600 hlásí 0%, ale jestli to má vypovídající hodnotu nevím.).
..

Tady se omluvám za nezodpověženou otázku co pro ten TP-Link. Bohužel asi nic.
Narovinu, odráží se v tom má averze, kterou si vypěstovali díky jejich dlouholetému přístupu k zákazníkovi a naprosto "perfektnímu SW"...

Jediné s čím mám dobrou žkušenost je obyčejný switch TP-LINK TL-SG105, který se ukázal být až extrémně nevybíravý na typ a stav kabeláže.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 11. 02. 2021, 09:03:38
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit)
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

Stejný zděšený argument jsem měl poprvé i já :-D

Z mé strany to nebylo vyděšené, rozhodně palec nahoru - ale pravda je, že očekávám dobrodružství :-)

Dokonce zrovna vidím jednu parabolu na Aukru (https://aukro.cz/parabola-6981531700).

Pro potřeby míření bych osobně napřed nabastlil do ohniska libovolný minimální zářič (asi dipól nebo tříprvkovou Yagi, cantenna by se rozměrově nevešla) a zkusil bych s využitím RTL-SDR zhruba propátrat éter, odkud vidím BTSky. Protože s libovolným "zapečeným" rádiem budu mít k dispozici v lepším případě bargraf, nebo jedno číslo RSSI, nebo taky vůbec nic. Počítám, že TP-Link by ve svém GUI mohl mít nějaký ukazatel síly signálu, z RouterOS máme dokonce screenshot, v OpenWRT by se zřejmě modem dal taky zprovoznit, ale podpora v LuCi GUI je podle mého minimální [1 (https://forum.openwrt.org/t/usb-4g-lte-setup/54503) | 2 (https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wan/wwan/ltedongle) | 3 (https://github.com/openwrt/luci/blob/openwrt-19.07/protocols/luci-proto-qmi/htdocs/luci-static/resources/protocol/qmi.js)] - spíš by to znamenalo, vypáčit AT+CSQ apod. z modemu přes AT rozhraní v příkazovém řádku a nechat si to třeba vypisovat periodicky...

LTE modemy vyrábí asi pět značek jako Cinterion (Siemens), Sierra (Wavecom), Huawei, Quectel, Telit. Výrobce routeru IMO koupí buď MiniPCI-e kartu nebo holý hotový modul na interposeru, který naletuje na svoji destičku. Rozhraní je IMO dodnes USB 2.0 (spíš než PCI-e) a protože všichni z výše uvedené pětky kupují čipset a základ linuxového firmwaru od Qualcommu, má to částečně podobné AT příkazy a mívá to QMI rozhraní (WWAN síťovka v hostitelském OS). Co se liší, jsou "engineering mode" AT příkazy, pomocí kterých se dá z modemu vyrazit informace o viditelných buňkách a jejich RSSI, získat seznam podporovaných pásem a jednotlivě je povolovat/zakazovat apod. Rádiové vlastnosti bývají pro danou generaci čipsetu Qualcomm na jedno kopyto - takže víceméně řešíte, jaký použít router s ohledem na jeho routerový firmware = komfort obsluhy modemu a taky všeho ostatního...

No a pak jsme se tu už bavili o stožáru, k tomu 120cm plechová parabola ve větru je plachta jako k.áva, na šestimetrové páce bude mít rozpustilý sklon vyrvat/ohnout stožár na patkách co ho drží ke zdi (nedejbože ke komínu). A pokud po tom stožáru nechcete k anténě šplhat, znamená to zafixovat elevaci předem, a točit celým stožárem v objímkách, které ho drží ke zdi. Zároveň to mít nějak zajištěné proti tomu, aby vztyčený stožár projel objímkami dolů :-) Když mluvíme o elevaci, tak satelitní antény (nejen ofsetové) mívají závěs štelovatelný v určitém rozsahu elevací kolem 45* vzhůru k nebi, takže pro vodorovný směr (elevace 0* = kolmo na stožár) bude třeba ještě taky zbastlit atypický závěs...

Ale jinak ten nápad s parabolou je super. Nezapomenu, jak jsem si ubastlil "cantenna" ozařovač pro pásmo 5 GHz, umístil do šrotové 60cm parabolky, připojil rádio, namířil z dálky na město a... užasl jsem, kolik sítí a s jakou úrovní jsem naráz viděl :-D Myslím že i ta 60cm parabolka by měla v pásmu 800 MHz větší efektivní plochu než libovolně dlouhé Yagi hrábě - ale přece jenom ta délka vlny už není tak daleko od průměru parabolického reflektoru, nepřipadá mi to úplně důstojné. 120m parabola by mohla dát zajímavé výsledky.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: MikyM 12. 02. 2021, 04:24:01
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit)
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

Stejný zděšený argument jsem měl poprvé i já :-D
......
Ale jinak ten nápad s parabolou je super. Nezapomenu, jak jsem si ubastlil "cantenna" ozařovač pro pásmo 5 GHz, umístil do šrotové 60cm parabolky, připojil rádio, namířil z dálky na město a... užasl jsem, kolik sítí a s jakou úrovní jsem naráz viděl :-D Myslím že i ta 60cm parabolka by měla v pásmu 800 MHz větší efektivní plochu než libovolně dlouhé Yagi hrábě - ale přece jenom ta délka vlny už není tak daleko od průměru parabolického reflektoru, nepřipadá mi to úplně důstojné. 120m parabola by mohla dát zajímavé výsledky.

Děkuji za rady. Vaše příspěvky je radost číst.
Reálně se k testování toho řešení dostaneme cca v polovině března.
Pokud nezapomenu napíšu zde naše zkušenosti.

AD TP-Link:
Primárně opravdu jen kvůli toho HW uvnitř pokud tam jde nahrát WRT případně jiná alternativa.
Výrobců chipů je skutečně pár a záleží tak na firmware/OS/SW co z toho dokáže dostat.

V rychlosti při pohledu co mi zbylo a leží zaprášené na polici jelikož to nikdo ze známých nechce.

TP-LINK TL-WN722N - Náladovost na typ AP, pokud se mu člověk nepodřídí tak jede 72/72Mbit, problém tenkrát řešen vůči AP ASUS. Bylo třeba nastavit na AP povolení jen 20MHz místo 20/40MHz. Ano 150Mbit je jen teoretická rychlost přesto jde o princip. Intel karta v NTB bez problémů, stejně tak různá mobilní zařízení.

TP-LINK Archer T2U V2- Tak ten se opravdu "povedl", nevím zda to dovezli a mělo to být pro jiný trh ale na 5GHz si to vymínilo jen pár kanálů, zbytek neviděl nebo ignoroval. Opět ostatní zařízení neměly s připojením problém. Produkt je stále v prodeji ale podpora... https://www.tp-link.com/cz/support/download/archer-t2u/v2/#Driver (https://www.tp-link.com/cz/support/download/archer-t2u/v2/#Driver)   :(

Po předchozí zkušenosti a ztrátou času googlením jsem raději dokoupil ASUS USB-AC54
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: MikyM 12. 02. 2021, 04:47:52
...
TP-LINK Archer T2U V2
...

Oprava

T4U V2 - https://www.tp-link.com/us/support/download/t4u-v2/#Driver (https://www.tp-link.com/us/support/download/t4u-v2/#Driver)
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: veskotskujehnusne 12. 02. 2021, 07:09:19
Je to tady samý odborník, všichni někam míří anténu. A kam se míří anténa, když mám carrier aggregation? Nikde v diskusi to nebylo zmíněno, to moc nechápu.

LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit)
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 12. 02. 2021, 07:37:42
...popravdě USB donglům se moc nevěnuju, díky za aktuální tipy :-) Někde mám na čenichání ve spektru Ovislink AirLive X.USB-3 (má RPSMA porty na dvě externí antény a N-kový čipset Atheros) ale jinak dávám přednost MiniPCI-e rádiím.

Pokud se týče MiMo, nemluvě o multi-cell příjmu: osobně moc nevěřím, že toto něčemu pomůže, zejména v situaci, kdy pravděpodobně prstíčkem hrabete, abyste viděl aspoň jednu základnovou stanici (věž). Naopak bych se spíš bál, že modem zůstane v režimu "jedna buňka" a bude přeskakovat mezi věžemi s mizernou viditelností... Obhlídka na místě aspoň s mizerným RTL-SDR (pokud bude stačit jeho zisk, v porovnání s LTE rádii) by Vám měla dát slušný přehled, co kolem svítí. Následně doporučuji v prvé řadě namířit na nejsilnější signál a zkusit se chytit LTE modemem. Leda pokud byste viděl srovnatelně silný signál z více směrů, můžete si zkusit hrát s vícecestým příjmem. Ztratit třeba 7-10 dB (hrábě) nebo i více decibelů (parabola) kvůli IMO pochybným fičurám se simultánním závěsem na více věží... podle mého zrovna tahle legrace zde káru z bláta nevytáhne. Doporučuji případně zkusit a porovnat výsledky. Ono by se asi taky dalo, vzít dvě antény, namířit na dva silné směry a nějak pasivně sloučit (ten slučovač je na další samostatnou debatu). Pasivně sloučit, protože si nemyslím, že by nutně stačilo připojit dvě antény na dva RF porty modemu a namířit každou jinam. A pak je otázka, zda ty dva směry jsou dvě různé věže, nebo třeba jenom přímý směr a odraz. Toto by se dalo zjistit z výpisu viditelných buněk...

A ještě třetí téma: když už se tu probírají různé rodiny a značky zařízení a příchutě firmwaru... z komerčních "lehce průmyslových" krabiček bych zmínil tuzemského výrobce, který se donedávna jmenoval Conel, než ho částečně koupil Advantech (tuším s nějakým mezikrokem přes třetí firmu - Advantech koupil výrobní část Conelu). Dnes výroba a vývoj Conelu pokračuje tady v ČR pod značkou Advantech, a k mému milému překvapení Advantech nechal žít původní Conelí koncepci firmwaru. Tento je relativně otevřený a modulární. Mají například taky modul pro ruční volbu pásma (Band Select), s podporou pro několik různých značek 3G/4G modemů. Mluvím o routerech Advantech-BB ICR- series (https://ep.advantech-bb.cz/support/router-models). Pravda je, že to není určeno pro přímé umístění do outdooru, a cena taky není zrovna SoHo. Disclaimer o střetu zájmů: prodej značky Advantech mě živí (pravda spíš jiného hardwaru, než jsou LTE routery).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: johanson14 12. 02. 2021, 11:28:50
Podpora pre TP-LINK Archer T2U V2 pokulháva. Odkazovaný driver je starý tak 5 rokov a skompilovať nejde ani na jadrách od 4.11.x. vyššie. V jadre sa od tej doby pomenilo toľko vecí, že opraviť ten driver by zabralo spústu času. Je možné, že v jadre existuje podpora pre tento adaptér, takže nieje potrebné kompilovať oob.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: veskotskujehnusne 12. 02. 2021, 11:38:45
Nevím, jestli se to bude nějak týkat přímo tazatele, těch proměnných je tam na to dost, ale já jsem živoucím důkazem toho, že CA je velmi slušná technologie. Konkrétně ve Zdibech jedu na LTE a 80Mb ze dvou BTS není výjimkou. Je to na MikroTiku, dokonce bez vnější antény.


...popravdě USB donglům se moc nevěnuju, díky za aktuální tipy :-) Někde mám na čenichání ve spektru Ovislink AirLive X.USB-3 (má RPSMA porty na dvě externí antény a N-kový čipset Atheros) ale jinak dávám přednost MiniPCI-e rádiím.

Pokud se týče MiMo, nemluvě o multi-cell příjmu: osobně moc nevěřím, že toto něčemu pomůže, zejména v situaci, kdy pravděpodobně prstíčkem hrabete, abyste viděl aspoň jednu základnovou stanici (věž). Naopak bych se spíš bál, že modem zůstane v režimu "jedna buňka" a bude přeskakovat mezi věžemi s mizernou viditelností... Obhlídka na místě aspoň s mizerným RTL-SDR (pokud bude stačit jeho zisk, v porovnání s LTE rádii) by Vám měla dát slušný přehled, co kolem svítí. Následně doporučuji v prvé řadě namířit na nejsilnější signál a zkusit se chytit LTE modemem. Leda pokud byste viděl srovnatelně silný signál z více směrů, můžete si zkusit hrát s vícecestým příjmem. Ztratit třeba 7-10 dB (hrábě) nebo i více decibelů (parabola) kvůli IMO pochybným fičurám se simultánním závěsem na více věží... podle mého zrovna tahle legrace zde káru z bláta nevytáhne. Doporučuji případně zkusit a porovnat výsledky. Ono by se asi taky dalo, vzít dvě antény, namířit na dva silné směry a nějak pasivně sloučit (ten slučovač je na další samostatnou debatu). Pasivně sloučit, protože si nemyslím, že by nutně stačilo připojit dvě antény na dva RF porty modemu a namířit každou jinam. A pak je otázka, zda ty dva směry jsou dvě různé věže, nebo třeba jenom přímý směr a odraz. Toto by se dalo zjistit z výpisu viditelných buněk...

A ještě třetí téma: když už se tu probírají různé rodiny a značky zařízení a příchutě firmwaru... z komerčních "lehce průmyslových" krabiček bych zmínil tuzemského výrobce, který se donedávna jmenoval Conel, než ho částečně koupil Advantech (tuším s nějakým mezikrokem přes třetí firmu - Advantech koupil výrobní část Conelu). Dnes výroba a vývoj Conelu pokračuje tady v ČR pod značkou Advantech, a k mému milému překvapení Advantech nechal žít původní Conelí koncepci firmwaru. Tento je relativně otevřený a modulární. Mají například taky modul pro ruční volbu pásma (Band Select), s podporou pro několik různých značek 3G/4G modemů. Mluvím o routerech Advantech-BB ICR- series (https://ep.advantech-bb.cz/support/router-models). Pravda je, že to není určeno pro přímé umístění do outdooru, a cena taky není zrovna SoHo. Disclaimer o střetu zájmů: prodej značky Advantech mě živí (pravda spíš jiného hardwaru, než jsou LTE routery).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 12. 02. 2021, 19:39:12
Nevím, jestli se to bude nějak týkat přímo tazatele, těch proměnných je tam na to dost, ale já jsem živoucím důkazem toho, že CA je velmi slušná technologie. Konkrétně ve Zdibech jedu na LTE a 80Mb ze dvou BTS není výjimkou. Je to na MikroTiku, dokonce bez vnější antény.

...Zdiby jsem vždycky jenom projížděl, takže těžko mohu kázat - ale pohled na mapu mi potvrzuje, že je to cca na rovině uprostřed polí, možná v mělkém ďolíku který se svažuje k Vltavě, s přímou viditelností na Roztoky na protějším břehu... pohledem na mapu BTS (https://gsmweb.cz/mapa/) je tam kolem zřejmě věží dost a dost. (Hint: Vltava tvoří hranici mezi okresy Praha-Východ a Praha-Západ.) Zdiby a okolní vsi jsou prakticky předměstí Prahy. To je myslím skutečně jiná situace než samota v horském údolí.

Každopádně děkuji za referenci na režim CA :-)
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: bullhead 13. 02. 2021, 13:05:09
Resil jsem identicky problem.
1) tp-link mr200 (vypadky) vymenen za mr400
2) obycejny kovovy 1m tv stozar dal jsem ho co nejvys
3) antena
https://www.i4wifi.cz/cs/227017-waverf-antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-5m-kabel-sma?gclid=CjwKCAiAjp6BBhAIEiwAkO9WusloRN07sXzAtey_3QU3108vWrD9L2C6jQWyhNOqq_l0u7YLcKrg-BoCEEQQAvD_BwE
4) dira do domu, bacha kabel v antene natvrdo

...a asi dve hodky krouceni, otaceni, naklaneni - vzdy jsem udelal po zmene reset a az pak meril rychlost ...mirim mirne nahoru = asi chytam nejaky odraz ...o2 a mam nakonec +-18/4 Mbps

b.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Jigdo 14. 02. 2021, 11:23:38
Ja bych Vam doporucil nainstalovat Android aplikaci "NetMonster"
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster
aktualizovat seznamy BTS pres menu aplikace a zjistit, ze kterych BTS
tam mate signal.

