Office a remote práce po pandemii

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #30 kdy: 31. 07. 2020, 19:43:19 »
Určitě to byla teologie? A určitě informatika?
U teologie bych asi dobrej příklad teď z hlavy nevytáhl, ale z filosofie mě dost inspirovala nesubstanční ontologie. Jsou to takový de facto mixiny :)
Zrovna to s tou teologií by mě zajímalo, co ti to přineslo.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #31 kdy: 31. 07. 2020, 20:21:04 »
z filosofie mě dost inspirovala nesubstanční ontologie
To jako eventy/procesy, nebo to znamená ještě něco jiného? V čem to je relevantní? Filosofie (analytická) může být v mnohém inspirací (pokud není dílo psané tatarsky), ale zrovna substance do toho moc nezapadají.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #32 kdy: 31. 07. 2020, 20:53:01 »
To jako eventy/procesy, nebo to znamená ještě něco jiného?
Ne, mixiny - kusy kódu ("chování"), které není závislé na žádné "substanci" (třídě, objektu, jeho identitě), ale dají se prostě volně kombinovat.

V čem to je relevantní? Filosofie (analytická) může být v mnohém inspirací (pokud není dílo psané tatarsky), ale zrovna substance do toho moc nezapadají.
Už jsem tady o tom psal několikrát a nechci se moc opakovat. My si ani neuvědomujeme, jak moc je naše myšlení na substančním ("aristotelském") modelu založené a s ním provázané. Pokaždé, když řekneme, že nějaká entita (která má nějakou identitu) má nějaké vlastnosti, je to tam - substance a akcidenty ;)

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #33 kdy: 31. 07. 2020, 21:18:55 »
Mozno ho napadlo ze tak ako existuje Boh tak aj v jeho kode by mohol byt God object ale potom si vygooglil ze je to antipattern:
https://en.wikipedia.org/wiki/God_object

 ;D ;D ;D
To je slabý. Když už z tohodle ranku, tak by se třeba dala hledat analogie mezi Anselmovým Ontologickým důkazem a supremem ;)

To by se treba dalo. Jenza ja vubec netusim co to je a tak mi to neprijde vtipne. Kdyzto rovnici teologie + informatika = God object rozumim a tudis mi to vtipne prijde :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #34 kdy: 31. 07. 2020, 21:22:32 »
To jako eventy/procesy, nebo to znamená ještě něco jiného?
Ne, mixiny - kusy kódu ("chování"), které není závislé na žádné "substanci" (třídě, objektu, jeho identitě), ale dají se prostě volně kombinovat.
Tak to je hodně přitažené za vlasy.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #35 kdy: 31. 07. 2020, 21:23:45 »
My si ani neuvědomujeme, jak moc je naše myšlení na substančním ("aristotelském") modelu založené a s ním provázané. Pokaždé, když řekneme, že nějaká entita (která má nějakou identitu) má nějaké vlastnosti, je to tam - substance a akcidenty ;)
  ::)

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #36 kdy: 31. 07. 2020, 21:24:54 »
Tak to je hodně přitažené za vlasy.
To teda není vůbec, je to překvapivě přesná analogie.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #37 kdy: 31. 07. 2020, 21:44:41 »
Tak to je hodně přitažené za vlasy.
To teda není vůbec, je to překvapivě přesná analogie.
Ty máš zvláštní “dar” přicházet s těmi nejpitomějšími analogiemi  :P To s těmi případky taky moc nesedí  ;)

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #38 kdy: 31. 07. 2020, 21:46:38 »
Ty máš zvláštní “dar” přicházet s těmi nejpitomějšími analogiemi  :P To s těmi případky taky moc nesedí  ;)
Zkus mi nějak vysvětlit, v čem ta pitomost má spočívat.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #39 kdy: 31. 07. 2020, 21:52:06 »
Ty máš zvláštní “dar” přicházet s těmi nejpitomějšími analogiemi  :P To s těmi případky taky moc nesedí  ;)
Zkus mi nějak vysvětlit, v čem ta pitomost má spočívat.
Vzít technický pojem (mixin) a spojit ho v jedné rovině s ontologiemi a podstatou, to chce velkou představivost, proto píšu “přitažené za vlasy.” To s těmi případky bych ještě bral jako pokus o méně technický popis, ale tos nerozvedl. Nicméně třeba by pomohlo, kdybys řekl, co si představuješ pod “nesubst. ontologií”, nějaký real world příklad?
« Poslední změna: 31. 07. 2020, 21:53:51 od Idris »

