man pages česky knižně i elektronicky

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:man pages česky knižně i elektronicky
« Odpověď #75 kdy: 06. 01. 2019, 15:43:33 »
preklad stoji prachy a na projekt pro 2 zajemce nikdo nebude mrhat svuj cas
Ještě že Linus nebyl v roce 1990 takový debil ;D
On snad prekladal man stranky do swahilstiny? Ne, developil neco pro sebe se zamerem udelat neco pro dalsi lidi. Klidne muzes zacit prekladat, treba za 20 let budes popularni jako Linus.  ::)


PetrM

Re:man pages česky knižně i elektronicky
« Odpověď #76 kdy: 06. 01. 2019, 20:50:03 »
Běžný uživatel Widlí, když se mu něco vysype, jde na pc-help.cz a tam se dozví, co má napsat do příkazového řádku. Nebo dostane odkaz na web M$, kde je většina informací dostupná v češtině/slovenštině - online obdoba manuálových stránek.

Kolik uživatelů Linuxu má zdatnějšího člena rodiny poblíž, aby mohl zasáhnout v případě problému? He? Takže mu tam buďto kamarád plácne desítky, nebo si to musí načíst sám. A tam je cizí jazyk velká překážka. Ne každý měl možnost číst Hubičkovy školičky.

Že jsem tak smělý, kolikrát jsi na vlastní oči viděl, že se Linux sám od sebe rozdrbal? Ten prostě jednou nastavíš a pak ho používáš, dokud je a) podporovaný (pak to migruješ na novější verzi), nebo b) nezdechne HW (a pak jenom přehodíš disk do jinýho stroje) nebo c) nezdechne disk, na kterým je root a boot.

Pokud se ti rozsypal proto, že se v něm vrtáš a nevíš co děláš, je to čistě tvůj problém.

phpmistr

Re:man pages česky knižně i elektronicky
« Odpověď #77 kdy: 06. 01. 2019, 20:55:12 »
Běžný uživatel Widlí, když se mu něco vysype, jde na pc-help.cz a tam se dozví, co má napsat do příkazového řádku. Nebo dostane odkaz na web M$, kde je většina informací dostupná v češtině/slovenštině - online obdoba manuálových stránek.

Kolik uživatelů Linuxu má zdatnějšího člena rodiny poblíž, aby mohl zasáhnout v případě problému? He? Takže mu tam buďto kamarád plácne desítky, nebo si to musí načíst sám. A tam je cizí jazyk velká překážka. Ne každý měl možnost číst Hubičkovy školičky.

Že jsem tak smělý, kolikrát jsi na vlastní oči viděl, že se Linux sám od sebe rozdrbal? Ten prostě jednou nastavíš a pak ho používáš, dokud je a) podporovaný (pak to migruješ na novější verzi), nebo b) nezdechne HW (a pak jenom přehodíš disk do jinýho stroje) nebo c) nezdechne disk, na kterým je root a boot.

Pokud se ti rozsypal proto, že se v něm vrtáš a nevíš co děláš, je to čistě tvůj problém.
Tak ono problém může začít i výměnou grafiky nebo třeba WiFi karty ... .

PetrM

Re:man pages česky knižně i elektronicky
« Odpověď #78 kdy: 06. 01. 2019, 21:09:57 »
To je logicky nesmysl. Lidem, kteri ty preklady potrebuji, v tom brani ze tu anglictinu nepotrebuji. Za mnou uz prislo hodne lidi, ze je stvou windows a chteli by linux, jestli bych jim neporadil. A ja jim radim tak, ze pro bezne uzivatele to neni vhodny system a to i kdyz jsou pocitacove zdatni.

Tvoje úvahy jsou logický nesmysl.
1) Linux (= jádro systému) není jak překládat - zdrojáky mají coding style a v tom je daná angličtina, binární rozhraní je jazykově neutrální. Pokud navíc netrváš na man pages, najdeš třeba i návod v češtině, jak napsat vlastní ovladače a přidat je do jádra. Schválně zkus najít i návod na vytvoření vlastního ovladače pro W10 v češtině.
2) Příkazová řádka je mocný nástroj, ale techniicky vzato to neí Linux. Je to prostě shell, můžeš si vybrat, co ti vyhovuje (já používám BASH, ale můžeš si zvolit třeba CSH, když na věc přijde). Je to samostatný proces. Příkazy se spouští v rámci shellu - například pokud se zeptáš na seznam procesů příkazem ps, spustí se /usr/bin/ps
3) A z toho logicky vyplývá, že uživateli, byť by užíval konzolu, je dokumentace k Linuxu na houby. Potřebuje dokumentaci k těm programům, co mu tam běží.

Ale je vidět, že ty tu dokumentaci v češtině fakt potřebuješ, když si ani nedokáže přečíst, k čemu že se ta dokumentace vztahuje.

PetrM

Re:man pages česky knižně i elektronicky
« Odpověď #79 kdy: 06. 01. 2019, 21:19:59 »
Tak ono problém může začít i výměnou grafiky nebo třeba WiFi karty ... .

Teoreticky jo. Prakticky - když děcku odešel netbook s Atomem, vrazil jsem SSDčko do staré kastle, vyhrabal na půdě MB s nějakým starým Celeronem, přidal novou AMD grafiku, zapnul a ono to jelo. Měl jsem jenom desktop s AMD procesorem a grafikou (a bez WiFi), koupil jsem noťas s Intelem, klon disku pomocí dd a normálně to nabootovalo, jenom to chtělo změnit jméno stroje. Ani s WiFI a BT nebyl problém. Při rozpadu NTB ten samý disk šel do novýho s i5 + AMD GPU + WiFi od jinýho výrobce a prostě to jede...

A už vidím běžnýho uživatele (kterým se tady argumentuje), který má problém pomalu vypsat adresáře přes konzolu, jak otevře kastlu a mění desky uvnitř. To se ti asi zdálo, když jsi prvního chrněl v hospodě pod stolem, ne?


Radovan.

Re:man pages česky knižně i elektronicky
« Odpověď #80 kdy: 06. 01. 2019, 21:21:49 »
Pokud se ti rozsypal proto, že se v něm vrtáš a nevíš co děláš, je to čistě tvůj problém.
Kdo nic nerozbil, nic se nenaučil. Ano, rozbil jsem v začátcích Linux několikrát a naučil jsem se. Rozbil jsem i MS-DOS, když jsem s ním začínal, a také jsem se tím pár věcí naučil. Kdybych měl vždycky po ruce návod v češtině, mohlo těch rozbitých systémů být méně ;D

Jenže když si to takhle dnes rozbije potenciální budoucí linuxák, prohlásí že Linux je šmejd a bude dál fetovat Widle. A bug #1 v Ubuntu se neopraví nikdy!

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:man pages česky knižně i elektronicky
« Odpověď #81 kdy: 06. 01. 2019, 21:29:52 »
Linux se umi rozdrbat sam, staci nekdy jen upgrade kernelu (napr. wifi)