Office a remote práce po pandemii

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #15 kdy: 27. 07. 2020, 11:20:39 »
Pak ale nastane dalsi problem. Cas tymu onsite a cast remote. Ja jsem byl dlouho jediny 100% remote a spoustu informaci jsem si nemohl odposlechnout, protoze jsem byl v "jine mistnosti". Ted jsme 100% remote vsichni a toto se hodne zlepsilo.

Tohle není problém s částečně remote lidma, ale obecný problém s remote. Pokud jsou lidi fyzicky v jedné místnosti, tak informace mezi nimi proudí přirozeně mnohem víc, než když jsou na remote. A online se to nedá nahradit. Face to face lidi prostě mnohem víc komunikují, často o věcech, které oni nepokládají za až tak podstatné, ale pro protistranu, nebo někoho, kdo to náhodně zaslechne, důležité jsou. Typicky dva lidi řeší nějaký problém, zaslechne to náhodou třetí, který v hovoru ani není a řekne jim "Tohle jsem řešil nedávno, to musíte tak, tak a tak". Online budou komunikovat jen ti dva a ten třetí se o tom nedozví, aby jim poradil a oni neví, že se ho mohou zeptat.

Vím, že některé firmy to zkoušely řešit tak, že během pracovní doby jsou třeba všichni v jedné místnosti na Discordu, takže ta bariéra není tak velká, ale nevím, jaké s tím měli výsledky.
« Poslední změna: 27. 07. 2020, 11:25:14 od L.. »


Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #16 kdy: 27. 07. 2020, 12:30:06 »
Tohle není problém s částečně remote lidma, ale obecný problém s remote.
Ne, to je problém v rozdílu mezi remote a neremote. Pokud je remote jen jeden, musí stejné komunikační prostředky používat všichni (pokud ten jeden není mimo team, nemá nějakou vlastní práci, s ostatníma nesouvisející).

Typicky dva lidi řeší nějaký problém, zaslechne to náhodou třetí, který v hovoru ani není a řekne jim "Tohle jsem řešil nedávno, to musíte tak, tak a tak". Online budou komunikovat jen ti dva a ten třetí se o tom nedozví, aby jim poradil a oni neví, že se ho mohou zeptat.
Tohle je trochu problém, ale ne moc. My třeba máme denní "standupy", takže člověk tak nějak tuší, co kdo kdy řešil a koho se zeptat. Pokud neví, tak prostě napíše do Slack kanálu "hele, řeším to a to, nemáte někdo hint?"

Samozřejmě to bude problém u týmů nad dvacet lidí, ale to je pak vůbec otázka, jestli tým nad dvacet lidí (bez jakéhokoli dělení) dává nějaký smysl :)

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #17 kdy: 27. 07. 2020, 13:23:29 »
Ne, to je problém v rozdílu mezi remote a neremote. Pokud je remote jen jeden, musí stejné komunikační prostředky používat všichni.

To je (do důsledku dovedeno) blbost. To jako budeš lidem v kanceláři zakazovat, aby se bavili mezi sebou? Samozřejmě, že ne. Některé informace / komunikace tedy budou sice online, ale spousta jich bude stále proudit jen offline a remote člověk bude mít vždycky značnou informační nevýhodu.

Tohle je trochu problém, ale ne moc. My třeba máme denní "standupy", takže člověk tak nějak tuší, co kdo kdy řešil a koho se zeptat. Pokud neví, tak prostě napíše do Slack kanálu "hele, řeším to a to, nemáte někdo hint?"

Co jsem psal bylo dost zjednodušené, nechci z toho dělat román. Ano, někdy se dotyčný zeptá. Ale často nikoli, protože ho prostě nenapadne, že by někdo něco takového mohl někdy řešit, nebo "neví, že neví" atp. Těch situací je mraky.

Remote se fungovat nějak dá, samozřejmě, ostatně já sám funguji už přes patnáct let více či méně remote, ale ten deficit v proudění informací tam prostě je.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #18 kdy: 27. 07. 2020, 14:25:08 »
spousta jich bude stále proudit jen offline a remote člověk bude mít vždycky značnou informační nevýhodu.
Ale jo, já to nepopírám, lišíme se asi jenom v tom slově "značnou" a v hodnocení příčin. Já jsem zažil dobu, kdy náš semi-remote tým fungoval dost špatně. Informace proudily přesně tak, jak říkáš. Když člověk nebyl osobně na poradách, byl mimo. A pak jsme najali výborného teamleadera, který zavedl základní štábní kulturu - zápisy z porad, dokumentace všech zásadních interních věcí (API, ontologie apod.), code reviews, denní "standupy" a jednou za delší čas retrospektivy. A najednou je ten problém s "remote outsidery" minimální - protože prostě důležité informace se zásadně nepředávají online, ale povinně offline...

Jistě, nemůžeš houknout přes stůl na kolegu "prosímtě, jak se tohle v gočku dělá?", ale to není žádný velký problém, prostě si to přibližně stejně rychle vygooglíš a když je to něco složitějšího, nehoukneš přes stůl, ale přes Slack...

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #19 kdy: 28. 07. 2020, 14:32:35 »
Když člověk nebyl osobně na poradách...

Nepochopil. Nemluvím o "oficiální" komunikaci, ta je opravdu relativně řešitelná. Mluvím o té "neoficiální".


Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #20 kdy: 28. 07. 2020, 14:58:37 »
Nepochopil. Nemluvím o "oficiální" komunikaci, ta je opravdu relativně řešitelná. Mluvím o té "neoficiální".
A já mluvím o tom, že nic z toho, co člověk pro práci potřebuje nesmí probíhat "neoficiální" komunikací. Pokud se tak děje, je to špatně a pak samozřejmě remoting zhavaruje.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #21 kdy: 28. 07. 2020, 22:08:28 »
Ještě nikdy se ti nestalo, že jsi o něčem pracovním nezávazně kecal s kolegou u oběda a o týden později se ti to hodilo v projektu?
Mně už víc než jednou - jako by se problémy podobného druhu a jejich řešení v čase shlukovaly  ;D .

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #22 kdy: 29. 07. 2020, 01:57:49 »
Ještě nikdy se ti nestalo, že jsi o něčem pracovním nezávazně kecal s kolegou u oběda a o týden později se ti to hodilo v projektu?
Stalo se mi třeba i to, že jsem četl nějaké teologické pojednání a pak se mi to hodilo v informatice.

A co z toho plyne? Že je potřeba, aby informatici chodili do kostela na kázání? Asi se shodneme, že to z toho neplyne :) Takže za DÚ si každej promyslíme, v čem je ta otázka chybná/zavádějící.

xPoli

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #23 kdy: 29. 07. 2020, 18:16:56 »
Po dvou letech remote práce za sebe musím říct, že s výjimkou totálního lockdownu, kdy bylo doma všechno naruby, bych zpátky do kanclu nechtěl ani za zlaté prase. Ano, je pravda, že se tam tu a tam dá dozvědět něco, co "oficiálníma" cestama nechodilo, ale zdaleka to nevyváží klid na soustředěnou práci, kterého není možné v běžné kanceláři docílit. Typický kancl je tak 4-5 lidí, každej potřebuje za den tak 4x na záchod, jednou na oběd a dvě svačiny, to je tak 20-30 rušivých chvil denně - to se nedá ani pořádně přepnout mozek do koncentrovaného režimu. Přidej pod oknem debatující čmoudily a efektivita práce je tak na těch 40%. Něco se dá řešit sluchátkama, ale mít je na hlavě 8 hodin denně není nic extra.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #24 kdy: 30. 07. 2020, 14:14:43 »
Typický kancl je tak 4-5 lidí, každej potřebuje za den tak 4x na záchod, jednou na oběd a dvě svačiny, to je tak 20-30 rušivých chvil denně.

Tak ze by nekoho rusilo, ze nekdo chodi na zachod, to jsem jeste neslysel. ;D Nekdo vstane ze zidle a odejde a tebe to rusi?  ::)
Me teda vic rusi dite doma a sekani travy kazdy tyden pod oknem, nez kolegove v backorach chodici na zachod v tiche klimatizovane budove.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #25 kdy: 30. 07. 2020, 15:24:54 »
Ještě nikdy se ti nestalo, že jsi o něčem pracovním nezávazně kecal s kolegou u oběda a o týden později se ti to hodilo v projektu?
Stalo se mi třeba i to, že jsem četl nějaké teologické pojednání a pak se mi to hodilo v informatice.
Určitě to byla teologie? A určitě informatika?

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #26 kdy: 31. 07. 2020, 11:08:43 »
Ještě nikdy se ti nestalo, že jsi o něčem pracovním nezávazně kecal s kolegou u oběda a o týden později se ti to hodilo v projektu?
Stalo se mi třeba i to, že jsem četl nějaké teologické pojednání a pak se mi to hodilo v informatice.
Určitě to byla teologie? A určitě informatika?

Mozno ho napadlo ze tak ako existuje Boh tak aj v jeho kode by mohol byt God object ale potom si vygooglil ze je to antipattern:
https://en.wikipedia.org/wiki/God_object

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #27 kdy: 31. 07. 2020, 19:07:54 »
Určitě to byla teologie? A určitě informatika?
U teologie bych asi dobrej příklad teď z hlavy nevytáhl, ale z filosofie mě dost inspirovala nesubstanční ontologie. Jsou to takový de facto mixiny :)

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #28 kdy: 31. 07. 2020, 19:19:59 »
Ještě nikdy se ti nestalo, že jsi o něčem pracovním nezávazně kecal s kolegou u oběda a o týden později se ti to hodilo v projektu?
Stalo se mi třeba i to, že jsem četl nějaké teologické pojednání a pak se mi to hodilo v informatice.
Určitě to byla teologie? A určitě informatika?

Mozno ho napadlo ze tak ako existuje Boh tak aj v jeho kode by mohol byt God object ale potom si vygooglil ze je to antipattern:
https://en.wikipedia.org/wiki/God_object

 ;D ;D ;D

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #29 kdy: 31. 07. 2020, 19:30:12 »
Mozno ho napadlo ze tak ako existuje Boh tak aj v jeho kode by mohol byt God object ale potom si vygooglil ze je to antipattern:
https://en.wikipedia.org/wiki/God_object

 ;D ;D ;D
To je slabý. Když už z tohodle ranku, tak by se třeba dala hledat analogie mezi Anselmovým Ontologickým důkazem a supremem ;)