Internet přes LTE - jak zesílit příjem

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #45 kdy: 27. 07. 2021, 21:48:18 »
Ještě bych si chtěl ujasnit následující věci. Jakou používají LTE sítě polarizaci? Některé MIMO antény mají horizontální + vertikální a některé kříž s náklonem 45 st. někde to nejde snadno změnit.

A jak velký přínos je použití MIMO antény nebo sady dvou antén oproti použití jen jedné antény?

Pouzivaji soucesne vertikalni i horizontalni - cross polarizace - myslim ze pro czech nazi by asi byl spravny preklad krizova polarizace.

MIMO - pouziti vice cest pro signal paralelne - vetsi datova propustnoust a lespi signal. Kazda antena ma vlastni radiovou jednotku.


Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #46 kdy: 20. 08. 2021, 11:22:52 »
Takže výsledek, trochu mi trvalo než sem posháněl vše potřebné a dokopal se k instalaci.

Zakoupil jsem anténu Iskra P-54
https://www.iskra.eu/en/Combined-Antennas/GSP-UMTS-Combined-Antenna-P54/

Modem podporuje v nastavení zapojení pouze jedné antény. Ukazatel signálu v modemu se pohybuje na 1-3 čárkách, ale co je podstatné, rychlosti se dostaly na hodnoty okolo 60/30 Mbit, což znamená navýšení downloadu na dvojnásobek, ovšem upload se zvýšil skoro řádově, před tím sem tam neviděl víc než 5 Mbit, obvykle 3-4. To je pro mě rychlost zcela dostatečná, až skončí u T-mobile letní akce na data, půjde do modemu zpět karta s tarifem Internet do zásuvky s rychlostí 20/5 Mbit. Pokud budou časem rychlostně neomezená data za rozumné peníze, tak vždycky můžu dokoupit druhou anténu pro využití MIMO.

Anténa je starší model pro GSM, DCS a UMTS, který dle specifikace nepodporuje pásma 800 MHz a 2600 MHz, ale jejich jiné produkty s podporou 800 MHz, 2600 MHz a jeden i 700 MHz mají v klíčovém pásmu 1800 MHz horší parametry a přitom mají skoro dvojnásobnou velikost. Nicméně i tato anténa se na pásmo 800 MHz připojí, ale zároveň se modem i s vypnutým band lockem drží pásma 1800  MHz a nepadá do méně kapacitního a přetíženého pásma 800. Samozřejmě netuším, co se stane pokud kompletně vypadne ten jeden vysílač, to nemám jak vyzkoušet.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #47 kdy: 20. 08. 2021, 18:11:13 »
V údolí na horách mám LTE v pásmu 800 MHz a pokoušel jsem se ho zaměřit 14dBi parabolou https://www.alza.cz/mikrotik-rblhgrr11e-lte6-d5773362.htm ale ani se znalostí BTS se mi to nepodařilo, prakticky to nefungovalo. Lepší službu mi v témže místě poskytl vhodně umístěný všesměrový https://www.czc.cz/strong-4g-lte-wi-fi-300m/316726/produkt který funguje bez problému (a případně umožňuje připojit i silnější anténu). Příčinu selhání té paraboly neznám, možná nevhodné odrazy a interference v údolí anebo je ten MIKROTIK prostě nějaký problematický.

Mimochodem na jiném místě jsem řešil GSM signál čistě pro hlasové hovory a https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm spolu s https://www.alza.cz/maxcom-mm-28d-d5816341.htm funguje docela dobře.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #48 kdy: 22. 08. 2021, 13:45:32 »
s tím mikrotikem mám stejnou zkušenost, úzká směrovost téhle parabolky byla spíš na škodu. Obyčejný bubínek Mikrotik SXT LTE funguje velmi slušně. Předpokládám že se líp vypořádá s různými odrazy v údolí apod.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #49 kdy: 23. 08. 2021, 00:32:03 »
Hm. Mám nutkání vzít to znova zgruntu :-)

Různé vícepásmové antény mají různé vlastnosti v jednotlivých pásmech. Taky si všimněte, že uplink používá trochu jiné frekvence než downlink. A možná důležitější než "síla signálu" ukazovaná modemem (= síla přijímaného downlinku) je bolavým místem kvalita přenosu v uplinku, o kterém na své mobilní krabičce máte pramalou představu. Obecně navrhuji se snažit, aby anténa měla dobré SWR=PSV především v uplinkovém směru (a pásmu) protože právě v TX směru na SWR záleží - tady dochází k případnému přetížení rádia nevhodnou impedancí resp. výkonem odraženým zpátky do vysílacího konce. Připomenu že SWR=1 znamená anténu dokonale přizpůsobenou napáječi, SWR pod 2 je pro radioamatéra stále ještě použitelná hodnota, cokoli víc je odpad.
Pokud se týče poměru "attenuation budgetů" ve směru uplink vs. downlink, BTS má vysílacího výkonu na rozdávání, proto RX anténa v mobilu nemusí být kdovíjak kvalitní. Ve srovnání se základnovkou mobil šepotá - a základnovka musí mít ultra-nízkošumové vstupy, aby koncové zařízení slyšela.

