Platy v IT

Re:Platy v IT
« Odpověď #30 kdy: 01. 06. 2020, 17:57:44 »
Jeste jsem nikdy nevidel soft vyvojare bez IT VS ktery by za neco stal. Kazdy jeden byl vicemene traged, co si o sobe myslel, jak to dobre neumi a jak vs nepotrebuje. Minimalni znalost zakladnich best practices, teorie informatiky nula, zpusob mysleni nevhodny, atp. Jenom na pokleslych mistech se z takovych lidi delaji nejaci vyse postaveni.

V koporatech s temahle tragedama je jeste problem v tom, ze jak jsou k nicemu a neumi programovat, tak pomalu obsazuji analyticke funkce, kde se jejich neschopnost dat si 1+1 dohromady tak primocare neprojevi. A ucpou tim dulezite komunikacni kanaly se zakaznikem. Vyjebal bych takove ven z firmy na miste.


Re:Platy v IT
« Odpověď #31 kdy: 03. 06. 2020, 06:46:36 »
Kdybyste měli 8000 Kč/MD v Praze jako IT/business analytik, 40 let, 15 let praxe, rodinu s malými dětmi, barák (mimo Prahu), lákalo by vás ještě pracovat v zahraničí (v Evropě)? Jsou venku tak super platy, že by se to po odečtení všech nákladů finančně výrazně vyplatilo a nebo by to bylo šul nul a bylo by to "jen" o poznání nové země, popř. o zajímavém projektu (ne o penězích)?

Re:Platy v IT
« Odpověď #32 kdy: 03. 06. 2020, 09:30:36 »
Rok zpět jsem to počítal a vyšlo mi že se to úplně nevyplatí (pro DE, jinde jsem porovnání nedělal)
Jen tak namátkou (jsem vývojář zaměstnaný na HPP takže ty částky budou asi trochu jiné než pro Vás):
Příjem za rok 45k €(ČR) vs 80k € (DE)
cena pozemků 120€/m2 (ČR u Prahy) vs 500€/m2 (v DE) a díky tomu mi vyšlo že bych si neudržel svůj standard co mám tady v ČR

A díky tomu jsem si uvědomil jak se mám v ČR dobře :-) Není to jenom o spotřebním zboží, sice bych neustále jezdil v novém autě, měl neustále nové věci, ale co z toho kdybych měl nižší standard bydlení?

Re:Platy v IT
« Odpověď #33 kdy: 03. 06. 2020, 22:38:02 »
Díky za Váš příspěvek! Potěšilo mě to, také zjišťuji, že se v ČR máme relativně dobře. Ještě jsem přemýšlel si to někde v Evropě střihnout tak na rok jako zajímavou zkušenost (i s rodinou) a pak se vrátit. Na LinkedInu mě pořád "otravují" nějací lovci hlav, možnosti by byly :-) Díky a mějte se.

Re:Platy v IT
« Odpověď #34 kdy: 04. 06. 2020, 02:29:50 »
Pro peníze se to nevyplatí. Pro poskytnutí sobě, ženě a dětem zkušenost která vám může když budete chtít v dobrém změnit život ano.


Re:Platy v IT
« Odpověď #35 kdy: 04. 06. 2020, 08:42:58 »
tak na rok jako zajímavou zkušenost (i s rodinou)
Asi záleží na tom, s jak velkou rodinou, jak staré děti. Potenciální problémy:
(1) školka může být drahá (soukromá pro cizince)
(2) manželka s dětma bude odstřižená od světa (s dětma je těžký se socializovat/seberealizovat)
(3) nejspíš bys pracovat ve velkém městě a buď byste bydleli v centru, což je s dětma spíš otrava (ale záleží, někomu to vyhovuje) nebo někde na periferii a dlouho bys dojížděl, což zhoršuje bod (2)
(4) prarodiče budou smutní, že neuvidí vnoučky a naopak

Byli jsme rok v zahraničí ještě bez dětí (manželka na erasmu, já pracoval) a bylo to fajn. Když jsem měl roupy, že bychom někam jeli v době, kdy se nám mělo narodit druhé dítě, tak z výše uvedených důvodů to nedávalo smysl. Ale zase se staršíma dětma (třeba 8+) to může být hodně dobrá zkušenost.

