Internet přes LTE - jak zesílit příjem

Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 09. 02. 2021, 15:41:23 »
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.
Signál je ale slabý (lte modem tp-link archer mr600 hlásí 0%, ale jestli to má vypovídající hodnotu nevím.).

Máte oblíbenou anténu, kterou se dá příjem zesílit?
- Rád bych to zvládnul na jeden pokus, tak ať je to dělo (<5000Kč). V okolí není nikdo, koho bych mohl rušit.
Na netu jsem vybral anténu s prostě papírově nejvíce dBi, ale rád bych slyšel nějaké praktické zkušenosti.

Máte k tomu nějaký návod, jak to zapojit a krok za krokem zaměřit?
- Vůbec netuším, jak se lesnatým údolím signál šíří a tuším, že realita bude smutná.

Musí být dvě antény (horizonální a vertikální) nebo má každá BTS jenom jednu polarizaci?
- Bohužel mi opravdu chybí nějaký solidní návod na netu. Mám šanci to nastavit sám, aby to mělo nějaký výsledek?

Někdy jde internet dobře (ping <100ms, 1Mb/s, ale většinou je hrozný (ping >400ms, 200Kb/s) a někdy i když je ping malý, tak rychlost malá.

Na netu jsem našel toto (nečekejte zázrak):
1, Anténa GSM, LTE Iskra P-58 L700 U MIMO (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-lte-iskra-p-58-l700-u-mimo.htm)

2, ATK-LOG ALP LTE MIMO 9 dBi anténa 10m (https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-lte-iskra-p-58-l700-u-mimo.htm)

3, ANTÉNA DUAL TAJFUN 3G 4G 40dBi 2x15M ZTE HUAWEI (mé pozornosti samozřejmě údaj "40dBi" nemohl uniknout :D )

Díky moc, Inkoust


.

 • *****
 • 500
  • Zobrazit profil
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #1 kdy: 09. 02. 2021, 18:30:00 »
Obrať se na odbornou firmu, aby v dané lokalitě provedla měření signálů a podle toho se pak uvidí. Nákupy naslepo jsou k ničemu.

f-k-r

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #2 kdy: 09. 02. 2021, 18:47:15 »
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.

To údolí může být vážný problém. Signál k Vám může cestovat odrazem nebo i více cestami a u Vás se skládat, většinou se pak mění v čase (léto/zima - sníh, olistěné stromy atd.). Směrová anténa určitě spolehlivě funguje v homogenním elektromagnetickém poli, tj. v rovinném terénu (nebo na kopci ;-)) a na stožáru. V údolí je to duchařina, může pomoci nebo také ne, někdy ji stačí posunout kus bokem, nebo dát k zemi. Jinak dlouhá anténa je zde spíše nevýhodou.
Odborná firma je určitě dobrá volba, ovšem je otázka, na kolik vyjde jen měření, a také může zjistit, že řešení sice existuje, ale jeho cena ... .

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #3 kdy: 09. 02. 2021, 19:02:46 »
Tajfun vypadá krajně podezřele. I pokud přehlédnu porno-clickbait 40 dB v názvu, ve skutečnosti 20+20 dB ve dvou sekcích (protože MIMO), tak i 20 dB pasivního zisku je těsně za hranicí možného, a dost pochybuju, že za ty peníze je uvnitř 2x duplexní analogový zesilovač s nízkým šumem a ostrou filtrací...

Další dvě Vaše antény jsou krásná logára, resp. dvojčata s křížovou/kolmou polarizací. Jako vhodnější hodnotím výrobek Iskra, protože polarizace obou antén v úhlu +/- 45 stupňů zřejmě odpovídá tomu, co vysílají dnešní LTE základnovky. Méně vhodná je kombinace vodorování+svislá (ATK-LOG), protože IMO neodpovídá reálné polarizaci základnových stanic. Obě tyhle antény jsou ale širokopásmové, aby pokryly co nejvíc pásem - za cenu nižšího zisku v každém jednotlivém pásmu. Což je ve Vašem případě nevýhoda.

Mluví mi z duše tento článek. Pokud jste mimo větší města, držte se pásma 20 (= 800 MHz) a volte (užší) pásmovou anténu. Třeba tuto opět od Iskry.

Škoda že televizní antény se vyráběly pro frekvence "těsně o něco nižší", a navíc kanálové (=úzkopásmové) konstrukce nejsou dost široké, aby pobraly LTE 800 downlink (791-821) i uplink (832-862). Ale můžete zkusit zavolat do VATENu, jestli by neuměli něco fajnovějšího než Iskra :-)

Anténa by měla být venku z domu - je to pár decibelů navíc. Snažte se nepromrhat kvalitní signál špatným kabelem, pokud bude delší - kdyžtak se ptejte, kabelů je stále ještě docela výběr. Třeba wifinářský RF240 je vyloženě mňam.

