Těžké OOP problémy

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #345 kdy: 12. 11. 2019, 21:46:20 »
Může všemohoucí Bůh stvořit kámen, který by sám neuzvedl, aniz by pri tom ztratil svou vsemohoucnost?

Super. Hned na poprvé. Máš boda.

A kdyby tě to bavilo, tak proč to není pro mne jako věřícího problém? (A ne, ta blbost co psal jinylojza to fakt není. Já jsem veskrze praktický ne příliš inteligentní člověk. Mám rád jednoduché a jasné věci.)

Protoze ja ani ty neumime stvorit ani oblazek takze jestli nekdo stvori zemekouli... nebo cely vesmir tak je to asi good enough... abych tomu rikal vsemohouci.

Nebo

Slovo vsemohouci vytvoril clovek a proto je dost nedokonale na to aby mohlo popsat boha.

Tak nějak.

Formuloval bych to tak, že pokud ten Bůh není úplně übr stoprocentně všemohoucí, tak to tak nějak nevylučuje jeho existenci. Vlastně to s tím vůbec nesouvisí. A to mi přijde tak vtipný, že lidé, kteří prohlašují, že existence Boha je nelogická, tak se ohánějí takovým zpackaným argumentem.

Ale, kdyz uz si priznal, ze si verici. Me by zajimalo jakeho vyznani. A jestli si praktikujici... Pak bych mozna mohl vytahnou jiny paradoxy, ne tak filosofickeho razeni.

Ja sem byl vychovavanej jako rimsko-katolik (je to vubec slovo?), ale vzdycky jsem byl spis ten ignorant... A mel jsem ruzny diskuze s vericimi i ateisty a vzdycky sem si to uzival :-)
Praktikující. Ale jestli se ti chce, tak spíše PM. Sem to IMHO opravdu nepatří a nebudu to tu plevelit.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #346 kdy: 12. 11. 2019, 21:52:28 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

... ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha...
Jen  takové typo: možná si tu dotyčnou pasáž Bible přečti pozorněji. Tvůj závěr je chybný.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #347 kdy: 12. 11. 2019, 21:58:25 »
To je hodně zajímavý, to bych do tebe neřekl :) (jazykovědu jsem samozřejmě tušil, ale indiány bych netipoval :) )
To jsou ty náhodné životní zvraty...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #348 kdy: 12. 11. 2019, 22:01:58 »
Může všemohoucí Bůh stvořit kámen, který by sám neuzvedl, aniz by pri tom ztratil svou vsemohoucnost?

Super. Hned na poprvé. Máš boda.

A kdyby tě to bavilo, tak proč to není pro mne jako věřícího problém? (A ne, ta blbost co psal jinylojza to fakt není. Já jsem veskrze praktický ne příliš inteligentní člověk. Mám rád jednoduché a jasné věci.)

Protoze ja ani ty neumime stvorit ani oblazek takze jestli nekdo stvori zemekouli... nebo cely vesmir tak je to asi good enough... abych tomu rikal vsemohouci.

Nebo

Slovo vsemohouci vytvoril clovek a proto je dost nedokonale na to aby mohlo popsat boha.

Tak nějak.
V islámu slovo “všemohoucí” vytvořil Bůh, jako ostatně celý jazyk (arabštinu), který je podle muslimů dokonalý. Tak jak to teda je? Mají křesťanští Arabové lepší jazyk pro popis Boha (protože je přímo od Boha)?

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #349 kdy: 12. 11. 2019, 22:04:25 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

... ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha...
Jen  takové typo: možná si tu dotyčnou pasáž Bible přečti pozorněji. Tvůj závěr je chybný.

Priznal sem ignoranstvi... takze priznam i chybny zavery. Procetl sem, ale neprozrel. Namitas proti tomu, ze Kain je bratrovrah, nebo ze jsme jeho potomci?


Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #350 kdy: 12. 11. 2019, 22:15:58 »
Tak jak to teda je? Mají křesťanští Arabové lepší jazyk pro popis Boha (protože je přímo od Boha)?
To nevím, ale rozhodně mají parádní hudbu :) Třeba tohle se mi dost líbí: https://www.youtube.com/watch?v=1z8tzD17jSE

Orientální ortodoxní církve (Egyptská, Syrská, Arménská, ...) jsou dost zajímavé, protože se vyvíjely hodně v izolaci a třeba až někdy poslední dobou se přichází na to, že obvinění z monofysitismu bylo neoprávněné, protože monofysité vlastně nejsou a ani nikdy nebyli :) Těžko říct, jak moc je v tom církevní politiky a jak moc teologie :)  (To jenom tak, co jsem se dočetl, žádný odborník na to nejsem :) )

P.S. arabští křesťané samozřejmě říkají Bohu Alláh. Z toho by asi Ortelovi praskla žilka :)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #351 kdy: 12. 11. 2019, 22:16:11 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

... ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha...
Jen  takové typo: možná si tu dotyčnou pasáž Bible přečti pozorněji. Tvůj závěr je chybný.

