Office a remote práce po pandemii

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #75 kdy: 01. 08. 2020, 16:34:13 »
U té kočky mě nezajímá její podstata. Zajímá mě, zda vypadá jak kočka, zda se chová jak kočka, a zda - zde narážíme na nevýhody dynamických jazyků - se na ni jako na kočku dá spolehnout.
No a v rámci toho mýho fantazírování by ses na to mohl ještě dívat tak, že tě vůbec nezajímá, jestli "je to kočka", ale jestli je to entita, která má právě ty vlastnosti, které chceš využít - a to právě v tomto okamžiku, kdy je chceš využít.


Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #76 kdy: 01. 08. 2020, 16:37:36 »
Obecný ne, to je terminus technicus například v C++.
Jo, jasně, já jsem teď měl nějaký zatmění, protože jsem si představil cast a asserion jako operátory a konverze hodnot nemá operátor, tak mi nějak nenaskočila :)))

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #77 kdy: 01. 08. 2020, 17:31:31 »
U té kočky mě nezajímá její podstata. Zajímá mě, zda vypadá jak kočka, zda se chová jak kočka, a zda - zde narážíme na nevýhody dynamických jazyků - se na ni jako na kočku dá spolehnout.
No a v rámci toho mýho fantazírování by ses na to mohl ještě dívat tak, že tě vůbec nezajímá, jestli "je to kočka", ale jestli je to entita, která má právě ty vlastnosti, které chceš využít - a to právě v tomto okamžiku, kdy je chceš využít.

Pohyb, zvýší se mi tlak, otočím hlavu, kouknu a vidím - kočka = v pohodě, tlak se mi sníží.

Výraz "entita, která má vlastnosti" je snaha o abstrakci, což je samozřejmě ok. Akorát že stejně skončíš u nějakého pojmenování, v tomto případě těch vlastností, takže třeba "kousavá". A pak ty pojmenování, a nikoliv ty abstrakce porovnáváš s nějakými reakcemi, závěry, škatulkami. Furt pracuješ se jmény, a přirozeně budeš mít tendenci spíše zobecňovat, páč je to jednodušší, rozuměj - praktičtější.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #78 kdy: 01. 08. 2020, 18:33:10 »
Výraz "entita, která má vlastnosti" je snaha o abstrakci, což je samozřejmě ok. Akorát že stejně skončíš u nějakého pojmenování, v tomto případě těch vlastností, takže třeba "kousavá". A pak ty pojmenování, a nikoliv ty abstrakce porovnáváš s nějakými reakcemi, závěry, škatulkami. Furt pracuješ se jmény, a přirozeně budeš mít tendenci spíše zobecňovat, páč je to jednodušší, rozuměj - praktičtější.
No, prvně je trochu otázka, jestli tvrdíš "k tomuhle sklouzneš" nebo "jinak to nejde".

Pojmenování není nic proti ničemu. Pokud množině vlastností A,B,C budeš říkat X, je to naprosto v pohodě, protože to je jenom zkratka, nic nového tam nevnášíš. Dokonce pokud řekneš, že z kombinace vlastností A,B,C plyne nutně D a tímpádem, že každé X má D, pořád jsi jenom u zkratek.

Něco jiného ale je, jakmile začneš mít pocit, že X je nějaký ontologický pojem. To se pak dostáváš k dementním otázkám typu "Co dělá kočku kočkou?" a "Jak má vypadat chleba, aby měl jenom to, co je podstatou chlebovitosti, a nic navíc?"

V OOP mají tyhle "ontologické" otázky paralelu v tom mým oblíbeným (sarkasmus!) "Má dědit čtverec z obdélníka nebo naopak?" Ptáš se na nesmysly, máš víc starostí s vlastním pojmovým aparátem než s řešením problému samotného.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #79 kdy: 01. 08. 2020, 21:18:11 »
Výraz "entita, která má vlastnosti" je snaha o abstrakci, což je samozřejmě ok. Akorát že stejně skončíš u nějakého pojmenování, v tomto případě těch vlastností, takže třeba "kousavá". A pak ty pojmenování, a nikoliv ty abstrakce porovnáváš s nějakými reakcemi, závěry, škatulkami. Furt pracuješ se jmény, a přirozeně budeš mít tendenci spíše zobecňovat, páč je to jednodušší, rozuměj - praktičtější.
No, prvně je trochu otázka, jestli tvrdíš "k tomuhle sklouzneš" nebo "jinak to nejde".

Pojmenování není nic proti ničemu. Pokud množině vlastností A,B,C budeš říkat X, je to naprosto v pohodě, protože to je jenom zkratka, nic nového tam nevnášíš. Dokonce pokud řekneš, že z kombinace vlastností A,B,C plyne nutně D a tímpádem, že každé X má D, pořád jsi jenom u zkratek.