Anténa venku z domu teoreticky znamená, že byste měl použít bleskojistky - prakticky pokud je to v ďolíku a je zima, tak se blesku asi bát nemusíte. Pokud byste Vy (nebo někdo jiný kdo to tady čte) chtěl řešit bleskojistky, zkuste se zeptat Vladimíra Broka, co by navrhl. Podle mého je šance, použít ochrany se čtvrtvlnným zkratem - ale v tomto pásmu ten pahýl už není úplně krátký a otázkou je mechanická konstrukce / vyrobitelnost.

Krátké pakety pingu (nějakých 64 nebo 100 B) prolezou chybujícím spojem statisticky relativně snáz, než obvyklý TCP payload o MTU=1500B. Zkuste si pustit Wireshark, on Vám ty TCP retransmise ukáže, zvýrazní=obarví.

Pokud ale LTE rádio vidí u Vás doma aspoň něco, tak je slušná šance, že s kvalitní dobře umístěnou anténou to bude fungovat použitelně. Přikládám screenshot, jak vypadá LTE signál na spektráku. Osobně k takovémuto všelijakému čenichání ve spektru používám levný starý TV dongle s čipem RTL2832U - a protože mě štval RTL-SDR scanner, sflikoval jsem si nedávno vlastní skener pásma.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #4 kdy: 09. 02. 2021, 21:41:02 »
Bydlím taky v údolí uprostřed lesů. Můj problem vyřešily dvě věci:

- 5m karbonový stěžeň z windsurfu přidělaný na komíně (celková výška od zěmě okolo 14m). S cenou okolo 1500,- na bazarech je to nejlevnější způsob, jak pořídit fakt festovní stožár
- Mikrotik SXT LTE (neosvědčil se mi model s větší anténou, která byla moc směrová a nepovedlo se mi to dobře naštelovat)

nějaké antény k shitu od tp-link, zesilovače signálu apod. jsou podle mě zhovadilost. Tenhle MT chytá signál z 5km vzdálené buňky a i s přišernnými parametry běhá jak víno:download leze někdy až k 16Mbit, v průměru tak kolem 7-8Mbit. Momentálně mladej paří GTA Online, tak naměřím prdlajs :-)


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #5 kdy: 09. 02. 2021, 23:20:46 »
Já bych TP-Link šmahem nezatracoval už podle jména :-) Je fakt, že mám taky radši RouterOS nebo OpenWRT spíš než TP-link originální firmware, ale toto bych řekněme odděloval od kvality LTE rádia. Mezi SoHo routery patří IMO TP-Link ještě k tomu lepšímu. A čipy výrobcům LTE rádií dodává prakticky výhradně Qualcomm. A konkrétně ten zatracený TP-Link umí band 28 = 700 MHz, což se může zanedlouho hodit. TP-Link toto pásmo umí, SXT LTE patrně nikoli.

Ohledně SXT LTE, 10 dBi z takhle malé antény (uvážím-li délku vlny a počet pásem) mi přijde podezřele dobré. Ale o to nakonec nejde, důležité je, že Vám to běží stabilně. Úroveň signálu (RSSI) okolo -90 dBmW je u mobilních telefonů/modemů ještě vcelku zdravá a obecně dobře použitelná. A to druhé číslo zřejmě znamená nějaký odstup signál/šum - tady nemohu sloužit :-)

Právě míření je kámen úrazu, především pokud máte k dispozici jako indikátor síly signálu pouze bargraf (5 ledek) s neurčitou dobou reakce / periodou refreshe. Přesně proto jsem zmiňoval RTL-SDR.

Stěžeň z windsurfu je bezva finta. Každý metr nad terénem se hodí. Pokud bych měl sáhnout po nějaké méně exotickém materiálu, volil bych třeba klasickou 6m štangli nějaké hliníkové trubky. Třeba z profilu 60x2.5mm by celá 6m trubka stála asi 1kKč bez DPH. Ale samozřejmě dostupnost/doprava apod. A takhle dlouhá trubka už by si možná zasloužila i kotevní lanka.

Naprosto souhlasím, že nejlepší koax je žádnej koax = nejlepší rádio je integrované s anténou. A dolů poslat už CAT5e, kde v rámci 100m na délce nezáleží. Zas na druhou stranu, tohle pásmo ještě není kdovíjak vysoké a koax se snáz chrání proti přepětí konvenčními prostředky, pokud jde o tohle. (Leda to externí rádio připojit do baráku optikou a poslat mu nahoru po drátech jenom napájení.) A můžu si na něj dole připojit RTL-SDR, takže při směrování vidím poměrně přesně a okamžitě sílu signálu (bohužel nikoli chybovost).

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2021, 08:40:45 »
TP-link zatracuju už podle jména - nevidím ani tak problém v HW (dneska je to všecko na jedno brdo), jako v jejich otřesném SW. A laborovat s altarnativními firmware mě bavilo, když mi bylo dvacet. Dneska radši rovnou sáhnu po něčem setup&forget

LTE i GSM signál mám bohužel při zemi nulový, takže jsem byl od začátku odkázaný "na něcove výšce" - což bylo v té době Huawei a Mikrotik. Věci s integrovnaou anténou se mi chytaly jen tu a tam - a ještě na vysílač, který je absolutně mimo dohled (a skoro 7km daleko), takže zřejmě jen nějakým odrazem.