Pote bych se vypravil ty BTS obhlednout a zjistil jestli nejaky ten sektor te BTS smeruje k Vam na chatu
a pote smerovat/umistovat antenu. (popripade i nafotit pro gsmweb.cz)
Tady mate uplny seznam BTS od O2 https://gsmweb.cz/o2lte/

Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal)
aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........

Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: bullhead 14. 02. 2021, 17:32:34
"Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal)
aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........
" ...v klasickem firmware to TP-LINKy neumi, ale presne to se mi stavalo jeste na zacatku - chvili to jelo a pak se to najednou silene zpomalilo a po diskuzi z O2 techniky se zjistilo, ze se mi prepinal na jinou BTS ...musel jsem presmerovat antenu
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 14. 02. 2021, 22:01:54
Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal) aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........

Frekvenční plánování a na ně navázaný management sítě je pro mě španělská ves. Váhám, nakolik by v dnešních sítích mělo smysl, snažit se chytit na konkrétní kanál...

Především jsem tuhle možnost nikde v dokumentaci dnešních 3G/4G modemů neviděl. Ani možnost, chytit se na konkrétní Cell ID.

Obvykle je k dispozici možnost, nastavit masku podporovaných frekvenčních pásem, a/nebo pořadí priorit, podle kterých se modem snaží chytat na různé RAN technologie (4G/3G/2G).

On se totiž modem nechytá automaticky na nejsilnější signál/pásmo, které ve vzduchu vidí, ale z množiny viditelných pásem se chytá na to, které mu síť doporučí - obvykle s ohledem na vytížení různých pásmech. Takže se může zejm. ve městech naschvál chytat na vyšší frekvenční pásma s horší kvalitou signálu, namísto aby se chytil band 20 = 800 MHz, které mívá nejsilnější signál.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: RootPZ 15. 02. 2021, 10:44:35
Ziju v Rakouku, ale obcas jsem v CR na chalupe rodicu partnerky - take v lese, signal temer zadny. Ale je to u hranic s Rakouskem, tak jsem zkusil MikroTik LHG kit (https://www.i4wifi.cz/cs/211278-mikrotik-routerboard-lhg-lte-kit-2-3-4g-lte-modem-17dbi-sim-slot-lan-l3) a mam stabilni net se svoji Rakouskou SIMkou (Drei), vetsinou jede plnych 30Mbps down stream, coz je muj limit.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Jigdo 15. 02. 2021, 22:16:34
Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal) aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........

Frekvenční plánování a na ně navázaný management sítě je pro mě španělská ves. Váhám, nakolik by v dnešních sítích mělo smysl, snažit se chytit na konkrétní kanál...

Především jsem tuhle možnost nikde v dokumentaci dnešních 3G/4G modemů neviděl. Ani možnost, chytit se na konkrétní Cell ID.

Obvykle je k dispozici možnost, nastavit masku podporovaných frekvenčních pásem, a/nebo pořadí priorit, podle kterých se modem snaží chytat na různé RAN technologie (4G/3G/2G).

On se totiž modem nechytá automaticky na nejsilnější signál/pásmo, které ve vzduchu vidí, ale z množiny viditelných pásem se chytá na to, které mu síť doporučí - obvykle s ohledem na vytížení různých pásmech. Takže se může zejm. ve městech naschvál chytat na vyšší frekvenční pásma s horší kvalitou signálu, namísto aby se chytil band 20 = 800 MHz, které mívá nejsilnější signál.

Ja myslim ze kluci z gsmweb.cz Vam urcite pomuzou, pokud by jste mnel zajem :)

Takze jak se tak divam slo to i u telefonu se Symbian S60 3rd ty byly myslim ze jen do 3G:
http://gsmweb.cz/pav/fieldtest/

Tady pro stare Nokia:
http://gsmweb.cz/clanky/clanek.php?id=57

Asi by mozna stalo za to oslovit MikroTik jestli nemaji neco takoveho jako "Fieldtest" "Netmonitor" etc. v tom jejich Router OS. 
Bohuzel zadne LTE zarizeni od MikroTiku nevlastnim takze nemuzu otestovat, ale treba z CLI bude mozne delat i pokrocilejsi nastaveni?

Co tam vlastne je za LTE modem v tech jejich zarizenich.

Co si vzpominam tak treba kdyz uvedli Jollu na trh spousta veci v tom jejich Sailfish OS chybela, a treba neco jako NetMonitor
https://together.jolla.com/question/14082/netmonitorfield-test-for-jolla/
tam nedodelali, protoze nemohli kvuli dodavateli radiove casti ......NDA ....
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 11. 07. 2021, 14:20:34
Přidám se s podobným dotazem, taky bydlím v takové dolíku s nic moc signálem a potřeboval bych tip na vhodnou venkovní anténu za rozumné peníze pro LTE1800 k modemu Huawei B310s-22 (má 2x SMA konektor).

V baráku na modem chytím jen LTE800 a to se s tou T-Mobile prázdninovou akcí stalo nepoužitelné. Když modem zamknu na pásmo 1800 MHz a vystrčím z okna, připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač a modem ukazuje sílu signálu jednu čárku z pěti a chodí to celkem slušně, podrobnější údaje o signálu z aplikace huaCtrl vypadají takto
https://i.imgur.com/M1xYRsA.jpg

Vzhledově bych preferoval panelovou, ale pokud je nějaká jiná konstrukce vhodnější, dám přednost funkčnosti.

Chtěl bych to ASAP, takže pokud možno něco skladem na českém shopu.

Díky.

T.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Adolf Shitler 11. 07. 2021, 18:13:51
Pokud se signál chytne přímo na modem u okna, pak nějaká venkovní směrová anténa tomu pomůže zcela jistě: https://www.abctech.cz/antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-5m-kabel-sma-_d34286.html
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Trident Vasco 11. 07. 2021, 19:36:38
Pokud se signál chytne přímo na modem u okna, pak nějaká venkovní směrová anténa tomu pomůže zcela jistě: https://www.abctech.cz/antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-5m-kabel-sma-_d34286.html
Pouze pokud je v okolí možno chytit jen jen vysilace v tom úzkém sektoru. U LTE posledních generací se používá sdílení pasma více vysílačů paralelně. Fakt že vysílač má silný signál také nerika nic o tom kolik má volného pasma. Síla signálu není vše.

Takže pokud to není tento případ doporucuji jednotku s mimo a sektorkami do všech směrů. Něco podobného jako b2368.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Adolf Shitler 11. 07. 2021, 19:45:15
Autor dotazu píše: "připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač" Z toho tedy vyplývá, že se nejedná o nějakých víc vysílačů, jenž by byly všudemožně v okolí, ale pouze o jeden. A lze předpokládat, že autor dotazu asi ví o co se jedná a nevymýšlí si jenom tak z dlouhé chvíle nebo nepíše z neznalosti (když už si zjistil i vzdálenost a frekvenci).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 12. 07. 2021, 00:57:03
Uvedený příjem je vně okna, když to dám dovnitř třeba jen těsně za sklo, tak jde příjem do háje. Jsou tu celkem nepříznivé terénní podmínky, podhorské údolí, kopec shora, zleva i zprava. Dost času sem si hrál se seznamem vysílačů na gsmweb.cz, modelováním viditelnosti v analýze výškopisu ČÚZK a mobilem s Netmonsterem a tohle je jediný použitelný vysílač na na LTE1800 u daného operátora.

Čili jde mi skutečně jen o volbu antény k modemu Huawei B310
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Trident Vasco 13. 07. 2021, 13:15:59
Autor dotazu píše: "připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač" Z toho tedy vyplývá, že se nejedná o nějakých víc vysílačů, jenž by byly všudemožně v okolí, ale pouze o jeden. A lze předpokládat, že autor dotazu asi ví o co se jedná a nevymýšlí si jenom tak z dlouhé chvíle nebo nepíše z neznalosti (když už si zjistil i vzdálenost a frekvenci).
To nijak nemění moji predchozi zprávu.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Trident Vasco 13. 07. 2021, 13:29:06
Uvedený příjem je vně okna, když to dám dovnitř třeba jen těsně za sklo, tak jde příjem do háje. Jsou tu celkem nepříznivé terénní podmínky, podhorské údolí, kopec shora, zleva i zprava. Dost času sem si hrál se seznamem vysílačů na gsmweb.cz, modelováním viditelnosti v analýze výškopisu ČÚZK a mobilem s Netmonsterem a tohle je jediný použitelný vysílač na na LTE1800 u daného operátora.

Čili jde mi skutečně jen o volbu antény k modemu Huawei B310
Je to jediný použitelný LTE vysílač nebo je to jediný použitelný vysílač na lte1800?. Pro první část věty dává jeden úzce směrový sektor smysl. Pro druhou část nikoliv. Takový vzdálenější vysílač na 800 může být  chvilkami méně vytížený než 1800 i když má širší pásmo a naopak. Mohou se používat oba paralelně pokud to terminál umí.

Tady bych maximálně pracoval s preferencí.

Bohužel většina userů přistupuje k věci jak  cdma2000-evdo nebo příjmu televize.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Trident Vasco 13. 07. 2021, 13:37:43
Autor dotazu píše: "připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač" Z toho tedy vyplývá, že se nejedná o nějakých víc vysílačů, jenž by byly všudemožně v okolí, ale pouze o jeden. A lze předpokládat, že autor dotazu asi ví o co se jedná a nevymýšlí si jenom tak z dlouhé chvíle nebo nepíše z neznalosti (když už si zjistil i vzdálenost a frekvenci).

Naopak já zde  předpokládám že autor nemusí tušit jak LTE funguje jako řada lidí co pretezují zbytečně síť tím že se nalepí na jeden vysílač.

I operátoři byli nuceni kvůli tomu měnit fixní LTE terminály.

  Snažím se zabránit tomu aby nedošlo k nalepení na jeden vysílač/sektor a přetížení. Typický to jev poslední doby kdy vám  zákoš nadává díky jemu nevhodně zvolenému terminálu/anténě.

Nehledě  navěci jako rozložení zátěže nebo záloha při údržbě.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 14. 07. 2021, 01:23:58

Je to jediný použitelný LTE vysílač nebo je to jediný použitelný vysílač na lte1800?. Pro první část věty dává jeden úzce směrový sektor smysl. Pro druhou část nikoliv. Takový vzdálenější vysílač na 800 může být  chvilkami méně vytížený než 1800 i když má širší pásmo a naopak. Mohou se používat oba paralelně pokud to terminál umí.

Tady bych maximálně pracoval s preferencí.

Bohužel většina userů přistupuje k věci jak  cdma2000-evdo nebo příjmu televize.
Je to vysílač s nejsilnějším příjmem ve všech pásmech, chytají se mi na něj mobily jak na GSM, tak na LTE800 i LTE1800 a co sem zkoumal různé modely terénu tak i jediný ke kterému nevede přímá linie skrze nějaký kopec, v cestě je pouze vegetace - stromy, les. V okolí jsou další LTE vysílače, nějaký jen 800, nějaký 800 + 1800, většina 800 + 2100. Co sem zkoušel teď Netmonster, v 800 ukáže i další slabší vysílače, v 1800 je to asi jediný zachytitelný vysílač.

Zkusmo sem povolil 800 i 1800, modem se připojil na 800, indikoval signál tři čárky z pěti a rychlost byla někde na úrovni 10/4 Mbit, což by bylo fajn, předtím mi rychlost down zejména ve večerních hodinách klesala i pod 2 Mbit a proto sem začal řešit zda by se nedalo připojit přes 1800. Když donutím připojit se na 1800 ukazuje jednu čárku signálu a rychlost je 30/3 Mbit.

Kdyby ses měl chuť tím detailněji zabývat můžu soukromě poslat adresu, veřejně ji tady psát nechci.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Adolf Shitler 14. 07. 2021, 09:37:30
Nejlepším řešením bude tu výše uvedenou anténu pořídit a vyzkoušet (a případně do 14 dní bez udání důvodu vrátit).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 14. 07. 2021, 15:27:19
Tak jasně, že musím nějakou anténu koupit, zkusit a případně vrátit. Jen se snažím dobrat se nějak kvalifikovaného odhadu co zhruba bude pro danou situaci přiměřené, nechci zbytečně koupit něco, co nebude stačit a pak to vracet, ale zase ani kupovat zbytečně drahé dělo. To cos tu dával naposled ty má celkem vtipný popis, je tam uvedeno zisk do 5dBi a o pár řádků níže 9 dBi. Kdysi sem k tomu modemu koupil tohle https://www.paoli.cz/index.php?&cl=details&anid=603 a to mělo horší příjem, než na vnitřní anténu modemu.

Modem co mám je Huawei B310s-22, našel sem datasheet někdy ze začátku roku 2015, takže návrhově je to zařízení přes 6 let staré, já mám svůj kus 4 roky, je to zařízení LTE Cat. 4 tedy max 150 Mbit na LTE a 2x2 MIMO, ovšem pro moje potřeby víc než dostatečné, mám tarif internet do zásuvky 20/5 Mbit, jen teď tam má strčenou SIM se sportovním létem pro testy.

Něco jako B2368 kupovat nebudu, jednak co sem koukal komplet s vnitřní jednotkou přijde na 600, což je pro mě nesmysl a jednak nepotřebuju všesměrovou anténu, vzhledem k terénu jsou všechny ty dostupné vysílače v sektoru cca 60-90 stupňů.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Adolf Shitler 14. 07. 2021, 16:37:51
Ta mnou uvedená anténa je pro pásmo 800-2170MHz, takže i zisk bude odlišný na jednotlivých frekvencích. To je nejspíš onen rozpor mezi 5 dB a 9 dB. V každém případě - pokud se chceš něčeho dobrat seriózně - by se muselo provést měření signálů a pak bude jasno jak o jednotlivých BTS, tak o všech dalších aspektech. Jinak platí, co jsem psal výše - pořídit anténu a vyzkoušet.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 17. 07. 2021, 12:19:41
Ještě bych si chtěl ujasnit následující věci. Jakou používají LTE sítě polarizaci? Některé MIMO antény mají horizontální + vertikální a některé kříž s náklonem 45 st. někde to nejde snadno změnit.

A jak velký přínos je použití MIMO antény nebo sady dvou antén oproti použití jen jedné antény?
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Trident Vasco 27. 07. 2021, 21:48:18
Ještě bych si chtěl ujasnit následující věci. Jakou používají LTE sítě polarizaci? Některé MIMO antény mají horizontální + vertikální a některé kříž s náklonem 45 st. někde to nejde snadno změnit.

A jak velký přínos je použití MIMO antény nebo sady dvou antén oproti použití jen jedné antény?

Pouzivaji soucesne vertikalni i horizontalni - cross polarizace - myslim ze pro czech nazi by asi byl spravny preklad krizova polarizace.

MIMO - pouziti vice cest pro signal paralelne - vetsi datova propustnoust a lespi signal. Kazda antena ma vlastni radiovou jednotku.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 20. 08. 2021, 11:22:52
Takže výsledek, trochu mi trvalo než sem posháněl vše potřebné a dokopal se k instalaci.

Zakoupil jsem anténu Iskra P-54
https://www.iskra.eu/en/Combined-Antennas/GSP-UMTS-Combined-Antenna-P54/

Modem podporuje v nastavení zapojení pouze jedné antény. Ukazatel signálu v modemu se pohybuje na 1-3 čárkách, ale co je podstatné, rychlosti se dostaly na hodnoty okolo 60/30 Mbit, což znamená navýšení downloadu na dvojnásobek, ovšem upload se zvýšil skoro řádově, před tím sem tam neviděl víc než 5 Mbit, obvykle 3-4. To je pro mě rychlost zcela dostatečná, až skončí u T-mobile letní akce na data, půjde do modemu zpět karta s tarifem Internet do zásuvky s rychlostí 20/5 Mbit. Pokud budou časem rychlostně neomezená data za rozumné peníze, tak vždycky můžu dokoupit druhou anténu pro využití MIMO.

