Těžké OOP problémy

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #330 kdy: 12. 11. 2019, 19:03:32 »
Dokud neotevřeš krabici, tak obojí. Jak s kočkou.
A až ji otevřu?

Tak zjistíš, které z těch dvou tvrzení bylo pravdivé. Víra bude nahrazena věděním.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #331 kdy: 12. 11. 2019, 19:08:23 »
Tak víra nemá s argumenty nic společného, proto to je víra, ne?
Nevím, jestli se to tak dá úplně říct. Jednak znám lidi, kteří říkají, že k víře přišli tak, že jim to všechno prostě dávalo rozumový smysl (to moc nechápu), ale taky ty otázky, na které víra odpovídá, nemusí být jenom nerozřešené (ve smyslu "nevíme, jak to je (ale jednou bysme na to mohli přijít)", ale můžou být i prostředky racionálního poznání neřešitelné - různé ty otázky po spravedlnosti, smyslu a tak...

Pak taky "organizovaná" náboženství typicky mají nějakou hodně dlouhou a bohatou tradici racionálního nakládání s obsahy víry. Třeba indická filosofie je afaik s náboženstvím hodně prorostlá. V křesťanské kultuře to tak do osvícenství bylo taky. No a třeba judaismus, to je taky kapitola sama pro sebe :) Neřekl bych úplně, že to s argumenty nemá nic společného, spíš že ty argumenty jsou jiného druhu a pracuje se s nimi jinak.

Docela hezky o vztahu mezi vírou, filozofií a vědou hovoří Peregrin, má i nějaká videa na YT (neviděl jsem, páč ho znám osobně, což je lepší než YT, ale defaultně doporučuji).
Peregrin je skvělej (neznám ho teda osobně, jenom z knížek). Ale zrovna jeho YT kanál mě moc nechytl. Podle mě má větší talent literární než showmanskej :) Nicméně i tak když kouknu na počet lajků u jeho videí a u nějakých připitomělostí od "slavných youtuberů", tak je mi z toho smutno...
Nejsem odborník na věrouku, čili nemůžu polemizovat. Osobně mě (vlažného protestanta) dost ovlivnil život mezi Indiány v Andách. Mám podobné zkušenosti jako Daniel Everett, akorát jsem nikdy nechtěl být misionář, šel jsem do And kvůli horolezectví a po následné fascinaci jejich ultrasložitým jazykem (klidně by mohli být Windtalkers místo Navahů, kdyby žili severněji) a jeho dokonalém zvládnutí (díky čemuž jsem switchnul PhD z fyziky na jazykovědu) jsem teprve spirituálně dospěl pod ochrannou rukou Pačamamy. Akorát jsem na rozdíl od Atapany nikdy nebyl velvyslancem.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #332 kdy: 12. 11. 2019, 19:13:02 »
Bude to založeno na principu Schrödingerovy kočky doplněné o podmínku, že se krabice nesmí nikdy otevřít, tedy bude platit že Bůh dokáže vyrábět neuzvednutelný kámen a zároveň ho zvedat najednou. Zákaz otevření je tam pro trvalou superpozici obou stavů, při otevření by došlo k ukončení "víry" a byla by nahrazena věděním.
+1. Sice bezvýznamný off-topic, ale zároveň největší filozofické moudro na posledních 10 stranách této diskuze.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #333 kdy: 12. 11. 2019, 19:43:42 »

Ale, kdyz uz si priznal, ze si verici. Me by zajimalo jakeho vyznani. A jestli si praktikujici... Pak bych mozna mohl vytahnou jiny paradoxy, ne tak filosofickeho razeni.
Hele, nebyl bych proti, ale ono to většinou bývá spíš zklamání než zajímavá diskuse. Docela často se stává, že ateisti (typicky ti militantní) vytáhnou nějakej jakože úplně ultimátní argument, čekají, že však spadnou brady a přitom je to něco, co jsme my věřící slyšeli už tisíckrát v různých variacích a vůbec nás to nevzrušuje. Imho nejzásadnější paradoxy/problémy/otevřené otázky jsou ty, co vůbec nevypadají skandálně.

P.S. když už ses ptal BoneFluta, tak já jsem starokatolík :)

Souhlasim, ze by to spis byla nuda. Nejsou to ani tak paradoxy jako spis zavrihuby na militantni verici.
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

Je pak zajimave pozorovat, ze se musi postupne srovnat s tim, ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha... To uz vetsinou vedi, ale prehlizi. A pak jeste s tim ze nejspis vzesli z incestniho vztahu. 

Ale osvicenejsi verici to snadno prejde s tim, ze bible je plna podobenstvi a nic se nesmi brat doslova.
Pak se dokazou srovnat i s evoluci.



Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #334 kdy: 12. 11. 2019, 19:49:56 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

Zřejmě si vzal nějakou domorodku z kmene, který tu byl ještě před Adamem.


Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #335 kdy: 12. 11. 2019, 19:50:25 »
Tak Peregrin není showman a jako člověk je dost nevrlej, ale mnohé jeho názory jsou zajímavé, přinejmenším v českém filosofickém rybníčku.
Hele a myslíš, že má nějakou vyloženě svoji oblast, která je třeba i nějak celosvětově významná? Nějaký relativně zásadní přínos? Já totiž soudobou filosofii moc nesleduju, takže to vůbec neumím posoudit. Já osobně ho nejvíc uznávám jako skvělého popularizátora logiky a jako někoho, kdo přináší do českého rybníčku světovou analytickou filosofii, ale jeho vlastní přínos neumím posoudit.

Mám namysli něco třeba tak významnýho (alespoň se mi to jako laikovi významný zdá) Bondyho nesubstanční ontologii?

(Nemyslím to ani náznakem kriticky - i kdyby nic takovýho neměl, pořád pro mě bude skvělej.)

Tak zjistíš, které z těch dvou tvrzení bylo pravdivé. Víra bude nahrazena věděním.
To právě ne, přečti si tu otázku ještě jednou, jako analytické cvičení je fakt pěkná, mám ji moc rád.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #336 kdy: 12. 11. 2019, 19:52:34 »
Nejsem odborník na věrouku, čili nemůžu polemizovat. Osobně mě (vlažného protestanta) dost ovlivnil život mezi Indiány v Andách. Mám podobné zkušenosti jako Daniel Everett, akorát jsem nikdy nechtěl být misionář, šel jsem do And kvůli horolezectví a po následné fascinaci jejich ultrasložitým jazykem (klidně by mohli být Windtalkers místo Navahů, kdyby žili severněji) a jeho dokonalém zvládnutí (díky čemuž jsem switchnul PhD z fyziky na jazykovědu) jsem teprve spirituálně dospěl pod ochrannou rukou Pačamamy. Akorát jsem na rozdíl od Atapany nikdy nebyl velvyslancem.
To je hodně zajímavý, to bych do tebe neřekl :) (jazykovědu jsem samozřejmě tušil, ale indiány bych netipoval :) )

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #337 kdy: 12. 11. 2019, 19:58:57 »
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

Zřejmě si vzal nějakou domorodku z kmene, který tu byl ještě před Adamem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Awan_(religious_figure)

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #338 kdy: 12. 11. 2019, 20:01:07 »
Souhlasim, ze by to spis byla nuda. Nejsou to ani tak paradoxy jako spis zavrihuby na militantni verici.
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

Je pak zajimave pozorovat, ze se musi postupne srovnat s tim, ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha... To uz vetsinou vedi, ale prehlizi. A pak jeste s tim ze nejspis vzesli z incestniho vztahu. 

Ale osvicenejsi verici to snadno prejde s tim, ze bible je plna podobenstvi a nic se nesmi brat doslova.
Pak se dokazou srovnat i s evoluci.
Hele, popravdě, tohle je ještě nudnější, než jsem myslel :) Koho chceš šokovat tím, že byl někdo z incestního vztahu? O tom přece víra je (skoro bych řekl až primárně), že se ze svinstva nějakým paradoxním zázrakem stane něco, co stojí za řeč. To je přece leitmotiv a jestli by byl někdo, kdo by mu nerozuměl, tak bych skoro pochyboval, jestli je vůbec věřící :)

S evolucí (coby vědeckou záležitostí) se dneska srovnávají naprosto v pohodě úplně všichni, kromě poblázněných amíků a okrajových fundamentalistů ve všech odvětvích křesťanství. BTW, zrovna včera jsem koukal na https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/ - v závěru se tam s pár otázkama tohodle typu vypořádává, na každou mu stačí asi tak jedna věta. Obzvlášť inspirativní by pro ateisty mohla být odpověď na "věříte v doslovnou pravdivost Bible?" Celé tohle téma začíná někde kolem 45. minuty.
« Poslední změna: 12. 11. 2019, 20:03:57 od Mirek Prýmek »

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #339 kdy: 12. 11. 2019, 20:06:45 »
Souhlasim, ze by to spis byla nuda. Nejsou to ani tak paradoxy jako spis zavrihuby na militantni verici.
Priklad: Kde vzal Kain zenu?

Je pak zajimave pozorovat, ze se musi postupne srovnat s tim, ze podle vlastni viry jsou potomci bratrovraha... To uz vetsinou vedi, ale prehlizi. A pak jeste s tim ze nejspis vzesli z incestniho vztahu. 

