Platy v IT

Platy v IT
« kdy: 09. 03. 2020, 07:51:40 »
Čaute, pracuji jako junior 3D grafik na HPP za 25000 a mam elektro průmyslovku.
Chtel bych se naučit programovat a trochu zmenit kariéru. Jake platy mají programátoři pri nastupu bez zkušeností? Hraje velkou roli zda máte či nemáte vysokou?


Re:Platy v IT
« Odpověď #1 kdy: 09. 03. 2020, 08:53:05 »
Měl jsem rozepsaný dlouhý status a umřel prohlížeč. No nic, tak zkráceněji.

Firma kde dělám má aktuálně na webu rozsah 30-70k hrubého pro C++ programátory, 30-50 DevOps. Ta spodní hranice bude asi tak to co nejspíše dostane u nás někdo koho bychom museli hodně zaučovat protože bez školy/zkušeností (i když aktuálně pravděpodobně takové lidi nebereme, nejsou zdroje na zaškolování), případně možná i méně. Je to malá firma do 50 lidí v Praze, u korporátů to určitě bude jinak.

Zeptal bych se - co matematika/logika, jak šla? Systematičnost? Jak zvládneš kritiků když nad něčím strávíš hodiny práce a tvůj nadřízený ti řekne že je to blbě a budeš to muset předělat? Jak tě bude bavit být v zásadě IT dělník? Anebo myslíš že máš schopnosti i nadání na kreativní a těžkou práci (když už ne vzdělání)? Co odpovíš na pohovoru na otázku proč programování když máš vystudované 3D, a jak moc jsi na tom udělal abys tedy to mohl zkusit když chceš být programátor?

Těch 25k to není Praha ani Brno, že? A nebo děláš v herní firmě (notoricky známé tím že odírají lidi a platí minimum co si mohou dovolit v oblasti kam jim naivní zájemci chodí a myslí si že bude úžasné hry nejen hrát, ale i tvořit a tak vezmou i šíleně nízký plat)?

Re:Platy v IT
« Odpověď #2 kdy: 09. 03. 2020, 10:40:56 »
Podle té "elektro průmyslovky" bych hádal, že budete mít nějaké nadání v oboru - pak bych doporučil se zaměřit na embedded vývoj, protože tam je po lidech obrovská poptávka. Programovat umí kde kdo, je to jak kolega píše spíš takový dělník, a to hodnocení tomu odpovídá. Jakmile ale kromě softwaru chápete i něco o hardwaru (ve smyslu že při řešení problému místo StackOverflow sáhnete spíš po osciloskopu), tak se najednou platově pohybujete v šesti cifrách a to i mimo Prahu.

Re:Platy v IT
« Odpověď #3 kdy: 09. 03. 2020, 10:55:07 »
V sesti cifrach? A kde prosim? Me co chodi nabidky, tak embedded pozice jsou na tom dost chude. V podstate sazi na to, ze to chteji delat lidi, co je bavi si s necim hrat.
Doporucuji naucit se javu. U nas nastupni plat 50 tisic pro juniory po VŠ.

Re:Platy v IT
« Odpověď #4 kdy: 09. 03. 2020, 12:15:55 »
Samozrejme ze VS hra obrovsku rolu. Bez VS sa NIKDY nedostanes do riadiacej funkcie. A urcite sa zas ozvu chytraci bez VS ako je to zbytocne, ale zivot Ti ukaze ze narazis na hranicu kde si bez VS ani neskrtnes.

A ked tak citam tie platy, som rad ze tieto sumy su uz davno za mnou a moj plat sa pohybuje v nasobkoch cisel ktore pisete.


xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Platy v IT
« Odpověď #5 kdy: 09. 03. 2020, 12:33:55 »
Samozrejme ze VS hra obrovsku rolu. Bez VS sa NIKDY nedostanes do riadiacej funkcie. A urcite sa zas ozvu chytraci bez VS ako je to zbytocne, ale zivot Ti ukaze ze narazis na hranicu kde si bez VS ani neskrtnes.

A ked tak citam tie platy, som rad ze tieto sumy su uz davno za mnou a moj plat sa pohybuje v nasobkoch cisel ktore pisete.

Ja bych tu VS tak nedemonizoval. Ve spouste inzeratu jsou minimalni pozice "středoškolské vzdělání ukončené maturitou". A pan se nepta na ridici pozici, ale na pozici programator, nota bene junior programator.