Anténa je starší model pro GSM, DCS a UMTS, který dle specifikace nepodporuje pásma 800 MHz a 2600 MHz, ale jejich jiné produkty s podporou 800 MHz, 2600 MHz a jeden i 700 MHz mají v klíčovém pásmu 1800 MHz horší parametry a přitom mají skoro dvojnásobnou velikost. Nicméně i tato anténa se na pásmo 800 MHz připojí, ale zároveň se modem i s vypnutým band lockem drží pásma 1800  MHz a nepadá do méně kapacitního a přetíženého pásma 800. Samozřejmě netuším, co se stane pokud kompletně vypadne ten jeden vysílač, to nemám jak vyzkoušet.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Ondrej Nemecek 20. 08. 2021, 18:11:13
V údolí na horách mám LTE v pásmu 800 MHz a pokoušel jsem se ho zaměřit 14dBi parabolou https://www.alza.cz/mikrotik-rblhgrr11e-lte6-d5773362.htm ale ani se znalostí BTS se mi to nepodařilo, prakticky to nefungovalo. Lepší službu mi v témže místě poskytl vhodně umístěný všesměrový https://www.czc.cz/strong-4g-lte-wi-fi-300m/316726/produkt který funguje bez problému (a případně umožňuje připojit i silnější anténu). Příčinu selhání té paraboly neznám, možná nevhodné odrazy a interference v údolí anebo je ten MIKROTIK prostě nějaký problematický.

Mimochodem na jiném místě jsem řešil GSM signál čistě pro hlasové hovory a https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm spolu s https://www.alza.cz/maxcom-mm-28d-d5816341.htm funguje docela dobře.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: nocturne.op.15 22. 08. 2021, 13:45:32
s tím mikrotikem mám stejnou zkušenost, úzká směrovost téhle parabolky byla spíš na škodu. Obyčejný bubínek Mikrotik SXT LTE funguje velmi slušně. Předpokládám že se líp vypořádá s různými odrazy v údolí apod.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 23. 08. 2021, 00:32:03
Hm. Mám nutkání vzít to znova zgruntu :-)

Různé vícepásmové antény mají různé vlastnosti v jednotlivých pásmech. Taky si všimněte, že uplink používá trochu jiné frekvence než downlink (http://support.fccps.cz/industry/mobile_data/LTE_pasma.htm). A možná důležitější než "síla signálu" ukazovaná modemem (= síla přijímaného downlinku) je bolavým místem kvalita přenosu v uplinku, o kterém na své mobilní krabičce máte pramalou představu. Obecně navrhuji se snažit, aby anténa měla dobré SWR=PSV především v uplinkovém směru (a pásmu) protože právě v TX směru na SWR záleží - tady dochází k případnému přetížení rádia nevhodnou impedancí resp. výkonem odraženým zpátky do vysílacího konce. Připomenu že SWR=1 znamená anténu dokonale přizpůsobenou napáječi, SWR pod 2 je pro radioamatéra stále ještě použitelná hodnota, cokoli víc je odpad.
Pokud se týče poměru "attenuation budgetů" ve směru uplink vs. downlink, BTS má vysílacího výkonu na rozdávání, proto RX anténa v mobilu nemusí být kdovíjak kvalitní. Ve srovnání se základnovkou mobil šepotá - a základnovka musí mít ultra-nízkošumové vstupy, aby koncové zařízení slyšela.

Ohledně toho talíře od Mikrotiku https://www.alza.cz/mikrotik-rblhgrr11e-lte6-d5773362.htm , jaký to má vlastně průměr? Na vlastní oči jsem to neviděl. Pásmo 800 MHz znamená  délku vlny asi 35 cm. Tzn. ta parabola by musela být fakt poměrně veliká, aby v tom pásmu její tvar měl nějaký smysl. Vlastnosti samotné antény jsem v dokumentaci nenašel.

Pokud se týče logáro-hrabiček Iskra https://www.iskra.eu/en/Combined-Antennas/GSP-UMTS-Combined-Antenna-P54/ , na první pohled jsem uznale zamručel, na druhý pohled... třeba ten jejich web je humorný, jak zmiňuje, že ta anténa má F-kový konektor a hlavně filtr proti LTE :-DDD  To je asi blbost, oni to mají pohromadě s TV anténami... přesto i ten jmenovitý zisk okolo 12 dBi je málem "too good to be true". Logára jsou širokopásmová, tzn. přesně dle definice "širokopásmové antény" nefungují dobře ani v jednom pásmu. Těch 10 dBd je cca maximum, co se dá u nich potkat. V datasheetu jsou k vidění i nějaké křivky zisku, nepřekvapivě anténa "netahá moc odspoda", na 900 MHz není zisk nic moc a 800 MHz v grafu není (bude to ještě klesat). Těch 12 dBi platí pro pásma 1800/2100 MHz. Škoda, že tam není taky graf PSV=SWR.

Ohledně pádlové antény https://www.paoli.cz/index.php?&cl=details&anid=603 bych řekl, že podle grafu SWR v datasheetu nevypadá moc dobře. Je obstojná v pásmu 700 MHz (u nás nevyužívaném) ale stojí za starou belu v pásmech 800, 900 a vlastně i 1800. Obstojně funguje v pásmu 2100 a asi i 2400 (WiFi). Slušné vlastnosti kolem 1580 MHz by se hodily pro GPS - ale u antény pro LTE jsou zbytečné.

Omni kelímek https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm vypadá poměrně schopně. U omni antény nelze čekat vysoký zisk (protože ten je dosažen užší vyzařovaccí charakteristikou), ovšem tato anténa má velice příjemný SWR. Vůbec se nedivím, pokud dává dobré praktické výsledky. Mimochodem graf SWR v datasheetu je hezký, jenom popisek "měřeno s kabelem o délce 5m" je nejspíš blábol, protože "zvlnění" grafu (rozteč frekvencí asi 200 MHz) naznačuje měření na kabelu o délce spíš 0.5 m.
5metrový kabel by musel dát "rozteč hřebenu asi 20 MHz - a je třeba uznat, že takový chlupatý graf nevypadá vůbec hezky, byť má třeba díky útlumu delšího napájecího koaxu lepší SWR :-) Amplituda toho zvlnění je dána mírou nepřizpůsobení antény napájecímu koaxu.
Ta anténa se chová skoro jako prut cca lambda/4 na 900 MHz. Na 1800 MHz má ještě lepší SWR, ale vyzařovací diagram nabobtnal ve směru 45* trychtýřově vzhůru - tzn. snaží se rezonovat na 3/4 Lambda.

Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Ondrej Nemecek 23. 08. 2021, 08:38:15
Hm. Mám nutkání vzít to znova zgruntu :-) Různé vícepásmové antény mají různé vlastnosti v jednotlivých pásmech

(...)

Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(

@František Ryšánek: Díky za shrnutí a odkazy, dává to smysl. Prostě to chce o tom něco vědět :-) Zajímalo by mě, jak funguje u toho Strongu (https://www.czc.cz/strong-4g-lte-wi-fi-300m/316726/produkt) automatické přepínání antény, po připojení toho kelímku (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm) se vstup nepřepnul (= běželo to na nějakou interní anténu uvnitř toho zařízení). Nevím, co by se stalo po připojení třeba Poynting XPOL-2-5G Mimo antény (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/gsm3glte5g-smerova-antena-poynting-xpol-2-5g.htm) Zdá se mi, že poměrně dobře zdokumentované antény má Sectron (https://eshop.sectron.cz/cs/anteny/lte-4g-anteny/) - ale opět to chce o tom něco vědět a ta nabídka na webu je až moc široká (= nepřehledná).

Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Ondrej Nemecek 23. 08. 2021, 08:53:36
Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(

...čili vyrobit si laděnou omni anténu, která se pro dané podmínky může asi hodit lépe než vícepásmová? Ale taková se asi běžně koupit nedá?
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 23. 08. 2021, 11:52:27
@František Ryšánek: Díky za shrnutí a odkazy, dává to smysl. Prostě to chce o tom něco vědět :-)
Není zač... a nechci tvrdit, že zrovna já jsem "ten kdo ví". Naopak jsem momentálně ve fázi, že čím víc si s těmi věcmi hraju, tím nečekanější chování pozoruju. Prostě čím dál víc zmatenej. Mluvím o chování modemů, co mi procházejí rukama - ještě se k tomu chci podrobněji vrátit, ale teď není čas. Asi přidám další odpověď až se dokopu.

Zajímalo by mě, jak funguje u toho Strongu (https://www.czc.cz/strong-4g-lte-wi-fi-300m/316726/produkt) automatické přepínání antény, po připojení toho kelímku (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm) se vstup nepřepnul (= běželo to na nějakou interní anténu uvnitř toho zařízení).

To je dobrá otázka. Bejvaly doby, kdy jsem měl nepodložený pocit, že když mám 3G/4G rádio se dvěma porty, mám anténu na prvním portu, nějak to funguje, a připojím lepší anténu (ladící a vhodně namířenou) na druhý port, tak si toho rádio všimne a ten druhý port využije. Posléze jsem zjistil, že ta představa je zřejmě dost povrchní a pomýlená.

Předně přinejmenším 3G neumí MIMO. Už rádia pro 3G mívala 2 porty - značené např. main+aux nebo main+div. O něco modernější 4G (=LTE) capable rádia taky mají dva anténní porty, a teoreticky LTE umí MIMO, přinejmenším v novějších revizích - ale opět jsem na vážkách, jak se to chová reálně, jestli rádio se vůbec pokusí o MIMO, nebo jede dál v režimu main (RXTX) + div (RX only) = že si tou druhou anténou "jenom trochu přilepšuje příjem". Ten diverzitní port totiž nemíval kompletní RXTX chain, ale jenom příjem. A není mi jasné, zda to znamenalo, že se dala použít hodně zisková anténa pro vylepšení kvality příjmu, aniž by člověk porušoval regule pro vysílání, nebo co to má znamenat...

Tuším jsem to nedávno zkoumal na nějakém konkrétním 3G/4G rádijku pro jednoho zákazníka a došel jsem k závěru, že i na LTE nadále platí v zásadě "anténa vždy na portu main, diverzitní port je spíš pro parádu nebo i pro zlost".

Já tohle pozoruji (dva anténní porty na 3G/4G rádiu) jak zvenčí na modemech v krabičce (konektory SMA), tak pod kapotou např. na kartách v mechanickém formátu MiniPCI-e (zde použito USB rozhraní), kde anténní porty jsou na konektorech U.FL. A pokud koupíte krabičku třeba od paznačky Strong, tak bude mít opět uvnitř LTE rádio = pouzdřený modul buď naletovaný onboard, nebo třeba v MiniPCI-e patici... a ten modul bude mít dva U.FL konektory (nebo přímo naletované pigtaily) a ta zabudovaná anténa bude určitě na portu main. Dovedu si představit, že externí port je pro diverzitní anténu. Nebo to rádio může mít on-chip dva plnohodnotné RXTX chainy, a jde víceméně o to, aby dodaný firmware umožňoval příslušně pokonfigurovat, kterým chainem se má jet přednostně (a že se nemá snažit o MIMO nad oběma anténními porty). Nebo může být na desce solid-state přepínač ("multiplexer") a vnější port nebo interní anténa se fakt připojují na jediný interní RXTX chain/port.

Pokud byste se podíval pod kapotu, a třeba zjistil výrobce a model použitého LTE rádia, dalo by se třeba zjistit víc (z datasheetů toho rádia).

Ono MIMO podle mého může fungovat i s jedinou anténou na klientu, pokud základnovka má antén víc, případně se jedná o multi-cell/multi-carrier MIMO. Tzn MIMO nerovná se větší počet antén na klientu. Takže si dovedu představit LTE rádio, které má sice dva anténní porty, ale ten druhý spíš pro parádu, a reálně jede MIMO jediným RXTX chainem/portem... je určité riziko že nehorázně kecám.

Zdá se mi, že poměrně dobře zdokumentované antény má Sectron (https://eshop.sectron.cz/cs/anteny/lte-4g-anteny/) - ale opět to chce o tom něco vědět a ta nabídka na webu je až moc široká (= nepřehledná).

Sectron je jeden z nejtradičnějších obchodů s tímhle zbožím na našem trhu a svému sortimentu rozumí. Namátkou jsem mrknul na nějaký proutek, v textu podpisu se odvolávají na datasheet, ke stažení ho nevidím, možná bych se musel zaregistrovat, určitě by reagovali na dotaz emailem. Dál nepátrám :-)

Pokud chcete ještě víc zamotat hlavu s anténami, já osobně mám poslední dobou v oblibě slovenského výrobce 2J (https://www.2j-antennas.com/antennas) - přesně protože mají datasheety ke všemu volně na webu. Pro Vás bohužel je sortiment poměrně široký :-) Dostupnost spousty věcí je sice "u distributora na objednávku cca 3 týdny", ale zatím co jsem si podle datasheetu vybral, to přiměřeně fungovalo, takže mě ta dostupnost pro mé potřeby nijak neuráží. Na kšeft stejně potřebuju obvykle víc než jeden kus a stejně se čeká až se sejde další hardware.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 23. 08. 2021, 12:23:37
Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(

...čili vyrobit si laděnou omni anténu, která se pro dané podmínky může asi hodit lépe než vícepásmová? Ale taková se asi běžně koupit nedá?

Čtvrtvlnný drát znamená "keep it simple" - je dobře dostupný "po kapsách", nemá ostré směrové maximum ani ostré ladění ve frekvenčním pásmu = funguje překvapivě poměrně dobře a pro základní test síly signálu apod. má velmi dobrou vypovídací hodnotu.

Kancelářská sponka z drátu o vhodném průměru do SMA konektoru bývá k dispozici, a její rádiové vlastnosti jsou jasné. Pokud nám jde o konkrétní pásmo, spočítáte si lambda/4 a střihnete štípačkami. Zisk asi +2 dBi, směrová charakteristika ve tvaru jablka (http://support.fccps.cz/download/adv/frr/wifi_anteny/wifi_anteny.htm#dipol), poměrně široké pásmo, trochu horší SWR (impedance tuším o něco nižší než 50 Ohmů a není ani čistě reálná) - ale třeba v pásmu 800 MHz to může hrát líp, než nějaký tajemný pentaband proutek náhodně vybraný v e-shopu, ke kterému nemáte ani graf zisku a SWR napříč pásmem.

Čtvrtvlnná anténa bez země/protiváhy je na reflektometru poněkud "nervózní", její impedance reaguje na blízké kovové předměty, nebo když držíte koax s pahýlem v ruce, tak hraje výraznou roli jak daleko od konce stínění ho chytíte apod. K optimálnímu přizpůsobení lze přidat plechové kolečko jako protiváhu (a zmizí část "nervozity na dotek"), a dále u paty lambda/4 drátu vytvořit jeden-dva závity (cívku v sérii) a pak to ladí jako fík, tušímže se mi podařilo takto za konec hezky navázat i půlvlnný dipólek - ale bohužel je potřeba u tohoto hraní měřit, protože hraje roli přesný průměr a stoupání vinutí vazební cívky (do hry vstupují parazitní kapacity mezi závity). Pokud nemáte reflektometr (FDR) tak prostý lambda/4 pahýl střižený podle pravítka už není o tolik horší, než plně přizpůsobená anténka v tomto stylu - co do zisku, SWR a směrového diagramu. Třeba patrové kolineární kombinace jsou na naladění citelně složitější a přínos třeba +3 dB za to peklování vlastně ani nestojí - určitě nikoli pokud Vám jde o první zběžný test. Navíc kolineární skládané sestavy vázané na koncích prvků a buzené z jednoho konce ladí optimálně jenom v poměrně úzkém pásmu, pokud je taháte v širším pásmu frekvencí tak šilhají :-(
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 24. 08. 2021, 06:41:30
BTW zmíněné patrové kolineáry šilhají asi takto (http://support.fccps.cz/download/adv/frr/wifi_anteny/squint.gif).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: radioing 24. 08. 2021, 23:04:14
Co se týče anténních portů na 4G modemech, tak v drtivé většině platí:
A. 2 porty - main je použit pro Tx i Rx, aux pouze pro diverzitní Rx
B. 4 porty - 2x main pro Tx i Rx a 2x aux pro Rx, tj. Tx MIMO 2x?, Rx MIMO ?x4 (třeba Quectely postavené na Qualcommech)
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Ondrej Nemecek 25. 08. 2021, 16:18:21
Díky za super odkazy a zajímavé informace ohledně MIMO (o existenci těch RX/TX nuancí jsem neměl ponětí).

