Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #45 kdy: 17. 12. 2020, 07:28:52 »
Odhaduji chyba intalátoru. V mém případě zmáčknu vyhledávat, napíšu "int" (jako internet), a hned ho mám. Proč se babrat s nějkým shortcutem? Ještě to tak.

Jo - ale ty to znáš. Starám se o mraky uživatelů - a že i ve win funguje léta něco jako indexace a vyhledávání, to pochopilo tak 5%. Práce se start nabídkou je pro ně i po skoro třiceti letech hightech, potřebují ikonu na ploše. Jsou to doktoři, učitelé, obchoďáci - ale třeba i programátoři PLC - zkrátka napříč celým spektrem specializací
.
BTW, v tomhle konkrétním případě se balíček opravdu v tichosti nenainstalovat, prostě se při poklikání nestane nic. Po příčině budu možná pátrat já, ty, ale ne ten strejda od vedle, kterej viděl u Franty super prográmek, stáhnul si ho a "vono mu to nejde"

Jako dobrej příspěvek z druhé strany. Osobně mi přijde, že z tebe hodně mluví Windows zvyky. Stejně jako ty prskám já, když mám dělat ve Windows s jeho UI z pravěku.

Každopdádně je to tak, každý máme svoje návyky a všechno je to subjektivní. Jen jsem zkusil popsat, jakýma peripetiema se bude prokousávat dneska člověk, který místo proklikání OOBE dostane do ruky poslední Debian, který já osobně považuju za takový standard.

80% lidí skončí u nefunkčního touchpadu v instalátoru - tabulátor a enter prostě lidi nepoužívají, instalátor jim to nikde neřekne.
Zbytek zabijí hlouposti jako je nefunkční instalátor té super Frantovy aplikace, chybějící záznam v sudoers díky kterému jim zkrachuje 90% návodů z internetu a tisíc dalších drobností. Ti lidi,které znám jako zákazníky, to řešit nechtějí, protože je to nezajímá. Je to pro ně technicky složité a ekonomicky nesmyslné - když si s domů přinesou nejaký ten shnilý Pavilion nebo Ideapad, jsou na fejsbůčku za pět minut s plnou funkcionalitou a je jim úplně jedno, jak se to stalo. V práci totéž - do nového PC se zalogují svým pracovním mailem a  heslem které znají, zbytek se "zázračně" sám nastaví a můžou pracovat.

Tohle zabíjí Linuxový desktop, pořád ještě se na tom změnilo strašně málo, ikdyž ty změny se dějí. Zajímalo by mě třeba, jak jsou na tom dneska továrně předinstalované Linuxy, to může být už úplně jiná liga než samodomo instalace pro fandy


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #46 kdy: 17. 12. 2020, 08:15:45 »
Ve firmách se používají proto, protože většina zaměstnanců a manažerů je zná ze školy a proč by zkoušeli něco jiného, když jim to funguje.
Ve škole se používají proto, že většina zaměstnavatelů je používá a firmy chtějí, aby budoucí zaměstnaci je uměli používat.
Je to začarovaný kruh. Pokud to chceš změnit, musíš aktivně zkusit přesvědčit učitele a pak i zaměstnavatele, aby zkusili alternativy.
V mé práci se používaly jen Windows (i na server). Přesvědčil jsem je, že na server je lepší dát Linux a i na některé nové pracovní stanice(není potřeba kupovat licenci Windows a funkce to splní stejné). Někde to samozřejmě nejde... ale když ta možnost je, tak o ní člověk musí zkusit ostaní přesvědčit, jinak se nic nezmění.

Sorry ale to je demagogie. Firma potřebuje mít počítače zaměstnanců pod kontrolou ... v MS prostředí je dá do domény a má to vyřešené ... má kontrolu nad celým zařízením, všemi aktualizacemi ... prostě vše. A ať se to někomu líbí nebo ne, je to vlatně správně ... firma chrání své prostředí, svá data, ... vždyť nejsnadnější útok na interní systémy firmy jsou přes nějaké nezabezpečené zařízení co má přístup k interním systémům.

Linux chtějí lidé, co nechtějí mít závislost na tom, jestli jim doménový admin dovolí nainstalovat nějaký SW a o svůj počítač se chtějí starat sami. To je z jednoho pohledu strašně hezké ( svoboda, .... ), ale z druhého velmi rizikové ... co si budeme nalhávat ... pořekadlo že kovářova kobyla chodí bosa je velmi příznačné ... takže i velmi zkušený admin má často svůj pracovní notebook nebo workstation v žalostném stavu ( tedy bez potřebných aktualizací, dost často i distribuce co jsou EOL ).