Re:Platy v IT
« Odpověď #6 kdy: 09. 03. 2020, 12:59:05 »
Zkus se podívat na mé vlákno snad ti trochu pomůže :)

https://forum.root.cz/index.php?topic=22504.0

Re:Platy v IT
« Odpověď #7 kdy: 09. 03. 2020, 19:01:55 »
Samozrejme ze VS hra obrovsku rolu. Bez VS sa NIKDY nedostanes do riadiacej funkcie.
ver tomu nebo ne, ale drtiva vetsina lidi takove ambice vubec nema a radsi si dela svoje remeslo
Děkuji za možnost editace příspěvku.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Platy v IT
« Odpověď #8 kdy: 10. 03. 2020, 12:25:25 »
Samozrejme ze VS hra obrovsku rolu. Bez VS sa NIKDY nedostanes do riadiacej funkcie. A urcite sa zas ozvu chytraci bez VS ako je to zbytocne,

Ano ozvou se lidi se zkušenostni, chytráku ;)
Žádná VŠ tě nedostane do žádné, natož vedoucí pozice, pokud jsi nemehlo. Rozhodující jsou schopnosti a zkušenosti.
Papír ze školy je v drtivé většině případů v IT bezvýznamný.
Samotná škola může mít nějaké plus, může něco naučit, ale sebevzdělávání, vlastní snahu a zkušenosti nenahradí. Tato věc je tu už delší dobu, žádná novinka.
Navíc v době, kdy jsou velmi kvalitní přednášky z různých škol dostupné online lze snadno začít samostudiem a do VŠ se dát jedině, když člověk sám přirozeným postupem přijde na dobrý důvod, proč to chce udělat.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Re:Platy v IT
« Odpověď #9 kdy: 10. 03. 2020, 18:45:36 »
moj plat sa pohybuje v nasobkoch cisel ktore pisete.
A bavíme se o násobcích z oboru přirozených nebo reálných čísel ? :)

Re:Platy v IT
« Odpověď #10 kdy: 10. 03. 2020, 19:40:45 »
Hlavně záleží na tom, jestli se ptáš na Prahu nebo jiné město, jaký jazyk si vybereš a jestli korporát nebo něco jiného.

Já nastupoval před dvěma lety bez jakýchkoli zkušeností v Praze do relativně velké firmy jako junior Javista za 40.000 Kč, po roce 60.000 Kč a teď 70.000 Kč. Dennodenně mě na LinkedInu náboráři uhání s nabídkami na švarc za 100.000 Kč+, ale z toho mám docela strach.

Nemám VŠ a z matiky jsem měl vždycky čtyřky.

xPoli

Re:Platy v IT
« Odpověď #11 kdy: 10. 03. 2020, 20:11:34 »
Pred 10 lety jsem po VS zacinal asi na 15k, po zkusebce k 20k. 100k v embedded neni sen, v Praze v korporatu jsem zhruba tolik mel rok a pul zpatky, ale dojizdeni za to nestalo. Ted delam z domu 100% remote za 60-80+ podle dokoncene prace. Bez zkusenosti se tem castkam asi nepujde ani priblizit, ale zacit na 25-30k a za dva roky mit 50+ i nekde v regionu neni nerealne, ale bude to chtit pokoru a vysledky.

Re:Platy v IT
« Odpověď #12 kdy: 10. 03. 2020, 23:38:49 »
@hernan byla to práce na jednom projektu pro EATON v jejich vývojovém centru v Suchdole. HPP na dobu určitou (rok), 110k hrubého. Náplní práce takové pokročilejší "Arduino", důraz na verifikaci a dokumentaci (hodně času v EMC laboratoři). Teď jsem na volné noze a pro několik firem dělám dálkově vesměs podobnou práci (hw a trochu sw), od každé v objemu 20-50 tisíc měsíčně, v součtu to už víc kolísá a je hodně znát když si dám pár týdnů oddychu, ale pořád jsem v těch šesti číslicích.

Re:Platy v IT
« Odpověď #13 kdy: 11. 03. 2020, 08:25:31 »
Pred 10 lety jsem po VS zacinal asi na 15k, po zkusebce k 20k. 100k v embedded neni sen, v Praze v korporatu jsem zhruba tolik mel rok a pul zpatky, ale dojizdeni za to nestalo. Ted delam z domu 100% remote za 60-80+ podle dokoncene prace. Bez zkusenosti se tem castkam asi nepujde ani priblizit, ale zacit na 25-30k a za dva roky mit 50+ i nekde v regionu neni nerealne, ale bude to chtit pokoru a vysledky.
a hlavne disciplinu opravdu doma pracovat. Mit na to vyclenenou mistnost atd.

Re:Platy v IT
« Odpověď #14 kdy: 11. 03. 2020, 11:54:39 »
nedíval bych se na to tak krátkodobě, jedna věc je, že nástupní platy po škole v IT nejsou zas tak závratné, zatímco za 30k můžeš prodávat v pražském Lidlu, tak za 30k můžeš nastoupit jako programátor.

Jenomže za 5 let v tom Lidlu (v aktuálních cenách) budeš mít 33k, jako programátor 100k, a jestli je ti 20, tak máš tak 50 let pracovního života před sebou, a je dost rozdíl vydělat 1.200.000 Kč * 50 => 60 mil. Kč nebo 400.000 Kč * 50 => 20 mil. Kč, v tom je ten rozdíl, na začátku to moc rozdíl není.

Je to jak otázka co je lepší v zácpě při cestě do Norska, auto nebo jít pěšky. No možná v centru Prahy je rychlejší jít pěšky, ale máš před sebou ještě hodně dlouhou cestu.