V tom případě by mě teda zajímalo, která ta anténa na tom Strongu (https://www.strong.tv/en/products/mobile-broadband/4g-lte-router-300m) je master? Vypadají rovnocenně.

Pak by mě zajímalo, jak funguje to přepnutí interní vs. externí anténa - zkusil jsem k tomu Strongu připojit ten kelímek (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm) ale v gui pořád vidím, že je na daném portu aktivní jen interní anténa (předpokládám nějaká minianténa natištěná uvnitř zařízení). Přitom když tam připojím to bílé pádlo, tak to okamžitě ukazuje použití externí antény.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: radioing 25. 08. 2021, 22:35:29
[quote author=Ondrej Nemecek link=topic=24283.msg356918#msg356918 date=162990110
Pak by mě zajímalo, jak funguje to přepnutí interní vs. externí anténa - zkusil jsem k tomu Strongu připojit ten kelímek (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm) ale v gui pořád vidím, že je na daném portu aktivní jen interní anténa (předpokládám nějaká minianténa natištěná uvnitř zařízení). Přitom když tam připojím to bílé pádlo, tak to okamžitě ukazuje použití externí antény.
[/quote]
Běžně se to dělá tak, že uvnitř antény je mezi vnitřní vodič konektoru a jeho plášť připojen rezistor o velikosti řádu jednotek kiloohmu. Ten má na provozních kmitočtech antény zanedbatelný vliv (Zrf ~ 50 ohmu). Modem potom detekuje přítomnost antény pomocí zdroje ss proudu, realizovaného třeba pull-up odporem upínajícím vnitřní vodič anténního konektoru na napájecí napětí. Připojená anténa stáhne ss napětí na anténním konektoru pod definovanou rozhodovací velikost, což modem detekuje a přepne RX/TX na externí anténu.
V tom "kelímku" odpor připojen zřejmě není a ani není na jeho konektoru technologický ss zkrat, takže Strong anténu nedetekuje. Můžete zkusit ss voltmetrem změřit napětí na anténním konektoru Strongu, a pokud se nebojíte a zkratujete ho, měl by Strong detekovat externí anténu.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 27. 08. 2021, 23:01:10
Díky za reakce a upřesnění... já právě Quectel vídám poslední dobou čím dál víc. Hlavně je to poměrně dobře dostupná značka MiniPCI-e karet (tenhle formát tu a tam potřebuju). Ale viděl jsem tyhle moduly použité i v aktuálních routerech, letované onboard.
Vím že existuje Gemalto (/Cinterion/Siemens) ale těch moc nevídám a popravdě mi přijde, že trochu žijou z minulé slávy. Veřejná podpora není nic moc. Možná jenom nejsem ta správná kategorie zákazníka (vlastní produkt, velký obrat). Docela dlouho jsem vídal moduly Sierra (/Wavecom) ale mám pocit, že tahle značka taky ustoupila z výsluní. Quectel je momentálně takový docela dobře dostupný a dokumentovaný, dokonce poskytuje podporu emailem. Pak je Huawei - asi nemá cenu představovat a vysvětlovat. A ještě bych zmínil Telit.
A "Qualcomm inside" mají v dnešní době zhruba všichni, pokud jsem schopen pozorovat :-)

Jak postupně trochu pronikám pod povrch, opakovaně se šklebím. Jsou to jednotlivé "zážitky prozření".

Třeba v kanclu na sídlišti v krajském městě máme dlouhodobě "horší signál na mobilech". Kouknu na svůj poměrně hloupý telefon, ukazuje jednu čárku, ale přehodím ho z ruky do ruky, a skokem má čtyři čárky. Nebo naopak.
V jiné lokalitě toto nepozoruji. Při hovoru v kanceláři občas zaznamenám výpadek. Když nastartuju RTL-SDR, tak vidím pásmo LTE 800 MHz jak noha a pásmo GSM 900 (2G) taky velmi slušné.
Dlouhá léta se kolegové v práci navzájem svěřují "dneska mi nějak vypadávají hovory" (na mobilu) na což je správná odpověď "nojo ty máš Hujawej s Androidem, máš mít Jabko jako já" apod. A nedávno když jsem se rozhlížel v éteru pomocí RTL-SDR (už nevím přesně proč) jsem si všiml, že androidí telefony se u nás snaží poslušně držet v pásmu 1800 MHz (2G/4G) nebo spíš 3G v pásmu 2100 (což RTL-SDR spíš už nevidí), zatímco iPhone si kvoká hlasový hovor na 2G v pásmu 900 MHz (a provádí při tom ukázkový frequency hopping). Bodejť by pak neměl stabilnější hovory :-)

Bargraf síly signálu je dost k ničemu - ale když si hraju s modemy a routery, často se dozvím sílu signálu v decibelech. Standardní AT+CSQ lze na decibely přepočítat, a některé daší příkazy taky hlásí čísla přímo v dB. Seznal jsem a bylo mi i vysvětleno, že -90 dBmW je pro mobily ještě docela použitelný signál (záleží na dalších věcech). Třeba wifina při takovéhle úrovni signálu sotva chytí beacon :-)

Pokud se nepletu, Quectel mi hlásí vzdálenější BTSky klidně s úrovní kolem -120 dBmW - ale pravda je, že při téhle úrovni signálu už se reálně telefonovat moc nedá.

Algoritmus modemu/telefonu pro volbu rádiové frekvence a pásma není triviální, a docela velkou váhu v něm má doporučení sítě, kterého pásma se MT mají chytat - protože jedině síť ví, který transpondér je jak vytížený, a proto se věž snaží mobilkám nakukat, ať se chytají pásem, ve kterých je volná kapacita = málo účastníků a malá zátěž. Potíž je, že tohle doporučení může vést ke snaze držet se pásem se slabým signálem.

Konkrétně aktuálnímu Quectelu můžu říct, jaké RAN technologie a v jakém pořadí má zkoušet (AT+QCFG="nwscanseq") a taky se dá specifikovat bitmaska použitých pásem (AT+QCFG="band") protože jedna rádiová technologie a jedna síť může svítit ve více pásmech. Bohužel nevím o způsobu, jak modemu nastavit např. prahovou úroveň signálu, pod kterou se nemá snažit k danému transpondéru zaregistrovat, resp. pod kterou se ho má pustit a přeskočit na silnější věž/pásmo. Přitom by tohle jedno číslo (nebo dvě) patrně dokázalo výrazně zlepšit reálnou user experience z telefonování/datování.

Konzumní mobilní telefony, snad kromě Samsungu, si mohou o ruční volbě RAN a pásma nechat v továrním firmwaru jenom zdát :-( Existují appky jako Network Monitor, které ale taky zřejmě fungují spíš "s notnou dávkou štěstí" - konkrétně jsem zaslechl, že na čipsetech Qualcomm SnapDragon tahle funkce naschvál nefunguje a ani placená varianta Nework Monitoru s tím nehne. Tuším jsem viděl zárodek nějakého API pro "Band Selection" v upstream Androidu, ale pokud je to generické, tak to opět bude záviset na HW-specifické podpoře v ovladačích výrobce rádia pro Android. Údajně je "band selection API" u Qualcommu předmětem NDA nebo co (a proto se nesmí používat? divné.)

Jedna další situace z nedávné doby: známý má malou chatu v chatové/zahrádkářské kolonii na hřebeni Krušných hor, odkud jsou jak na dlani vidět nejméně dvě blízká města v údolí (v hnědouhelné pánvi). To místo na hřebeni se tradičně vyznačuje "mizerným signálem pro mobily" - aspoň tak mi to popisoval. A že jestli by se s tím nedalo něco dělat, že rodina by ráda spolehlivá data apod. No a asi vás nepřekvapí, že jsem se pozval na návštěvu při první příležitosti :-) Těšil jsem se, jak provětrám svoje hračky a byl jsem zvědavej, co tam v éteru uvidím. No - a užasl jsem.

Některé telefony (včetně mého) ukazovaly trvale 3 i 4 čárky. Jiné telefony třeba jenom čárku. Taky záleželo, kam se člověk postavil a kterým směrem koukal. A občas jako kdyby všechny transpondéry kolem utichly. Třeba jednou za 5 minut byly telefony 20 sekund bez signálu. Což se poznalo tak, že se v té době vůbec nedalo dovolat.

Měl jsem ssebou modem Quectel EC25E. Naschvál jsem mu nedal SIMku, aby mi pokud možno ukázal různé operátory (což on postupně udělal). Zjistil jsem, že v místě je obstojný signál GSM 900 MHz a LTE 800 MHz - modem hlásil v těchto pásmech pro každého operátora 1-2 blízké vysílače kolem -70 dBmW v exteriéru (spíš -80 dBmW v interiéru). Zřejmě nejblíž byla věž Vodafonu, tenhle operátor na tom byl ještě asi o 10 dB líp. Kromě toho byly od každého operátora venku vidět třeba 4 vysílače LTE v pásmech 1800 a 2100 MHz, na úrovni kolem -90 dBmW v exteriéru (tzn. uvnitř patrně kolem -100 dB nebo hůř). Zajímavé byly ale pravidelné výpadky - viděl je i modem. Prostě jednou za pár minut najednou přestal vidět jakýkoli signál, a když se probral, chytil se bez simky klidně jiného operátora. Já jsem se pak na to zaměřil na jiných místech, jednou taky na kopci dál od města, ale nikde se mi ty výpadky neopakovaly, modem se vždycky chytil namátkou nějaké sítě a té se pak držel jak *o**no košile.

Můj závěr z toho je, že telefony co ukazují v interiéru slabý signál, se poslušně chytají méně zatížených vyšších pásem, která jsou ale v interiéru už na úrovni kolem -100 dB. Plus mi kamarád vyprávěl, že v té zahrádkové kolonii už pár lidí má "GSM" repeater. Tyhle věci se prodávají i tady u nás, ale někdo se údajně chlubil, že ho koupil na Aliexpressu - a že funguje výborně. A že si to můj kamarád byl sám vyzkoušet, když jednou potřeboval spolehlivě držet chvíli na internetu - že to fakt fungovalo bezvadně. Trochu mě zarazilo, proč má dotyčný venkovní anténu namířenou do svahu, odkud žádný signál nesvítí - nevím zda to byl záměr, nebo místo nalezené metodou pokus-omyl jako optimální, nebo kýho čerta.

Každopádně považte tu situaci - telefony se chytají na transpondéry se slabou úrovní, takže "mají špatný signál" - přestože v místě svítí jiné frekvence, které jsou silné dost. A sousedi v kolonii dřevěných chatiček s asfaltovou střechou to řeší tak, že si na ty své dřevěné prosklené kuči s útlumem interiér/exteriér řekněme do 10 dB dávají repeatery se ziskem 20 dB a víc. Repeater lepší než hrozný je vybaven automatickou detekcí a potlačením zavazbení, což patrně funguje tak, že přístroj pomalu zvedá zisk, a když se nakonec rozkmitá = úroveň signálu vystřelí na max, no tak se ziskem ucouvne, zavazbená oscilace utichne, a repeater zase pomaloučku polehoučku přidává zisk, než se po pár minutách znovu zavazbí, a tak pořád dokola. Takže v širokém okolí jednou za pár minut všechny telefony ohluchnou. Změřeno to nemám, ale vůbec bych se nedivil. Zajímavé je, že ti lidičkové tvrdí, že jim repeater pomáhá, že až na ty výpadky se jim doma telefonuje líp. Osobně si to vysvětluji spíš tak, že relativně širokopásmový repeater i za normálních okolností (nezavazbený) možná dost širokopásmově šumí, takže šum překryje vzdálené vysílače z údolních měst na vysokých pásmech (která levný repeater nejspíš ani neumí), takže telefony vidí jenom nejsilnější místní signály v klasických pásmech (navíc možná zesílené opakovačem).

Trochu detailněji k tomu Quectelu EC25E: pro přehled, co v okolí svítí, se snažím používat příkazy
at+qnwinfo
AT+QENG="servingcell"
AT+QENG="neighbourcell"
Teoreticky by měl být z podobného soudku ještě AT+QCOPS, ale ten mi nějak nefunguje...

Výstup může vypadat třeba nějak takto:

Kód: [Vybrat]
AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",6200,165,-20,-107,-68,0,16,255,6,4,42
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,331,-14,-115,-92,0,16,6,0,10
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,245,-14,-115,-92,0,16,6,0,10
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,348,-18,-120,-93,0,16,6,0,10
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,247,-16,-117,-92,0,16,6,0,10

AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,444,-20,-118,-75,0,5,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,162,-20,-127,-88,0,-4,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,397,-20,-126,-87,0,-3,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,194,-20,-126,-86,0,-3,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",2850,-,-,-,-,-,5,0,20,6,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6300,474,-20,-116,-77,0,-4,4,0,20
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6300,23,-18,-108,-77,0,-4,4,0,20

AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1849,252,-12,-110,-79,0,-,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6400,252,-6,-104,-86,0,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6400,293,-14,-113,-86,0,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",275,252,-16,-114,-95,0,-,-,-,-

AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",6400,252,-8,-106,-81,0,21,4,20,10,58
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",6400,293,-12,-112,-90,0,15,4,20,10,58
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",1849,-,-,-,-,-,21,0,22,6,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",275,-,-,-,-,-,15,0,22,5,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell","GSM",0,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",975,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",976,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",977,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",978,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",979,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",980,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",981,1,14,2,255,0,0,-1920,0

Pokud nezasunu SIMku, tak na některých lokalitách je modem ochoten po každém restartu (nebo důkladné ztrátě signálu) chytit se jiného operátora. On sice v AT+QENG="servingcell" hlásí bez SIMky asociaci na nějakou "službu nouzového volání" ("LIMSRV") ale realita je zřejmě taková, že si vybere jednoho operátora a v odpovědi na AT+QENG="neighbourcell" vrací jenom jeho nosné v různých pásmech. Nenašel jsem jednoduchý způsob, jak modem donutit, aby se (bez simky) chytil a držel jiného konkrétního operátora dle mého výběru. Dá se mu omezit výběr pásem, to funguje. Samozřejmě se zasunutou SIM kartou se drží jenom svého operátora.

Mimochodem si ve výpisu výše všimněte EARFCN 2850 = podle mého O2 pásmo 2600 MHz :-) bohužel bez informace o síle signálu a bez dalších identifikátorů (asi příliš slabý signál - takových "neupřesněných" záznamů vídám ve výpisu i mnohem víc).

No a do třetice ještě jedna situace z terénu: mám někoho v domově důchodců na okraji malebného maloměsta na Ohři. Jednolůžák s balkónkem, výhled do zahrady a do polí, paráda. Ale nemají erární internet, takže leda přes telefon. Děda má dlouhá léta smlouvu s Vodafonem, takže si jenom přibral k paušálu data. Zapnout si na mobilu hotspot pro noťas se naučil raz dva :-) Ale slušný signál má jenom venku. V interiéru je to bída (konstrukčně panelák, v oknech pokovená skla a žaluzie). Z pokoje má často problém byť jen telefonovat. Telefon má nějaký Huawei matlafon, na kterém nejde zaseknout pásmo, ale aspoň umí průběžně ukázat typ RAN a sílu signálu v dB.

Takže jsem vzal telefon s Vodafoní SIMkou do ruky, v pokoji čtu EDGE a cca -97 dBm, vylezu na balkón, signál vylezl na -84 dBm... říkám si fajn, sice Éčko budou nanejvýš nějaké stovky kbps, ale leší než nic. Když tu náhle, ouha, telefon přeskočil na 4G, a na tom balkóně hlásil asi -104 dBm. Později když jsem ještě seděl v pokoji u stolu a něco jsem datloval, všiml jsem si, že telefon držel chvíli kolem -100 dB, a pak opět změnil pásmo a zahlásil závěs na signál o úrovni -126 dB !!!

