Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #105 kdy: 21. 12. 2020, 12:06:51 »
Tak Windows také přechází na příkazovou řádku a jsou dokonce tvrdší než linux. Ve Windows Home už jinak než přes "net localgroup" novou skupinu uživatelů neuděláš, všechny gui nástroje byly odstraněny.

Ten odklon je dvěma směry. Maximum nejběžnějších operací je v GUI, ideálně tak, aby fungovaly
(...)
Pro uživatele, který bude mít počítač jen jako nástroj ke své práci, je a bude GUI to jediné, co ho bude zajímat.

Jenže to GUI stojí za houby.

Pikoška pro zajímavost... řešil jsem nedávno, jak nastavit W10pro, která se budou stěhovat mezi dvěma síťovými prostředími tak, aby "obyčejný" uživatel nemusel řešit nastavení sítě a ideálně na to ani nemusel mít práva (ani v jedné lokalitě není DHCP; nemá smysl řešit proč,prostě to tak je).

Jasná volba byla nastavit síťovku tak, aby měla 2 IP adresy s patřičnými maskami a branami. Trivka, jenomže po nastavení z GUI to nefungovalo. Jelo to vždycky jen v jedné (náhodné, někdy tam, jindy tam) z těch dvou sítí, ve druhé to byla mrtvola. Nemělo vliv ani přehození pořadí IP a bran v dialozích, hraní s metrikou, prostě nic. Nepomohl restart, ani zakázání / povolení interfejsu.
Jen pro jistotu jsem zkusil pomocí netsh konfiguraci síťovky úplně zahodit a nakrmit ji tam zpátky skriptem. Tadá! Funguje. Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.
« Poslední změna: 21. 12. 2020, 12:10:25 od Marek Staněk »


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #106 kdy: 21. 12. 2020, 12:08:10 »
Jenže to GUI stojí za houby. Třeba většinu rodičů by zajímalo řízení přístupu dětí ke hrám. Jenže
(...)
což je úplně k ničemu. A vrchol všeho je, že hry z GOGu tam vůbec nejsou.

Ale prd. Většina rodičů s tím nechce mít žádné starosti - takže buďto svoje děti vychovají k poslušnosti (i bez vynucení v počítači)(...)

Drobná technická ... osobně před slepou poslušností preferuju disciplínu.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #107 kdy: 21. 12. 2020, 12:09:09 »
Aktuální stav vidím v tom, že příkazová řádka je nedostatečná, a tak mají mladí oprávněnou výmluvu se na ni dívat svrchu.
Vidím hlavně problém v tom, že příkazová řádka je zcela nerelevantní nástroj k tomu, co oni chtějí a potřebují. 

Můžu v reakci na požadovanou výměnu žárovky vytáhnout plynový hořák se slovy "foukej a uč se" ( a já bych to klidně udělal, neb jsem fascinovaný technikou a řemesly), ale pro většinu lidí je to zbytečný diskomfort a i když nabydou nové= vědomosti, nikdy je dál nezpracují a zůstanou u té jedné operace - celkový přínos bude 0 tam, kde není hlubší zájem.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #108 kdy: 21. 12. 2020, 12:15:30 »

Jen pro jistotu jsem zkusil pomocí netsh konfiguraci síťovky úplně zahodit a nakrmit ji tam zpátky skriptem. Tadá! Funguje. Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.

to není problém 20H2, ale celých W10, WS2019 i 2016 - dialogy pro networking jsou vrtošivé, domrdané a polofukční. Powershell zůstal jako jediná funkční verze, kde bez potíží nastavíte třeba LACP interface  s bránou v jiném subnetu, VLANy apod. .
Doporučuju používat metodu známou z lepších firewallů - script, který má v sobě kontrolní smyčku a pokud ho nepřeruším, vrátí mi nastavení třeba do pěti minut zpátky. Lze buď interaktivně nebo automaticky, ale člověk se neuřízne dáky chybě GUI

V GUI je totiž asi nejčastější radost to, že zmizí nastavená brána a je místo ní nic.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #109 kdy: 21. 12. 2020, 12:17:54 »
Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.

typicka linuxacka ignorance: "co nefunguje me, to je rozbity" V tom pripade linux je rozbitej defaultne, protoze nejakou chybu tam najde uplne kazdej..

Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #110 kdy: 21. 12. 2020, 12:26:28 »
Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.

typicka linuxacka ignorance: "co nefunguje me, to je rozbity" V tom pripade linux je rozbitej defaultne, protoze nejakou chybu tam najde uplne kazdej..

Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.

Haha, mě nazvat linuxákem :-D Tomu se budu smát ještě v době, kdy Evropa zajede pod Kavkaz.
Jde o to, že v srpnu to ještě fungovalo, v říjnu už ne. A nebyl to dokonce ani můj 7+let starej noťas; byly to fungl nový mašiny, předchozí den vybalený a jen olepený aktualizacema.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #111 kdy: 21. 12. 2020, 12:32:31 »
Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.

typicka linuxacka ignorance: "co nefunguje me, to je rozbity" V tom pripade linux je rozbitej defaultne, protoze nejakou chybu tam najde uplne kazdej..

Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.

Haha, mě nazvat linuxákem :-D Tomu se budu smát ještě v době, kdy Evropa zajede pod Kavkaz.
Jde o to, že v srpnu to ještě fungovalo, v říjnu už ne. A nebyl to dokonce ani můj 7+let starej noťas; byly to fungl nový mašiny, předchozí den vybalený a jen olepený aktualizacema.

tak napiste co PRESNE vam nefunguje

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #112 kdy: 21. 12. 2020, 12:33:32 »
Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.

Běžně funguje - a stejně běžně nefunguje. "klasický" dialog funguje docela obstojně, "moderní" už se ani nesnažím používat, ten to obvykle rozbije celé.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #113 kdy: 21. 12. 2020, 12:47:15 »
Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.

Běžně funguje - a stejně běžně nefunguje. "klasický" dialog funguje docela obstojně, "moderní" už se ani nesnažím používat, ten to obvykle rozbije celé.

Tak s takovejhlema blabolama bezte rovnou do hajzlu....

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #114 kdy: 21. 12. 2020, 13:09:43 »
Takze v klasicke Win-Lin flamewar diskuzi me nakonec do hajzlu posle jako windowsaka jinej windowsak, kterymu zrovna shodou okolnosti  vsechno funguje? Tomu rikam fakt blba strelba do vlastnic rad :-D

Citil bych, ze je muj zivot lepsi, kdyby me do hajzlu poslal nekdo z ortodox linuxaru, ale svet holt uz neni co byval.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #115 kdy: 21. 12. 2020, 13:31:37 »
Citil bych, ze je muj zivot lepsi, kdyby me do hajzlu poslal nekdo z ortodox linuxaru, ale svet holt uz neni co byval.

Linux se svou neschopnosti presahnout 1% na desktopu sam vyradil ze hry, ted uz se budou hadat jen priznivci relevatnich operacnich systemu. se s tim smir ;-)

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #116 kdy: 21. 12. 2020, 13:50:40 »
Co se týče problému metriky a více bran, co si pamatuju, tak ve windows je historicky past, která se projevuje ve chvíli, kdy jde do kolize nastavení staršího, v systému už nepřítomného interface s nějakým novým. To jde vyřešit i přes GUI, přes správce zařízení a odinstalaci staršího adaptéru (po zobrazení nepřipojených zařízení). A myslím, že to šlo ještě i jednou cestou (už nepamatuji jakou).

GUI není všespásné, to má fungovat v hlavních případech. Nastavování adres a metrik není úplně běžná činnost, kterou by měl dělat BFU, natož umět rozklíčovat, co je problém. Na to se volá technik a ten už si přes CLI poradí.

Rozhodně smysluplnější je mít a vyžadovat, aby byla síť v místě správně nastavená a nebyly potřeba opičárny typu nastavování IP adresy ve Windows.

V tomhle je prokletí linuxu a linuxáků, že berou za standard to, že je potřeba a výsostné právo a skvělá vlastnost systému nastavovat vše "ručně a jednoduše". Nikoliv. Vše má být na takové úrovni, aby fungovalo automaticky. Pozornost má být věnována tomu, aby nebylo potřeba ručních a drahých zásahů. Když už není vyhnutí, má mít administrátor k ruce nástroje na diagnostiku a opravu - a ty poskytují oba systémy. Ostatně, kvůli tomu je v linuxu taková vlna nevole proti systemd, který má hlavu a patu, jenže je potřeba daleko víc znalostí, než u klasického initu.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #117 kdy: 21. 12. 2020, 14:40:18 »
Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.

typicka linuxacka ignorance: "co nefunguje me, to je rozbity" V tom pripade linux je rozbitej defaultne, protoze nejakou chybu tam najde uplne kazdej..

Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.

Haha, mě nazvat linuxákem :-D Tomu se budu smát ještě v době, kdy Evropa zajede pod Kavkaz.
Jde o to, že v srpnu to ještě fungovalo, v říjnu už ne. A nebyl to dokonce ani můj 7+let starej noťas; byly to fungl nový mašiny, předchozí den vybalený a jen olepený aktualizacema.

tak napiste co PRESNE vam nefunguje

Tady má někdo veliký problém udržet informaci nebo rovnou vůbec pochopit psaný text. Přitom jsem to napsal ÚPLNĚ JASNĚ:
- pecko s W10-20H2
- jeden fyzický síťový adaptér
- dvě lokality, ani v jedné DHCP
- nutnost, aby síť fungovala v obou lokalitách (různé IP rozsahy, masky, brány)
- při nastavení přes GUI někdy fungovalo v jedné síti, někdy v druhé, ale nikdy v obou (pro debily: nebyly připojeny obě zároveň)
- po smazání konfigurace IP pomocí netsh a naplnění konfigurací pro OBĚ sítě skriptem přes netsh FUNGUJE VŠECHNO bez ohledu na aktuální lokalitu a nutnosti do toho dál sahat.
Malovat to nebudu.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #118 kdy: 21. 12. 2020, 14:45:01 »
Tady má někdo veliký problém udržet informaci nebo rovnou vůbec pochopit psaný text. Přitom jsem to napsal ÚPLNĚ JASNĚ:

Nenapsal. Chybí informace např. o tom, jestli je po upgradu windows stejný adaptér, nebo jestli jestli se mu změnila identifikace. Nebo taky nepíšete o metrice, jakou jste nastavil. Našlo by se asi víc dotazů, ale rozhodně jste to nenapsal ÚPLNĚ ani JASNĚ.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #119 kdy: 21. 12. 2020, 14:47:49 »
Jenže to GUI stojí za houby. Třeba většinu rodičů by zajímalo řízení přístupu dětí ke hrám. Jenže GUI to neumí. Microsoftí správa rodiny funguje jen online přes web, což asi každý nebude chtít. I kdyby ano, nejde tam nastavit od kdy do kdy děti k jakému programu mohou, jen časový limit, což je úplně k ničemu. A vrchol všeho je, že hry z GOGu tam vůbec nejsou.

Ale prd. Většina rodičů s tím nechce mít žádné starosti - takže buďto svoje děti vychovají k poslušnosti (i bez vynucení v počítači), nebo si raději využijí ty možnosti, které se dnes nabízejí. Ten odklon je právě kvůli tomu, že lidé se s tím patlat nechtějí. Když se s tím patlají, zjistí, že akorát pak řeší spoustu nekompatibilit, spoustu vedlejších efektů, které neumějí domyslet a ke kterým jim nikdo podporu neposkytne. Nemluvě o tom, že děti převážně hrají na mobilech, případně konzolích - tam je potřeba kontrola daleko víc, než na počítačích, které už jsou okrajová platforma pro hry. Tam už se onlinu nevyhnete.

Ale prd, právě proto, že nechtějí mít starosti, tak potřebují jednoduchou správu programů pro své ratolesti. A windows k tomu nenabízí nic a proto nastavá odklon lidí od windows, je to předpotopní systém, který nejen jednoduše neřeší problémy lidí, ale dokonce jim hází klacky pod nohy a ruší i věci, které fungovaly.

A na androidu je to přitom tak jednoduché, mám tam kids place, v něm rozdělím programy na skupiny (telefon, vzdělání, hry, atd, co se mi zlíbí) a každé skupině nastavím od kdy do kdy může běžet a celkový čas po který může běžet. Tohle nastavení je per dítě. Jednoduché a efektivní, žádné patlání, nic na tom není. Ve Windows je to ale neřešitelný problém, to co nabízí microsoft prakticky nic neumí a ještě to nefunguje.