Ohledně toho talíře od Mikrotiku https://www.alza.cz/mikrotik-rblhgrr11e-lte6-d5773362.htm , jaký to má vlastně průměr? Na vlastní oči jsem to neviděl. Pásmo 800 MHz znamená  délku vlny asi 35 cm. Tzn. ta parabola by musela být fakt poměrně veliká, aby v tom pásmu její tvar měl nějaký smysl. Vlastnosti samotné antény jsem v dokumentaci nenašel.

Pokud se týče logáro-hrabiček Iskra https://www.iskra.eu/en/Combined-Antennas/GSP-UMTS-Combined-Antenna-P54/ , na první pohled jsem uznale zamručel, na druhý pohled... třeba ten jejich web je humorný, jak zmiňuje, že ta anténa má F-kový konektor a hlavně filtr proti LTE :-DDD  To je asi blbost, oni to mají pohromadě s TV anténami... přesto i ten jmenovitý zisk okolo 12 dBi je málem "too good to be true". Logára jsou širokopásmová, tzn. přesně dle definice "širokopásmové antény" nefungují dobře ani v jednom pásmu. Těch 10 dBd je cca maximum, co se dá u nich potkat. V datasheetu jsou k vidění i nějaké křivky zisku, nepřekvapivě anténa "netahá moc odspoda", na 900 MHz není zisk nic moc a 800 MHz v grafu není (bude to ještě klesat). Těch 12 dBi platí pro pásma 1800/2100 MHz. Škoda, že tam není taky graf PSV=SWR.

Ohledně pádlové antény https://www.paoli.cz/index.php?&cl=details&anid=603 bych řekl, že podle grafu SWR v datasheetu nevypadá moc dobře. Je obstojná v pásmu 700 MHz (u nás nevyužívaném) ale stojí za starou belu v pásmech 800, 900 a vlastně i 1800. Obstojně funguje v pásmu 2100 a asi i 2400 (WiFi). Slušné vlastnosti kolem 1580 MHz by se hodily pro GPS - ale u antény pro LTE jsou zbytečné.

Omni kelímek https://www.lte-unas.cz/lte-hardware/anteny/5g-ready-anteny/antena-gsm-lte-5g-b4be-7-27-5-sp-drzak.htm vypadá poměrně schopně. U omni antény nelze čekat vysoký zisk (protože ten je dosažen užší vyzařovaccí charakteristikou), ovšem tato anténa má velice příjemný SWR. Vůbec se nedivím, pokud dává dobré praktické výsledky. Mimochodem graf SWR v datasheetu je hezký, jenom popisek "měřeno s kabelem o délce 5m" je nejspíš blábol, protože "zvlnění" grafu (rozteč frekvencí asi 200 MHz) naznačuje měření na kabelu o délce spíš 0.5 m.
5metrový kabel by musel dát "rozteč hřebenu asi 20 MHz - a je třeba uznat, že takový chlupatý graf nevypadá vůbec hezky, byť má třeba díky útlumu delšího napájecího koaxu lepší SWR :-) Amplituda toho zvlnění je dána mírou nepřizpůsobení antény napájecímu koaxu.
Ta anténa se chová skoro jako prut cca lambda/4 na 900 MHz. Na 1800 MHz má ještě lepší SWR, ale vyzařovací diagram nabobtnal ve směru 45* trychtýřově vzhůru - tzn. snaží se rezonovat na 3/4 Lambda.

Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #50 kdy: 23. 08. 2021, 08:38:15 »
Hm. Mám nutkání vzít to znova zgruntu :-) Různé vícepásmové antény mají různé vlastnosti v jednotlivých pásmech

(...)

Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(

@František Ryšánek: Díky za shrnutí a odkazy, dává to smysl. Prostě to chce o tom něco vědět :-) Zajímalo by mě, jak funguje u toho Strongu automatické přepínání antény, po připojení toho kelímku se vstup nepřepnul (= běželo to na nějakou interní anténu uvnitř toho zařízení). Nevím, co by se stalo po připojení třeba Poynting XPOL-2-5G Mimo antény Zdá se mi, že poměrně dobře zdokumentované antény má Sectron - ale opět to chce o tom něco vědět a ta nabídka na webu je až moc široká (= nepřehledná).


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #51 kdy: 23. 08. 2021, 08:53:36 »
Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(

...čili vyrobit si laděnou omni anténu, která se pro dané podmínky může asi hodit lépe než vícepásmová? Ale taková se asi běžně koupit nedá?