Zrovna v tomhle místě mi modem bez SIMky nechtěl ukázat prakticky skoro nic, nevím proč, to je asi jedno... Zkusil jsem si půjčit dědovu Vodafoní SIMku do mého modemu, jeden z výsledků vidíte o kousek výš... (EARFCN 6400 je Vodafone LTE band 20 = 800 MHz). Několik nosných v různých pásmech, signál -79 až -95 dBm. Toto bylo venku na balkóně. Je možné, že modem se čtvrtvlnným proutkem je na tom líp, než širokopásmová anténa v matlafónu. Proutky jsem střídal dva, laděné na cca 850 MHz a na 2.1 GHz - kde mi o to šlo, zkusil jsem postupně oba a uváděné hodnoty jsou pokud možno lepší z obou "měření". Proutek pro nevhodné pásmo udělá klidně 6-10 dB na síle signálu.

No a pak jsem to zkusil se SIMkou od T-Mobile. Stále na balkóně...

Kód: [Vybrat]
AT+QENG="neighbourcell"                                                     
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",473,26,-11,-76,-45,0,47,5,6,4,42           
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6200,124,-8,-70,-46,0,47,4,0,10           
+QENG: "neighbourcell","WCDMA",10836,3,12,8,-,-,-,-                           
+QENG: "neighbourcell","GSM",0,1,14,0,255,0,0,-1920,0                         
+QENG: "neighbourcell","GSM",44,1,14,0,255,0,0,-1920,0                       
+QENG: "neighbourcell","GSM",42,1,14,0,255,0,0,-1920,0                       
+QENG: "neighbourcell","GSM",30,1,14,0,255,0,0,-1920,0

LTE v pásmech 800 MHz a 2100, kupodivu i to vysoké pásmo silné že by se v tom dalo opalovat. Úroveň kolem -46 dBm. To je dost silný signál třeba i na poměry wifi :-)

Tzn. zrovna tady by asi pomohla změna operátora (Vodafone -> T-mobile).

Obecně ale chci říct, že mi přijde dost trapná situace, kdy uživatelský dojem říká "mám slabý signál, je tu mizerné pokrytí, zatracení operátoři, za co je platím", když ve skutečnosti je tam všelijakých signálů dost (od kýženého vlastního operátora), akorát je uživatel telefonu zahnán do kouta dojemnou spoluprací výrobce telefonu s operátorem sítě, aby se držel pásem s krutě slabým signálem. Naschvál s tím uživatel o své vůli obecně nemůže nic udělat - ledaže by pečlivě vybral telefon nebo modem, který vzácnou náhodou umožňuje manuálně omezit RAN a pásmo. Osobně jsem zaslechl, že tuto schopnost mají matlafony Samsung a znám průmyslové routery Advantech (ex-Conel), Quectel EC25E inside, které toto umí díky firmwarovému pluginu BandSelect.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: neregistrovany 28. 08. 2021, 01:11:14
"bylo mi i vysvětleno, že -90 dBmW je pro mobily ještě docela použitelný signál (záleží na dalších věcech). Třeba wifina při takovéhle úrovni signálu sotva chytí beacon"

Srovnavat ISM s licenci je uplna blbost, existujou i wifiny s dobrou citlivosti (treba kdysi chipsety Prism od firmy Z-COM - v evrope ZCOMAX), ale v 802.11 panuje totalni anarchie...
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 28. 08. 2021, 12:34:11
Zdravím,
sleduji tohle vlákno, protože taky řeším příjem internetu v lokalitě, kde prostě internet není. Kdesi u Lipna na hranicích s Rakouskem (Pasečná) je nula celá pěkný prd internetu a když už, tak je dost nestabilní. Poblíž vysílač na Svatém Tomáši je v lese a asi má blbě nasměrované prvky, takže tam lépe dosáhnou vysílače z Přední Výtoně a někdy i z Lipna.
Zkoušel jsem v tomto vlákně zmiňovaný Mikrotik RBLHGR&R11e-LTE6, průměr by to mělo mít 391 mm (soudě dle shodných údajů šířka/výška). Když jsem to nějakým AT příkazem zafixoval na určitý vysílač (už si nepamatuju, jak se té hodnotě říkalo, protože už se to tam nepoužívá) a přálo štěstí, chytlo se to na "dvě frekvence" (připadalo mi to, že to jsou dva vysílače) a internet jel i několik desítek Mbitů. Ale stabilní to moc nebylo.
Pak se v dané oblasi vykácelo pár stromů kolem baráku a začal být velice dobře použitelný i výchozí TP-Link Archer MR200, na který to jede dodnes, ovšem dnes už je to zase bída, internet vypadává a když se nahodí, je pomalý. Takže poslední pokus, který tomu dávám, je nákup antének P-22 LTE 800MHz (měly by být použitelné s tím TPLinkem), dnes to tam budu zkoušet (jsem z ČB, takže to mám z ruky, dělám to tam u známých). Poslední variantou je StarLink, kde jsem v pořadí, ale tam je zase velkým problémem nejen pořizovací, ale hlavně udržovací cena, ta technologie je už fakt drahá, ale pokud tam nic lepšího nevymyslím, tak mě nic nenapadá. Signál je tam špatný i na telefonování, kolikrát tam člověk jede trvale v roamingu z Rakouska a nesmí být v přízemí, kde se nejde dovolat téměř vůbec.

Takže jestli tu je nějaký Ghost LTE buster-borec, který s tím má zkušenosti a ví, co by to na daném místě chtělo, byl bych ochoten mu za návrh funkčního řešení zaplatit (myslím jako že by přijel a na místě to něčím očuchal - operátor/poskytovatel se na takové požadavky by default vyprdne). Žádný provider mimo mobilních operátorů tam není, ta obec má „pět a půl“ obyvatel (v nadsázce jsem se možná sekl jen o řád), takže tam nikdo nic nechce řešit :).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 28. 08. 2021, 20:50:04
Na místě zjišťuju, že jsem měl asi volit spíš P-58 L700 U MIMO, protože podle jisté mapy ČTÚ (https://digi.ctu.cz/zp/) je nejbližší 800MHz vysílač ve Frymburku (8 km vzdušnou čarou), přičemž lepší výsledky než nasměrováním na Frymburk dosahuji nasměrováním té P-22 na Svatý Tomáš (kde by ale 800MHz LTE být podle té mapy nemělo).
Nejlépe to s touhle anténou paradoxně jede, když router přepnu z LTE natvrdo na 3G (stále směr Svatý Tomáš), to mám rychlost přesahující 5Mbit (router ukazuje sílu signálu 75 %), zatímco na LTE jsem někde těsně pod 5 MBity (router ukazuje sílu signálu 25 % - přičemž se jedná o ukazatel hrubě orientační, zdá se, že zná jen kroky po 25 %).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 28. 08. 2021, 22:08:58
Za bustera se nepovažuju (hotové levné řešení nemám) a na zmíněné krásné místo to mám z UL trochu daleko.

Koukám na ten TP-Link - nenašel jsem ani náznak možnosti, že by tam šlo zaseknout pásmo... Našel jsem nějaké zastaralé zmínky o první HW revizi v souvislosti OpenWRT (aktuální HW je rev.5.2), konkrétně ve fóru píšou (https://forum.archive.openwrt.org/viewtopic.php?id=64293&p=1#p338356), že tenhle router s firmwarem na platformě MIPS (8 MB flash) obsahoval "modem", který měl vlastní Android a 32 MB flash a fungoval jako router :-D Na konci vlákna jsou zmínky které naznačují, že to na novějších revizích už není pravda... ale pozitivní informace žádné.

Bohužel moc neporadím, co tam dát jiného jako LTE rádio ve formátu "SoHo router". Znám tyhle věci spíš z průmyslového segmentu a spíš řeším tu a tam ad hoc průser, než že bych měl encyklopedický přehled o sortimentu.

Ten Mikrotik mi zní sympaticky, pokud umí zaseknout pásmo.

Osobně jsem držel v ruce všelijaké průmyslové GSM routery, a pro obecné použití s ohledem mj. na volbu pásma je mému srdci nejbližší asi ICR-3231 (https://icr.advantech.cz/support/router-models/detail/icr-3231) od bývalého Conelu (dnes Advantech ČR). Tahle krabička je samozřejmě "do obýváku" poměrně drahá. Vidím v katalogu zřejmě jako novinku ICR-2031 (https://icr.advantech.cz/support/router-models/detail/icr-2031) za "téměř SoHo peníze", který ale zatím není dostupný. Tyhle routery mají patrně momentálně "Quectel EC25 (https://www.quectel.com/product/lte-ec25-e-minipcie/) Inside" a mají od výrobce pro svůj relativně otevřený firmware k dispozici modul Band Select (https://icr.advantech.cz/products/software/user-modules#band-select) (appnote obsahuje screenshot).

Napadlo mě, co takhle Turris - a ejhle (https://wiki.turris.cz/doc/cs/howto/lte_modem_install) - koho to nevidí mé unavené oči. Quectel, a OpenWRT LuCi. Našel jsem i nějaké generické poznatky: 1 (https://forum.openwrt.org/t/openwrt-and-qmi-mode-lte-quectel-ec25-e-raw-ip/97680)|2 (https://forum.openwrt.org/t/quectel-ec25-4g-modem-qmi-mode/70092)|3 (https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wan/wwan/ltedongle). Nezní mi to úplně blbě, ale v ruce jsem tuto kombinaci nedržel.

Ta anténa na band 20 = 800 MHz je boží, podle grafu zřejmě nejsilnější co jsem viděl. A je jedno, jestli nakonec připojíte oboje hrabičky, nebo jenom jedny.

Opravdu stojí za to si na místě očichat, co kolem svítí, hlavně v jakých pásmech. A mít možnost to modemu vnutit - jinak se Vám zlomyslně bude chytat na cokoli kromě band 20.

Jak už jsem nekoherentně psal, "prostě se rozhlédnout v éteru" je trochu problém. Mám v práci po ruce kartičky Quectel EC25-E MiniPCIe a redukci na USB-A. Bohužel jsem zatím nezjistil, jak modem přinutit, aby "důkladně proskenoval pásmo a nahlásil všechno, co kolem vidí". Ano existuje příkaz AT+QENG="neighbourcell" - ale: Bez SIMky se buď chytí náhodně nějakého operátora (a ostatní operátory už nehlásí), nebo se mu nechce hlásit vlastně vůbec nic... Jo pokud mu dáte SIMku konkrétního operátora, tak podá většinou dost podrobný přehled - ačkoli i tak má sklon, ignorovat ostatní RAN technologie kromě té, na které zrovna visí. A taky to znamená, že pro trochu spolehlivý přehled byste potřeboval SIMky všech tří tuzemských operátorů :-(

Pokud bych se zaměřil konkrétně na pásmo 800 MHz (LTE band 20) případně taky 700 MHz a 900 MHz, tak hodně užitečnou pomůckou je RTL-SDR. Jako asi nejdostupnější a nijak drahý hardware doporučuji tento dongle (http://www.dxc.cz/eshop/usb-tuner-rtl2832u-r820t2-blue/) - mrkněte se taky na koaxiální redukce, doporučované ve spodní části stránky jako příplatkové příslušenství. Samotný dongle totiž mívá přibalenou jenom prašivou prutovou anténku, a zabudovaný konektor je poměrně exotická a křehká MCX samička. Osobně jsem si nakrimpoval krátké redukční tkaničky MCX-SMA z 3mm koaxu RG174 - s nimi nemám strach, že bych samici z donglu vyvrátil.
Jako přehledový spektrák jsem si po letech nadávání na RTLSDR Scanner (https://github.com/EarToEarOak/RTLSDR-Scanner) spíchnul svůj vlastní (https://github.com/xrysf03/rtlsdr_skyline). Spektrák Vám ukáže, jak je to doopravdy = který operátor je v Bandu 20 nejsilnější. Frekvenční příděly jsou známé (https://www.gsmweb.cz/clanky/freq2.htm). Pásma 1800 MHz a výš na RTL-SDR nechytíte, ale ta někde v lese na velkou vzdálenost beztak nedávají smysl. Případně, pokud by Vás tahle hračka chytila, tak existují lepší SDR dongly - HackRF apod. (Nemám osobní zkušenost.)

Pokud to bude někde trvale namontováno na budově, nejlíp anténa pokud možno vysoko na střeše (BTW s délkou kabelu to zbytečně nepřehánějte) tak bych zmínil, že je vhodné, zapojit do anténního svodu bleskojistku (https://www.prepeti.cz/cs/katalog/koaxialni-prepetove-ochrany). Vůči rádiu je možná ohleduplnější širokopásmová plynová. Čtvrtvlnný pahýl na 800-900 MHz sice líp ochrání proti blesku, ale mimo jmenovité pásmo dává dost hnusný odraz, a modemu by se to nemuselo úplně líbit, kdyby zavysílal do téhle bleskojistky mimo uvedená pásma... Jo a bleskojistka patří na vstup koaxu do budovy, zevnitř, uzemnit na *vnitřní* ochrannou zem.

Nestálo by za úvahu, koupit datový paušál od nějakého rakouského operátora?
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 28. 08. 2021, 23:09:49
Na místě zjišťuju, že jsem měl asi volit spíš P-58 L700 U MIMO, protože podle jisté mapy ČTÚ (https://digi.ctu.cz/zp/) je nejbližší 800MHz vysílač ve Frymburku
To je mapa vysílačů ve zkušebním provozu, tedy nově spouštěné vysílače. Takže tam je jen zlomek vysílačů co jsou v provozu. ČTÚ sice provozuje mapu pokrytí https://digi.ctu.cz/pokryti/ ale nejsou tam polohy vysílačů. Polohy vysílačů lze najíst na webu https://www.gsmweb.cz/ Je to sice neoficiální provozováno nadšenci, ale pokud vím je to vcelku kompletní. To jestli je na vysílač výhled si pak ověřuji na webu https://ags.cuzk.cz/av/
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 29. 08. 2021, 11:55:25
…Polohy vysílačů lze najíst na webu https://www.gsmweb.cz/ Je to sice neoficiální provozováno nadšenci, ale pokud vím je to vcelku kompletní.
Díky za info, gsmweb znám a z něho vycházím při směřování antén, používám k tomu mapy.cz a měření vzdáleností v režimu letadlo kvůli přesnějšímu umístění čar, abych věděl, kam přesně (rozuměj „zhruba“) směrovat (ono to pak nakreslí i terénní profil). Jen jsem z toho nevyčetl frekvence :-\. Ale co už :).

Koukám na ten TP-Link - nenašel jsem ani náznak možnosti, že by tam šlo zaseknout pásmo... Našel jsem nějaké zastaralé zmínky o první HW revizi v souvislosti OpenWRT (aktuální HW je rev.5.2), konkrétně ve fóru píšou (https://forum.archive.openwrt.org/viewtopic.php?id=64293&p=1#p338356), že tenhle router s firmwarem na platformě MIPS (8 MB flash) obsahoval "modem", který měl vlastní Android a 32 MB flash a fungoval jako router :-D Na konci vlákna jsou zmínky které naznačují, že to na novějších revizích už není pravda... ale pozitivní informace žádné.
Je tam revize 1, tedy ta první, co má nejspíš toho Androida v modemu. Zaseknout pásmo ve firmwaru od výrobce v tom routeru asi úplně nejde, jde tam zvolit režim 3G, 4G a Auto. Už jsem uvažoval, že tam dám OpenWrt, zkoušel jsem se nachytřit a je to trošku laborování s firmwarama (skládání bootloaderu a OpenWRT image a nepřepsání firmwaru od toho modemu). Potřebuju si být jistý, že když to zkazím, budu mít záložní řešení - no, de facto ho mám, toho Mikrotiku jsme se ještě nezbavili. Není to kdoví co, ale asi lepší než drátem do oka.[/quote]

Pokud bych se zaměřil konkrétně na pásmo 800 MHz (LTE band 20) případně taky 700 MHz a 900 MHz, tak hodně užitečnou pomůckou je RTL-SDR. Jako asi nejdostupnější a nijak drahý hardware doporučuji tento dongle (http://www.dxc.cz/eshop/usb-tuner-rtl2832u-r820t2-blue/) - …
Nějakou shodou náhod mám doma něco podobného, otázkou je, jak moc to musí být přesně ten který čip.
(https://abload.de/thumb/img_20210829_1128210zkux.jpg) (https://abload.de/image.php?img=img_20210829_1128210zkux.jpg)
Koupil jsem ho kdysi na Aliexpressu s tím, že to bude DVB-T2 tuner pro tvheadend, ale dělá jednou za čas chyby v obraze, tak ho nepoužívám. Konektor má samozřejmě klasický anténní.