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #40 kdy: 31. 07. 2020, 22:13:11 »
Vzít technický pojem (mixin) a spojit ho v jedné rovině s ontologiemi a podstatou, to chce velkou představivost, proto píšu “přitažené za vlasy.” To s těmi případky bych ještě bral jako pokus o méně technický popis, ale tos nerozvedl. Nicméně třeba by pomohlo, kdybys řekl, co si představuješ pod “nesubst. ontologií”, nějaký real world příklad?
Tak prvně nevím, jestli si úplně rozumíme v tom, že nemluvím o ontologiÍCH (v informatickém smyslu), ale o ontologII (filosofické disciplině).

Nesubstanční ontologii[1] určitě nejsem kvalifikovaný dobře popsat, ale můžu říct, čím inspirovala mě: představou, že nejsou žádné statické "věšáky" (substance), na které se věší vlastnosti (akcidenty), ale jsou prostě jenom jevy, které se tak porůznu, libovolně kombinují. Mně to (laicky) zní velice podobně buddhistické filosofii, ale nejsem sto to posoudit. Obzvlášť tragikomický ten substanční model je, pokud je substance "prázdná" (je to jenom nějaký pofiderní "zdroj bytí" nebo lépe "zdroj identity").

No a aplikace v informatice je pak nasnadě: prvně si stojí za to uvědomit, kde všude pracuju s nějakou "neměnnou identitou". A pak si můžu začít představovat jestli/jak by to šlo bez ní. Když to uděláš, zjistíš, že identity máme všude. Třeba takovej řádek v SQL tabulce. Můžeš mu libovolně měnit sloupce (akcidenty) - až tak, že je to úplně jiná tabulka,  a přitom máš pořád v hlavě ten koncept, že řádek 123 je pořád "ten stejný" - tak dlouho, dokud zachováš jeho primární klíč (substanci).

No a jedna z mála věcích, které se v informatice běžně používají a přitom mají nejvíc blízko k té "nesubstančnosti", jsou právě ty mixiny - jsou to takové nějaké kusy kódu, které se dají kombinovat, volně shlukovat, dohromady tvoří nějaké "shluky" a přitom není nutně potřeba, aby ten který shluk měl nějakou identitu (substanci). (V praxi ji teda samozřejmě má - minimálně ve formě adresy v paměti - ale je zajímavý si představovat, že ji jakože nemá vůbec a je to jenom takový "obláček vlastností" bez jakéhokoli "věšáku", na kterém by ty vlastnosti byly pověšené).

Hele, já netrvdím, že to je nějaká geniální úvaha. A je dost možný, že si něco vykládám úplně špatně a filosof by se mi vysmál. Ale tak co jako, mě ta představa baví a inspiruje, tak ať si filosofové myslí co chtějí ;)

[1] viz např. https://tippelt.wordpress.com/tag/nesubstancni-ontologie/
« Poslední změna: 31. 07. 2020, 22:16:12 od Mirek Prýmek »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #41 kdy: 31. 07. 2020, 22:23:45 »
Vzít technický pojem (mixin) a spojit ho v jedné rovině s ontologiemi a podstatou, to chce velkou představivost, proto píšu “přitažené za vlasy.” To s těmi případky bych ještě bral jako pokus o méně technický popis, ale tos nerozvedl. Nicméně třeba by pomohlo, kdybys řekl, co si představuješ pod “nesubst. ontologií”, nějaký real world příklad?
Tak prvně nevím, jestli si úplně rozumíme v tom, že nemluvím o ontologiÍCH (v informatickém smyslu), ale o ontologII (filosofické disciplině).
Ano, to předpokládám od začátku.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #42 kdy: 31. 07. 2020, 22:31:40 »
Vzít technický pojem (mixin) a spojit ho v jedné rovině s ontologiemi a podstatou, to chce velkou představivost, proto píšu “přitažené za vlasy.” To s těmi případky bych ještě bral jako pokus o méně technický popis, ale tos nerozvedl. Nicméně třeba by pomohlo, kdybys řekl, co si představuješ pod “nesubst. ontologií”, nějaký real world příklad?
Tak prvně nevím, jestli si úplně rozumíme v tom, že nemluvím o ontologiÍCH (v informatickém smyslu), ale o ontologII (filosofické disciplině).