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #52 kdy: 23. 08. 2021, 11:52:27 »
@František Ryšánek: Díky za shrnutí a odkazy, dává to smysl. Prostě to chce o tom něco vědět :-)
Není zač... a nechci tvrdit, že zrovna já jsem "ten kdo ví". Naopak jsem momentálně ve fázi, že čím víc si s těmi věcmi hraju, tím nečekanější chování pozoruju. Prostě čím dál víc zmatenej. Mluvím o chování modemů, co mi procházejí rukama - ještě se k tomu chci podrobněji vrátit, ale teď není čas. Asi přidám další odpověď až se dokopu.

Zajímalo by mě, jak funguje u toho Strongu automatické přepínání antény, po připojení toho kelímku se vstup nepřepnul (= běželo to na nějakou interní anténu uvnitř toho zařízení).

To je dobrá otázka. Bejvaly doby, kdy jsem měl nepodložený pocit, že když mám 3G/4G rádio se dvěma porty, mám anténu na prvním portu, nějak to funguje, a připojím lepší anténu (ladící a vhodně namířenou) na druhý port, tak si toho rádio všimne a ten druhý port využije. Posléze jsem zjistil, že ta představa je zřejmě dost povrchní a pomýlená.

Předně přinejmenším 3G neumí MIMO. Už rádia pro 3G mívala 2 porty - značené např. main+aux nebo main+div. O něco modernější 4G (=LTE) capable rádia taky mají dva anténní porty, a teoreticky LTE umí MIMO, přinejmenším v novějších revizích - ale opět jsem na vážkách, jak se to chová reálně, jestli rádio se vůbec pokusí o MIMO, nebo jede dál v režimu main (RXTX) + div (RX only) = že si tou druhou anténou "jenom trochu přilepšuje příjem". Ten diverzitní port totiž nemíval kompletní RXTX chain, ale jenom příjem. A není mi jasné, zda to znamenalo, že se dala použít hodně zisková anténa pro vylepšení kvality příjmu, aniž by člověk porušoval regule pro vysílání, nebo co to má znamenat...

Tuším jsem to nedávno zkoumal na nějakém konkrétním 3G/4G rádijku pro jednoho zákazníka a došel jsem k závěru, že i na LTE nadále platí v zásadě "anténa vždy na portu main, diverzitní port je spíš pro parádu nebo i pro zlost".

Já tohle pozoruji (dva anténní porty na 3G/4G rádiu) jak zvenčí na modemech v krabičce (konektory SMA), tak pod kapotou např. na kartách v mechanickém formátu MiniPCI-e (zde použito USB rozhraní), kde anténní porty jsou na konektorech U.FL. A pokud koupíte krabičku třeba od paznačky Strong, tak bude mít opět uvnitř LTE rádio = pouzdřený modul buď naletovaný onboard, nebo třeba v MiniPCI-e patici... a ten modul bude mít dva U.FL konektory (nebo přímo naletované pigtaily) a ta zabudovaná anténa bude určitě na portu main. Dovedu si představit, že externí port je pro diverzitní anténu. Nebo to rádio může mít on-chip dva plnohodnotné RXTX chainy, a jde víceméně o to, aby dodaný firmware umožňoval příslušně pokonfigurovat, kterým chainem se má jet přednostně (a že se nemá snažit o MIMO nad oběma anténními porty). Nebo může být na desce solid-state přepínač ("multiplexer") a vnější port nebo interní anténa se fakt připojují na jediný interní RXTX chain/port.

Pokud byste se podíval pod kapotu, a třeba zjistil výrobce a model použitého LTE rádia, dalo by se třeba zjistit víc (z datasheetů toho rádia).

Ono MIMO podle mého může fungovat i s jedinou anténou na klientu, pokud základnovka má antén víc, případně se jedná o multi-cell/multi-carrier MIMO. Tzn MIMO nerovná se větší počet antén na klientu. Takže si dovedu představit LTE rádio, které má sice dva anténní porty, ale ten druhý spíš pro parádu, a reálně jede MIMO jediným RXTX chainem/portem... je určité riziko že nehorázně kecám.

Zdá se mi, že poměrně dobře zdokumentované antény má Sectron - ale opět to chce o tom něco vědět a ta nabídka na webu je až moc široká (= nepřehledná).