Re:Platy v IT
« Odpověď #36 kdy: 04. 06. 2020, 08:54:05 »
Díky, naprosto souhlasím! Rád jsem se ujistil.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Platy v IT
« Odpověď #37 kdy: 04. 06. 2020, 09:28:45 »
Jeste jsem nikdy nevidel soft vyvojare bez IT VS ktery by za neco stal. Kazdy jeden byl vicemene traged, co si o sobe myslel, jak to dobre neumi a jak vs nepotrebuje. Minimalni znalost zakladnich best practices, teorie informatiky nula, zpusob mysleni nevhodny, atp. Jenom na pokleslych mistech se z takovych lidi delaji nejaci vyse postaveni.

V koporatech s temahle tragedama je jeste problem v tom, ze jak jsou k nicemu a neumi programovat, tak pomalu obsazuji analyticke funkce, kde se jejich neschopnost dat si 1+1 dohromady tak primocare neprojevi. A ucpou tim dulezite komunikacni kanaly se zakaznikem. Vyjebal bych takove ven z firmy na miste.

Nejhorší jsou vysokoškoláčci s nulovou praxí, kteří si po lekci pascalu (lol) na VŠ myslí, že mají nárok na vývojářskou pozici, ačkoliv oboru absolutně nerozumí, nebo mají z vš špatné návyky. Často když ve škole dostali za úkol něco naprogramovat, tak s tím míří rovnou na facebook do programátorských skupin, jelikož samostatně nejsou schopni pochopit souvislosti (čest výjmkám, je jich ale málo).
Většinu jsme jich ve zkušebce vyházeli, ale někteří i zůstali - balí balíčky a nosí je na poštu..
Kdysi známý řekl:
"S vysokoškoláky se bavím jen občas v mekáči... když jim říkám, jestli mi k hranolkám mají dát kečup, nebo tatarku"
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Platy v IT
« Odpověď #38 kdy: 04. 06. 2020, 09:34:34 »
Nejhorší jsou vysokoškoláčci s nulovou praxí
To je fakt, horší sběř už jsou jen ti bez VŠ.

Re:Platy v IT
« Odpověď #39 kdy: 05. 06. 2020, 22:49:07 »
Díky za Váš příspěvek! Potěšilo mě to, také zjišťuji, že se v ČR máme relativně dobře. Ještě jsem přemýšlel si to někde v Evropě střihnout tak na rok jako zajímavou zkušenost (i s rodinou) a pak se vrátit. Na LinkedInu mě pořád "otravují" nějací lovci hlav, možnosti by byly :-) Díky a mějte se.

Nejak mi tu chybi varianta " prace na ropne plosine nekolik mesicu v roce"

Aneb jeden tyden onsite, druhy remote. Bohuzel ted uz asi cestovani tak levne nebude, ale drive to bylo v pohode, cestovni naklady na jednoho cloveka nebyly tak velike, vzrust prijmu obrovsky a obcasne nekolika denni odlouceni od rodiny neskutecne prospiva rodinny vztahum.

Pochopitelne remote nemaji nikde moc radi, zejmena na nemce je to prilis advanced pozadavek od ceskych poskoku, takovy pozadavek odfiltruje 80% nabidek.

Nicmene naprosto pragmaticky vyhodnoceno, ty cestovani naklady nejsou nulove,  a rok vychazi vyborne pouze pri 100% utilizaci. Staci hledat novy projekt 2 mesice z kazdeho roku, a cisty prumerny zisk spadne zase na (lepsi) prazsky standard.


Re:Platy v IT
« Odpověď #40 kdy: 06. 06. 2020, 08:08:57 »
Díky za Váš příspěvek! Potěšilo mě to, také zjišťuji, že se v ČR máme relativně dobře. Ještě jsem přemýšlel si to někde v Evropě střihnout tak na rok jako zajímavou zkušenost (i s rodinou) a pak se vrátit. Na LinkedInu mě pořád "otravují" nějací lovci hlav, možnosti by byly :-) Díky a mějte se.

Nejak mi tu chybi varianta " prace na ropne plosine nekolik mesicu v roce"

Aneb jeden tyden onsite, druhy remote. Bohuzel ted uz asi cestovani tak levne nebude, ale drive to bylo v pohode, cestovni naklady na jednoho cloveka nebyly tak velike, vzrust prijmu obrovsky a obcasne nekolika denni odlouceni od rodiny neskutecne prospiva rodinny vztahum.