Priznal sem ignoranstvi... takze priznam i chybny zavery. Procetl sem, ale neprozrel. Namitas proti tomu, ze Kain je bratrovrah, nebo ze jsme jeho potomci?
Že jsme jeho potomci. Kainova linie skončila potopou. Ta naše začíná od Seta, a je to tam všechno postupně vyjmenováno. A samozřejmě Set si vzal sestru, nebo neteř, to nepopírám. Podrobnosti v Bibli nejsou, ale ano je to tak.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #352 kdy: 12. 11. 2019, 22:20:02 »
Teda, ne že bych byl kreacionista, ale zrovna todle by problém nebyl, i kdybych byl:
Citace
Priklad: Kde vzal Kain zenu?.....Je pak zajimave pozorovat, ze se musi postupne srovnat s tim, ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha...
Viz Gen 5:4
Citace
Po zplození Šéta žil Adam ještě osm set let a zplodil syny a dcery.
Co si to nejdřív aspoň jednou přečíst? :-)

Citace
Kdo není proti nám, je s námi. (Marek 9:40)
Kdo není se mnou, je proti mně (Lukáš 11:23)

Tak jak to teda je?
Tam je úplně jiný kontext, ty výroky jsou ve skutečnosti ortogonální.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #353 kdy: 12. 11. 2019, 22:21:21 »
V islámu slovo “všemohoucí” vytvořil Bůh, jako ostatně celý jazyk (arabštinu), který je podle muslimů dokonalý. Tak jak to teda je? Mají křesťanští Arabové lepší jazyk pro popis Boha (protože je přímo od Boha)?

Slovo Alláh je v překladu všemohoucí a v islámu má i tento význam.

V křesťanské víře se používá jméno Jahve, česky Hospodin.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #354 kdy: 12. 11. 2019, 22:31:56 »
V islámu slovo “všemohoucí” vytvořil Bůh, jako ostatně celý jazyk (arabštinu), který je podle muslimů dokonalý. Tak jak to teda je? Mají křesťanští Arabové lepší jazyk pro popis Boha (protože je přímo od Boha)?

Tak je mi jasné, že si z toho děláš psinu. Ale abychom změnili téma tak toho využiju.

Arabština (a taky Hebrejština a vůbec Semitské jazyky) jsou docela zajímavé. Prosím berte mě s rezervou, a pokud je Idris nějak studovanej, tak se mu předem omlouvám - jsem v tomto zapálený laik.

Arabština (spisovná) má jen tři samohlásky (a jejich dlouhé varianty, plus nějaký dvojhlásky ale to sem zapoměl). A samohlásky jsou méně důležitý. Dále arabský slova jsou odvozovaný od kořene - například KTB. A k tomu kořeni se přidávají jednak ty samohlásky, a druhak různý předpony a přípony. Takže z toho vznikají slova jako kitáb (kniha), maktáb (knihovník), haktáb (psací stůl), kitaba (psát), etc. Takže ty slyšís slovo, slyšíš tam ten kořen, a třeba to slovo ani nemusíš znát, ale je ti jasný, že to bude nějak souviset s tou knihou, nebo psaním.

Nebo jsem zjistil, že pracuje úplně jinak s časem. Nemá normální minulý, přítomný a budoucí čas. Ale mnohem víc řeší ne/dokončenost děje, než kdy se to dálo. Nebo nemá ráda abstrakta. A tak.

Opět, jsem v tom jen zapálený laik, tak prosím nepřesnosti omluvte.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #355 kdy: 12. 11. 2019, 22:34:23 »
V islámu slovo “všemohoucí” vytvořil Bůh, jako ostatně celý jazyk (arabštinu), který je podle muslimů dokonalý. Tak jak to teda je? Mají křesťanští Arabové lepší jazyk pro popis Boha (protože je přímo od Boha)?

Slovo Alláh je v překladu všemohoucí a v islámu má i tento význam.

V křesťanské víře se používá jméno Jahve, česky Hospodin.
Kite, Kite. Jak ty to děláš. Ani v jednom nemáš pravdu.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #356 kdy: 12. 11. 2019, 22:36:52 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

... ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha...
Jen  takové typo: možná si tu dotyčnou pasáž Bible přečti pozorněji. Tvůj závěr je chybný.