Sectron je jeden z nejtradičnějších obchodů s tímhle zbožím na našem trhu a svému sortimentu rozumí. Namátkou jsem mrknul na nějaký proutek, v textu podpisu se odvolávají na datasheet, ke stažení ho nevidím, možná bych se musel zaregistrovat, určitě by reagovali na dotaz emailem. Dál nepátrám :-)

Pokud chcete ještě víc zamotat hlavu s anténami, já osobně mám poslední dobou v oblibě slovenského výrobce 2J - přesně protože mají datasheety ke všemu volně na webu. Pro Vás bohužel je sortiment poměrně široký :-) Dostupnost spousty věcí je sice "u distributora na objednávku cca 3 týdny", ale zatím co jsem si podle datasheetu vybral, to přiměřeně fungovalo, takže mě ta dostupnost pro mé potřeby nijak neuráží. Na kšeft stejně potřebuju obvykle víc než jeden kus a stejně se čeká až se sejde další hardware.
« Poslední změna: 23. 08. 2021, 11:59:21 od František Ryšánek »

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #53 kdy: 23. 08. 2021, 12:23:37 »
Pokud je to jenom trochu možné, doporučuji zaseknout na modemu konkrétní pásmo a jako anténu pro prvotní orientaci použít "kus drátu" = vyrobit čtvrtvlnný prut. Teprve pokud toto vypadá nadějně, tak řešit anténu ziskovou/směrovou, a možná raději úzkopásmovou :-(

...čili vyrobit si laděnou omni anténu, která se pro dané podmínky může asi hodit lépe než vícepásmová? Ale taková se asi běžně koupit nedá?

Čtvrtvlnný drát znamená "keep it simple" - je dobře dostupný "po kapsách", nemá ostré směrové maximum ani ostré ladění ve frekvenčním pásmu = funguje překvapivě poměrně dobře a pro základní test síly signálu apod. má velmi dobrou vypovídací hodnotu.

Kancelářská sponka z drátu o vhodném průměru do SMA konektoru bývá k dispozici, a její rádiové vlastnosti jsou jasné. Pokud nám jde o konkrétní pásmo, spočítáte si lambda/4 a střihnete štípačkami. Zisk asi +2 dBi, směrová charakteristika ve tvaru jablka, poměrně široké pásmo, trochu horší SWR (impedance tuším o něco nižší než 50 Ohmů a není ani čistě reálná) - ale třeba v pásmu 800 MHz to může hrát líp, než nějaký tajemný pentaband proutek náhodně vybraný v e-shopu, ke kterému nemáte ani graf zisku a SWR napříč pásmem.

Čtvrtvlnná anténa bez země/protiváhy je na reflektometru poněkud "nervózní", její impedance reaguje na blízké kovové předměty, nebo když držíte koax s pahýlem v ruce, tak hraje výraznou roli jak daleko od konce stínění ho chytíte apod. K optimálnímu přizpůsobení lze přidat plechové kolečko jako protiváhu (a zmizí část "nervozity na dotek"), a dále u paty lambda/4 drátu vytvořit jeden-dva závity (cívku v sérii) a pak to ladí jako fík, tušímže se mi podařilo takto za konec hezky navázat i půlvlnný dipólek - ale bohužel je potřeba u tohoto hraní měřit, protože hraje roli přesný průměr a stoupání vinutí vazební cívky (do hry vstupují parazitní kapacity mezi závity). Pokud nemáte reflektometr (FDR) tak prostý lambda/4 pahýl střižený podle pravítka už není o tolik horší, než plně přizpůsobená anténka v tomto stylu - co do zisku, SWR a směrového diagramu. Třeba patrové kolineární kombinace jsou na naladění citelně složitější a přínos třeba +3 dB za to peklování vlastně ani nestojí - určitě nikoli pokud Vám jde o první zběžný test. Navíc kolineární skládané sestavy vázané na koncích prvků a buzené z jednoho konce ladí optimálně jenom v poměrně úzkém pásmu, pokud je taháte v širším pásmu frekvencí tak šilhají :-(

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #54 kdy: 24. 08. 2021, 06:41:30 »
BTW zmíněné patrové kolineáry šilhají asi takto.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #55 kdy: 24. 08. 2021, 23:04:14 »
Co se týče anténních portů na 4G modemech, tak v drtivé většině platí:
A. 2 porty - main je použit pro Tx i Rx, aux pouze pro diverzitní Rx
B. 4 porty - 2x main pro Tx i Rx a 2x aux pro Rx, tj. Tx MIMO 2x?, Rx MIMO ?x4 (třeba Quectely postavené na Qualcommech)

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #56 kdy: 25. 08. 2021, 16:18:21 »
Díky za super odkazy a zajímavé informace ohledně MIMO (o existenci těch RX/TX nuancí jsem neměl ponětí).

V tom případě by mě teda zajímalo, která ta anténa na tom Strongu je master? Vypadají rovnocenně.

