Možná ještě ohledně "i při tom zisku +49 dB je to dost bída" - dovolím si to trochu relativizovat. Ono to nevypadá jako kdovíco, zejm. když to má člověk přizoomované na šířku přes celou obrazovku. Ale: ona to možná až taková bída není.
Varování: následují ohavné a ne zcela podstatné technické detaily :-)
Možná si všimnete v malém okénku, kde roluje "debug log", řádku "max. sample val <číslo>" . Upozorňuji, že tuner přijímá kanál široký jenom 2 MHz = celý ten obrázek je z těchto kanálků/štráfků složený (naštěstí jenom 2 MHz. Ještě aby chudák s těmi 8 bity samploval celých 30 nebo kolik MHz.) Tuner naladí nějakou nosnou a z demodulátoru padají kvadraturní vzorky = každý vzorek je komplexní číslo = dvojice hodnot I+Q, každá má osmibitové rozlišení. Tzn. každý vzorek lze přepočítat na okamžitou amplitudu a fázi (ne že by to bylo pro FFT potřeba, naopak FFT je konzumuje hezky nastojato). Ta dvě čísla I a Q padají z toho demodulátoru se znaménkem, tzn. maximální hodnota I nebo Q může být -127..+128. No a ta moje debugovací hláška "maximum sample value" je jediné číslo - jedná se o nejvyšší zaznamenanou amplitudu komplexního vzorku = z každého vzorku si počítám absolutní hodnotu pythagorovou větou, a pamatuju si v daném okně tu nejvyšší. Jinak řečeno, už hodnoty kolem 128 znamenají "jsme na prahu přebuzení". Teoretické maximum je asi 180, v koutě "dosažitelného komplexního čtverce". Jedna z věcí, nad kterou jsem uvažoval, je indikátor přebuzení - no zatím jsem ho nedopsal (musel bych z ligy prostého lepiče postoupit do ligy bastliče vizuálních komponent). Zábavný zádrhel je totiž v tom, že zatímco čistá osamocená sínusová vlna může bez ořezu dosáhnout tuším -3 dB z plného rozsahu (deciBel Full Scale), tak pokud jich smícháte víc, všechny se shodnou úrovní, tak už musíte s úrovní signálu ustoupit, aby celá ta směs nenarážela na ořez (clipping). Pokud si správně pamatuju, tak kanálky uprostřed DVB-T muxů (signál typu "hustý šum") lížou přebuzení už někde kolem -30 dBFS ! Pozná se to právě podle toho, že "max sample val" leze přes stovku - ovšem při skenu napříč pásmem je těžké toto ve výpisu postřehnout, protože poslední řádky v debugu už odpovídají "prázdným" štráfům na okraji prohlíženého pásma. Výkon základnovky kolísá, ale třeba takových 809 MHz je podle mého už dost možná na hranici přebuzení. Skyline umí točit jedinou frekvenci bez skenování, stačí zadat "od = do" shodnou frekvenci.
Jak se ořez prakticky projeví? Pokud je pevný zisk nastavený moc vysoko, tak "hustý šum" v obrázku nikdy nevyleze až "po strop" = k 0 dBFS, ale projeví se "komprese" = pokud pomalu přidáváte zisk (a máte kam) tak tento typ signálu se na výstupu FFT zastaví někde u -20 dBFS a dál se nehne.
Jestli správně koukám, kolega Wift naměřil v místnosti LTE Band 20 od O2 na úrovni cca -80..-90 dBmW. Aspoň tak si vykládám součet pevného zisku a hodnoty dBFS ve spektru - tuším to přibližně sedí. To není úplně špatně - a chytal to na hrubě nevhodnou anténu :-)