Nestálo by za úvahu, koupit datový paušál od nějakého rakouského operátora?
I o tom jsme už uvažovali, ale nějak jsme se dobrali tomu, že chtějí rakouskou adresu provozovatele. A ono je to tam s těmi BTSkami na rakouské straně podobně špatné jako s těmi českými. Ostatně místní operátor tvrdil cosi o tom, že je možné se v rámci EU roamingu klidně napíchnout na rakouskou BTS a je to z hlediska datového OK. No, a ono to samozřejmě problém nevyřešilo (otázkou je ochota těch routerů se s danou SIMkou vůbec pustit do roamingu, nenabyl jsem dojmu, že by to fungovalo).

Já to zkusím ještě s tou P-58 L700 U MIMO a jednu z nich pak vrátím, podle toho, která na tom bude líp. Už takhle je to lepší než na ty proutky z Archeru MR200, aspoň se dá najít stabilní ~5Mbit, takže jedna z těch antén tam zřejmě zůstane určitě. Navíc jsem zjistil, že stožár, na který jsem to dal a který končí zhruba ve špici střechy, se dá otáčet sikovkama zespodu, takže netřeba tam furt lézt a kroutit anténama :D.

Každopádně zatím díky všem.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 29. 08. 2021, 22:49:22
@WIFT ohledně RTL2832P jsem zaslechl (http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=64142) že existuje, a že snad by s ním měla RTL-SDR knihovna taky nějak fungovat, ale praktické zkušenosti nemám. Pokud se týče front-end čipu R828 tak ten taky neznám, ale opět je šance, že by to mohlo fungovat. Ten můj soft používá jenom základní nastavení zisku jedním ovládacím prvkem, nehrabu se do detailní konfigurace jednotlivých gain stages (je jich tam asi 6). Knihovna na požádání poskytne seznam podporovaných úrovní zisku pro daný hardware - tenhle seznam zisků nabídnu v listboxu. Hmm... někdo tvrdil, že v softwaru SDR# musel pro R828 nechat zisk na AGC, že s pevným ziskem mu to nefungovalo. Já jsem možnost AGC ve skyline úplně vynechal...

Pokud už ten dongle máte, je asi nejmíň práce prostě ho vyzkoušet, jestli se na něj librtlsdr chytí. Akorát pro připojení GSM antény budete potřebovat nějak zredukovat IEC na SMA... Šlo by zkombinovat SMA na F (http://www.dxc.cz/sma-f-3/#nofollow=1) a navázat televizní F na IEC (http://www.dxc.cz/iec-konektory/#nofollow=1). Ale na základní ověření, že dongle funguje s RTL-SDR softwarem by měl stačit kus drátu (do IEC samice tuším pasuje cca 2.5mm2 elektrikářský drát)
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 30. 08. 2021, 10:42:12
@František Ryšánek
OK, tady asi budu potřebovat trochu nakopnout, protože moje znalosti v této oblasti jsou minimální. Dokážu vzít notebook, hodit na něj Linuxové distro dle potřeby, ale tím končím. Připojit na ten dongle anténu s libovolným konektorem je taky to nejmenší, i kdybych měl vzít do ruky pájku (což jistě nebude potřeba), anténu bych taky pořešil.
Potřeboval bych ale nějaký podrobnější návod, kde co splašit za soft a co spustit (práce v command lajně není na překážku).
Klidně do PM, abychom to tu nezaneřádili, nebo i zde, jak uznáte za vhodné (třeba to přijde vhod i dalším). Začněmež tím, které distro by bylo nejvhodnější, ať se pak nezdržuju instalací vhodnějšího (jsem relativně kamarád s Debianem, popř. Ubuntu, ale nebráním se ani Fedora-based věcem, pokud by to měl být Arch, pak preferuji Manjaro pro jeho uživatelskou jednoduchost).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Ondrej Nemecek 30. 08. 2021, 12:10:12
Mě SDR funguje out of the box - s programem Gqrx (na Linux Mint balíček gqrx-sdr) a USB dongle (konkrétně LV5TDLX DVB-T USB, viz (https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?t=2169)). Mám zavedený modul rtl2832_sdr (je vidět ve výpisu lsmod). Ještě zde https://wiki.ubuntu.cz/sdr (ale nic jsem nemusel kompilovat).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 30. 08. 2021, 13:05:52
@WIFT odpovím opět otevřeně, protože to není nic proprietárního a třeba to pomůže někomu dalšímu.

Ten můj  rtlsdr_skyline (https://github.com/xrysf03/rtlsdr_skyline/releases) je pro Windowsy. Kompiloval jsem pod Win7, ale před nějakou dobou to kamarád Rayer rozběhl i pod Windows 10. Nějak jsem neměl potřebu testovat, jestli dokážu Ultimate++ a build proces rozchodit i pod Linuxem - teoreticky by to mělo fungovat, U++ je open-source a multiplatformní, ale praktickou zkušenost nemám a nemám úplně čas to teď prošlapávat :-)

Na uvedeném URL na Githubu je pod seznamem zdrojákových souborů zobrazen "readme.md". Když listujete dolů, uvidíte screenshot, a těsně pod ním je odkaz na stažení ZIPu s binárním buildem tuším pro Win32 (nebo Win64, už nevím). V tom ZIPu jsou asi dvě-tři nezbytné DLL knihovny, jedna z nich je rtlsdr.dll (nějaká konkrétní historická verze, kterou jsem našel kdoví kde).
Než se tohle rozjede, je třeba stáhnout a nainstalovat ZADIG (odkaz je v tom Readme) - to je udělátko, které pod Windows nainstaluje pro zvolené USB zařízení generický driver, na který z user space navazuje libusb. Knihovna rtlsdr totiž nemá svůj vlastní HW-specifický driver. Instalovaný "generický driver pro libusb" se navzájem vylučuje s "televizním" driverem, který byl k donglu přibalen od výrobce = nelze bez reinstalace driveru svobodně střídavě sledovat televizi a provozovat SDR hacky. Instalace ZADIGu resp. toho driveru vyžaduje znalost jednoho zádrhele, který je v tom mém readme na githubu popsán.

Pokud by se nedařilo, tak jako alternativní hračku pro pokoušení RTLSDR lze použít např. HDSDR (http://www.hdsdr.de/) které má zase svoje "špecifiká" (mohlo by to být o chlup víc user-friendly). Dají se tím chytat nejsnáz asi FM rádia. Jako přehledový spektrák to není použitelné, chytá to vždy jenom kanál široký asi 2 MHz, naladit něco kolem 800 MHz se dá, ale "obrázek o situaci v pásmu" tím nezískáte :-( Po instalaci samotného HDSDR je potřeba stáhnout a přihodit do jeho adresáře vazebnou knihovnu ExtIO_rtlsdr.dll (http://hdsdr.de/download/ExtIO/ExtIO_RTL2832.dll) - link pochází ze sekce Hardware (http://www.hdsdr.de/hardware.html) na webu HDSDR. V konfiguraci po spuštění HDSDR jde zhruba o to zvolit device (tlačítko ExtIO a/nebo Options->Select Input), nastavit zisk (nebo nechat na AGC), naučit se nastavit frekvenci (FM rádia jsou kolem 100 MHz) a kliknout na tlačítko Start. Frekvenci lze zhruba zadat z klávesnice, nebo točením jednotlivými čísílky, jemně pak klikáním na grafickou stupnici. Docela důležité je také tlačítko "bandwidth", konkrétně vlevo dole v kontextovém menu "bandwidth" je listbox se surovou vzorkovací rychlostí, kde nedoporučuji vybírat víc než 2400000 (2.4 MSps) protože dongle reálně víc nestíhá. V tomtéž okně se dá volit šířka pásma výstupního audia - na tom není co úplně pokazit, a efekt této volby se hezky ukazuje na grafickém displeji.

Možná by to pod tím Linuxem bylo nakonec jednodušší :-) Tušímže librtlsdr jsem zahlédl třeba v Ubuntu od přírody...

Všelijakých softwarů na SDR existuje spousta, pod Windows i pod Linux, a všechny jedou ten jeden kanálek cca 2 MHz, ze kterého všelicos počítají a graficky hezky malují... ale žádný z nich není použitelný jako přehledový spektrák. To umí jenom RTLSDR-Scanner a pak taky rtlsdr_skyline. Televizní kanál je široký 8 MHz, příděl LTE v "pásmu 800 MHz = Band20" pro jednoho operátora je široký 10 MHz (a pokud správně rozumím, každá základnovka vysílá kanál takto široký). Takže pro přehled potřebujete něco, co tím 2MHz kanálkem "postupně proladí pásmo" a výsledek v kostce zobrazí.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: dj-bobr 30. 08. 2021, 13:32:45
Jen rychlých pár komentářů k věci:

Tunery s R828 jsou pro SDR méně vhodné (ve srovnání s R820T2) co se týče čistoty spektra, ale stále jsou použitelné. Je to Astrometa s bílým plastovým deklem? Funguje i se šíří pásma 2.8MHz.

ZADIG je ve Win10 potřeba explicitně pouštět jako správce, jinak končí nezdarem. Ve výběru zařízení je potřeba najít dvě "Bulk-In" zařízení a teď pozor - instalovat v Zadigu ovladač ne na ty Bulk-In, ale na jejich nadřazené Composite device.

Ve Windows světě je nejpohodlnější pro SDR v režimu "přehledového přijímače" program SDRSharp.

Redukce z MCX a z IEC na cokoli jiného jdou koupit všude možně na Aliexpressu, ale jinak všechny možné vysokofrekvenční konektory i lecjaké redukce jdou v CZ koupit v https://www.rasel.cz/ - velmi doporučuji, jsou fakt experti na tento sortiment. (nejsem reklamní agent, pouze jsem s nimi už 15 let spokojen)

a myslím, že pro WIFTův problém by se hodil nějaký telefon s Androidem a nainstalovanou aplikací NetMonster, kterou by šlo minimálně očuchat aktuální "serving" BTSku a její signál v závislosti na přesném umístění telefonu. Některé telefony mají i možnost bandlocku (třeba Samsungy v hidden menu). Být blíž, tak rád posloužím, ale já pendluju Praha-Zlín a nejdál pravidelně do JČ mám leda Písek..
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 30. 08. 2021, 14:14:50
Helejte, něco to kreslí, ale moc moudrej z toho nejsem.
(https://abload.de/thumb/spectrmfjw8.png) (https://abload.de/image.php?img=spectrmfjw8.png)
Píchnul jsem do toho normálně kabel, co vede k anténě na střeše a ta míří na Kleť, v tomhle rozsahu by nějaký ten kanál měl u nás v ČB jistě být (teď nejsem v Pasečné, ale doma v ČB). Zkusil jsem to měření zopakovat, nakreslí to s drobnými odlišnostmi totéž.
(https://abload.de/thumb/spectrsyk05.png) (https://abload.de/image.php?img=spectrsyk05.png)
PS: Ano, je to to, čemu se říká Astrometa a má to bílý plastový dekl.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 30. 08. 2021, 15:38:33
Helejte, něco to kreslí, ale moc moudrej z toho nejsem.

Listbox "0 dB" nabízí i jiné možnosti? Na mém 2832U+R820T2 mám k dispozici přehršel úrovní až po +49 dB zisku.

DVB-T2 bych hledal tak mezi 460 a 620 MHz. Výš byly donedávna nějaké přechodové sítě, ale myslím už to vyšumělo.

Ale jestli jste ve městě, tak zkuste 780-830 MHz. Měl byste vidět 3 nosné LTE band 20 (downlink). A jako anténu klidně kancelářskou sponku - z STA by to teoreticky moc lézt nemělo/nemuselo.

Pro sken "napříč širokým pásmem" zmenšete Window Size, navrhuji odhadem na něco mezi 128-512. Ono to trochu zvedne šumový práh, ale umožní Vám to oskenovat jedním vrzem klidně 300-900 MHz, aniž by aplikace padla na nedostatek RAM. Naopak pokud chcete ždímat šumové pozadí co nejvíc dolů, zvedněte velikost okna (tuším se dá dosáhnout asi -70 dBFS). Větší velikost okna FFT znamená, že statistika umožní trochu ošulit kvantizační šum (ten je dán 2^-8 = asi -48 dBFS).

Window Size znamená primárně počet time-domain vzorků "na jeden hlt FFT", ale po prohnání FFT to taky znamená počet frekvenčních "nití" ("binů") na jeden 2MHz "plátek pásma". Tzn. ovlivňuje to spotřebu RAMky na jednu laděnou frekvenci a taky na celý záběr.

Skyline nasosá na každé nosné vždycky několik oken po sobě, spočítá spektra a zprůměruje je - vyjde z toho o něco "míň chlupatá čára". Tzn. chcete-li čistý obraz, volte větší okno a větší počet oken - ale nepřehánějte šířku skenovaného pásma a bude to déle trvat.
Naopak pokud chcete napřed rychle proletět široký rozsah frekvencí, tak nejmenší velikost okna i malý počet oken. (Tuším když jdete úplně na nejnižší hodnoty, tak už se skenování moc neurychlí, protože ustálení tuneru po změně frekvence taky chvíli trvá.)

Ve spektru bývají vidět "nitě". Průsak harmonických z lokálního oscilátoru. Nenamáhal jsem se, snažit se je nějak strojově inteligentně filtrovat. Tuším vynechávám jenom asi tři čáry uprostřed kanálu, kde z FFT vypadne ostrá čára (DC offset, pokud se správně pamatuju).

Filtr v rámci kanálu je trochu "hrbatý" - když naskenujete čistý homogenní šum napříč 2 MHz kanálkem, udělá to tvar asi jako "vinutá závorka". Navíc je to závislé na frekvenci a zřejmě i na navolené úrovni zisku. Pokusil jsem se proti tomu působit naivně pojatou "kalibrací" : máte možnost, na zvolené frekvenci "sejmout tvar filtru" (= volte frekvenci, kde je "prázdno") a pak ho rutinně odečítat. Výsledky jsou všelijaké.

SDR# umí skenovat pásmo? Aha, asi s pluginem Frequency Scanner...

Rasel jsou jednak kovaní mazáci napříč sortimentem, jednak mají tuším cosi společného s panem Mirvaldem z SKT. Tak či onak slušnej oddíl.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 30. 08. 2021, 15:57:51
Listbox "0 dB" nabízí i jiné možnosti? Na mém 2832U+R820T2 mám k dispozici přehršel úrovní až po +49 dB zisku.

Aha, ano, až po 49,6.

Ale jestli jste ve městě, tak zkuste 780-830 MHz. Měl byste vidět 3 nosné LTE band 20 (downlink). A jako anténu klidně kancelářskou sponku - z STA by to teoreticky moc lézt nemělo/nemuselo.
Dal jsem tam tak metr drátu tloušťky, co se vejde do toho středového pinu :).
(https://abload.de/thumb/img_20210830_1600275fjba.jpg) (https://abload.de/image.php?img=img_20210830_1600275fjba.jpg)
Výsledek vypadá takto (dvojí nastavení):
(https://abload.de/thumb/spectrqbkx9.png) (https://abload.de/image.php?img=spectrqbkx9.png) (https://abload.de/thumb/spectr9mjhs.png) (https://abload.de/image.php?img=spectr9mjhs.png)
Tak jako tak díky za trpělivost :).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: dj-bobr 30. 08. 2021, 16:15:07
791 MHz začíná T-Mobile, 801 MHz začíná O2, 811 MHz začíná Vodafone. Ten žbrbl na pravém kraji je mimochodem Vodafoní NB-IoT. Ale i s tím ziskem 49dB je to dost bída..
Jinak ten drát by správně (laděný pro pásmo LTE 800MHz) měl mít zhruba 18 centimetrů (ta část, co vyčnívá z konektoru), ale na orientační proměření to zas takový vliv mít nebude.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 30. 08. 2021, 16:39:06
Jinak ten drát by správně (laděný pro pásmo LTE 800MHz) měl mít zhruba 18 centimetrů (ta část, co vyčnívá z konektoru), ale na orientační proměření to zas takový vliv mít nebude.