Pak by mě zajímalo, jak funguje to přepnutí interní vs. externí anténa - zkusil jsem k tomu Strongu připojit ten kelímek ale v gui pořád vidím, že je na daném portu aktivní jen interní anténa (předpokládám nějaká minianténa natištěná uvnitř zařízení). Přitom když tam připojím to bílé pádlo, tak to okamžitě ukazuje použití externí antény.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #57 kdy: 25. 08. 2021, 22:35:29 »
[quote author=Ondrej Nemecek link=topic=24283.msg356918#msg356918 date=162990110
Pak by mě zajímalo, jak funguje to přepnutí interní vs. externí anténa - zkusil jsem k tomu Strongu připojit ten kelímek ale v gui pořád vidím, že je na daném portu aktivní jen interní anténa (předpokládám nějaká minianténa natištěná uvnitř zařízení). Přitom když tam připojím to bílé pádlo, tak to okamžitě ukazuje použití externí antény.
[/quote]
Běžně se to dělá tak, že uvnitř antény je mezi vnitřní vodič konektoru a jeho plášť připojen rezistor o velikosti řádu jednotek kiloohmu. Ten má na provozních kmitočtech antény zanedbatelný vliv (Zrf ~ 50 ohmu). Modem potom detekuje přítomnost antény pomocí zdroje ss proudu, realizovaného třeba pull-up odporem upínajícím vnitřní vodič anténního konektoru na napájecí napětí. Připojená anténa stáhne ss napětí na anténním konektoru pod definovanou rozhodovací velikost, což modem detekuje a přepne RX/TX na externí anténu.
V tom "kelímku" odpor připojen zřejmě není a ani není na jeho konektoru technologický ss zkrat, takže Strong anténu nedetekuje. Můžete zkusit ss voltmetrem změřit napětí na anténním konektoru Strongu, a pokud se nebojíte a zkratujete ho, měl by Strong detekovat externí anténu.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #58 kdy: 27. 08. 2021, 23:01:10 »
Díky za reakce a upřesnění... já právě Quectel vídám poslední dobou čím dál víc. Hlavně je to poměrně dobře dostupná značka MiniPCI-e karet (tenhle formát tu a tam potřebuju). Ale viděl jsem tyhle moduly použité i v aktuálních routerech, letované onboard.
Vím že existuje Gemalto (/Cinterion/Siemens) ale těch moc nevídám a popravdě mi přijde, že trochu žijou z minulé slávy. Veřejná podpora není nic moc. Možná jenom nejsem ta správná kategorie zákazníka (vlastní produkt, velký obrat). Docela dlouho jsem vídal moduly Sierra (/Wavecom) ale mám pocit, že tahle značka taky ustoupila z výsluní. Quectel je momentálně takový docela dobře dostupný a dokumentovaný, dokonce poskytuje podporu emailem. Pak je Huawei - asi nemá cenu představovat a vysvětlovat. A ještě bych zmínil Telit.
A "Qualcomm inside" mají v dnešní době zhruba všichni, pokud jsem schopen pozorovat :-)

Jak postupně trochu pronikám pod povrch, opakovaně se šklebím. Jsou to jednotlivé "zážitky prozření".

Třeba v kanclu na sídlišti v krajském městě máme dlouhodobě "horší signál na mobilech". Kouknu na svůj poměrně hloupý telefon, ukazuje jednu čárku, ale přehodím ho z ruky do ruky, a skokem má čtyři čárky. Nebo naopak.
V jiné lokalitě toto nepozoruji. Při hovoru v kanceláři občas zaznamenám výpadek. Když nastartuju RTL-SDR, tak vidím pásmo LTE 800 MHz jak noha a pásmo GSM 900 (2G) taky velmi slušné.
Dlouhá léta se kolegové v práci navzájem svěřují "dneska mi nějak vypadávají hovory" (na mobilu) na což je správná odpověď "nojo ty máš Hujawej s Androidem, máš mít Jabko jako já" apod. A nedávno když jsem se rozhlížel v éteru pomocí RTL-SDR (už nevím přesně proč) jsem si všiml, že androidí telefony se u nás snaží poslušně držet v pásmu 1800 MHz (2G/4G) nebo spíš 3G v pásmu 2100 (což RTL-SDR spíš už nevidí), zatímco iPhone si kvoká hlasový hovor na 2G v pásmu 900 MHz (a provádí při tom ukázkový frequency hopping). Bodejť by pak neměl stabilnější hovory :-)

Bargraf síly signálu je dost k ničemu - ale když si hraju s modemy a routery, často se dozvím sílu signálu v decibelech. Standardní AT+CSQ lze na decibely přepočítat, a některé daší příkazy taky hlásí čísla přímo v dB. Seznal jsem a bylo mi i vysvětleno, že -90 dBmW je pro mobily ještě docela použitelný signál (záleží na dalších věcech). Třeba wifina při takovéhle úrovni signálu sotva chytí beacon :-)

Pokud se nepletu, Quectel mi hlásí vzdálenější BTSky klidně s úrovní kolem -120 dBmW - ale pravda je, že při téhle úrovni signálu už se reálně telefonovat moc nedá.

