Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?

junior_junior

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #60 kdy: 23. 12. 2017, 11:50:12 »
Když to porovnám se sebou, tak jsi podhodnocen. Napíšu něco o sobě.

Rok 2015 nástup na FIT ČVUT (kombinovaně). Předtím jsem max nakódoval kalkulačku v php. Po 2. semestru nástup už jako vývojář za 30. Po 1,5 roku co již pro firmu pracuji, tak jsem na 43. Město Praha. Jakmile dodělám BC., tak pod 70 nepůjdu. Jde o to se nebát, znát svou cenu a klidně se přestěhovat. Já se musel stěhovat na druhý konec Prahy, jinak bych to měl od domu do kanclu 1:15.



Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #61 kdy: 23. 12. 2017, 12:25:10 »
S těmi platy 100 tisíc Kč a podobně. O výši platu je naprosto běžné lhát, zveličovat.

https://finance.idnes.cz/lzi-o-platech-a-mzdach-pruzkum-psycholog-lez-plat-mzda-ppi-/podnikani.aspx?c=A170825_120046_podnikani_sov

Hlavně ti co se s tím vytahují nad druhé to celkem jistě přinejmenším zveličují.
Tedy i různé průzkumy budou myslím spíše přestřelené než reálné.


Např. za svůj plat vydávají to co dostali jeden výjimečný měsíc, kde byly šílené přesčasy a ještě nějaké odměny.
Tedy podobné výkřiky hlavně tady root fóru je potřeba brát s rezervou. Protože ten kdo je opravdu v pohodě a nad věcí se s tím že vydělává hodně nemá potřebu chlubit, nebo pomlouvat ostatní co přiznají že mají méně.

Tedy pokud někdo dělá vývojáře za 50K rozhodně nemá důvod aby se cítil nějak podhodnocený, jen proto že někde zaslechl nějaké výkřiky, že někdo s mešní praxí nejspíš bere více.

Každý má svouji cenu, ale pokud někdo machruje s výší svého platu někde po fórech a má řeči jako že 50K je minimální mzda a on osobně by pod 70 K nešel, asi to nebude vůbec dobrý zaměstnanec už kvůli tomu chování. Jsem toho názoru, že takové věci se prostě nesluší někde vykřikovat. Trochu pokoru.
Prostě i opravdu šikovní lidi co opravdu hodně vydělávají takové řeči veřejně nepovedou. Už proto, že každý prostě nemůže vydělávat tolik a je zbytečně dělat zlou krev. A bez těch méně placených to prostě také nejde a i ti si zaslouží respekt za svoji práci. Vysmívat se někomu že bere 20 K čistého jen proto, že si drze neřekl o víc je nehorázná ubohost. Zvláště když neznáme věci okolo.

Konstruktivnější by bylo při žádání o zvýšení platu např. podložit tvrzení, že zastanu práci za tři jiné průměrné. A ještě je na mne lepší spolehnutí a nedělám chyby. Proto si zasloužím plat za dva. 
Oni totiž existují zaměstnanci co odvedou práci i za 10 průměrných. Nenapíší 10 krát více řádků kódu, ale celé to zefektivní a zprůhlední tak, že celý projekt zvládnou udržovat třeba ve dvou lidech místo dvanácti a celé je to pak mnohem pružnější. Není to prostě korporátní moloch. Ti  si pak plat 100K+ zaslouží, ale rozhodně to nikde vykřikovat nebudou.

lopath

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #62 kdy: 23. 12. 2017, 12:32:52 »
Prostě v Praze pod stovku na HPP dělá jen lopata a ještě lidi, kteří tam jsou už delší dobu. Nikdo nový, který něco už zažil, nepůjde třeba za 80, protože to dostane kdokoli.

Proč si pořád vymýšlíte pohádky, že ty vaše peníze má každý? Kdy naposledy jste měnili práci? Kdy naposledy jste dostali nabídku se smlouvou?

ToM2016

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #63 kdy: 23. 12. 2017, 12:43:38 »
Kolem kila je normální HPP. Kontrakty jsou od 120 do 200. A krátkodobé je třeba rok. Fakt tu nikdo nepracuje?

A proč by pracovali? Stačí parkrát za měsíc vsadit na burze a mám to samý doma bez práce. Proč by někdo tupě pracoval? Peníze přece ležej na zemi. Stačí je sebrat. Bla bla bla...

A nebo se staňte moderátorem. Kolik má takový Mareš? :-)

Chytří pochopili, že to je nadsázka. Fakt je směšný, jak si lidi typu itman myslí, že právě oni jsou pupek světa.

Pár mých spolužáků pracuje na kontrakty, ale motivace snad ani u jednoho po těch letech nejsou peníze, ale volná pracovní doba a celkový pocit svobody. Ale ten rozhodně není zadarmo. Nehledě k tomu, že k určitému typu práce se jako kontraktor nemáte šanci dostat (pokud tedy nepočítáme PP na dobu určitou, jako kontrakty).

