BFU sa nevie starat doma o PC bez ohladu, ci ma na PC win alebo linux. BFU nepozna nic ine ako windows a preto ho pouziva. Ak by poznal len linux, tak pouziva len ten. V smartfonoch dostal do ruky "linux" a pouziva ho bez problemov.
Keby napriklad na skolach zacali pouzivat linux, tak za par rokov by v pouzivani linuxu na desktope nastala velka zmena(aj v korporate).
To je ohraná písnička, nepravdivá. Linux se na telefonech nepoužívá. Používá se Android, který byl postavený na linuxu. Stejně jako MacOS byl postavený na BSD. Ten "drobný" rozdíl jsou miliardy dolarů, které šly na vývoj celého ekosystému - tím je podpora výrobců hardwaru, podpora výrobců softwaru, jasná pravidla technické podpory atd. Nic z toho linux nemá, to ho brzdí.
Jak zde psal pan kolega o 2 posty dřív, v corporate se uchytil akorát tak RHEL/CentOS, případně SuSE. Proč? Vždyť verze balíků v nich jsou z dob dinosaurů, a i pomalý Debian je proti nim rychlík? No protože RedHat a SuSE daly vydáním řád, nastavily pravidla na to, co bude v jejich distribuci a co ne a celé to zpracovaly. O tom si může nechat zdát i Debian, byť měl ještě před pár lety královsky našlápnuto.
BFU má na notebooku tlačítko "recovery", které natáhne Windows 10. Přes EFI se taky natáhne recovery Windows 10. Ovladače tam jsou a fungují. To je stav, do kterého se nemá šanci dostat ani RedHat, natož jakýkoliv jiný linux, co je zadarmo. To je náskok, který Microsoft má po desítkách let cílené práce na svém OS.
BFU potřebuje zvednout telefon a zavolat kamarádovi o radu. Dnes se maximálně kamarád zeptá, jestli má Windows 10, 8, 7, a v mnoha situacích se ani nezeptá, protože je to jedno, a rada (postup) bude stejná. U linuxu by se musel vyptat na distribuci, verzi distribuce, použitý window manager, vybranou sadu utilit, co uživatel používá, než by mohl dát radu. A patrně tu radu ani nedá, protože existuje takových kombinací, aby se v tom čert vyznal.
Jestli se bude ve škole učit linux, dám své děti jinam. Já nechci, aby brali za účel svého života umět ovládat počítač. Stejně jako nechci (nepotřebuji) dnes znát princip fungování spalovacího motoru, ani brzdového okruhu s podtlakovým posilovačem brzdné síly - protože to jsou systémy, které už nemusím umět obsluhovat. Před 50 lety byly tyto znalosti nutné, bez nich člověk nemohl vyjet, případně se nevrátil. Dnes už tím neztrácíme čas, jen otočíme klíčkem a šlapeme na pedály. To samé je s počítači. Windows i MacOS mají svůj ekosystém a vyladěné prostředí, ve kterém uživatel pracuje víceméně bez ztráty energie.
To všechno jsou ty reálné důvody, proč na desktopu není linux a houby nějaké povídačky o výuce na školách.