No a pak tu máme takové ty klasické pracovní potřeby jako je kombinace mailu, kalendáře a kontaktů. A co si budeme nalhávat, Outlook s Exchange má tohle z uživatelského hlediska vyřešeno velmi dobře. Stejné funkcionality v opensource prostředí aktuálně dosáhnout nelze ... s velkou mírou snahy se k tomu lze přiblížit, ale pořád to nebude ono.


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #47 kdy: 17. 12. 2020, 09:29:25 »
"open with app installer" a ejhle - nikde nic, nikde mi nevznikl shortcut. Je to chyba instalátoru, KDE, mám si ho vyrobit sám, ...
Odhaduji chyba intalátoru. V mém případě zmáčknu vyhledávat, napíšu "int" (jako internet), a hned ho mám. Proč se babrat s nějkým shortcutem? Ještě to tak.

Prave jste mi krasne ukazal jeden z duvodu proc je linux na desktopu tam, kde dneska je, a proc neni treba v tech skolach nebo jinde:

Kokotske a povysenecke chovani casti komunity. Kdyz jsem jeste delaval ajtaka ve firme, parkrat jsem volal na MS hotline: Nekdy muj problem vyresili, jindy ne, ale vzdycky se ke me chovali velmi zdvorile, nedavali mi najevo ze jsem lama, a na konci hovoru se zeptali zda je to vse nebo zda mi jeste s necim muzou pomoci.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #48 kdy: 17. 12. 2020, 10:38:01 »
To je asi zbytečné to brát takhle útočně. Tady ty kluky nikdo neplatí, je to prostě komunita která si řeší svoje "techničtější" věci a nedivím se, že s dotazem na zástupce se nikdo moc zabývat nebude. Až budeme řešit nějaké to balíčkovací peklo, diskuze bude mnohem plodnější, protože to prostě ty lidi bude zajímat.

EDIT: on to v podstatě ani ten dotaz na zástupce nebyl, diskuze je o něčem jiném. Vlastně nikdo s radou ani přispěchat neměl, tak není divu že nepřispěchal.

Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Komunitu bych obviňoval jen prostě jen z toho, že nikým neřízený vývoj prostě nestačí dohánět trendy v uživatelské přívětivosti. Nic víc, nic míň.

Mladá generace má v ruce víc mobil než vlastní penis (připadně cizí, pokud jde o dívky), takže prostě po instalaci aplikace očekává ikonku na ploše. NEdá se to ignorovat, nemá smysl s tím bojovat na tvrdé frontě a měnit funkční zvyky za každou cenu, můžeme to jen evolučně posouvat.


Večer poreportuju, jak snadno a rychle se povede na tom HP rozjet čtečku na pazoury. Čekám spoustu radosti a hledání - ale třeba budu mile překvapen a bude to taky operace na minutku. Nakonec to snad sepíšu jako seriál...
« Poslední změna: 17. 12. 2020, 10:39:42 od nocturne.op.15 »

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #49 kdy: 17. 12. 2020, 11:14:37 »
OT: Vzpomněl jsem si na jakýsi blog nebo něco takového. Pisatelka měla problém s počítačem, tak zaklepala na dveře ajťáckého doupěte, dveře otevřel kdosi, komu
Citace
...linux koukal z očí...
:D
« Poslední změna: 17. 12. 2020, 11:16:12 od Vrozkrokkop Kopalsson »


dahl

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #50 kdy: 17. 12. 2020, 14:10:18 »
Jen takove zamysleni. Uvedomujete si, ze pro dnesni mlady neni OS nic vic nez gui pro spusteni par aplikaci a browseru? Naprosto nehlede co je to zac? Operacni system nikoho nezajima, je uplne jedno, co za OS skoly pouzivaji. Financi je dost. Kdyz jsou na MS zvykly, proc ne. Proc deti ucit jakekoli OS, to uz je naprosty propadliste dejin. Stejne vsechny OS speji k naproste bezudrzbovosti a bezproblemovosti. Vse se pomalu ale jiste presouva na web. Vzdyt dnes uz se i naprosto zmenila i uzivatelska prace se soubory. Vse je v cloudu. Adminu bude do budoucna potreba cim dal tim min a nikdo jiny nepotrebuje o OS nic jinyho vedet, nez jak kliknout nebo tapnout prstem...To je jak ucit vsechny ridice automechanikem. Ano, drive to tak bylo, co motorista to mechanik. Dnes? Kazdy ma auto. Jedno jakou znacku, jedno jakou karoserii, proste auto. Tlacitko start, volant, tri pedaly, dnes uz ani to ne, blinkry. A muzes vyrazit. Treba kolem baraku, nebo kolem sveta. Thats all.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #51 kdy: 17. 12. 2020, 14:51:44 »
Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Takže místo vendor locku u microsoftu budeš u red hatu, protože nikdo jinej support na linux neposkytuje (dobře, ještě je tu suse) a za licence budeš platit tak jako tak

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #52 kdy: 17. 12. 2020, 15:12:28 »
Hlavným problémom je "problém kodanských nemocníc"

Citace
DK: 25,000 hospital staff Copenhagen region to use open source office suite

Published on: 18/08/2011


Even a single user of the proprietary office suite would force the group to purchase licences for all fifteen thousand desktop PCs. "We have spoken to the proprietary vendor about this for over a year, and they acknowledge the problem."
https://joinup.ec.europa.eu/collection/ehealth/news/dk-25000-hospital-staff-cop


Ono je problém akejkoľvek proprietárnej technológie. S iným nástrojom nebudete 100% kompatiblní nikdy.