$10k/měsíc v Silicon Valey je taky argument na úrovni Bureše. Jednak SW inženýr má spíš kolem $90K/rok, za další po zdanění z toho je z toho cca 65%, ale především ignoruje naprosto enormní náklady v téhle oblasti. Takže sice rozumně žijete, ale na nějaké bohatnutí můžete zapomenout.

lopath

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #64 kdy: 23. 12. 2017, 13:22:38 »
Kolem kila je normální HPP. Kontrakty jsou od 120 do 200. A krátkodobé je třeba rok. Fakt tu nikdo nepracuje?
A proč by pracovali? Stačí parkrát za měsíc vsadit na burze a mám to samý doma bez práce. Proč by někdo tupě pracoval? Peníze přece ležej na zemi. Stačí je sebrat. Bla bla bla...

Asi šlo o to, že tu pořád lemplové posílají nereálné mzdy jako vývojář za 50 tisíc na HPP a přitom trh je jinde. Takže asi nepracují, jinak by to věděli.


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #65 kdy: 23. 12. 2017, 13:33:15 »
$10k/měsíc v Silicon Valey je taky argument na úrovni Bureše. Jednak SW inženýr má spíš kolem $90K/rok, za další po zdanění z toho je z toho cca 65%, ale především ignoruje naprosto enormní náklady v téhle oblasti. Takže sice rozumně žijete, ale na nějaké bohatnutí můžete zapomenout.
V mém příspěvku nešlo o to, jestli se má americký programátor lépe než český, ale to, jestli je levnější pro zákazníka, jak naznačoval CoffeeMan. Zbytek příspěvku byl o tom, proč je česká firma drahá i s levnými lidmi.

Kiwi

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #66 kdy: 23. 12. 2017, 14:42:26 »
Když to porovnám se sebou, tak jsi podhodnocen. Napíšu něco o sobě.

Rok 2015 nástup na FIT ČVUT (kombinovaně). Předtím jsem max nakódoval kalkulačku v php. Po 2. semestru nástup už jako vývojář za 30. Po 1,5 roku co již pro firmu pracuji, tak jsem na 43. Město Praha. Jakmile dodělám BC., tak pod 70 nepůjdu. Jde o to se nebát, znát svou cenu a klidně se přestěhovat. Já se musel stěhovat na druhý konec Prahy, jinak bych to měl od domu do kanclu 1:15.
Ale půjdeš. :) Z tvýho Bc. se totiž nikdo nepo..re. ;)

lopath

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #67 kdy: 23. 12. 2017, 14:48:03 »
Tou dobou už za 70 nikdo ani dělat nebude, takže bez problémů. Dej si dnes inzerát, že za 80 na HPP chceš vývojře. Nemáš šanci, aby ti tam někdo přišel. Možná tak začátečníci.

vyvojar

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #68 kdy: 23. 12. 2017, 15:01:27 »
Tou dobou už za 70 nikdo ani dělat nebude, takže bez problémů. Dej si dnes inzerát, že za 80 na HPP chceš vývojře. Nemáš šanci, aby ti tam někdo přišel. Možná tak začátečníci.

Za min jak 150kKc ani nevstanu od pocitace uz letos. Tady mame vyplaty 200-250 klacku mesicne. Vzhledem k rustu mezd v ekonomice ocekavam od pristiho fiskalniho roku +15% az +25% podle vysledku firmy.

lopath

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #69 kdy: 23. 12. 2017, 15:04:41 »
To je nesmysl, tolik se nikde nedává. Zase pohádky, co? Buď málo a nebo hodně. Vy ste fakt paka ;D

vyvojar

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #70 kdy: 23. 12. 2017, 15:06:51 »
To je nesmysl, tolik se nikde nedává. Zase pohádky, co? Buď málo a nebo hodně. Vy ste fakt paka ;D

Lopatam asi ne.

ToM2016

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #71 kdy: 23. 12. 2017, 15:43:08 »
To je nesmysl, tolik se nikde nedává. Zase pohádky, co? Buď málo a nebo hodně. Vy ste fakt paka ;D

Tak co se týká statistiky, tak pár konkrétních dat (Praha/Brno/Ostrava):

ředitel SW vývoje: 100-150/80-120/70-85
C/C++ vývojář (praxe 5+): 50-80/55-65/40-60
C/C++ vývojář (praxe 1-3): 30–45/30–45/25–35
Java vývojář (praxe 5+): 60–90/60–80/40–60
Java vývojář (praxe 1–3): 35–50/33–45/25–35
webový/PHP vývojář: 35–50/28–45/25–40
vývojář mobilních aplikací: 40–60/40–50/––

zdroj: časopis Business World 2015 tj. nějaký růst tam bude, ale 100% ne víc než 15%.

