Tajfun vypadá krajně podezřele. I pokud přehlédnu porno-clickbait 40 dB v názvu, ve skutečnosti 20+20 dB ve dvou sekcích (protože MIMO), tak i 20 dB pasivního zisku je těsně za hranicí možného, a dost pochybuju, že za ty peníze je uvnitř 2x duplexní analogový zesilovač s nízkým šumem a ostrou filtrací...
Další dvě Vaše antény jsou krásná logára, resp. dvojčata s křížovou/kolmou polarizací. Jako vhodnější hodnotím výrobek Iskra, protože polarizace obou antén v úhlu +/- 45 stupňů
zřejmě odpovídá tomu, co vysílají dnešní LTE základnovky. Méně vhodná je kombinace vodorování+svislá (ATK-LOG), protože IMO neodpovídá reálné polarizaci základnových stanic. Obě tyhle antény jsou ale širokopásmové, aby pokryly co nejvíc pásem - za cenu nižšího zisku v každém jednotlivém pásmu. Což je ve Vašem případě nevýhoda.
Mluví mi z duše
tento článek. Pokud jste mimo větší města, držte se
pásma 20 (= 800 MHz) a volte (užší) pásmovou anténu. Třeba
tuto opět od Iskry.
Škoda že televizní antény se vyráběly pro frekvence "těsně o něco nižší", a navíc kanálové (=úzkopásmové) konstrukce nejsou dost široké, aby pobraly LTE 800 downlink (791-821) i uplink (832-862). Ale můžete zkusit zavolat do VATENu, jestli by neuměli něco fajnovějšího než Iskra :-)
Anténa by měla být venku z domu - je to pár decibelů navíc. Snažte se nepromrhat kvalitní signál špatným kabelem, pokud bude delší - kdyžtak se ptejte, kabelů je stále ještě docela výběr. Třeba wifinářský RF240 je vyloženě mňam.
Anténa venku z domu teoreticky znamená, že byste měl použít bleskojistky - prakticky pokud je to v ďolíku a je zima, tak se blesku asi bát nemusíte. Pokud byste Vy (nebo někdo jiný kdo to tady čte) chtěl řešit bleskojistky, zkuste se zeptat Vladimíra Broka, co by navrhl. Podle mého je šance, použít ochrany se čtvrtvlnným zkratem - ale v tomto pásmu ten pahýl už není úplně krátký a otázkou je mechanická konstrukce / vyrobitelnost.
Krátké pakety pingu (nějakých 64 nebo 100 B) prolezou chybujícím spojem statisticky relativně snáz, než obvyklý TCP payload o MTU=1500B. Zkuste si pustit Wireshark, on Vám ty TCP retransmise ukáže, zvýrazní=obarví.
Pokud ale LTE rádio vidí u Vás doma aspoň něco, tak je slušná šance, že s kvalitní dobře umístěnou anténou to bude fungovat použitelně. Přikládám screenshot, jak vypadá LTE signál na spektráku. Osobně k takovémuto všelijakému čenichání ve spektru používám levný
starý TV dongle s čipem RTL2832U - a protože mě štval
RTL-SDR scanner, sflikoval jsem si nedávno
vlastní skener pásma.