Jaký SSD doporučujete pro Linux?

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #15 kdy: 02. 02. 2018, 14:39:49 »
Benchmarky ve srovnani s jinymi jsem neresil, takze neporadim. Extra vykon nepotrebuju, ve srovnani s plotnami to prineslo o dost rychlejsi boot a hlavne lepsi odezvu systemu.

Naprostý souhlas, jakýkoliv SSD bude pocitově mnohem příjemnější, než rotační disk.
Samsungy bych nehanil, jestli jsou dvě top značky pro SSD, pak je to Samsung a Intel. Oba mají serverové řady a technologii umějí. Ostatní značky jsou jen následovníky - tím neříkám, že jsou nepoužitelné.

U SSD je nepříjemná hlavně náhlá smrt, tedy odchod dat bez předchozího varování. U rotačních disků bylo možno (ne vždy!) pozorovat, že něco není v pořádku.

Pro linux je opravdu důležité mít FS připojený noatime,nodiratime,trim, ale k tomu je ještě potřeba dodat, že je nutné hlídat i zaplnění FS, aby nepřekročilo 80 %, protože pak dochází ke zvýšené fragmentaci. Zvýšená fragmentace = zápisy navíc. Je také dobré nemít vůbec swap, při cenách pamětí je pitomost ničit SSD swapováním.

Na Windows mají samsungy poměrně vychytané metody snížení zápisů, včetně jejich technologie Over Provisioning.

Proto se blbě radí takovým tazatelům, protožře nevíme, jestli mají dostatek RAM, jestli FS nemají (byť nárazově) zaplněný přes 80 %, atd. atd. atd.

Problémy se Samsungy nebyly tak dramatické, spíš se o tom víc psalo, protože je to populární značka. S jinými značkami (včetně Kingstonu) nemám dobré zkušenosti - nejsou to takové držáky. Ale je také pravda, že nejnižší řadu, kterou používám je Samsung Pro (Evo už jsem opustil), nebo jejich serverové řady. Ve spotřební třídě může být situace jiná.


TKL

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #16 kdy: 02. 02. 2018, 15:00:10 »
ADATA SU800 512GB. Ve dvou noteboocích, naprosto bez problémů, rychlost oproti jakémukoliv rotačnímu disku zázračná. 512GB hlavně proto, že jsem chtěl překopírovat komplet systém data ze starého disku, což jsem úspěšně provedl pomocí dd.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #17 kdy: 02. 02. 2018, 15:14:48 »
Samsungy bych nehanil, jestli jsou dvě top značky pro SSD, pak je to Samsung a Intel.

A to já si je klidně pohaním... Za poslední 2 roky, co tu o tom byla na root.cz diskuze Samsung své chybné (a stále prodávané) disky neopravil (bez ohledu na to, jestli to je EVO nebo PRO):

https://github.com/torvalds/linux/blob/master/drivers/ata/libata-core.c#L4400

Problémy se Samsungy nebyly tak dramatické, spíš se o tom víc psalo, protože je to populární značka. S jinými značkami (včetně Kingstonu) nemám dobré zkušenosti - nejsou to takové držáky. Ale je také pravda, že nejnižší řadu, kterou používám je Samsung Pro (Evo už jsem opustil), nebo jejich serverové řady.

Jasně, poškozené data uživatelů nejsou drama :D. Kdyby nebyly velmi rychle nasazené výše zmíněné blacklisty v jádře OS, bude se o tom psát stále...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #18 kdy: 02. 02. 2018, 15:41:55 »
Pro linux je opravdu důležité mít FS připojený noatime,nodiratime,trim, ale k tomu je ještě potřeba dodat, že je nutné hlídat i zaplnění FS, aby nepřekročilo 80 %, protože pak dochází ke zvýšené fragmentaci. Zvýšená fragmentace = zápisy navíc. Je také dobré nemít vůbec swap, při cenách pamětí je pitomost ničit SSD swapováním.

Ja trimuju z cronu 1x tydne. Okamzity trim udajne snizuje vykon, i kdyz to asi nebude tak tragicke a furt rychlejsi nez plotny. Ostatne to tak tusim bylo samo po instalaci MX Linuxu. Potiz by to mohlo byt leda u lidi, kteri za ten tyden prozenou diskem tolik dat, ze uz nezbude ani kousek otrimovaneho prostoru na nove zapisy. Ti ale muzou trimovat 2x tydne az 1x denne.

Swap mam, nemam tolik RAM, ale mam swappiness na 10 a moc to neswapuje.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #19 kdy: 02. 02. 2018, 15:44:28 »
Ja mam Kingston SUV400, 240 GB. Funguje, trim dela, na problemy jsem nenarazil. Byl levnejsi nez Samsungy, mozna i kvuli te kapacite o 10 GB mensi, nez nejmensi Samsungy. Ale Kingston jsem koupil proto, ze po tom, co jsem si precetl tady o problemech nekterych lidi s nekterymi Samsungy, tak jsem nechtel delat pokusneho kralika. Prosel jsem review a fora na Internetu, na zadna negativa jsem nenarazil. Benchmarky ve srovnani s jinymi jsem neresil, takze neporadim. Extra vykon nepotrebuju, ve srovnani s plotnami to prineslo o dost rychlejsi boot a hlavne lepsi odezvu systemu. Jedine, co by mohlo byt opruz, je update firmware, kdyby to nekdo potreboval. Utilitu maji jen pro Widle,  obavam se ale, ze v tomto nejsou jedini.