Už jsem vzdal snahy porozumět šíření signálu nějak do hloubky, bylo u mě za celou tu dobu několik lidí s různými měřidly a udělátory - a nakonec byly vždycky nejlepší výsledky s tím, co se v té mojí "signálové žumpě" vyzkoušelo prakticky. Nedělám si iluze, že o pár stovek metrů vedle můžou fungovat úplně jiné finty :-)

Jinak ty stěžně, to byl opravdu super tip od známého. 5m štangle váží odhadem 3kg. Bál jsem se o tuhost, ale je to stavěné na několikametrovou plachtu, s tím bubínkem Mikrotiku se to nehne ani při vichřici. Nebál bych se na to ani vylézt, kdyby to bylo pořádně ukotvené...Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #7 kdy: 10. 02. 2021, 08:55:23 »
Jinak ty stěžně, to byl opravdu super tip od známého. 5m štangle váží odhadem 3kg. Bál jsem se o tuhost, ale je to stavěné na několikametrovou plachtu, s tím bubínkem Mikrotiku se to nehne ani při vichřici. Nebál bych se na to ani vylézt, kdyby to bylo pořádně ukotvené...

Ono to nejspis bude i dost nevodive (chapu ze kabel od radia je stale kovovy), co?

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #8 kdy: 10. 02. 2021, 12:54:46 »
laminát s nějakým obsahem karbonu - takže v podstatě nevodivé, alespoň porovnávaje s hliníkovou nebo pozink trubkou. VF/VN po tom asi bude běhat dost ochotně (ale tomu je stejně všecko fuk)

Kabel dolů je jen UTP, které mám za POE adaptérem konvertované na optiku a o pár metrů dál z optiky do zbytku sítě - tím vytvářím falešný pocit bezpečí, který mě hřeje u srdce.

k3dAR

 • *****
 • 2 829
 • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #9 kdy: 10. 02. 2021, 13:25:30 »
TP-link zatracuju už podle jména - nevidím ani tak problém v HW (dneska je to všecko na jedno brdo), jako v jejich otřesném SW. A laborovat s altarnativními firmware mě bavilo, když mi bylo dvacet. Dneska radši rovnou sáhnu po něčem setup&forget
TP-Link + OpenWRT znamena (u vetsiny?) ze stahnes 1 soubor a v stavajicm WebUI ho vyberes pro upgrade ;-)


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #10 kdy: 10. 02. 2021, 15:48:46 »
nikdy jsem s openWRT neměl dobrou zkušenost, dřív jsem ladil takové ty (h)různé Asus WL500g a podobné krabičky - možná se leccos změnilo, ale stejně to není nic, co bych mohl používat u zákazníků > je to pro mě naprosto bezcenné. Ale pokud někomu vyhovuje, proč by ne.

crown

 • ****
 • 379
  • Zobrazit profil
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #11 kdy: 10. 02. 2021, 16:02:10 »
Ja bych to nevidel tak blede. Flashnutim OpenWRT dostanete na vsech zarizenich stejny vzhled a stejne ovladani. A funguje fajn, jdou doinstalovat dalsi funkce,...

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #12 kdy: 10. 02. 2021, 16:11:58 »
Já bych koupil toto Mikrotik RBLHGR za 2107,- Kč s DPH a vykašlal bych se na ty dvě antény od Iskra.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #13 kdy: 10. 02. 2021, 19:28:10 »
Já bych koupil toto Mikrotik RBLHGR za 2107,- Kč s DPH a vykašlal bych se na ty dvě antény od Iskra.

no - a k tomu musiš ještě splašit modem. Ne, že by to nešlo - ale stojí to za to zkoušení a hledání? Nebo použijete mikrotikovou kartu za bratru 75$

Za mě spíš LHG 4G Kit nebo LHG LTE kit - u mě to nešlo kvůli směrovosti, ale tazatel asi nebydlí v takový zadeki jako já, když chytá signál i na vnitřní modem-

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #14 kdy: 10. 02. 2021, 20:36:34 »
Já bych koupil toto Mikrotik RBLHGR za 2107,- Kč s DPH a vykašlal bych se na ty dvě antény od Iskra.

no - a k tomu musiš ještě splašit modem. Ne, že by to nešlo - ale stojí to za to zkoušení a hledání? Nebo použijete mikrotikovou kartu za bratru 75$

Za mě spíš LHG 4G Kit nebo LHG LTE kit - u mě to nešlo kvůli směrovosti, ale tazatel asi nebydlí v takový zadeki jako já, když chytá signál i na vnitřní modem-

Splet jsem to správný produkt Mikrotik RBLHGR&R11e-LTE za 3063,- s DPH