Něco jiného ale je, jakmile začneš mít pocit, že X je nějaký ontologický pojem. To se pak dostáváš k dementním otázkám typu "Co dělá kočku kočkou?" a "Jak má vypadat chleba, aby měl jenom to, co je podstatou chlebovitosti, a nic navíc?"

V OOP mají tyhle "ontologické" otázky paralelu v tom mým oblíbeným (sarkasmus!) "Má dědit čtverec z obdélníka nebo naopak?" Ptáš se na nesmysly, máš víc starostí s vlastním pojmovým aparátem než s řešením problému samotného.

Souhlas. Rozvedl bych to jinak.

Mě nezajímá, co dělá kočku kočkou (obvykle mě to nezajímá). Mě zajímá, zda je to vhodné domácí zvíře do rodiny s malým dítětem. "Pořídíme si kočku!" povídá manželka, a mě hlavou proběhne záchůdek, jak moc smrdí, kolik toho sežere, zda může ohrozit dcerku... a vyleze z toho rozhodnutí. V případě "pořídíme si pejska!" už bych byl opatrnější. Atd.

Stejně tak je to u programování: dědičnost - mě nezajímá, zda je dědičnost základním kamenem OOP. Mě nezajímá, že v dynamickým programování můžu volat metodu objektu, který metodu nemá. Mě nezajímá, zda je staticky typovaný jazyk nějakej strašně blbej, zatímco dynamický jazyky jsou esotericky naprosto mimo mé chápání, protože mám statické uvažování. Toto všechno mě zajímá v lepším případě až na druhém místě. Protože zásadní otázky jsou: pomůže mi to v práci, nebo to přinese víc škody jak užitku?


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #80 kdy: 01. 08. 2020, 21:21:32 »
V OOP mají tyhle "ontologické" otázky paralelu v tom mým oblíbeným (sarkasmus!) "Má dědit čtverec z obdélníka nebo naopak?" Ptáš se na nesmysly, máš víc starostí s vlastním pojmovým aparátem než s řešením problému samotného.

V tomto případě přichází ještě problém v tom, kdy nad tím uvažuje někdo, kdo netuší, že co se typů týče, tak existuje určitá logika a idea která má pomáhat úplně jinak, než jak si dotyčný představuje. To jsou pak velice náročné rozhovory.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #81 kdy: 01. 08. 2020, 21:28:54 »
V OOP mají tyhle "ontologické" otázky paralelu v tom mým oblíbeným (sarkasmus!) "Má dědit čtverec z obdélníka nebo naopak?" Ptáš se na nesmysly, máš víc starostí s vlastním pojmovým aparátem než s řešením problému samotného.
V tomto případě přichází ještě problém v tom, kdy nad tím uvažuje někdo, kdo netuší, že co se typů týče, tak existuje určitá logika a idea která má pomáhat úplně jinak, než jak si dotyčný představuje. To jsou pak velice náročné rozhovory.
Jo, intuicionistická :D

