Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?

vyvojar

Je plat vývojáře opravdu okolo „kila“?
« kdy: 22. 12. 2017, 21:10:54 »
Platy vývojářů se na Rootu řeší poměrně často a já bych se chtěl taky na něco zeptat + prezentovat jak to vidím já.

Je mi 29, o programování jsem se začal zajímat docela brzo, v nějakých 13-14 letech, takže ještě na základce. Vystudován mám FIT VUT .Nebudu to nějak rozpytvávat, řekl bych, že 80-90% vývojářů jsou na tom, co se týče vědomosti apod., hůře - ne kvůli tomu, že bych byl nějak vyrazně inteligentnější, než je průměr, ale spíš protože je to můj koníček a pokud se o něco průběžně zajímate 14-15 let, tak se něco naučíte i kdybyste byl hlupák :).

Jak jsem psal, věci okolo vývoje jsou můj koníček, opravdu mě to baví, trávím spoustu volného času sebevzděláním, zkoušením nových věci nebo pokusama vytvořit něco sám. Brzo jsem si taky uvědomil, že programátořina je dobře placená práce, což je, určitě v porovnání s průměrným platem lze očekávat nadpůrměrný příjem.

V současnosti se platově pohybuju někde k hranici 50k a s tím, že na tu částku se průměrně dostanu až cca po roce, kdy jsou vyplaceny různé jednorázové složky. Nejsem s tím spokojený, moje představa by byla, aby mi co nejdřív na účet měsíčně chodilo 40k. Práce musím uznat, že je hodně v pohodě, na ty nejbližší spolupracovníky a nadřízené nemůžu říct půl slova a vždycky bych to tam po této stránce doporučil. Jsem tam cca rok a něco a nestalo se mi, že by mi někdo stál za zadkem a kontroloval či něco podobného. Můžete v klidu pracovat, bez nějakýho stresu podobného typu. Já jsem za to rád a vždycky se budu snažit to co nejvíc oplatit v podobě dobře odváděné práce.

Teď k těm penězům. Tady neustále lítají částky okolo "kila" apod.. Really? A kde? Pokud si udělám nějaku rešerši platů ma různých portálech s nabídkama práce, tak se sotva dostanu na to, co mám teď. Já mám dojem, že je vytvořené nějaké povědomí, že i zaměstnaní vývojáři berou stovky tisíc, tohle se rozvíjí na různých diskuzních fórech, kde si to ostatní přečtou a pak to sami prohlašují za svoji zkušenost, že to tak je a realita je taková, že to má řádově spíš stovky těch opravdu TOP lidí v TOP firmách, takže zlomek z celkového počtu.

Výjadřete se k tomu normální lidi. Je plat normálního vývojáře v normální firmě třeba okolo 60-70 tisíc hrubého spíš utopie? Já si myslím, že jo. Sám se vnitřně nemůžu rozhodnout, jestli mám, dokud jsem ještě relativně mladý, se snažit vydělat "balík" a hledat si něco jiného a nebo být rád za to, co mám, protože to v porovnání s průměrem není málo a většina lidí by si pískala.
 

« Poslední změna: 22. 12. 2017, 23:19:43 od Petr Krčmář »


patalo

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #1 kdy: 22. 12. 2017, 21:13:41 »
Jestli jsi ve státním, tak se nemůžeš divit 8)

vyvojar

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2017, 21:14:43 »
Jestli jsi ve státním, tak se nemůžeš divit 8)

Nejsem...

patalo

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #3 kdy: 22. 12. 2017, 21:19:21 »
A v jaký platový třídě jsi?

vyvojar

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2017, 21:23:00 »
A v jaký platový třídě jsi?

Nevím, to neřeším. Mám vystudován FIT VUT, takže vysokoškolák. Jako pokud mi někdo řekne - sorry, víc ti nedáme, protože nemáš to ta to, tak to rovnou adios.


patalo

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2017, 21:29:16 »
ne kvůli tomu, že bych byl nějak vyrazně inteligentnější, než je průměr, ale spíš protože je to můj koníček a pokud se o něco průběžně zajímate 14-15 let, tak se něco naučíte i kdybyste byl hlupák :).

OK, tak máš pravdu :D

A kde teda pracuješ? Jako město. Na malé vesnici můžou být ty peníze OK.

Kolodej

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #6 kdy: 22. 12. 2017, 21:33:02 »
Jestli víš o proti ostatním tolik co tvrdíš tak jdi jinam když tě neocení. Pokud máš takové zkušenosti co píšeš tak opravdu makáš za almužnu, to říkám jako člověk kterej je o něco mladší, nemá vystudovanou vejšku a nemyslí si že je 80-90 procent nadprůměrnej. (I když co někdy poslouchám tak možná jo :D)
Buďto si jen přehnaně sebejistej a děláš ze sebe něco co nejsi, nebo v tobě nevidí to co si a v tom případě jdi jinam.