Zákaníka môže firma odmietnuť, kvôli požadovanému proprietárnemu SW, ale štát nemôže firma odmietnuť a tak musí mať  proprietárny SW, ktorí si "zvolí štát" a tým, pádom to bude mať celá firma...

My máme v zákone povinnosť štátu byť technicky neutrálny, ale prax je iná

Citace
09.05.2012,
Odmietol Windows. A tak dostal od daniarov pokutu

 mu vyrubil päťtisícovú pokutu, pretože daňový výkaz poslal cez iný operačný systém, ako používa štát.

e daniari používali iba operačný systém Microsoft za použitia prehliadača Internet Explorer. Tento systém si však podnikateľ nekúpil a nasledovali takmer trojročné ťahanice s daňovákmi – tí dvanásťkrát jeho sťažnosti zamietli a udelili mu napokon pokutu 5 636 eur.

e daniari používali iba operačný systém Microsoft za použitia prehliadača Internet Explorer. Tento systém si však podnikateľ nekúpil a nasledovali takmer trojročné ťahanice s daňovákmi – tí dvanásťkrát jeho sťažnosti zamietli a udelili mu napokon pokutu 5 636 eur.


https://dennik.hnonline.sk/484919-odmietol-windows-a-tak-dostal-od-daniarov-pokutu


A Bohužiaľ  máme a mali sme namiesto Protimonopolného Promonopolný úrad


Citace
Podľa Protimonopolného úradu štát mohol nútiť občanov používať Windows a Internet Explorer


 14.1.2013

Finančné riaditeľstvo SR podľa Protimonopolného úradu SR neporušilo zákony o ochrane hospodárskej súťaže, keď daňovníkov do januára minulého roka nútilo podávať súhrnný výkaz k DPH elektronicky len z Windows a cez Internet
Explorer.


V októbri Protimonopolný rozhodol, že Finančné riaditeľstvo zákony v oblasti ochrany hospodárskej súťaže neporušilo. Vynucovanie sa totiž podľa PMÚ malo dotýkať iba cca 10% zo 44 tisíc subjektov povinných podávať súhrnné výkazy, ktorí podľa štatistík nepoužívajú Windows. Takýto počet dotknutých užívateľov je ale len zlomkom celého trhu s operačnými systémami a vynucovanie tak podľa PMÚ nemá vplyv na hospodársku súťaž a zákon tak nebol porušený.

Od januára 2010 bola zavedená povinnosť podávať výkazy elektronicky, pričom do januára 2012 boli k dispozícii dve aplikácie eTax a eDane, obe vyžadujúce Windows a Internet Explorer.



A ký sa domohli práva tak skončili v likvidácii... A teda tvorcom propietárnych technológií stačí ovplyvniť "správneho" štátneho úradníka a majú vyhrané


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #53 kdy: 17. 12. 2020, 22:17:04 »
Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Takže místo vendor locku u microsoftu budeš u red hatu, protože nikdo jinej support na linux neposkytuje (dobře, ještě je tu suse) a za licence budeš platit tak jako tak

No a? Tak buď chceš support, nebo ho nechceš. Buď budeš platit za licence, nebo za lepšího (nebo víc) adminů. TCO na jedno pracovní místo bude podobné.

There is no such thing as a free lunch

Připomíná mi to nedávnou diskuzi s jedním vývojářem, diskutovali jsme o vývoji eshopu který jsem poptával. Došlo i na konkurenci - měl taky plnou držku vendor locku, když prý půjdu ke komerčnímu, prefabrikovanému eshopu, on prý napíše lepší. Když s ním týden nebyla žádná komunikace (byl snad na dovolené nebo co), tak jsem ho poslal slušně někam, eshop žena naklikala za tři dny na tom hrozném prefabrikátu a od té doby funguje. Je to odladěné, dělá to 99% věcí které potřebujeme samo od sebe - tak nevím, co by mě táhlo k vlastnímu /nebo zakázkovému/ vývoji. Mám i celkem jistotu, že když někdo z jejich týmu bude mít dovolenou, vyřeší můj problém i někdo jiný.
Těch pár drobotin, které to neumí nebo dělá jinak než bychom si představovali je tak marignální nedostatek, že mi to zatím nestálo ani za mail providerovi...
« Poslední změna: 17. 12. 2020, 22:19:36 od nocturne.op.15 »

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #54 kdy: 17. 12. 2020, 22:25:23 »
Komunitu bych obviňoval jen prostě jen z toho, že nikým neřízený vývoj prostě nestačí dohánět trendy v uživatelské přívětivosti. Nic víc, nic míň.