Algoritmus modemu/telefonu pro volbu rádiové frekvence a pásma není triviální, a docela velkou váhu v něm má doporučení sítě, kterého pásma se MT mají chytat - protože jedině síť ví, který transpondér je jak vytížený, a proto se věž snaží mobilkám nakukat, ať se chytají pásem, ve kterých je volná kapacita = málo účastníků a malá zátěž. Potíž je, že tohle doporučení může vést ke snaze držet se pásem se slabým signálem.

Konkrétně aktuálnímu Quectelu můžu říct, jaké RAN technologie a v jakém pořadí má zkoušet (AT+QCFG="nwscanseq") a taky se dá specifikovat bitmaska použitých pásem (AT+QCFG="band") protože jedna rádiová technologie a jedna síť může svítit ve více pásmech. Bohužel nevím o způsobu, jak modemu nastavit např. prahovou úroveň signálu, pod kterou se nemá snažit k danému transpondéru zaregistrovat, resp. pod kterou se ho má pustit a přeskočit na silnější věž/pásmo. Přitom by tohle jedno číslo (nebo dvě) patrně dokázalo výrazně zlepšit reálnou user experience z telefonování/datování.

Konzumní mobilní telefony, snad kromě Samsungu, si mohou o ruční volbě RAN a pásma nechat v továrním firmwaru jenom zdát :-( Existují appky jako Network Monitor, které ale taky zřejmě fungují spíš "s notnou dávkou štěstí" - konkrétně jsem zaslechl, že na čipsetech Qualcomm SnapDragon tahle funkce naschvál nefunguje a ani placená varianta Nework Monitoru s tím nehne. Tuším jsem viděl zárodek nějakého API pro "Band Selection" v upstream Androidu, ale pokud je to generické, tak to opět bude záviset na HW-specifické podpoře v ovladačích výrobce rádia pro Android. Údajně je "band selection API" u Qualcommu předmětem NDA nebo co (a proto se nesmí používat? divné.)

Jedna další situace z nedávné doby: známý má malou chatu v chatové/zahrádkářské kolonii na hřebeni Krušných hor, odkud jsou jak na dlani vidět nejméně dvě blízká města v údolí (v hnědouhelné pánvi). To místo na hřebeni se tradičně vyznačuje "mizerným signálem pro mobily" - aspoň tak mi to popisoval. A že jestli by se s tím nedalo něco dělat, že rodina by ráda spolehlivá data apod. No a asi vás nepřekvapí, že jsem se pozval na návštěvu při první příležitosti :-) Těšil jsem se, jak provětrám svoje hračky a byl jsem zvědavej, co tam v éteru uvidím. No - a užasl jsem.

Některé telefony (včetně mého) ukazovaly trvale 3 i 4 čárky. Jiné telefony třeba jenom čárku. Taky záleželo, kam se člověk postavil a kterým směrem koukal. A občas jako kdyby všechny transpondéry kolem utichly. Třeba jednou za 5 minut byly telefony 20 sekund bez signálu. Což se poznalo tak, že se v té době vůbec nedalo dovolat.

Měl jsem ssebou modem Quectel EC25E. Naschvál jsem mu nedal SIMku, aby mi pokud možno ukázal různé operátory (což on postupně udělal). Zjistil jsem, že v místě je obstojný signál GSM 900 MHz a LTE 800 MHz - modem hlásil v těchto pásmech pro každého operátora 1-2 blízké vysílače kolem -70 dBmW v exteriéru (spíš -80 dBmW v interiéru). Zřejmě nejblíž byla věž Vodafonu, tenhle operátor na tom byl ještě asi o 10 dB líp. Kromě toho byly od každého operátora venku vidět třeba 4 vysílače LTE v pásmech 1800 a 2100 MHz, na úrovni kolem -90 dBmW v exteriéru (tzn. uvnitř patrně kolem -100 dB nebo hůř). Zajímavé byly ale pravidelné výpadky - viděl je i modem. Prostě jednou za pár minut najednou přestal vidět jakýkoli signál, a když se probral, chytil se bez simky klidně jiného operátora. Já jsem se pak na to zaměřil na jiných místech, jednou taky na kopci dál od města, ale nikde se mi ty výpadky neopakovaly, modem se vždycky chytil namátkou nějaké sítě a té se pak držel jak *o**no košile.

Můj závěr z toho je, že telefony co ukazují v interiéru slabý signál, se poslušně chytají méně zatížených vyšších pásem, která jsou ale v interiéru už na úrovni kolem -100 dB. Plus mi kamarád vyprávěl, že v té zahrádkové kolonii už pár lidí má "GSM" repeater. Tyhle věci se prodávají i tady u nás, ale někdo se údajně chlubil, že ho koupil na Aliexpressu - a že funguje výborně. A že si to můj kamarád byl sám vyzkoušet, když jednou potřeboval spolehlivě držet chvíli na internetu - že to fakt fungovalo bezvadně. Trochu mě zarazilo, proč má dotyčný venkovní anténu namířenou do svahu, odkud žádný signál nesvítí - nevím zda to byl záměr, nebo místo nalezené metodou pokus-omyl jako optimální, nebo kýho čerta.