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #82 kdy: 01. 08. 2020, 22:25:19 »
Jo, intuicionistická :D
Čirou náhodou nějaký link na pojednání o ní, v češtině, by si nevěděl, co?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #83 kdy: 01. 08. 2020, 22:58:44 »
Jo, intuicionistická :D
Čirou náhodou nějaký link na pojednání o ní, v češtině, by si nevěděl, co?
Link ne, ale v Peregrinově “Od jazyka k logice” je dobře popsaná. Ona to žádná věda není, je to běžná logika, akorát bez zákona vyloučení třetího. Trochu jinak se tam definují konektivy a je rozhodnutelnější. A její verze vyšších řádů je taky více well-behaved.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #84 kdy: 02. 08. 2020, 00:00:00 »
Jo, intuicionistická :D
Čirou náhodou nějaký link na pojednání o ní, v češtině, by si nevěděl, co?
Link ne, ale v Peregrinově “Od jazyka k logice” je dobře popsaná. Ona to žádná věda není, je to běžná logika, akorát bez zákona vyloučení třetího. Trochu jinak se tam definují konektivy a je rozhodnutelnější. A její verze vyšších řádů je taky více well-behaved.
Díky, kupuju si.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #85 kdy: 02. 08. 2020, 10:24:09 »
Ja som zostal doma, akonahle kolega, ktory sedi vedla mna, zacal smrkat. Firma u nas oficialne nevyhlasila homeoffice, ale iba na zaklade odporucania, ze radsej zostat doma. Niektori ale chodili do kancelarie, ale dokopy ich bolo mozno 5. Co sa tyka situacie pred covidom, tak mali sme mozny homeoffice po dohode s timom, ale nikto to nejak extra nevyuzival. Az tym Covidom sa to rozbehlo. Teraz sa to opat vracia nejak do normalu, ale mozme robit z domu este. Po skonceni pandemie permanentny HO nehrozi, ale mozno tak 2-3 dni v tyzdni (osobne by som privital aj 4dni). Zastavam nazor, ze je dobre sa vidiet aspon raz za tyzden s kolegami, urcita socializacia je nutna pre normalne fungovanie cloveka.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #86 kdy: 02. 08. 2020, 12:47:43 »
Jo, intuicionistická :D
Čirou náhodou nějaký link na pojednání o ní, v češtině, by si nevěděl, co?
Link ne, ale v Peregrinově “Od jazyka k logice” je dobře popsaná. Ona to žádná věda není, je to běžná logika, akorát bez zákona vyloučení třetího. Trochu jinak se tam definují konektivy a je rozhodnutelnější. A její verze vyšších řádů je taky více well-behaved.
Díky, kupuju si.
Není zač. Jinak v AJ je dost dobrá jeho kniha “Philosophy of logical systems,” tam je částečně to samé, ale více do hloubky.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #87 kdy: 03. 08. 2020, 07:11:43 »
Jo, intuicionistická :D
Čirou náhodou nějaký link na pojednání o ní, v češtině, by si nevěděl, co?
Link ne, ale v Peregrinově “Od jazyka k logice” je dobře popsaná. Ona to žádná věda není, je to běžná logika, akorát bez zákona vyloučení třetího. Trochu jinak se tam definují konektivy a je rozhodnutelnější. A její verze vyšších řádů je taky více well-behaved.
Díky, kupuju si.
Není zač. Jinak v AJ je dost dobrá jeho kniha “Philosophy of logical systems,” tam je částečně to samé, ale více do hloubky.
Coby informatikovi by se mu možná od Peregrina víc hodila Logika a logiky?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #88 kdy: 03. 08. 2020, 09:01:30 »
Jo, intuicionistická :D
Čirou náhodou nějaký link na pojednání o ní, v češtině, by si nevěděl, co?
Link ne, ale v Peregrinově “Od jazyka k logice” je dobře popsaná. Ona to žádná věda není, je to běžná logika, akorát bez zákona vyloučení třetího. Trochu jinak se tam definují konektivy a je rozhodnutelnější. A její verze vyšších řádů je taky více well-behaved.
Díky, kupuju si.
Není zač. Jinak v AJ je dost dobrá jeho kniha “Philosophy of logical systems,” tam je částečně to samé, ale více do hloubky.
Coby informatikovi by se mu možná od Peregrina víc hodila Logika a logiky?
Tak se tu knížku koukni, je tam málo filosofie a hodně logiky — a jde více do hloubky. “Logika a logiky” má výhodu v tom, že je česky, ale je hlavně o modální logice.
« Poslední změna: 03. 08. 2020, 09:06:24 od Idris »

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #89 kdy: 03. 08. 2020, 10:01:33 »
Já k těmto věcem přistupuju podle efektu.

Pokud má objekt identitu, nezajímá mě, jak je to interně implementovaný, ale zajímá mě, že když ho změním, ovlivní či neovlivní to další věci?

V případě Theseovi lodě, záleží na tom, zda je to ta samá loď? V jednom článku na Oslu (navzdory tomu, že je to děsně pavědeckej site) bylo pěkné vyjádření, že zloděj včera ukradl tisícovku, ale dneska (díky výměně buněk, etc) už to není týž člověk co včera. A to mě přivedlo k zamyšlení - jenže tu tisícovku stále má. To, zda je či není týž nikoho nezajímá.

Jenže to potom znamená, že nejde o objektivně definovanou identitu. To máte možná nějakou subjektivně definovanou relaci ekvivalence. A někdy ani to – na první pohled se něco může jevit stejně, ale pak si náhodou všimnete rozdílu. Pak nemáte ani konzistentní relaci, natož aby byla reflexivní, symetrická a tranzitivní.

A rozbití tranzitivity lze dosáhnout u subjektivního porovnání i jinak. Budu porovnávat předměty A a B, malých odchylek si nevšimnu. Podobně B a C, C a D, atd. Ale při porovnání A a Z už bude rozdíl patrný. Ostatně, když se budete snažit každý den vyfotit stejně, nejspíš si rozdílů o den nikdo nevšimne (pokud nebudete mít třeba nějaký šrám), ale za delší dobu to už bude patrné. (Lépe by to fungovalo asi na malých dětech, kde ten vývoj bude rychlejší...)