Před časem jsem dostával statistiku z jobs.cz ohledně mzdových nabídek firem + požadavků uchazečů a komplet se to shoduje.

Jenda

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #72 kdy: 23. 12. 2017, 15:54:06 »
V Praze se teď běžně nabírá za 120 na HPP, protože za míň by nikoho nenalákali. Ale pokud jste retardi, kteří chtějí mít plat a ani nenapíšete město, tak je asi dobře, že berete tak málo. Co s váma, že jo :D
Nesmysl.
Smysl. Příklad: https://www.jobs.cz/fp/mblue-czech-s-r-o-335936766/1252202594/. A nebo prostě https://www.jobs.cz/prace/praha/is-it-vyvoj-aplikaci-a-systemu/?salary=100000&locality%5Bradius%5D=20, v Praze aktuálně 180 nabídek (z 800 celkem). Doporučuji měnit „Plat od“ a nakreslit si histogram.

Každý má svouji cenu, ale pokud někdo machruje s výší svého platu někde po fórech a má řeči jako že 50K je minimální mzda a on osobně by pod 70 K nešel, asi to nebude vůbec dobrý zaměstnanec už kvůli tomu chování. Jsem toho názoru, že takové věci se prostě nesluší někde vykřikovat. Trochu pokoru.
Alternativní pohled: nevykřikování způsobuje, že nováčci a lidé, co pracovali někde 10 let, netuší, kolik se platí, a tím umožňuje existenci firem, které s nimi vydrbávají. (pozn. netvrdím, že je zrovna Odorik taková firma, neznám vás)

Nehledě k tomu, že k určitému typu práce se jako kontraktor nemáte šanci dostat
A k určitému (high-profile konzultace) zase jako HPP.

Asi šlo o to, že tu pořád lemplové posílají nereálné mzdy jako vývojář za 50 tisíc na HPP a přitom trh je jinde. Takže asi nepracují, jinak by to věděli.
Existují firmy, které opravdu platí polovinu toho, co ostatní. Zkoumal jsem, jak to dělají, a je to kombinace dvou faktorů: 1) mají zaměstnance, které nabrali před 10 lety (finanční krize a tak) a platy jim zvedají jen velice pomalu, 2) loví studenty co ještě neměli komerční praxi (a tedy jednak nevědí, kolik se platí, jednak by bez praxe stejně moc nedostali) a platy jim také zvedají velice pomalu.

CoffeeMan

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #73 kdy: 23. 12. 2017, 15:56:28 »
To je nesmysl, tolik se nikde nedává. Zase pohádky, co? Buď málo a nebo hodně. Vy ste fakt paka ;D

Tak co se týká statistiky, tak pár konkrétních dat (Praha/Brno/Ostrava):

ředitel SW vývoje: 100-150/80-120/70-85
C/C++ vývojář (praxe 5+): 50-80/55-65/40-60
C/C++ vývojář (praxe 1-3): 30–45/30–45/25–35
Java vývojář (praxe 5+): 60–90/60–80/40–60
Java vývojář (praxe 1–3): 35–50/33–45/25–35
webový/PHP vývojář: 35–50/28–45/25–40
vývojář mobilních aplikací: 40–60/40–50/––

zdroj: časopis Business World 2015 tj. nějaký růst tam bude, ale 100% ne víc než 15%.

Před časem jsem dostával statistiku z jobs.cz ohledně mzdových nabídek firem + požadavků uchazečů a komplet se to shoduje.

Tady vám vysvětlí, že to je všechno špatně, že práci na jobs.cz hledají jenom dementi a nějaký časopis je banda špatně placených dementů taky. Přes to vlak nejede 8)

Jinak se to shoduje s tím, co jsem já osobně viděl ve výročkách a výkazech různých SW firem.

Lama

Re:Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« Odpověď #74 kdy: 23. 12. 2017, 16:01:22 »
No, a právě i proto IT firmy a zaměstnanci můžou mít zisk a mzdy takový, jaký mají. Auta jsou třeba taky docela složitá a výrobce se holt musí starat.

Troufám si tvrdit, že oproti SW jako Windows 10 a dalších návazných aplikací je auto ještě poměrně jednoduché. Kdybyste si koupili auto z Ikea jako nábytek v rozmontovaným stavu do šroubku a dostali k tomu stručnej návod, tak se vsadím, že pár lidí to dá v pohodě dokupy.
U toho SW je to komplikovaný už jen tim, že kolikrát jeden neví, jestli je to chyba HW, nebo SW, přičemž některé chyby se objevují jen v určité kombinaci HW+SW+dalšího SW. A pak mi řekni, kdo za to může...