Ale osvicenejsi verici to snadno prejde s tim, ze bible je plna podobenstvi a nic se nesmi brat doslova.
Pak se dokazou srovnat i s evoluci.
Hele, popravdě, tohle je ještě nudnější, než jsem myslel :) Koho chceš šokovat tím, že byl někdo z incestního vztahu? O tom přece víra je (skoro bych řekl až primárně), že se ze svinstva nějakým paradoxním zázrakem stane něco, co stojí za řeč. To je přece letitmotiv a jestli by byl někdo, kdo by mu nerozuměl, tak bych skoro pochyboval, jestli je vůbec věřící :)

S evolucí (coby vědeckou záležitostí) se dneska srovnávají naprosto v pohodě úplně všichni, kromě poblázněných amíků a okrajových fundamentalistů ve všech odvětvích křesťanství. BTW, zrovna včera jsem koukal na https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/ - v závěru se tam s pár otázkama tohodle typu vypořádává, na každou mu stačí asi tak jedna věta. Obzvlášť inspirativní by pro ateisty mohla být odpověď na "věříte v doslovnou pravdivost Bible"? Celé tohle téma začíná někde kolem 45. minuty.

Mam toho vic... vice mene stejna nuda. Ale asi by te prekvapilo koho vseho tohle drazdi...
Pamatuju si jednu slovenku co studovala posledni rocnik mediciny (!!!) a mohla se z toho zblaznit. Chtela me mlatit zidli :-)



Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #340 kdy: 12. 11. 2019, 20:13:28 »
Pamatuju si jednu slovenku co studovala posledni rocnik mediciny (!!!) a mohla se z toho zblaznit. Chtela me mlatit zidli :-)
Jenom jestli to bylo kvůli té otázce! ;)

Hele já bych ti nabídl zajímavější věc. Pořád jednoduchá, nevyžaduje žádnou složitou teologii, ale je rozhodně zajímavější než nějakej incest :)

Kdo není proti nám, je s námi. (Marek 9:40)
Kdo není se mnou, je proti mně (Lukáš 11:23)

Tak jak to teda je? :)

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #341 kdy: 12. 11. 2019, 20:30:06 »
Pamatuju si jednu slovenku co studovala posledni rocnik mediciny (!!!) a mohla se z toho zblaznit. Chtela me mlatit zidli :-)
Jenom jestli to bylo kvůli té otázce! ;)

Hele já bych ti nabídl zajímavější věc. Pořád jednoduchá, nevyžaduje žádnou složitou teologii, ale je rozhodně zajímavější než nějakej incest :)

Kdo není proti nám, je s námi. (Marek 9:40)
Kdo není se mnou, je proti mně (Lukáš 11:23)

Tak jak to teda je? :)

No urcite v tom hral nejakou roli alkohol a reakce ostatnich na jeji reakci :-).

Tohle mi neprijde vubec zajimavy. Nevidim tam ani spor. Asi budu muset nastudovat kontext. Novy zakon skoro neznam.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #342 kdy: 12. 11. 2019, 20:42:29 »
No urcite v tom hral nejakou roli alkohol a reakce ostatnich na jeji reakci :-).
A uz to z neho leze! :))

Tohle mi neprijde vubec zajimavy. Nevidim tam ani spor. Asi budu muset nastudovat kontext. Novy zakon skoro neznam.
Kontext tam není důležitej. Spor je v tom, co má čekat tebe coby ignoranta :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #343 kdy: 12. 11. 2019, 20:45:40 »
Tak Peregrin není showman a jako člověk je dost nevrlej, ale mnohé jeho názory jsou zajímavé, přinejmenším v českém filosofickém rybníčku.
Hele a myslíš, že má nějakou vyloženě svoji oblast, která je třeba i nějak celosvětově významná? Nějaký relativně zásadní přínos? Já totiž soudobou filosofii moc nesleduju, takže to vůbec neumím posoudit. Já osobně ho nejvíc uznávám jako skvělého popularizátora logiky a jako někoho, kdo přináší do českého rybníčku světovou analytickou filosofii, ale jeho vlastní přínos neumím posoudit.

Mám namysli něco třeba tak významnýho (alespoň se mi to jako laikovi významný zdá) Bondyho nesubstanční ontologii?

(Nemyslím to ani náznakem kriticky - i kdyby nic takovýho neměl, pořád pro mě bude skvělej.)

Tak zjistíš, které z těch dvou tvrzení bylo pravdivé. Víra bude nahrazena věděním.
To právě ne, přečti si tu otázku ještě jednou, jako analytické cvičení je fakt pěkná, mám ji moc rád.
Světového věhlasu jsem si nevšiml, kdysi se vezl se světovou jazykovědou (Sgall), ale filosofie není moje oblast, třeba má nějaký hodně specifický obor, kde vyniká.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #344 kdy: 12. 11. 2019, 21:24:53 »
BTW, zrovna včera jsem koukal na https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/ - v závěru se tam s pár otázkama tohodle typu vypořádává, na každou mu stačí asi tak jedna věta. Obzvlášť inspirativní by pro ateisty mohla být odpověď na "věříte v doslovnou pravdivost Bible?" Celé tohle téma začíná někde kolem 45. minuty.
Moc inspirativní to nebylo.