Těžké OOP problémy

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #360 kdy: 12. 11. 2019, 22:52:36 »
V islámu slovo “všemohoucí” vytvořil Bůh, jako ostatně celý jazyk (arabštinu), který je podle muslimů dokonalý. Tak jak to teda je? Mají křesťanští Arabové lepší jazyk pro popis Boha (protože je přímo od Boha)?
Nebo jsem zjistil, že pracuje úplně jinak s časem. Nemá normální minulý, přítomný a budoucí čas. Ale mnohem víc řeší ne/dokončenost děje, než kdy se to dálo. Nebo nemá ráda abstrakta. A tak.
Arabsky neumím, ale je fakt, že typologicky jsou jazyky velmi rozmanité a výrazně reflektují světonázor svých mluvčích. Andští Indiáni například říkají, že něco mají před sebou, když to mají za sebou, pro ně je prostě historie před nimi a budoucnost za nimi (což je logické, historie je známa, lze ji vidět, budoucnost vyžaduje prognostika).

Nebo taková tuvinština, tam se každé sloveso pohybu povinně pojí s příslovcem “po proudu” nebo “proti proudu” podle nejbližšího toku a (anti)paralelity pohybu. Výzkumy prokázaly, že tamní mluvčí se výrazně lépe orientují v prostoru. Ale to jsme už v kognitivní vědě, věrouka je o něčem zcela jiném.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #361 kdy: 12. 11. 2019, 22:52:48 »
Mimochodem, to "Jahve" (Jehovah) vzniklo prostě tak, že se vzal tetragrammaton JHWH a proložil se samohláskami z "adonai" (Pán). Rád s tímhle škádlím Jehovisty, když mi přijdou vykládat o tom, jak mě Bůh miluje :) Občas se zeptám, jestli když je pro ně to slovo Jehova tak důležité, jestli ví, jak vzniklo. Neví, rychle odejdou a nabídnou povolání někoho z level 2 supportu :)

Tak to trošku kecáš, že jo.

Samozřejmě, že po nich nemůžeš chtít, aby znali kdejakou okrajovou teorii o tom, jak to slovo Jehova vzniklo. Ale ten verš jak dával Mojžíšovi najevo jak se jmenuje (to bude někde u Exodu) by dát mohli. A to, že nevíme jak se ten tetragrameton vyslovoval určitě budou znát taky.

Taky je otázka, jestli odejdou proto, protože neví, nebo protože pochopí co jsi zač :-)

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #362 kdy: 12. 11. 2019, 22:56:10 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

... ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha...
Jen  takové typo: možná si tu dotyčnou pasáž Bible přečti pozorněji. Tvůj závěr je chybný.

Priznal sem ignoranstvi... takze priznam i chybny zavery. Procetl sem, ale neprozrel. Namitas proti tomu, ze Kain je bratrovrah, nebo ze jsme jeho potomci?
Že jsme jeho potomci. Kainova linie skončila potopou. Ta naše začíná od Seta, a je to tam všechno postupně vyjmenováno. A samozřejmě Set si vzal sestru, nebo neteř, to nepopírám. Podrobnosti v Bibli nejsou, ale ano je to tak.

Hmmm. Nejsem presvedcen. Jednak vzal Noe na archu i zeny svych synu a ty mohli byt z Kainovi linie ne? Nebo pocitame jen "po meci"? A taky se tam nekde pise, ze Kainuv praprapravnuk (nebo tak neco) se stal praotcem vsech co hraji na citeru a fletnu. To sem chapal jako i tech soucasnych. Mozna jeste porad neco prehlizim
Počítá se jen po meči. A ano čistě teoreticky ze strany těch manželek to tak mohlo být, to opravdu nelze vyloučit. Ale prostě dnešní lidstvo šlo přes Noema, na tom nějak není moc co vymejšlet. A pokud nezačneš zpochybňovat celosvětovost potopy (jak je libo), tak prostě všichni ti "Kainuv praprapravnuk (nebo tak neco) se stal praotcem vsech co hraji na citeru a fletnu." se prostě utopili a tečka.