Každopádně považte tu situaci - telefony se chytají na transpondéry se slabou úrovní, takže "mají špatný signál" - přestože v místě svítí jiné frekvence, které jsou silné dost. A sousedi v kolonii dřevěných chatiček s asfaltovou střechou to řeší tak, že si na ty své dřevěné prosklené kuči s útlumem interiér/exteriér řekněme do 10 dB dávají repeatery se ziskem 20 dB a víc. Repeater lepší než hrozný je vybaven automatickou detekcí a potlačením zavazbení, což patrně funguje tak, že přístroj pomalu zvedá zisk, a když se nakonec rozkmitá = úroveň signálu vystřelí na max, no tak se ziskem ucouvne, zavazbená oscilace utichne, a repeater zase pomaloučku polehoučku přidává zisk, než se po pár minutách znovu zavazbí, a tak pořád dokola. Takže v širokém okolí jednou za pár minut všechny telefony ohluchnou. Změřeno to nemám, ale vůbec bych se nedivil. Zajímavé je, že ti lidičkové tvrdí, že jim repeater pomáhá, že až na ty výpadky se jim doma telefonuje líp. Osobně si to vysvětluji spíš tak, že relativně širokopásmový repeater i za normálních okolností (nezavazbený) možná dost širokopásmově šumí, takže šum překryje vzdálené vysílače z údolních měst na vysokých pásmech (která levný repeater nejspíš ani neumí), takže telefony vidí jenom nejsilnější místní signály v klasických pásmech (navíc možná zesílené opakovačem).

Trochu detailněji k tomu Quectelu EC25E: pro přehled, co v okolí svítí, se snažím používat příkazy
at+qnwinfo
AT+QENG="servingcell"
AT+QENG="neighbourcell"
Teoreticky by měl být z podobného soudku ještě AT+QCOPS, ale ten mi nějak nefunguje...

Výstup může vypadat třeba nějak takto:

Kód: [Vybrat]
AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",6200,165,-20,-107,-68,0,16,255,6,4,42
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,331,-14,-115,-92,0,16,6,0,10
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,245,-14,-115,-92,0,16,6,0,10
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,348,-18,-120,-93,0,16,6,0,10
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",473,247,-16,-117,-92,0,16,6,0,10

AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,444,-20,-118,-75,0,5,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,162,-20,-127,-88,0,-4,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,397,-20,-126,-87,0,-3,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1379,194,-20,-126,-86,0,-3,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",2850,-,-,-,-,-,5,0,20,6,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6300,474,-20,-116,-77,0,-4,4,0,20
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6300,23,-18,-108,-77,0,-4,4,0,20

AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",1849,252,-12,-110,-79,0,-,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6400,252,-6,-104,-86,0,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6400,293,-14,-113,-86,0,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",275,252,-16,-114,-95,0,-,-,-,-

AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",6400,252,-8,-106,-81,0,21,4,20,10,58
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",6400,293,-12,-112,-90,0,15,4,20,10,58
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",1849,-,-,-,-,-,21,0,22,6,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",275,-,-,-,-,-,15,0,22,5,-,-,-,-
+QENG: "neighbourcell","GSM",0,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",975,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",976,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",977,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",978,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",979,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",980,1,14,2,255,0,0,-1920,0
+QENG: "neighbourcell","GSM",981,1,14,2,255,0,0,-1920,0

Pokud nezasunu SIMku, tak na některých lokalitách je modem ochoten po každém restartu (nebo důkladné ztrátě signálu) chytit se jiného operátora. On sice v AT+QENG="servingcell" hlásí bez SIMky asociaci na nějakou "službu nouzového volání" ("LIMSRV") ale realita je zřejmě taková, že si vybere jednoho operátora a v odpovědi na AT+QENG="neighbourcell" vrací jenom jeho nosné v různých pásmech. Nenašel jsem jednoduchý způsob, jak modem donutit, aby se (bez simky) chytil a držel jiného konkrétního operátora dle mého výběru. Dá se mu omezit výběr pásem, to funguje. Samozřejmě se zasunutou SIM kartou se drží jenom svého operátora.

Mimochodem si ve výpisu výše všimněte EARFCN 2850 = podle mého O2 pásmo 2600 MHz :-) bohužel bez informace o síle signálu a bez dalších identifikátorů (asi příliš slabý signál - takových "neupřesněných" záznamů vídám ve výpisu i mnohem víc).