Nesubstanční ontologii[1] určitě nejsem kvalifikovaný dobře popsat, ale můžu říct, čím inspirovala mě: představou, že nejsou žádné statické "věšáky" (substance), na které se věší vlastnosti (akcidenty), ale jsou prostě jenom jevy, které se tak porůznu, libovolně kombinují. Mně to (laicky) zní velice podobně buddhistické filosofii, ale nejsem sto to posoudit. Obzvlášť tragikomický ten substanční model je, pokud je substance "prázdná" (je to jenom nějaký pofiderní "zdroj bytí" nebo lépe "zdroj identity").

No a aplikace v informatice je pak nasnadě: prvně si stojí za to uvědomit, kde všude pracuju s nějakou "neměnnou identitou". A pak si můžu začít představovat jestli/jak by to šlo bez ní. Když to uděláš, zjistíš, že identity máme všude. Třeba takovej řádek v SQL tabulce. Můžeš mu libovolně měnit sloupce (akcidenty) - až tak, že je to úplně jiná tabulka,  a přitom máš pořád v hlavě ten koncept, že řádek 123 je pořád "ten stejný" - tak dlouho, dokud zachováš jeho primární klíč (substanci).

No a jedna z mála věcích, které se v informatice běžně používají a přitom mají nejvíc blízko k té "nesubstančnosti", jsou právě ty mixiny - jsou to takové nějaké kusy kódu, které se dají kombinovat, volně shlukovat, dohromady tvoří nějaké "shluky" a přitom není nutně potřeba, aby ten který shluk měl nějakou identitu (substanci). (V praxi ji teda samozřejmě má - minimálně ve formě adresy v paměti - ale je zajímavý si představovat, že ji jakože nemá vůbec a je to jenom takový "obláček vlastností" bez jakéhokoli "věšáku", na kterém by ty vlastnosti byly pověšené).

Hele, já netrvdím, že to je nějaká geniální úvaha. A je dost možný, že si něco vykládám úplně špatně a filosof by se mi vysmál. Ale tak co jako, mě ta představa baví a inspiruje, tak ať si filosofové myslí co chtějí ;)

[1] viz např. https://tippelt.wordpress.com/tag/nesubstancni-ontologie/
Dobře, pak bych ale na technické rovině řekl, že mixin taky substanci má, protože ten jeho kód má smysl (je správně typovaný), jen když příslušné třídy splňují i některé další vlastnosti (rozhraní).

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #43 kdy: 31. 07. 2020, 22:34:54 »
Dobře, pak bych ale na technické rovině řekl, že mixin taky substanci má, protože ten jeho kód má smysl (je správně typovaný), jen když příslušné třídy splňují i některé další vlastnosti (rozhraní).
No jasně, to už jdeš do přílišných detailů. Mně šlo o kontrast mezi klasickou dědičností, kde se všechno vyloženě kolem té substance točí (třídy tvoří hierarchii podle množin akcidentů, které mají) a mixiny, kde je substance daleko míň důležitá (a je hezké si představovat, že by tam nebyla vůbec).

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #44 kdy: 31. 07. 2020, 22:38:07 »
Mimochodem, poslouchal jsem teď několik fyzikálních dílů Pod lampou a zaujala mě tam zmínka o tom, že u elementárních částic se prý o identitě taky dost dobře mluvit nedá. Nerozumím tomu, takže se to raději nebudu snažit reprodukovat, ale prostě mě zaujalo, že otázka "je to ten stejný elektron?" je prý v tomhle světě taky dost pofiderní :)