Jako prostě pokud chci něco zpochybňovat, tak bych si měl dát majzla na to, zda to není trapně jednoduché a nebudu za blbce sám.

Sexismus! :-)
Ale ja nic zpochybnovat nechci. Tim bych se zproneveril svemu ignoranstvi...
Prijde mi usmevne ze tomu nekdo bezvyhradne  veri stejne jako to, ze to nekdo vehementne popira.



Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #363 kdy: 12. 11. 2019, 22:58:40 »
Mimochodem, to "Jahve" (Jehovah) vzniklo prostě tak, že se vzal tetragrammaton JHWH a proložil se samohláskami z "adonai" (Pán). Rád s tímhle škádlím Jehovisty, když mi přijdou vykládat o tom, jak mě Bůh miluje :) Občas se zeptám, jestli když je pro ně to slovo Jehova tak důležité, jestli ví, jak vzniklo. Neví, rychle odejdou a nabídnou povolání někoho z level 2 supportu :)
Taky je otázka, jestli odejdou proto, protože neví, nebo protože pochopí co jsi zač :-)
Myslím, že po první větě odpovědi se na sebe zděšeně podívají řkouce “ježkova noho, to je ten rozumbrada z Roota” a upalují pryč, volajíce místo level 2 supportu level 10 vymýtače  ;D

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #364 kdy: 12. 11. 2019, 23:01:03 »
Prijde mi usmevne ze tomu nekdo bezvyhradne  veri stejne jako to, ze to nekdo vehementne popira.

To je tvoje právo a tvoje věc.

Přirovnal bych to asi takhle:
Jsou lidé, kterým vyhovuje Python. Což je naprosto v pořádku. Pak jsou ale jedinci, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší. To už je horší. A pak jsou tací, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší, a ty seš idiot, který to nikdy nepochopí.

Teď neříkám co je co. Ale problém s ne/vírou bych řekl bude podobný. V mnoha případech, ne-li ve většině nejde o fakta, nebo argumenty. Ale o lidský postoj. A čím emotivnější oblast, tím hůře se přiznává nepoctivost v pohnutkách.


Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #365 kdy: 12. 11. 2019, 23:01:59 »
Tak to trošku kecáš, že jo.
Ne fakt, nekecám.

Samozřejmě, že po nich nemůžeš chtít, aby znali kdejakou okrajovou teorii o tom, jak to slovo Jehova vzniklo. Ale ten verš jak dával Mojžíšovi najevo jak se jmenuje (to bude někde u Exodu) by dát mohli. A to, že nevíme jak se ten tetragrameton vyslovoval určitě budou znát taky.
To jo, ale ten fígl se samohláskami z Adonai ne.

Taky si vem, že oni do nich hustí, jak ten jejich někdo někde v Américe objevil, jaké že je to opravdové Boží jméno! To je pašák, no né?! Není úplně v jejich zájmu jim říct, že to je relativně dobře známo :)  (Teda nevím, jaká je jejich teologie teď, oni se taky trochu posouvají, tohle jsem se dozvěděl někdy cca deset let zpátky)

Taky je otázka, jestli odejdou proto, protože neví, nebo protože pochopí co jsi zač :-)
To jde ruku v ruce :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #366 kdy: 12. 11. 2019, 23:02:36 »
Prijde mi usmevne ze tomu nekdo bezvyhradne  veri stejne jako to, ze to nekdo vehementne popira.

To je tvoje právo a tvoje věc.

Přirovnal bych to asi takhle:
Jsou lidé, kterým vyhovuje Python. Což je naprosto v pořádku. Pak jsou ale jedinci, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší. To už je horší. A pak jsou tací, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší, a ty seš idiot, který to nikdy nepochopí.

