NAS DS216se - pořízení nového disku

Falen2

NAS DS216se - pořízení nového disku
« kdy: 05. 02. 2018, 21:35:02 »
Zdravím,

máme NAS DS216se s jedním 2TB diskem pomalu nám dochází místo a jsou peníze tak bychom chtěli buď

1, přikoupit jeden 4TB disk
2, koupit 2ks 4TB disků

Mám ale dotazy:
- při variantě 1 - Dám 4TB disk do NASu a prostor a při Raid0 se prostor rozšíří na 6GB bez ztráty dat?
- jak mám postupovat při variantě 2 kde bych chtěl nastavit Raid1 abych nepřišel o stávající data?
- lze koupit jeden 4TB disk a zkopírovat na něj všechna data z toho starého 2TB a pak nastavit "zrcadlení" jen jedné složky (fotky)?

Děkuji mnohokrát.


Re:NAS DS216se - pořízení nového disku
« Odpověď #1 kdy: 05. 02. 2018, 21:46:42 »
Přikoupit 1 disk nejde, pokud chcete mít zrcadlení - musíte vyměnit oba dva.
Pokud používáte technologii SHR (Synology Hybrid RAID), mělo by jít vyměnit nejdříve jeden - ten sesynchronizovat. Poté vyměnit druhý disk, opět sesynchronizovat, a teprve poté půjde rozšířit úložiště ze 2 TB na 4 TB.
Zrcadlit jen vybranou část nelze (a i kdyby šlo, jako že třeba v čistém linuxu to jde, nelze to doporučit).

Vaše požadavky by šly blíže splnit, kdybyste měl 4šachtový model, ale se dvěma šachtami (a nejslabším modelem) zázraky nevykouzlíte.

Nikdy to nedělejte bez záloh!, jakkoliv by mělo být bezpečné, když vyjmete první disk, tak by měl sloužit jako záloha, nespoléhejte na to.


Falen2

Re:NAS DS216se - pořízení nového disku
« Odpověď #2 kdy: 05. 02. 2018, 21:59:59 »
Ano SHR. Já tam mám pouze jeden takže k němu přidám jeden nový --> dám synchronizovat a pak vyndám ten starý dám druhý nový a dám opět synchronizovat. Jen se ještě blbě zeptám -> nemůže se stát že se synchronizuje ten co je prázdný s tím co je plný a tudíž se ten plný smaže?? Já jen marně přemýšlím kam vykopíruji 1,5 TB dat pro jistotu. Díky moc

Re:NAS DS216se - pořízení nového disku
« Odpověď #3 kdy: 05. 02. 2018, 22:01:36 »
Může se stát cokoliv, proto je nutné předtím zálohovat. To je pravidlo, nad kterým se nepřemýšlí ani nediskutuje, nezlobte se.

Falen2

Re:NAS DS216se - pořízení nového disku
« Odpověď #4 kdy: 05. 02. 2018, 22:04:32 »
Ok díky moc.  Udělám jak říkáte.


SB

Re:NAS DS216se - pořízení nového disku
« Odpověď #5 kdy: 06. 02. 2018, 14:22:30 »
Vzhledem k tomu, že budete stejně kupovat 2 4TB disky, tak přece jeden z nich můžete použít na zálohu (mimo RAID NASu), než začnete synchronizovat ten starý 2TB na druhý nový 4TB.