Pochopitelne remote nemaji nikde moc radi, zejmena na nemce je to prilis advanced pozadavek od ceskych poskoku, takovy pozadavek odfiltruje 80% nabidek.

Nicmene naprosto pragmaticky vyhodnoceno, ty cestovani naklady nejsou nulove,  a rok vychazi vyborne pouze pri 100% utilizaci. Staci hledat novy projekt 2 mesice z kazdeho roku, a cisty prumerny zisk spadne zase na (lepsi) prazsky standard.

Troufnu si rict, ze ted kazdy zkusil remote a zjistil ze to funguje. Takze ocekavam, ze remote bude mnohem vic castejsi. Navic si firmy uvedomili kolik je stoji kancelare.

Re:Platy v IT
« Odpověď #41 kdy: 06. 06. 2020, 08:35:15 »
Jeste jsem nikdy nevidel soft vyvojare bez IT VS ktery by za neco stal. Kazdy jeden byl vicemene traged, co si o sobe myslel, jak to dobre neumi a jak vs nepotrebuje. Minimalni znalost zakladnich best practices, teorie informatiky nula, zpusob mysleni nevhodny, atp. Jenom na pokleslych mistech se z takovych lidi delaji nejaci vyse postaveni.

V koporatech s temahle tragedama je jeste problem v tom, ze jak jsou k nicemu a neumi programovat, tak pomalu obsazuji analyticke funkce, kde se jejich neschopnost dat si 1+1 dohromady tak primocare neprojevi. A ucpou tim dulezite komunikacni kanaly se zakaznikem. Vyjebal bych takove ven z firmy na miste.
Často když ve škole dostali za úkol něco naprogramovat, tak s tím míří rovnou na facebook do programátorských skupin, jelikož samostatně nejsou schopni pochopit souvislosti (čest výjmkám, je jich ale málo).

Rikas naprosty nesmysl, to se netyka naproste vetsiny budoucich soft inzenyru na VS. Dle tvych slov soudim, ze VS nemas, jsi bastlir, a jsi typicky pracovnik v nejake zumpe, kde mas tendenci potkavat ty nejhorsi programatory v oboru - lidi na tvoji poklesle urovni. A to vc. nejhorsich junioru.
« Poslední změna: 06. 06. 2020, 08:36:51 od PetrK »

Re:Platy v IT
« Odpověď #42 kdy: 06. 06. 2020, 08:57:03 »
Díky za Váš příspěvek! Potěšilo mě to, také zjišťuji, že se v ČR máme relativně dobře. Ještě jsem přemýšlel si to někde v Evropě střihnout tak na rok jako zajímavou zkušenost (i s rodinou) a pak se vrátit. Na LinkedInu mě pořád "otravují" nějací lovci hlav, možnosti by byly :-) Díky a mějte se.

Nejak mi tu chybi varianta " prace na ropne plosine nekolik mesicu v roce"

Aneb jeden tyden onsite, druhy remote. Bohuzel ted uz asi cestovani tak levne nebude, ale drive to bylo v pohode, cestovni naklady na jednoho cloveka nebyly tak velike, vzrust prijmu obrovsky a obcasne nekolika denni odlouceni od rodiny neskutecne prospiva rodinny vztahum.

Pochopitelne remote nemaji nikde moc radi, zejmena na nemce je to prilis advanced pozadavek od ceskych poskoku, takovy pozadavek odfiltruje 80% nabidek.

Nicmene naprosto pragmaticky vyhodnoceno, ty cestovani naklady nejsou nulove,  a rok vychazi vyborne pouze pri 100% utilizaci. Staci hledat novy projekt 2 mesice z kazdeho roku, a cisty prumerny zisk spadne zase na (lepsi) prazsky standard.

Troufnu si rict, ze ted kazdy zkusil remote a zjistil ze to funguje. Takze ocekavam, ze remote bude mnohem vic castejsi. Navic si firmy uvedomili kolik je stoji kancelare.


Modlim se, aby tomu tak bylo. Vicemene to same rikali headhunteri " hned ted to musi byt remote kvuli viru, ale to snad nikdo potom nebude chtit stare poradky".

Bohuzel z poslednich 20 -30 nabidek (to je za posledni 2-3 tydny) nic takoveho nevidim. A proto se tady vykecavam a ventiluju.