Teď neříkám co je co. Ale problém s ne/vírou bych řekl bude podobný. V mnoha případech, ne-li ve většině nejde o fakta, nebo argumenty. Ale o lidský postoj. A čím emotivnější oblast, tím hůře se přiznává nepoctivost v pohnutkách.
Akorát u prog. jazyků existují faktická kritéria, tam to není o víře.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #367 kdy: 12. 11. 2019, 23:06:56 »
Myslím, že po první větě odpovědi se na sebe zděšeně podívají řkouce “ježkova noho, to je ten rozumbrada z Roota” a upalují pryč, volajíce místo level 2 supportu level 10 vymýtače  ;D
To se mi ještě nestalo, to by byla dobrá zkušenost. Zajímalo by mě, jak by takový jehovistický exorcismus vypadal. Možná by mě chtěli léčit pravým américkým hambáčem :) To bych si je asi zval na exorcismus každej týden. Preventivně :)

Nicméně, já na ně nejsem nijak zlej, pokud nejsou nějak zvlášť otravní nebo namistrovaní. Onehdá u mě byla moc milá paní s dcerou, pěkně jsme si pokecali a pak jsem se zdravili na ulici. Ty byly v pohodě a to jejich odhodlání jim i závidím.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #368 kdy: 12. 11. 2019, 23:11:14 »
Prijde mi usmevne ze tomu nekdo bezvyhradne  veri stejne jako to, ze to nekdo vehementne popira.

To je tvoje právo a tvoje věc.

Přirovnal bych to asi takhle:
Jsou lidé, kterým vyhovuje Python. Což je naprosto v pořádku. Pak jsou ale jedinci, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší. To už je horší. A pak jsou tací, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší, a ty seš idiot, který to nikdy nepochopí.

Teď neříkám co je co. Ale problém s ne/vírou bych řekl bude podobný. V mnoha případech, ne-li ve většině nejde o fakta, nebo argumenty. Ale o lidský postoj. A čím emotivnější oblast, tím hůře se přiznává nepoctivost v pohnutkách.
Akorát u prog. jazyků existují faktická kritéria, tam to není o víře.
To asi máme každý z nás jiné chápání slova víra. Pro mě víra v Boha je založena na racionálních důkazech, které z určitých pochopitelných důvodů nemohou být úplné. (Ani já jsem Ho neviděl, statečně přiznávám.)
Stejně tak má víra v to, že ten který jazyk je výrazně lepší než jiný je založen na racionálních důkazech, které z učitých ekonomických a časových důvodů nejsou úplné.

Samozřejmě pokud si pod slovem víra představuješ takové to "já prostě věřím", tak s tím di někam, to není můj případ.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #369 kdy: 12. 11. 2019, 23:12:56 »
Myslím, že po první větě odpovědi se na sebe zděšeně podívají řkouce “ježkova noho, to je ten rozumbrada z Roota” a upalují pryč, volajíce místo level 2 supportu level 10 vymýtače  ;D
To se mi ještě nestalo, to by byla dobrá zkušenost. Zajímalo by mě, jak by takový jehovistický exorcismus vypadal. Možná by mě chtěli léčit pravým américkým hambáčem :) To bych si je asi zval na exorcismus každej týden. Preventivně :)

Nicméně, já na ně nejsem nijak zlej, pokud nejsou nějak zvlášť otravní nebo namistrovaní. Onehdá u mě byla moc milá paní s dcerou, pěkně jsme si pokecali a pak jsem se zdravili na ulici. Ty byly v pohodě a to jejich odhodlání jim i závidím.
To je od tebe hezké, že na ně neflušeš otrávené šípy ;)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #370 kdy: 12. 11. 2019, 23:15:35 »
Taky si vem, že oni do nich hustí, jak ten jejich někdo někde v Américe objevil, jaké že je to opravdové Boží jméno! To je pašák, no né?! Není úplně v jejich zájmu jim říct, že to je relativně dobře známo :)  (Teda nevím, jaká je jejich teologie teď, oni se taky trochu posouvají, tohle jsem se dozvěděl někdy cca deset let zpátky)
Tak možná nevíš, že mají ofiko stránky, kde je úplně komplet jejich věrouka a Strážné věže až do já nevím kdy. I v češtině. Takže aby si potom nedopadl jak jsem tuhle varoval listopera:
Jako prostě pokud chci něco zpochybňovat, tak bych si měl dát majzla na to, zda to není trapně jednoduché a nebudu za blbce sám.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #371 kdy: 12. 11. 2019, 23:15:50 »
Prijde mi usmevne ze tomu nekdo bezvyhradne  veri stejne jako to, ze to nekdo vehementne popira.