Já bych ten kus drátu pro Band 20 udělal spíš čtvrtvlnu než půlvlnu = štípnul bych 9 cm.

A na FM rádia kolem 100 MHz by mělo optimálně fungovat zhruba třičtvrtě metru.

Ten metr je na 800 MHz vážně moc - se správně dlouhým proutkem byste měl vidět lepší signál. A pak to schválně zkuste pro srovnání venku z okna (pomocí prodlužky koaxové nebo USB).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 30. 08. 2021, 17:22:28
Možná ještě ohledně "i při tom zisku +49 dB je to dost bída" - dovolím si to trochu relativizovat. Ono to nevypadá jako kdovíco, zejm. když to má člověk přizoomované na šířku přes celou obrazovku. Ale: ona to možná až taková bída není.

Varování: následují ohavné a ne zcela podstatné technické detaily :-)

Možná si všimnete v malém okénku, kde roluje "debug log", řádku "max. sample val <číslo>" . Upozorňuji, že tuner přijímá kanál široký jenom 2 MHz = celý ten obrázek je z těchto kanálků/štráfků složený (naštěstí jenom 2 MHz. Ještě aby chudák s těmi 8 bity samploval celých 30 nebo kolik MHz.) Tuner naladí nějakou nosnou a z demodulátoru padají kvadraturní vzorky = každý vzorek je komplexní číslo = dvojice hodnot I+Q, každá má osmibitové rozlišení. Tzn. každý vzorek lze přepočítat na okamžitou amplitudu a fázi (ne že by to bylo pro FFT potřeba, naopak FFT je konzumuje hezky nastojato). Ta dvě čísla I a Q padají z toho demodulátoru se znaménkem, tzn. maximální hodnota I nebo Q může být -127..+128. No a ta moje debugovací hláška "maximum sample value" je jediné číslo - jedná se o nejvyšší zaznamenanou amplitudu komplexního vzorku = z každého vzorku si počítám absolutní hodnotu pythagorovou větou, a pamatuju si v daném okně tu nejvyšší. Jinak řečeno, už hodnoty kolem 128 znamenají "jsme na prahu přebuzení". Teoretické maximum je asi 180, v koutě "dosažitelného komplexního čtverce". Jedna z věcí, nad kterou jsem uvažoval, je indikátor přebuzení - no zatím jsem ho nedopsal (musel bych z ligy prostého lepiče postoupit do ligy bastliče vizuálních komponent). Zábavný zádrhel je totiž v tom, že zatímco čistá osamocená sínusová vlna může bez ořezu dosáhnout tuším -3 dB z plného rozsahu (deciBel Full Scale), tak pokud jich smícháte víc, všechny se shodnou úrovní, tak už musíte s úrovní signálu ustoupit, aby celá ta směs nenarážela na ořez (clipping). Pokud si správně pamatuju, tak kanálky uprostřed DVB-T muxů (signál typu "hustý šum") lížou přebuzení už někde kolem -30 dBFS ! Pozná se to právě podle toho, že "max sample val" leze přes stovku - ovšem při skenu napříč pásmem je těžké toto ve výpisu postřehnout, protože poslední řádky v debugu už odpovídají "prázdným" štráfům na okraji prohlíženého pásma. Výkon základnovky kolísá, ale třeba takových 809 MHz je podle mého už dost možná na hranici přebuzení. Skyline umí točit jedinou frekvenci bez skenování, stačí zadat "od = do" shodnou frekvenci.
Jak se ořez prakticky projeví? Pokud je pevný zisk nastavený moc vysoko, tak "hustý šum" v obrázku nikdy nevyleze až "po strop" = k 0 dBFS, ale projeví se "komprese" = pokud pomalu přidáváte zisk (a máte kam) tak tento typ signálu se na výstupu FFT zastaví někde u -20 dBFS a dál se nehne.

Jestli správně koukám, kolega Wift naměřil v místnosti LTE Band 20 od O2 na úrovni cca -80..-90 dBmW. Aspoň tak si vykládám součet pevného zisku a hodnoty dBFS ve spektru - tuším to přibližně sedí. To není úplně špatně - a chytal to na hrubě nevhodnou anténu :-)
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 30. 08. 2021, 18:19:15
BTW holý měděný drát hraje trochu líp, než drát v PVC izolaci. Jednak PVC je pro VF použití mizerné dielektrikum (má ztráty) a kromě toho jakékoli dielektrikum na laděném zářiči antény tuto rozlaďuje, protože má jiný index lomu než vzduch. Tzn. zhoršuje se "jakost" laděného prvku. Na druhou stranu je pravda, že čtvrtvlnný proutek zatížený pár desítkami ohmů jmenovité impedance koaxu nebude mít kdovíjakou elektrickou jakost, takže to není zase kdovíjaký průser...
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: peterkozel 30. 08. 2021, 18:58:55
Dobry den, chcel by som poprosit o radu, teraz pouzivam
https://mikrotik.com/product/wap_ac_lte6_kit
interne anteny nestali za nic tak cez redukciu u,fl-sma som na to namontoval klasicku antenu konkretne
https://eshop.sectron.cz/cs/antena-lte-konektorova-flat-g913l-90-180-5-dbi-sma-m/p-12811/
v tomto prevedeni mam pohoda signal pri vezi na kopci cca 500m, vsetko je to umiestnene interne, ked skenujem okolite veze tak mi najde aj vysielac o ktorom s urcitostou viem ze je vzdialeny cca 6km lte 1800mhz, chcel by som ho pouzivat, da mi to cca 10mbps ale je to fest citlive na polohu mikrotiku, preto mam v plane na ten smer kde je stoziar nasmerovat ex antenu, potreboval by som poradit ktore riesenie je lepsie

bud toto
https://mikrotik.com/product/lhgg_lte6_kit

alebo pouzit svoje mikrotik wap ac

a k tomu
https://eshop.sectron.cz/cs/antena-lte-stozarova-xl7025-698-2700-mhz-15-dbi-sma-m-rg58u-10m/p-15225/
bolo by tam cca 5m kabla

este sa spytam - je nutnost mat dve anteny?, jedna down a druha up?

 - ak mam na mikrotiku klasicke anteny v linku hore tak je nejaky predpis kolko maju byt od seba daleko?, ak su pri sebe tak mozu sa rusit?
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 30. 08. 2021, 19:57:18
@peterkozel: palec nahoru za přístup "přímo k jádru pudla". Takže externí proutek je citelně lepší, než integrovaná anténka LTE mikrotiku? To je pro Mikrotik dost ostuda :-D

Myslím, že chybu neuděláte, ať už zvolíte venkovní all-in-one talířek, nebo přidáte venkovní 15dBi logárko ke stávajícímu interiérovému Mikrotiku. Jenom to že stávající anténu vystrčíte ven z okna Vám přidá nejmíň 10 dB, pokud nebydlíte v dřevostavbě s nepokovenými skly.

Už mi tu někdo vysvětlil, že ten talířek LHGG má průměr asi 39 cm. To už by v pásmech 1800/2100 mohlo něco trochu odrážet do ohniska, protože délka vlny = 300/1800 = 0.16 m a minimální reflektor bývá lehce přes půl vlny. Čistě podle efektivní plochy to nevypadá zle.

A to logárko je taky zajímavý kousek - hlavně se mi hodně líbí její graf SWR. Pravda je, že 5m RG58 na těch vyšších pásmech nic moc, ten kabel Vás připraví možná o 5 dB - ale jinak věřím, že zrovna tahle multiband anténa má šanci trochu fungovat (což je obecně u vícepásmových antén principielní problém). Budete řešit průchod kabelu zdí a správně byste se měl zamyslet taky nad bleskojistkou, hlavně pokud anténa bude někde vysoko. (Pokud bude za oknem, tak je riziko jistě menší, než když bude na komíně - přesto se i za oknem dle normy jedná o venkovní prostředí.) V zásadě pokud tu vzdálenou věž vidíte použitelně v interiéru na 5dBi proutek, tak na to logáro vystrčené za okno to musí svištět jako fík. Pokud byste potřeboval řešit delší kabel, sáhněte po něčem, co používají (používali) wifináři = RF240, RF400 apod. A ten originální RG58 klidně zkrátit a znovu nakonektorovat - pokud nejde pod krytem důstojně odmotovat a nahradit.

Ještě mi trochu vrtá hlavou, zachránit se šrotu satelitní ofsetový talíř 90+ cm a naroubovat mu něco vhodného do ohniska jako ozařovač. Třeba to logáro ;-) Nebo by se dal bastlit biquad s reflektorem, nebo cantenna... Každopádně na takovém bastlu je nějaká zámečnická práce, jednak s ozařovačem a jeho uchycením do ohniska, jednak s uchycením ofsetového talíře pod nepůvodním úhlem (asi 45* od svislice).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: peterkozel 30. 08. 2021, 20:23:25
@František Ryšánek-
dakujem za radu, pravda je taka ze v tejto oblasti som v podstate amater ale kedze ma to zaujma a bavi tak si hladam info kde sa da a vase postrehy co tu pisete su fest fajn, taketo informacie sa len tak barz kde nedaju najst, hmm ten mikrotik velke sklamanie, vela ludi po forach to davalo za vinu tomu modemu ale problem bol v antene, ta antena ukazovala skvele parametre signalu a napriek tomu to cele padalo, rychlost..., muchy ma aj ten modem ale dufam ze update fw to vyriesi, mikrotik je fajn ale bezdrat im akosi nejde, aj v tejto teme niekto uvadza problem s nasmerovanim lhgg hore v linku, preto asi skusim teda wap ac plus ex antenu, ked sa s tym pohram tak kabel bude 3metre, praveze na komin to nemozem dat, tazko to vysvetlovat ze preco nie, skratka zle rozmiestnenie veci, kabelaz, pristup..., pojde to na bok domu, skusal som aj ine zariadenie od mikrotiku ako wifi ap, fajn moze sa tam dat hore tx power a presvietit to ale toto je skor blbost ako riesenie, aj tam bol problem s antenou a celym fungovanim wifi, fajn dakujem
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: 5nik 01. 09. 2021, 10:22:05
Ještě mi trochu vrtá hlavou, zachránit se šrotu satelitní ofsetový talíř 90+ cm a naroubovat mu něco vhodného do ohniska jako ozařovač. Třeba to logáro ;-) Nebo by se dal bastlit biquad s reflektorem, nebo cantenna... Každopádně na takovém bastlu je nějaká zámečnická práce, jednak s ozařovačem a jeho uchycením do ohniska, jednak s uchycením ofsetového talíře pod nepůvodním úhlem (asi 45* od svislice).
Na podobná řešení cílí Mikrotik s LDF LTE (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 01. 09. 2021, 13:07:10
Na podobná řešení cílí Mikrotik s LDF LTE (https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit).
Tak to je masakr :-) Hmm. Se 100cm parabolou celkový zisk 30dB - jenom? Když samotná jednotka má 8 dB?
Taky vidím rozporuplné informace o dostupnosti. i4wifi má na webu hezký grafík zisku, na kterém mi přijde "poměrně zajímavý" úbytek 5 dB už pod 1.6 GHz - tzn. pro "band 20" 800MHz nepoužitelné? (Kde se vzal ten graf?) Zároveň i4wifi tvrdí, že už to vyřadili ze sortimentu. Přitom T-CZ to na svém webu označují za novinku...
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 01. 09. 2021, 13:15:06
A hele, vyštrachal jsem online kalkulátor zisku parabolické antény (https://www.everythingrf.com/rf-calculators/parabolic-reflector-antenna-gain). Na 800 MHz mi to pro 100 cm vychází asi na +18 dB, na 1800 MHz asi +25 dB. Pravda je, že ono to možná nejde přímo sečíst s udávaným maximálním ziskem samotného ozařovače, pokud je udáváno "maximum v ose", protože energie z paraboly dopadá v širším rozsahu úhlů, kde už je ozařovač mimo své optimum... modulo pohádka o úhlovém nedozáření/přezáření apod. BTW dříve zmíněná 40cm parabolka má na 800 MHz přínos jenom asi 10 dB.

Pardon EDIT:  to je při 100% účinnosti odrazu. A vzorec na tom webu počítá tupě s ideálním poměrem (D/lambda)^2, není tam žádná "korekce efektivní plochy" (jako že nějaký okraj antény ve vztahu k délce vlny se neuplatní). Tzn. čekal bych, že pro lambda blížící se průměru antény bude účinnost disproporčně horší.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 02. 09. 2021, 10:15:16
@František Ryšánek

Sice vůbec nevím, co říkáte, ale čte se to dobře :D.
Mohu tomu rozumět i tak, že parabolická anténa Mikrotiku pravděpodobně bude horší, než když tam dám tu prvkovou P-58? (už mi dorazila, dneska to jdu montovat, překvapilo mě, jak je oproti té P-22 velká, a to jsem zatím viděl jen krabici ;)).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 02. 09. 2021, 23:24:50
@Wift popravdě taky zrovna nevím, kterým směrem argumentuju :-)
Tady (https://www.e-anteny.cz/panelove-mobilni-anteny/antena-lte-iskra-p-42-unicom-mimo-185#&gid=2&pid=2) vidím hezký graf zisku P58 (a dalších antén) podle frekvence. Je vidět, že P58 taky netahá úplně odspoda, ale 10 dB v pásmu 800 MHz taky není špatný výsledek. Jestli to bude o fous lepší nebo horší než 40cm all-in-one paraboloid, to si netroufám soudit. Ten all-in-one má parabolu částečně zastíněnou vlastním rádiem v ohnisku. Naopak hrabičky budou mít nějaký přívodní kabel (který pravda na 800 MHz zase tak moc nebolí).

Decibel sem nebo tam... to je stejně tak malý rozdíl, že to v přímém srovnání prakticky není poznat.
3 dB jsou dvojnásobek výkonu. -3 dB jsou polovina.
6 dB je dvojnásobek proudu a napětí, tzn. čtyřnásobek výkonu.
10 dB je desetinásobek výkonu.
20 dB je desetinásobek napětí a proudu, tzn. stonásobek výkonu.
Atd. prostě logaritmické měřítko.
Reálně pokud si na nějakém audio-přístroji přidáte 3 dB, tak rozdíl v hlasitosti skoro nepostřehnete. To rádio to má podobně. Decibel sem nebo tam může mít znatelný vliv v situaci, kdy máte nějakou "digitální" modulaci a bitová chybovost je na hraně, kdy si s ní už poradí oprava chyb. Přidáte několik málo decibelů a "uživatelský dojem" se citelně zlepší. Teda pokud ten kanál je stabilní. Pokud má vliv že zaprší, zafouká, nebo naroste listí, tak to chce větší rezervu :-)

Důležitý faktor může taky být, že ziskové=směrové antény potlačují rušení a odrazy zezadu a z boků (příjem více cestami). Tzn. nejen že směrová anténa zvedne úroveň signálu, ale taky zlepší odstup rušení. A jestli je té směrovosti dosaženo parabolou, nebo sfázovanou řadou laděných prvků, to na věci zase tolik nemění :-)
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 03. 09. 2021, 09:06:14
Takže stran situace v Pasečné: Můj předpoklad, že použití antény P-58 L700 U MIMO při směřování na Svatý Tomáš vyřeší vše, se ukázal jako lichý. Svatý Tomáš je prostě úplně marnej, kdo to vybudoval, by zasloužil na ten vysílač pověsit za koule. Mírně se zlepšil příjem v 3G (dostal jsem se až na 7 Mbit, může se ale klidně jednat o náhodu), vůbec se nezlepšil příjem v LTE (dokonce bych řekl, že je to ještě horší než s tou 800MHzovou anténou P-22 - zjevně tam běžné 1800MHz LTE nedojde a P-58 má v 800MHz pásmu o trošku slabší zisk a už je to na tomhle děsném vysílači znát).