No a do třetice ještě jedna situace z terénu: mám někoho v domově důchodců na okraji malebného maloměsta na Ohři. Jednolůžák s balkónkem, výhled do zahrady a do polí, paráda. Ale nemají erární internet, takže leda přes telefon. Děda má dlouhá léta smlouvu s Vodafonem, takže si jenom přibral k paušálu data. Zapnout si na mobilu hotspot pro noťas se naučil raz dva :-) Ale slušný signál má jenom venku. V interiéru je to bída (konstrukčně panelák, v oknech pokovená skla a žaluzie). Z pokoje má často problém byť jen telefonovat. Telefon má nějaký Huawei matlafon, na kterém nejde zaseknout pásmo, ale aspoň umí průběžně ukázat typ RAN a sílu signálu v dB.

Takže jsem vzal telefon s Vodafoní SIMkou do ruky, v pokoji čtu EDGE a cca -97 dBm, vylezu na balkón, signál vylezl na -84 dBm... říkám si fajn, sice Éčko budou nanejvýš nějaké stovky kbps, ale leší než nic. Když tu náhle, ouha, telefon přeskočil na 4G, a na tom balkóně hlásil asi -104 dBm. Později když jsem ještě seděl v pokoji u stolu a něco jsem datloval, všiml jsem si, že telefon držel chvíli kolem -100 dB, a pak opět změnil pásmo a zahlásil závěs na signál o úrovni -126 dB !!!

Zrovna v tomhle místě mi modem bez SIMky nechtěl ukázat prakticky skoro nic, nevím proč, to je asi jedno... Zkusil jsem si půjčit dědovu Vodafoní SIMku do mého modemu, jeden z výsledků vidíte o kousek výš... (EARFCN 6400 je Vodafone LTE band 20 = 800 MHz). Několik nosných v různých pásmech, signál -79 až -95 dBm. Toto bylo venku na balkóně. Je možné, že modem se čtvrtvlnným proutkem je na tom líp, než širokopásmová anténa v matlafónu. Proutky jsem střídal dva, laděné na cca 850 MHz a na 2.1 GHz - kde mi o to šlo, zkusil jsem postupně oba a uváděné hodnoty jsou pokud možno lepší z obou "měření". Proutek pro nevhodné pásmo udělá klidně 6-10 dB na síle signálu.

No a pak jsem to zkusil se SIMkou od T-Mobile. Stále na balkóně...

Kód: [Vybrat]
AT+QENG="neighbourcell"                                                     
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",473,26,-11,-76,-45,0,47,5,6,4,42           
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",6200,124,-8,-70,-46,0,47,4,0,10           
+QENG: "neighbourcell","WCDMA",10836,3,12,8,-,-,-,-                           
+QENG: "neighbourcell","GSM",0,1,14,0,255,0,0,-1920,0                         
+QENG: "neighbourcell","GSM",44,1,14,0,255,0,0,-1920,0                       
+QENG: "neighbourcell","GSM",42,1,14,0,255,0,0,-1920,0                       
+QENG: "neighbourcell","GSM",30,1,14,0,255,0,0,-1920,0

LTE v pásmech 800 MHz a 2100, kupodivu i to vysoké pásmo silné že by se v tom dalo opalovat. Úroveň kolem -46 dBm. To je dost silný signál třeba i na poměry wifi :-)

Tzn. zrovna tady by asi pomohla změna operátora (Vodafone -> T-mobile).

Obecně ale chci říct, že mi přijde dost trapná situace, kdy uživatelský dojem říká "mám slabý signál, je tu mizerné pokrytí, zatracení operátoři, za co je platím", když ve skutečnosti je tam všelijakých signálů dost (od kýženého vlastního operátora), akorát je uživatel telefonu zahnán do kouta dojemnou spoluprací výrobce telefonu s operátorem sítě, aby se držel pásem s krutě slabým signálem. Naschvál s tím uživatel o své vůli obecně nemůže nic udělat - ledaže by pečlivě vybral telefon nebo modem, který vzácnou náhodou umožňuje manuálně omezit RAN a pásmo. Osobně jsem zaslechl, že tuto schopnost mají matlafony Samsung a znám průmyslové routery Advantech (ex-Conel), Quectel EC25E inside, které toto umí díky firmwarovému pluginu BandSelect.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #59 kdy: 28. 08. 2021, 01:11:14 »
"bylo mi i vysvětleno, že -90 dBmW je pro mobily ještě docela použitelný signál (záleží na dalších věcech). Třeba wifina při takovéhle úrovni signálu sotva chytí beacon"

Srovnavat ISM s licenci je uplna blbost, existujou i wifiny s dobrou citlivosti (treba kdysi chipsety Prism od firmy Z-COM - v evrope ZCOMAX), ale v 802.11 panuje totalni anarchie...