Kolodej

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #7 kdy: 22. 12. 2017, 21:34:09 »
Jestli víš o proti ostatním tolik co tvrdíš tak jdi jinam když tě neocení. Pokud máš takové zkušenosti co píšeš tak opravdu makáš za almužnu, to říkám jako člověk kterej je o něco mladší, nemá vystudovanou vejšku a nemyslí si že je 80-90 procent nadprůměrnej. (I když co někdy poslouchám tak možná jo :D)
Buďto si jen přehnaně sebejistej a děláš ze sebe něco co nejsi, nebo v tobě nevidí to co si a v tom případě jdi jinam.
A má víc.
(vypadlo mě to...)

Ferko

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #8 kdy: 22. 12. 2017, 21:35:17 »
Tady chybi dost mesto a jestli to je mensi firma nebo nadnarodni korporat a trosku asi i naky ty technicky omacky co delas ... takto se neda moc nic rict.

gll

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #9 kdy: 22. 12. 2017, 21:38:01 »
ty jsi javamane i zadarmo drahy.

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #10 kdy: 22. 12. 2017, 21:38:48 »
A v jaký platový třídě jsi?

Nevím, to neřeším. Mám vystudován FIT VUT, takže vysokoškolák. Jako pokud mi někdo řekne - sorry, víc ti nedáme, protože nemáš to ta to, tak to rovnou adios.

 ;D
To je ten správný přístup!
Každý vykosoškolák by měl automaticky brát 100k+.

vyvojar

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #11 kdy: 22. 12. 2017, 21:40:34 »
A v jaký platový třídě jsi?

Nevím, to neřeším. Mám vystudován FIT VUT, takže vysokoškolák. Jako pokud mi někdo řekne - sorry, víc ti nedáme, protože nemáš to ta to, tak to rovnou adios.

 ;D
To je ten správný přístup!
Každý vykosoškolák by měl automaticky brát 100k+.

Ne neměl, proto nemá smysl to škatulkovat na nějaký třídy.

patalo

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #12 kdy: 22. 12. 2017, 21:43:18 »
Ne neměl, proto nemá smysl to škatulkovat na nějaký třídy.

Ty jsi s tím začal.

anonym

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #13 kdy: 22. 12. 2017, 21:48:05 »
Jak uz tu psali jini, zalezi kde delas.

Ja nastupoval jako junior sitar v ostrave pred 5 lety za 15k hrubeho, pred 2 lety jsem z ostravy odchazel s platem 33k do prahy, kde jsem dostal 50k. Ted jsem v Praze druhym rokem, 5 let praxe a jsem na cca 70k hrubeho - z korporatu mam nabidky i za vic, ale tam uz me nikdo nedostane :) 

vyvojar

Re:A opět plat vývojáře.
« Odpověď #14 kdy: 22. 12. 2017, 21:50:04 »
Jestli víš o proti ostatním tolik co tvrdíš tak jdi jinam když tě neocení. Pokud máš takové zkušenosti co píšeš tak opravdu makáš za almužnu, to říkám jako člověk kterej je o něco mladší, nemá vystudovanou vejšku a nemyslí si že je 80-90 procent nadprůměrnej. (I když co někdy poslouchám tak možná jo :D)
Buďto si jen přehnaně sebejistej a děláš ze sebe něco co nejsi, nebo v tobě nevidí to co si a v tom případě jdi jinam.

Tak zatím jsem měl vždycky dobré výsledky, lidi mě chválili a sám si všímám, že znám spoustu věcí, co ostatní ne, tak mám celkem důvod mít pocit, že jsem spíš nad tím průmerem, kdyby šlo nějak definovat průměrného vývojáře.

Nějaké bližší info jsem tady zase nechtěl uvádět, člověk neví, kdo si to přečte, může to být kolega, uvidí vyšší platu, zjistí, že sám má třeba méně a ještě by mi to mohlo ve výsledku uškodit ten nevinný dotaz :)

Ono to celkem není ani podstatné, co dělám já, protože to vypadá, že KAŽDEJ kdo dělá za 50 je lowka a to se mi nějak nepozdává. Sám mám pocit, že je to tak, že třeba 75% vývojářu dělá i za méně a pak je tu těch 25%, co vytváří dojem, že každej má "kilo" a z toho ostatní blbnou.