Priznal sem ignoranstvi... takze priznam i chybny zavery. Procetl sem, ale neprozrel. Namitas proti tomu, ze Kain je bratrovrah, nebo ze jsme jeho potomci?
Že jsme jeho potomci. Kainova linie skončila potopou. Ta naše začíná od Seta, a je to tam všechno postupně vyjmenováno. A samozřejmě Set si vzal sestru, nebo neteř, to nepopírám. Podrobnosti v Bibli nejsou, ale ano je to tak.

Hmmm. Nejsem presvedcen. Jednak vzal Noe na archu i zeny svych synu a ty mohli byt z Kainovi linie ne? Nebo pocitame jen "po meci"? A taky se tam nekde pise, ze Kainuv praprapravnuk (nebo tak neco) se stal praotcem vsech co hraji na citeru a fletnu. To sem chapal jako i tech soucasnych. Mozna jeste porad neco prehlizim

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #357 kdy: 12. 11. 2019, 22:43:47 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

... ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha...
Jen  takové typo: možná si tu dotyčnou pasáž Bible přečti pozorněji. Tvůj závěr je chybný.

Priznal sem ignoranstvi... takze priznam i chybny zavery. Procetl sem, ale neprozrel. Namitas proti tomu, ze Kain je bratrovrah, nebo ze jsme jeho potomci?
Že jsme jeho potomci. Kainova linie skončila potopou. Ta naše začíná od Seta, a je to tam všechno postupně vyjmenováno. A samozřejmě Set si vzal sestru, nebo neteř, to nepopírám. Podrobnosti v Bibli nejsou, ale ano je to tak.

Hmmm. Nejsem presvedcen. Jednak vzal Noe na archu i zeny svych synu a ty mohli byt z Kainovi linie ne? Nebo pocitame jen "po meci"? A taky se tam nekde pise, ze Kainuv praprapravnuk (nebo tak neco) se stal praotcem vsech co hraji na citeru a fletnu. To sem chapal jako i tech soucasnych. Mozna jeste porad neco prehlizim
Počítá se jen po meči. A ano čistě teoreticky ze strany těch manželek to tak mohlo být, to opravdu nelze vyloučit. Ale prostě dnešní lidstvo šlo přes Noema, na tom nějak není moc co vymejšlet. A pokud nezačneš zpochybňovat celosvětovost potopy (jak je libo), tak prostě všichni ti "Kainuv praprapravnuk (nebo tak neco) se stal praotcem vsech co hraji na citeru a fletnu." se prostě utopili a tečka.

Jako prostě pokud chci něco zpochybňovat, tak bych si měl dát majzla na to, zda to není trapně jednoduché a nebudu za blbce sám.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #358 kdy: 12. 11. 2019, 22:45:30 »
Slovo Alláh je v překladu všemohoucí a v islámu má i tento význam.
Afaik spíš obecné "Bůh".

V křesťanské víře se používá jméno Jahve, česky Hospodin.
To je o dost složitější. Těch slov je několik: El, Elohim, JHWH, Adonai...

Já třeba to slovo Hospodin nemám rád, protože na mě působí v češtině cize - nedokážeme to vnímat jako archaismus (Pán), ale vnímáme to jako jméno, což je imho velice zásadně špatně. Bohu nemáme co dávat jména. Mám radši prostší "Pán" - v anglických překladech je "Lord" (popř. "LORD" místo JHWH) používáno důsledněji než v našich.

Mimochodem, to "Jahve" (Jehovah) vzniklo prostě tak, že se vzal tetragrammaton JHWH a proložil se samohláskami z "adonai" (Pán). Rád s tímhle škádlím Jehovisty, když mi přijdou vykládat o tom, jak mě Bůh miluje :) Občas se zeptám, jestli když je pro ně to slovo Jehova tak důležité, jestli ví, jak vzniklo. Neví, rychle odejdou a nabídnou povolání někoho z level 2 supportu :)
« Poslední změna: 12. 11. 2019, 22:47:04 od Mirek Prýmek »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #359 kdy: 12. 11. 2019, 22:45:46 »
V islámu slovo “všemohoucí” vytvořil Bůh, jako ostatně celý jazyk (arabštinu), který je podle muslimů dokonalý. Tak jak to teda je? Mají křesťanští Arabové lepší jazyk pro popis Boha (protože je přímo od Boha)?
Tak je mi jasné, že si z toho děláš psinu.
Nedělám, jako profesionální jazykovědec a amatérský sémiotik (a tuplem rekreační filosof) mě skutečně zajímá ten myšlenkový pochod.