Mě opravdu fascinují některé názory tady a že dokonce i Kiwi...
Já jsem Junior. Na linkedin mi nedávno psali, źe hledají Angular programátora za 5-6000,- / den do Prahy na živnosťák. Pak jsem psal asi do 4 firem v Praze, jenom. Z jedné mi hned volal borec, že má pro mě nabídku pro americkou vývoj firmu, pro kterou jako firma doporučují. Práce by byla z Prahy, mzda začínala na 120000,- , jednalo by se opět o projekt na nějakou dobu. Netroufl jsem si pač jsem junior. Dělal jsem ve finanční sektoru. Senior na HPP v Praze počítejte tak 80 tyček + služební auto, na švarc přes 100 tyček. Viděl jsem ale i firmu, kde mnoholetí programátoři měli max tak 55k a juniory tam brali i jen za 18k. Jenže, ta firma byla plná zevlujících lidí, že jako rodinná, kde prostě seděli ti lidi už hlavně ze zvyku. Ale co je normálnímu člověku po takových gumácích, totál introvertních a neprůbojných melancholiků? Je to prostě tak, v IT pracuje spousta gum.
Spousta IT dokonce zevluje na úřadu práce, to by mě nenapadlo jít někam pracovat z toho místa. Takové ty korporáty často zaměstnávají juniory, kteří neumí vůbec ale vůbec nic. Pokud někdo vystudoval VŠ VUT, tak ať se vůbec nedívá na průměrnou mzdu, spadá daloke výš, protože už tím předběhl dobrých 60% programátorů svými schopnostmi. Můj názor z toho co jsem viděl. Kolega s praxí 1.5roku si našel v Praze za 50k na hpp a to v tom angularu kdoví jak neumí, a na nic si nehrál. Každému je jasné, že když junior dostane v Praze 50k, tak kolik asi tak sakra fix dostane člověk, který v tom dělá už jako opravdový profík?
Já se tady u těch témat akorát vždycky naseru. Prostě ty platy v IT jsou, ale když je někdo debil, tak prostě má po zásluze i tskový plat. Zbytečné se kvůli tomu rozčilovat. Nejde o to, že někdo neví, ale že sakra se neumí podívat ani na ten pitomý glassdoor, kde lidi ty platy píšou.
Vždyť jsem psal, že je dost velký rozdíl mezi HPP a ŽL, včetně přepočtu. Pracoval jsem v Praze postupně ve dvou nadnárodních korporacích - C++, C#, Java. Na seniory a juniory se tam nehrálo. Do první jsem byl dohozen přes personální agenturu, s dvacetiletou praxí v C++, ale byl jsem nucen zvládnout i ty další dva jazyky, protože mi prostě přidělovali práci i na projektech v nich napsaných (ne že by to byl takový problém, obráceně by to bylo podstatně horší). Hrubé mzdy se tam pohybovaly od 40 do necelých 60k, tedy pokud člověk neměl nějakou speciální funkci. Tam jsem bral necelých 50k (situace před 6 lety).
Pak jsem přešel do jiné korporace sídlící v Praze, opět přes HR agenturu, na HPP, tam jsem začal na 50k a ročně přidávali asi 15 stovek. Vedl jsem pak i několik pohovorů a mohu říci, že ty, kteří si představovali statisícové mzdy na HPP (sice jich moc nebylo, ale i tací se našli), jsem alespoň mohl slušně odmítnout s výmluvou, že tolik u nás zdaleka dostat nemohou, ale ve skutečnosti měli v těch hlavách naprosto duto. Opravdu mi nebylo jasné, kde brali tu drzost chtít tolik peněz, když u pohovoru nic nepředvedli. Položka v životopise "schopnost učit se pracovat s různými aplikacemi" u jednoho z nich mi připadala tragikomická.
Ale i jinak zájemci o zaměstnání udávali mzdy kolem 50k a dotazováním vícero známých z jiných firem jsem dospěl k závěru, že těch 50-80k je dnes skutečně na HPP v Praze běžná mzda. Rozdíly mezi "seniory" a "juniory" prakticky mizejí, firmy nechávají odejít lidi s desetiletou praxí s
jejich vlastními proprietárními technologiemi, často upřednostňují nové zaměstnance na uvolněné pozice místo povýšení dlouholetých apod. Ale jestli někde nabízejí na HPP přes 80k, tak to jsou opravdu výjimky. Inzeráty se nenechte zmást, sám vím, jak HR takový inzerát tvoří - horní mez se vyrobí jako to lákadlo, aby vás přitáhli na pohovor, kde vám pak personalistka v minisukni vysvětlí, že po pár letech byste se třeba těm penězům, když budete mít štěstí, mohli vzdáleně přiblížit, možná. Ale zásadně se dívejte na tu spodní mez, protože to je tolik, kolik vám dají při nástupu. Rozdíly jsou malé, +-2 tisíce. Oni by s tím i mohli mít problémy kvůli zákoníku práce, který vyžaduje za stejnou práci stejnou mzdu.
Jenže všichni jsou přesvědčeni o tom, že v IT se pod 100k nevstává z postele, a tak se lidé mnohdy stydí přiznat, že ke stovce má jejich mzda opravdu daleko. Jenže když jsme se pak s bývalými kolegy z první zmiňované korporace sešli u piva po té, co už jsme většinou pracovali jinde, tak vyšlo najevo, že 43k+-2k jsme měli všichni. V druhém případě už jsem tyto informace měl z titulu své pozice k dispozici.
Znovu opakuji, že ŽL je úplně jiná kategorie. Pracuji takto nyní i já sám a tam už zakázky přes 100k měsíčně nejsou výjimečné. Ale znovu opakuji, že když si vezmete tu mzdu na HPP, zkorigujete na superhrubou mzdu a připočítáte 5 týdnů placené dovolené a transakční a administrativní náklady, tak to zhruba odpovídá. Ovšem nevím, jak ostatní, ale já nepracuji kontinuálně. Tj. 8 měsíců mám kontrakt, zbylé 4 si udělám volno, nebo klidně déle, nebo méně, podle toho, jestli se mi chce. To je to, co považuji na ŽL to nejzajímavější - že mám mnohem víc času na své zájmy, na rodinu... Takže ačkoliv fakturuji za 6 měsíců přes 600k, tak reálně jsem na těch svých 50k měsíčně, protože volný čas v mém stále poměrně nevysokém věku považuji za něco, co si v důchodu za žádné peníze už nekoupím a nehodlám se udřít k smrti. Alespoň nanový projekt nastupuji vždy odpočatý, s čistou hlavou a pln elánu. Což byl u mě na HPP čím dál větší problém.