To jako ze se v linux komunite nevyskytuji arogantni zmrdi? Kdo to clovece zijete???

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #55 kdy: 17. 12. 2020, 22:44:18 »
Ti jsou vsude. A dekuj za optani, ziju v Praze, je jich tu vic nez dost :-) Nicmene jejich existence je nezavisla na komunite, tak nejak organicky se vyskytuji napric vsim.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #56 kdy: 17. 12. 2020, 23:12:43 »
Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Takže místo vendor locku u microsoftu budeš u red hatu, protože nikdo jinej support na linux neposkytuje (dobře, ještě je tu suse) a za licence budeš platit tak jako tak

Raději zaplatit za Linux než za Windows.
Na server dávají GUI! A i ten negui má pořád GUI! Sice bez shellu, ale má! Kde má tento svět logiku?

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #57 kdy: 17. 12. 2020, 23:56:33 »
Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Takže místo vendor locku u microsoftu budeš u red hatu, protože nikdo jinej support na linux neposkytuje (dobře, ještě je tu suse) a za licence budeš platit tak jako tak

Raději zaplatit za Linux než za Windows.
Na server dávají GUI! A i ten negui má pořád GUI! Sice bez shellu, ale má! Kde má tento svět logiku?

Pokud zaplatit, tak za řešení co funguje a které bude generovat co nejmenší interní náklady -> tedy lze to efektivně spravovat, funguje to a lidem se to dobře používá. Jestli je to Linux, Windows, MacOS nebo něco jiného je jedno ... každé firemní prostředí má jiné potřeby a jiná kriteria.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #58 kdy: 18. 12. 2020, 00:09:11 »
Czech jako locale nezná - hm, ok. Hlavně že mi nabídne Zimbabwe nebo co, to musí být dobrý cílový trh....

Tak takhle dneska vypadá setkání s linux deskopem u někoho, kdo není uplná totální lama a nebojí se otevřít si terminál, dokonce zhruba tuší, co s ním.
Debian nepoužívám (jako všechny distra se systemd), tak nevím jak na tom je, ale že by neměl lokalizaci do češtiny? Několikrát jsem instaloval Devuan a čeština tam jde v pohodě. Artix Linux - taky vše OK (včetně češtiny), instalace bez problému grafickým instalátorem... tedy vlastně jeden problém mám se všemi a to, že se neudrží stav jasu obrazovky po vypnutí systému. Buď to jde vyřešit nesvobodným ovladačem GK nebo zapsáním hodnoty do /sys/class/backlight/...brightness po startu systému. Nějaké ty mouchy má každý systém... ono ani na Windows není, pro neznalého, lehké dohledávat ovladače když ty systémové nefungují správně.

Buď to člověk chce používat a musí se něco naučit (řešení problémů lze dohledat na internetu) nebo se učit nechce a pak každý systém bude nepoužitelný a to platí pro všechny obecně. Začátečník si na Linuxu aspoň může zvolit distro, kde toho na začátku nebude muset řešit tolik. Uživatel Windows nemá moc na výběr.

Přijde mi, že repozitáře instalaci zjednodušují než naopak. Buď si ten repozitář přidej nebo používej distro, které tvoje oblíbené aplikace už v repozitářích má, např:
Artix linux(repozitář Archu): pacman -S vivaldi, odklepnu ano - pokračovat a je nainsatalováno.

BoneFlute

  • *****
  • 1 983
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #59 kdy: 18. 12. 2020, 00:12:43 »
Tohle zabíjí Linuxový desktop, pořád ještě se na tom změnilo strašně málo, ikdyž ty změny se dějí. Zajímalo by mě třeba, jak jsou na tom dneska továrně předinstalované Linuxy, to může být už úplně jiná liga než samodomo instalace pro fandy

Mám-li někomu doporučit systém, tak i když jsem linuxák, tak doporučuju Apple. Mám-li se mu o to starat, tak nainstaluju Fedoru. Nemám-li se o to starat, a nechce-li Apple, tak ať si jde dělat co chce.

Má zkušenost je taková, že když nemá Windows zvyky, tak na Linuxu funguje normálně. Ačkoliv si samozřejmě nabije v případech, které si popisoval. Když má Windows, a je na něj zvyklej, tak si nabije taky, ale pak po mě chce, abych pomáhal. Na což já mu kašlu.

Linuxový desktop má co zlepšovat. Ale rozhodně bych jako etalon neudával Windows, to ani náhodou. To spíše ten MacOS. A i ten s výhradama.