To je tvoje právo a tvoje věc.

Přirovnal bych to asi takhle:
Jsou lidé, kterým vyhovuje Python. Což je naprosto v pořádku. Pak jsou ale jedinci, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší. To už je horší. A pak jsou tací, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší, a ty seš idiot, který to nikdy nepochopí.

Teď neříkám co je co. Ale problém s ne/vírou bych řekl bude podobný. V mnoha případech, ne-li ve většině nejde o fakta, nebo argumenty. Ale o lidský postoj. A čím emotivnější oblast, tím hůře se přiznává nepoctivost v pohnutkách.
Akorát u prog. jazyků existují faktická kritéria, tam to není o víře.
To asi máme každý z nás jiné chápání slova víra. Pro mě víra v Boha je založena na racionálních důkazech, které z určitých pochopitelných důvodů nemohou být úplné. (Ani já jsem Ho neviděl, statečně přiznávám.)
Stejně tak má víra v to, že ten který jazyk je výrazně lepší než jiný je založen na racionálních důkazech, které z učitých ekonomických a časových důvodů nejsou úplné.

Samozřejmě pokud si pod slovem víra představuješ takové to "já prostě věřím", tak s tím di někam, to není můj případ.
V případě IT to beru exaktně, čistě matematicky. V náboženství je těch faktorů moc, od křesťanství po animismus, tam to prostě nejde rozebrat na úrovni matematických důkazů. Ale tady se do diskuse pouštět nebudu.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #372 kdy: 12. 11. 2019, 23:19:34 »
Přirovnal bych to asi takhle:
Jsou lidé, kterým vyhovuje Python. Což je naprosto v pořádku. Pak jsou ale jedinci, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší. To už je horší. A pak jsou tací, kteří tvrdí, že Python je něčím výrazně lepší, a ty seš idiot, který to nikdy nepochopí.

Teď neříkám co je co. Ale problém s ne/vírou bych řekl bude podobný. V mnoha případech, ne-li ve většině nejde o fakta, nebo argumenty. Ale o lidský postoj. A čím emotivnější oblast, tím hůře se přiznává nepoctivost v pohnutkách.
Akorát u prog. jazyků existují faktická kritéria, tam to není o víře.

Mýlíš se. U programovacích jazyků se také jedná o víru. Silnější, než si dovedeš představit. Ty snad věříš faktickým krirériím?

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #373 kdy: 12. 11. 2019, 23:20:16 »
Tak možná nevíš, že mají ofiko stránky, kde je úplně komplet jejich věrouka a Strážné věže až do já nevím kdy.
To vím, právě ta milá paní když viděla naše děcka, tak říkala, že mají na stránkách i videa pro děcka. Tak jsme na ně pak i koukli :)

Takže aby si potom nedopadl jak jsem tuhle varoval listopera:
Jako prostě pokud chci něco zpochybňovat, tak bych si měl dát majzla na to, zda to není trapně jednoduché a nebudu za blbce sám.
Já ničí víru nezpochybňuju, to je každýho věc. Pokud to nejsou vyloženě extrémy typu "guru Jára" a podobný ezoptákoviny pro prachy. To dost nesnáším.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #374 kdy: 12. 11. 2019, 23:23:55 »
V případě IT to beru exaktně, čistě matematicky.

Matematika je ostatně taky asi jediná věc, kde se dá bavit o faktech. Jinak všude jinde je to víra kam se podíváš.