Proc by middle management nebo nedejboze HR chtel menit ze sveho chovani? Je to ztrata moci a kontroly na jejich strane, kancelare jsou planovany na roky dopredy a budget je uz schvaleny... Co jsem cetl, tak Twitter snad uz vsechny necha doma, ale Google a Facebook uz prikaz "napochodovat nazpet" - prece jen maji ty svoje cool hraci mistnosti a dalsi PR hracky"

Viden, Svycarsko? Remote ani nahodou. Nicmene to je deformovano tim,ze moje nemcina je spatna. Na druhou stranu na projekt ji nevyzaduji, jen to remote a narodnost jim  nesedi. Proboha kdyz budu potreba, tak jsem ve Vidni za 2 hodiny.

Brusel? Roky posloucham kamarady, jak normalne belgicky zamestnanec pracuje 2 dny v tydnu remote, ale v nabidce jsem to nevidel... treba  ruzne OSN agentury, remote absolutne nemozny, to uz radsi pristoupi na kratsi tyden a ten remote den v tydnu pracovat nebudes vubec.
Jen vcera mi headhunter zkousel volat 3x a poslal 2 maily (ktere jsem necetl a voice mail nevyslechl). Uz 5x jsem mu rekl (pred a po interview), ze proste full onsite nedelam, nevim, co chce diskutovat, i ty prachy postupne zkousi sroubovat dolu, zatimco slibeny zacatek projektu se posouva.

Holandsko? Ted zrovna jsou ochotni 2 i 3 mesice remote (se tvari opravdu zoufale, ze je clovek potreba ASAP tenhle tyden), ale porad kladou podminku "a potom zakaznik trva na onsite"
OK, rekneme, ze skocim na ty 3 mesice a potom utecu (pokud smlouva snadno dovoli). to ale nikdy nekonci dobre  s celkovou utilizaci toho roku.

Nemce jsem si nechal na konec, to uz tady padlo, jak se k nam chovaji.
Ted mi udelali to, ze u pozice vyzadovali velice vzacnou zkusenost (ten pool mozna bude 15-30 lidi po Evrope a tezko jsou volni), dayrate vubec neresili, full onsite neni potreba, na jazyky se neptali. Ale ted mi najednou headhunter rekl, ze sorry "hlavouni trvaji na cloveku, co je prihlaseny k trvalemu pobytu v Nemecku."

EU my ass... je to Nemecka evropska unie kolonii.

UK is nice but... IR35 + Brexit








martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Platy v IT
« Odpověď #43 kdy: 06. 06. 2020, 09:00:51 »
Často když ve škole dostali za úkol něco naprogramovat, tak s tím míří rovnou na facebook do programátorských skupin, jelikož samostatně nejsou schopni pochopit souvislosti (čest výjmkám, je jich ale málo).

Rikas naprosty nesmysl, to se netyka naproste vetsiny budoucich soft inzenyru na VS. Dle tvych slov soudim, ze VS nemas, jsi bastlir, a jsi typicky pracovnik v nejake zumpe, kde mas tendenci potkavat ty nejhorsi programatory v oboru - lidi na tvoji poklesle urovni. A to vc. nejhorsich junioru.

Koukám chlapče, že si to bereš příliš osobně (potrefená husa...?)
Dle tvých slov soudím, že jsi zakomplexovaný vysokošklolák, který si o sobě moc myslí jen kvůli nějakého papíru ze školy a nenávidí všechny okolo, kteří to dokázali rychleji a lépe.

Ale k věci - znám mladé kluky z VŠ, kteří jsou na úrovni nejschopnějších seniorů a občas se od nich něco i přiučím...  ale znám víc těch, kterým odpovídám na stupidní otázky, které jsem řešil samostatně už na základce.

T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

tralala5

Re:Platy v IT
« Odpověď #44 kdy: 06. 06. 2020, 09:08:43 »
radsej by som pracoval on site ns zapade ako remote z vychodu, sam pracujem full remote a casom to lezie na mozog, nevidim mnic zle na chodeni do prace do nejakej mensej firmy na zapade

ked som kontraktoval vo svajci tiez sa ma pytali odkial som, oni toto fakt riesia kto je odkial, nechapem co je ich po tom, robotu si spravim a cau, uz mam chut im hovorit nejaku krajinu zo zapadu len aby som msl pokoj od tych skrz-prsty pohladov ze boze zas dosiel vychodniar