take jsem zvazoval ale po shlednuti benchmarku mi to za usetrenych 200 korun a o 10 gb mene mista nestalo. Problemy mela rada 840 od Samsungu, 850 jsou v pohode

http://ssd.userbenchmark.com/

, je mozne si tam postavit srovnani dvou disku proti sobe (Vas model jsem tam nenasel tak jsem zamerne zvolil model o 800 korun drazsi nez samsung ktery by parametrove mel minimalne byt srovnatelny s Vasmi modelem, spis jej o dost prekracovat)

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-850-Evo-250GB-vs-HyperX-Savage-240GB/2977vs3494





JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #20 kdy: 02. 02. 2018, 15:49:11 »
BTW, lze necim zjistit, jak velky kus disku potrebuje otrimovat? Ze by treba clovek trimoval skriptem 1x denne jen v pripade, ze je to potreba.

trubicoid2

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #21 kdy: 02. 02. 2018, 16:23:51 »

A to já si je klidně pohaním... Za poslední 2 roky, co tu o tom byla na root.cz diskuze Samsung své chybné (a stále prodávané) disky neopravil (bez ohledu na to, jestli to je EVO nebo PRO):

https://github.com/torvalds/linux/blob/master/drivers/ata/libata-core.c#L4400


no odkazujes na samsung cdhromy, ty ssd jsou dal

v podstate to zustava zablacklistovane i kdyz to mozna i opravili, protoze rychlostni prinos je maly a nebezpeci velke

ale ja mam se samsungem 840 pro a 850 evo ten blacklist prehlasovany pomoci parametru jadra libata.force=ncqtrim a nic zleho se nedeje

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #22 kdy: 02. 02. 2018, 16:24:15 »
Ono je ještě dneska potřeba něco explicitně trimovat? Rozumně nový kernel s běžnými FS, s mount opšnou "discard", by tohle měl provádět průběžně a automaticky. Nějaké další poznámky okolo jsem našel u Debianu a přijdou mi popravdě pro běžné použití zbytečně HC (ramdisk). Zajímavý je tam odkaz do zdrojáků kernelové libata, na seznam quirků u konkrétních značek a modelů SSD :-)

Pokud modernímu linuxovému instalátoru předložíte čistý disk (a nevytvoříte si na něm liché rozdělení s geometrií x/255/63, sektor 512B) tak odhadem nabídne automaticky i "binárně zarovnanou" geometrii oddílů a není třeba nad tím složitě dumat... možná i ten "discard" do fstabu přidá automaticky. Asi bych to průběžně ověřil. Každopádně to není moc práce.

Svého času šla řeč, že TRIM je "bariérová operace", že blokuje do vyprázdnění NCQ fronty. A později výrobci zavedli nějaký frontovatelný TRIM... čili pokud by průběžný TRIM při přepisu či mazání souborů zdržoval, pak by snad mělo smysl ho vypnout a místo něj pouštět v noci z Cronu hromadný trim na celý disk.

trubicoid2

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #23 kdy: 02. 02. 2018, 16:26:04 »
OT: Jarda-P: jsem si vsim, ze mas 10000 prispevku! Bude oslava?  ;D

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #24 kdy: 02. 02. 2018, 16:28:37 »
najlepsie ziadne,pre ziadny OS


Nová studie: SSD více likviduje čas než používání, SLC a MLC vydrží stejně
1. 3. 2016

Zhruba 30 až 80 % SSD má alespoň 1 vadný blok, u zhruba 2-7 % SSD selže alespoň 1 NAND flash čip během čtyř let od nasazení.
https://diit.cz/clanek/nova-studie-ssd-vice-likviduje-cas-nez-pouzivani-slc-mlc-vydrzi-stejne


tie rozdiely su podla vyrobcu a modelu

trubicoid2

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #25 kdy: 02. 02. 2018, 16:29:52 »
Svého času šla řeč, že TRIM je "bariérová operace", že blokuje do vyprázdnění NCQ fronty. A později výrobci zavedli nějaký frontovatelný TRIM... čili pokud by průběžný TRIM při přepisu či mazání souborů zdržoval, pak by snad mělo smysl ho vypnout a místo něj pouštět v noci z Cronu hromadný trim na celý disk.

jo, to je prave ten zminovany ncqtrim, u nekterych SSD je to zakazany, protoze to nefungovalo dobre - viz. ByCzech, zapnout se to da zpet parametrem jadra viz. ja

se mi zda, ze to zbytecne konzervativne zakazali u daleko vic modelu, nez je to potreba

ale jak jsem rikal, realny prinos je maly a asi nevyvazi riziko

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #26 kdy: 02. 02. 2018, 16:37:05 »
OT: Jarda-P: jsem si vsim, ze mas 10000 prispevku! Bude oslava?  ;D

Co je na 16ti příspěvcích oslavování-hodného?  ;D

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #27 kdy: 02. 02. 2018, 16:39:24 »
Problemy mela rada 840 od Samsungu, 850 jsou v pohode

Kdepak, týká se to všech Samsung SSD 8xx (ať už EVO nebo PRO).

trubicoid2

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #28 kdy: 02. 02. 2018, 16:39:37 »
no 1111 taky dobrý, samý binární

trubicoid2

Re:Jaký SSD doporučujete pro Linux?
« Odpověď #29 kdy: 02. 02. 2018, 16:41:29 »
Kdepak, týká se to všech Samsung SSD 8xx (ať už EVO nebo PRO).

no v blacklistu jsou, ale podle me teda tou chybou netrpi, jsou v tom blacklistu jaksi navic, pro jistotu