Internet přes LTE - jak zesílit příjem

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #90 kdy: 04. 09. 2021, 01:03:45 »
Takže jestli to dobře chápu, tak je to dvojdům čp. 103-104?
Ano, 104, zadní část (směrem od silnice).
To je v rámci té osady dobrá poloha v té vyšší části. Namodeloval sem linii viditelnosti, odhadl sem výšku antény na baráku na 7m a výšky vysílačů z fotek na gsmwebu na 15 m (Vítkův kámen) a 20 m (Přední Výtoň) Pokud se bere v úvahu pouze terén a ne vegetace měl by být na oba přímý výhled a tedy bych na tu vzdálenost čekal, že by mohlo slušně hrát i 1800 MHz…
Jenže nehraje :). Funguje tam líp 3G než LTE, a to jak silou signálu, tak rychlostí. Buďto je problém ve vegetaci, nebo v chybějícím sektoru, podle mě tak nějak v obojím :).
Rozdíl je, že MIMO sety mají instalační držáky pro úhel +/- 45 st, kdežto ty samostatné pro horizontální nebo vertikální instalaci, netuším jak moc velký vliv má jestli antény v křížové polarizaci jsou natočeny jako x nebo +.
Tak všiml jsem si jedné věci, že ten router (TP-Link Archer MR200), i když má konektory pro dvě antény (a taky měl původně na nich dvě tyčky), tak možná funguje jen s jednou anténou, když jsem oba konektory prohodil, celé se to výrazně zhoršilo. Až tam zase pojedu, můžu si s tím zkusit hrát, přidělat na stožár anténu ne nakloněnou o 45 °, ale třeba vodorovně (nebo svisle, ani nevím, co by mohlo být lepší).
Teď jsme každopádně ve fázi, že to nějak jede a pozorováním se bude zjišťovat, jestli je to OK, nebo to stojí za prd.
I tak díky za tipy :).

Tonda

• 544
    • Zobrazit profil
« Odpověď #91 kdy: 04. 09. 2021, 10:37:16 »
S tím 3G je to zvláštní, to podle seznamů na gsmwebu na Vítkově kameni vůbec není a mapy pokrytí ČTÚ tomu odpovídají

« Odpověď #92 kdy: 04. 09. 2021, 12:16:02 »
S tím 3G je to zvláštní, to podle seznamů na gsmwebu na Vítkově kameni vůbec není a mapy pokrytí ČTÚ tomu odpovídají
Nevím sice, jak to z toho seznamu na gsmwebu poznat, ale router přepnutý do režimu 3G vykazoval s anténou namířenou tím směrem tři až čtyři čárky ze čtyř (ve webovém rozhraní zobrazeno jako síla signálu 75 nebo 100 %).

Každopádně mám podezření, že na datové službě dané SIM karty není povolený roaming, přestože operátor na lince podpory tvrdil, že „jestliže máte lepší příjem z Rakouska, klidně to přepněte na roaming a chytejte odtud, v rámci roamingových pravidel EU je to OK.“ Router nastavení roamingu má, ale evidentně se na Rakouské sítě nechytá. Antény P-58 L700 jsou na rozdíl od Mikrotiku RBLHGR&R11e-LTE6 lépe konstruovány pro zamezení příjmu signálu „odzadu“, protože když jsem se díval na mapy BTS v Rakousku, našel jsem jich několik, zakreslil do mapy směry a zkoušel tam dříve směrovat ten Mikrotik (také nastaveno na Roaming ON). Chytalo to vyloženou bídu s nouzí, ale nepobral jsem z toho (a nevybavuju si přesně), jestli to bylo skutečně v roamingu, nebo ne, mám spíš pocit, že ne. S P-58 namířenou těmi směry nechytnmu ani covid, natož jakýkoli signál, prostě natvrdo disconnected. Přitom mobilem jsem kolikrát schopen se dostat do roamingu a být i na LTE, i když síla signálu nic moc, většinou to spíš ukazuje HSPA nebo tak něco (ten má ale T-Mobile, což by ale pro roaming mělo být afaik jedno). Takže ještě je ve hře snaha rozchodit a zkusit skutečný roaming.

« Odpověď #93 kdy: 04. 09. 2021, 13:26:43 »
Ahoj, třeba pomůže...
Vítkův kámen LTE800 a LTE1800 azimut 180, chtělo by hodně křičet. Důvod proč to stojí za ... určitě je.
Přední Výtoň 3G a LTE800 azimut 220.
Lipno nad Vltavou 3G pro Pasečnou špatné azimuty, LTE800 a LTE1800 azimut 270.

U antény je důležitý co nejkratší svod a přizpůsobení. Půjčit si měřák a změřit VSWR, Return Loss.

Tonda

• 544
    • Zobrazit profil
« Odpověď #94 kdy: 04. 09. 2021, 14:18:27 »
Nevím sice, jak to z toho seznamu na gsmwebu poznat, ale router přepnutý do režimu 3G vykazoval s anténou namířenou tím směrem tři až čtyři čárky ze čtyř (ve webovém rozhraní zobrazeno jako síla signálu 75 nebo 100 %).
Dám do vyhledávače na gsmweb "vítkův kámen" a dostanu toto
https://i.imgur.com/RYpcC2m.png (bohužel nejde dát odkaz na výsledek vyhledávání)
O2 i TM dva sektory GSM 900, dva sektory LTE800 a dva sektory LTE1800, 3G nic, Vodafone nic.
na dotaz "přední výtoň" dostanu https://i.imgur.com/VDyxtJ6.png
TM 3x GSM900, 3x UMTS2100, 3x LTE800, 3x LTE2100
O2 3x GSM900, 3x UMTS2100, 3x LTE800
VF 3x GSM900, 3x LTE800