Co ale pomohlo, bylo nasměrovat P-58 na Přední Výtoň / Lipno (jsou s Pasečnou téměř v přímce) Sílu signálu ukazuje router jako 50 % (alias dvě čárky) a rychlost se místy dokáže dostat na 18-19 Mbit, většinou je kolem 10 Mbitů. Bude tedy tradičně hodně záležet na vytíženosti tamní lokality.

V podstatě jsem tak postavil řešení stabilnější než s Mikrotikem RBLHGR&R11e-LTE6.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 03. 09. 2021, 13:37:55
@Wift: gratuluji k úspěchu (třebaže Vám nepřipadá dokonalý) a děkuji za informaci.
Koukám na mapy.cz (nástroj měření vzdáleností ukáže i výškový profil) že na BTSku v Přední Výtoni je to 5 km a zřejmě i přímá viditelnost. Do Lipna je to 10 km a přímá viditelnost taky na hraně. Svatý Tomáš / Vítkův kámen je jenom 4 km, ale hned vedle Pasečné mírně cloní nevysoký zalesněný hřbet.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 03. 09. 2021, 14:55:54
Pro Pasečnou jsou nejbližší dva vysílače Vítkův kámen a vysílač jižně od Přední Výtoně. Nepsal si jakého máš operátora, ale O2 a T-M jsou na obou, Vodafone pouze na Přední Výtoni, to je jasná nevýhoda. Dále Vítkův kámen má jen dva sektory (běžně bývají tři po 120 st.) a nevím jak zjistit kam směřují, nicméně severní a i severozápadní svah kopce U Pasečné je na mapách pokrytí TM i O2 vybarven a na mapě VF nikoliv, takže nějaký signál z Vítkova kamene tam jde.

Bohužel Pasečná leží na jihozápadním svahu a oba ty vysílače jsou přes ten svah na sever a na východ a ten svah tam do určité míry překáží, jak moc pro který vysílač by záleželo kde přesně v Pasečné je to stanoviště. Každopádně pro dobrý příjem jsou potřeba v této situaci tu anténu hlavně dostat co nejvýš.

Anténa P-58 sice oproti P-56 má lepší 800 MHz a přidává i pásmo 700 MHz, ale od 1200 MHz nahoru je P-58 horší než P-56 a obě mají i pásmo 2,6 GHz, které nevyužiješ, to používají jen ve velkých městech pro navýšení kapacity. Čistě pro 700-900 je od nich zdaleka nejlepší P-40 a i ta P-22 je lepší než ty širokopásmové. Přednostně pro 1800 a 2100 je lepší P-54, která umí i 900 a 800 taky bere uspokojivě, což mi vyhovuje, přednostně se připojí na 1800, ale na 800 funguje taky.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 03. 09. 2021, 15:21:44
Pro Pasečnou jsou nejbližší dva vysílače Vítkův kámen a vysílač jižně od Přední Výtoně. Nepsal si jakého máš operátora, ale O2 a T-M jsou na obou
Hrajeme tam na O2. Zkoušeli jsme T-Mobile, výsledek není o moc lepší, ale hlavně T-Mobile při snaze domluvit se tvrdí, že už tam má plno a nikoho dalšího prostě připojit nechce.

Bohužel Pasečná leží na jihozápadním svahu a oba ty vysílače jsou přes ten svah na sever a na východ a ten svah tam do určité míry překáží, jak moc pro který vysílač by záleželo kde přesně v Pasečné je to stanoviště. Každopádně pro dobrý příjem jsou potřeba v této situaci tu anténu hlavně dostat co nejvýš.
Stanovištěm je barák úplně na kraji obce směrem na Vítkův kámen (pravá strana vozovky). Je tam takový stožárek, který původně sloužil na TV anténu, ta šla pryč a místo ní jsem tam dal ty LTE antény tak vysoko, jak to jen šlo (fakticky je to o fous níž než je hromosvod toho baráku).

Anténa P-58 sice oproti P-56 má lepší 800 MHz a přidává i pásmo 700 MHz, ale od 1200 MHz nahoru je P-58 horší než P-56 a obě mají i pásmo 2,6 GHz, které nevyužiješ, to používají jen ve velkých městech pro navýšení kapacity. Čistě pro 700-900 je od nich zdaleka nejlepší P-40 a i ta P-22 je lepší než ty širokopásmové. Přednostně pro 1800 a 2100 je lepší P-54, která umí i 900 a 800 taky bere uspokojivě, což mi vyhovuje, přednostně se připojí na 1800, ale na 800 funguje taky.
P-56 už je dražší, než by mi bylo milé a obávám se, že v daných podmínkách bych za tu cenu vyždímal navíc možná nějaký ten teoretický megabit. Teď už se mi to každopádně měnit nechce :). Ve finále už mám beztak pocit, že limitujícím faktorem teď bude vytížení sítě operátora, když se nedostanu na toho Svatého Tomáše (Vítkův kámen), protože tam překáží ten les a kopec. Když jedu kolem, tak u odbočky na Svatý Tomáš není signál prakticky žádný, chytnu se mobilem na rakouský roaming. Ten vysílač je tam na dvě věci: malý hnědý a velký hnědý :).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 04. 09. 2021, 00:44:36
Takže jestli to dobře chápu, tak je to dvojdům čp. 103-104? To je v rámci té osady dobrá poloha v té vyšší části. Namodeloval sem linii viditelnosti, odhadl sem výšku antény na baráku na 7m a výšky vysílačů z fotek na gsmwebu na 15 m (Vítkův kámen) a 20 m (Přední Výtoň) Pokud se bere v úvahu pouze terén a ne vegetace měl by být na oba přímý výhled a tedy bych na tu vzdálenost čekal, že by mohlo slušně hrát i 1800 MHz viz
https://i.imgur.com/ALN4mcV.jpg
https://i.imgur.com/x8tjUXw.jpg
Přijde mi z těch profilů, že na Vítkův kámen je to lepší, ale je tam víc vegetace. Samozřejmě mohou být antény pro vyšší pásmo namířené víc k zemi, z Vítkova kamene taky může být tvým směrem zrovna ten chybějící sektor, vlastně je to i pravděpodobné, proč by tím svítili do Rakouska.

Bohužel 800 má menší kapacitu a věší dosah, takže to je to jako první přetížené. K mému modemu Huawei existuje aplikace, která mi ukáže na jakou buňku jsem připojen a umí nastavit, která pásma se budou používat. Taky dost napívé aplikace NetMonster na mobil, ukáže které vysílače jsou slyšet.

Tam kde sem kupoval je P-56 za 1020 Kč a P-58 za 1040 Kč jeden kus, P-58 MIMO set se dvěma anténami 1860 Kč. P-56 i P-54 má sice výrobce na webu i jako MIMO sety, ale reálně dostupné jsou jen jednotlivě. Rozdíl je, že MIMO sety mají instalační držáky pro úhel +/- 45 st, kdežto ty samostatné pro horizontální nebo vertikální instalaci, netuším jak moc velký vliv má jestli antény v křížové polarizaci jsou natočeny jako x nebo +.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 04. 09. 2021, 01:03:45
Takže jestli to dobře chápu, tak je to dvojdům čp. 103-104?
Ano, 104, zadní část (směrem od silnice).
To je v rámci té osady dobrá poloha v té vyšší části. Namodeloval sem linii viditelnosti, odhadl sem výšku antény na baráku na 7m a výšky vysílačů z fotek na gsmwebu na 15 m (Vítkův kámen) a 20 m (Přední Výtoň) Pokud se bere v úvahu pouze terén a ne vegetace měl by být na oba přímý výhled a tedy bych na tu vzdálenost čekal, že by mohlo slušně hrát i 1800 MHz…
Jenže nehraje :). Funguje tam líp 3G než LTE, a to jak silou signálu, tak rychlostí. Buďto je problém ve vegetaci, nebo v chybějícím sektoru, podle mě tak nějak v obojím :).
Rozdíl je, že MIMO sety mají instalační držáky pro úhel +/- 45 st, kdežto ty samostatné pro horizontální nebo vertikální instalaci, netuším jak moc velký vliv má jestli antény v křížové polarizaci jsou natočeny jako x nebo +.
Tak všiml jsem si jedné věci, že ten router (TP-Link Archer MR200), i když má konektory pro dvě antény (a taky měl původně na nich dvě tyčky), tak možná funguje jen s jednou anténou, když jsem oba konektory prohodil, celé se to výrazně zhoršilo. Až tam zase pojedu, můžu si s tím zkusit hrát, přidělat na stožár anténu ne nakloněnou o 45 °, ale třeba vodorovně (nebo svisle, ani nevím, co by mohlo být lepší).
Teď jsme každopádně ve fázi, že to nějak jede a pozorováním se bude zjišťovat, jestli je to OK, nebo to stojí za prd.
I tak díky za tipy :).
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 04. 09. 2021, 10:37:16
S tím 3G je to zvláštní, to podle seznamů na gsmwebu na Vítkově kameni vůbec není a mapy pokrytí ČTÚ tomu odpovídají
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: WIFT ​​​​​​​​​​ 04. 09. 2021, 12:16:02
S tím 3G je to zvláštní, to podle seznamů na gsmwebu na Vítkově kameni vůbec není a mapy pokrytí ČTÚ tomu odpovídají
Nevím sice, jak to z toho seznamu na gsmwebu poznat, ale router přepnutý do režimu 3G vykazoval s anténou namířenou tím směrem tři až čtyři čárky ze čtyř (ve webovém rozhraní zobrazeno jako síla signálu 75 nebo 100 %).

Každopádně mám podezření, že na datové službě dané SIM karty není povolený roaming, přestože operátor na lince podpory tvrdil, že „jestliže máte lepší příjem z Rakouska, klidně to přepněte na roaming a chytejte odtud, v rámci roamingových pravidel EU je to OK.“ Router nastavení roamingu má, ale evidentně se na Rakouské sítě nechytá. Antény P-58 L700 jsou na rozdíl od Mikrotiku RBLHGR&R11e-LTE6 lépe konstruovány pro zamezení příjmu signálu „odzadu“, protože když jsem se díval na mapy BTS v Rakousku, našel jsem jich několik, zakreslil do mapy směry a zkoušel tam dříve směrovat ten Mikrotik (také nastaveno na Roaming ON). Chytalo to vyloženou bídu s nouzí, ale nepobral jsem z toho (a nevybavuju si přesně), jestli to bylo skutečně v roamingu, nebo ne, mám spíš pocit, že ne. S P-58 namířenou těmi směry nechytnmu ani covid, natož jakýkoli signál, prostě natvrdo disconnected. Přitom mobilem jsem kolikrát schopen se dostat do roamingu a být i na LTE, i když síla signálu nic moc, většinou to spíš ukazuje HSPA nebo tak něco (ten má ale T-Mobile, což by ale pro roaming mělo být afaik jedno). Takže ještě je ve hře snaha rozchodit a zkusit skutečný roaming.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Help4you 04. 09. 2021, 13:26:43
Ahoj, třeba pomůže...
Vítkův kámen LTE800 a LTE1800 azimut 180, chtělo by hodně křičet. Důvod proč to stojí za ... určitě je.
Přední Výtoň 3G a LTE800 azimut 220.
Lipno nad Vltavou 3G pro Pasečnou špatné azimuty, LTE800 a LTE1800 azimut 270.

U antény je důležitý co nejkratší svod a přizpůsobení. Půjčit si měřák a změřit VSWR, Return Loss.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Tonda 04. 09. 2021, 14:18:27
Nevím sice, jak to z toho seznamu na gsmwebu poznat, ale router přepnutý do režimu 3G vykazoval s anténou namířenou tím směrem tři až čtyři čárky ze čtyř (ve webovém rozhraní zobrazeno jako síla signálu 75 nebo 100 %).
Dám do vyhledávače na gsmweb "vítkův kámen" a dostanu toto
https://i.imgur.com/RYpcC2m.png (bohužel nejde dát odkaz na výsledek vyhledávání)
O2 i TM dva sektory GSM 900, dva sektory LTE800 a dva sektory LTE1800, 3G nic, Vodafone nic.
na dotaz "přední výtoň" dostanu https://i.imgur.com/VDyxtJ6.png
TM 3x GSM900, 3x UMTS2100, 3x LTE800, 3x LTE2100
O2 3x GSM900, 3x UMTS2100, 3x LTE800
VF 3x GSM900, 3x LTE800
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: peterkozel 21. 09. 2021, 18:40:17
nevydrzal som kym sa naskladnia anteny v sectrone a kupil som mikrotik sxt 4g, 4ka operator a 1800mhz pasmo to dava na cca 4km o rychlosti cca 42mbps s tym ze stvorka pusta 50, teren je nic moc, stromy, ziadna priama viditelnost, mal som docela aj stastie, niekedy to vobec nedava zmysel, velka spokojnost, zaujmave je to ze parametre signalu nie su az tak skvele ale pritom rychlost je ok, cas ukaze viac, este vas chcem poprosit ak tu niekto ma sxt ako sa to chova co sa tyka prieniku vody?
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: Max Devaine 21. 09. 2021, 23:03:45
3G bych vůbec neřešil. Sítě 3G se postupně vypínají, co funguje teď, nemusí zítra.
Zdar Max
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: peterkozel 25. 09. 2021, 08:04:18
zdravim, ma zmysel kupovat na sxt 4g toto?, mate to niekto odskusane?

http://www.csatshop.sk/product/rfsxt-85-re45-15230/
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: František Ryšánek 25. 09. 2021, 14:09:58
zdravim, ma zmysel kupovat na sxt 4g toto?, mate to niekto odskusane?

http://www.csatshop.sk/product/rfsxt-85-re45-15230/

Tenhle přídavný límec potlačí rušení v užitečném pásmu hlavně zezadu a částečně z boku. Což má dobrý smysl na wifi (volné pásmo = spousta rušení z různých směrů). V licencovaných pásmech LTE by to nemělo mít valný význam.

Pro zvýšení zisku ze žádaného směru přínos nevidím - tvarem to nebude fungovat ani jako horna=trychtýř (https://en.wikipedia.org/wiki/Horn_antenna), ani jako reflektor (https://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_reflector) - ohnisko vychází před standardně osazenou rádiovou jednotku (SXT) a i pokud bych SXT namontoval do "ohniska" tak  tvar límce není příliš hezký paraboloid.
Název: Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
Přispěvatel: L.H. 26. 01. 2022, 19:09:33
předem omluva za probuzení už 120dní mrtvého vlákna, ale přišlo mi, že bych se měl podělit smými zkušenostmi, tak snad někomu pomohou ;)

Mám chatku v údolí a na BTS cca 5,3km, výchozí bod 234m a cílový 248m+výška BTS stožáru, údolí je klikaté a v cestě je zatáčka s vyšším kopcem 269m (viz. obrázek).

Zkoušel jsem od 3G karet v mikrotiku a všesměrové antény, přes LHGR+LTE6 kit po wAP AC R (wAP AC + LTE6 karta) s Iskra anténou, nejdříve půjčenou P-42 MIMO a nakonec jsem zakoupil P-40 MIMO (https://www.iskra.eu/f/docs/82664/ISKRA_katalog_2018-P-40_L700900.pdf).

LHGR je IMHO vhodná spíše tam kde je přímá viditelnost a kde se to dokáže chytit na vyšší frekvence na samotné 800MHz nic moc, spíš nic než moc.

CQI kolísá od 4 do 8, ale na práci skrz Citrix to stačí.

Na fotkách je vidět jak jsem po dlouhém laborování umístil.
Spodní anténa je IMHO ta co i vysílá, jakmile jsem ji dal takhle pod střechu, přestala mi rušit TV, která má anténu na komíně.
Kabely jsem ještě nezkracoval, možná to budu ještě stěhovat a nevím zda s routerem nebo bez.
Přemýšlím, že bych to hodil na nějaký stožár, ten starý windsurfový je dobrej tip. ;)

signálu zdar!

L.