Zabbix - výpočet hodnot pro nový graf

Roman

Zabbix - výpočet hodnot pro nový graf
« kdy: 23. 10. 2017, 09:32:46 »
Snazim se v Zabiixu udelat novy graf ze znamych hodnot. Takze jsem presel do hosta a v nem udelal novou polozku Item. V ni zvolil Calculated. Do pole Formula jsem vlozil nasledujici:
Kód: [Vybrat]
("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.6.2") - ("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9") zkousel jsem jeste dalsi
Kód: [Vybrat]
last("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.6.2") - last("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9")
Kód: [Vybrat]
avg("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.6.2") - avg("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9")Na vsechno hlasi nejaky error. Bohuzel po pridani nebo uprave musim cekat nejakou dobu nez vyhodnoti. Upravil jsem Formuli a pres 5 minut se chybove hlaseni nezmenilo. Jinak OID jsou OID interface a to prijatych bites. Potrebuju vzit hodnotu z jednoho a odecist od nej hodnotu druheho.
Kdyz testnu ziskani hodnoty pres snmpget vsechno probehne a hodnotu ziskam.
« Poslední změna: 23. 10. 2017, 12:25:33 od Petr Krčmář »


Skid

Re:Zabbix - vypocet hodnot pro novy graf
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2017, 09:53:02 »
Hod sem prosim cely vystup ze snmpget pro ten dany objekt. Nekdy na zarizenich ten protokol vraci misto cisla string, a tam by ti to pak mohlo havarovat.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

Roman

Re:Zabbix - vypocet hodnot pro novy graf
« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2017, 10:12:39 »
Hod sem prosim cely vystup ze snmpget pro ten dany objekt. Nekdy na zarizenich ten protokol vraci misto cisla string, a tam by ti to pak mohlo havarovat.

Vraci spravne Counter64bit:
Kód: [Vybrat]
1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.6.2 =   Counter64: 169485646942
1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9 = Counter64: 67885823360

noger

Re:Zabbix - vypocet hodnot pro novy graf
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2017, 11:09:57 »
Ahoj,
skus popisat coho by si chcel dosiahnut. Z toho mala co si napisal mi to zavana "store value as delta speed per sec."

Roman

Re:Zabbix - vypocet hodnot pro novy graf
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2017, 11:34:17 »
Switch, ve kterem mam nekolik linek a chtel bych mit graf:  (privod z file serveru) - (jedna linka); tim zjistim kolik mi tece pres ostatni linky dohromady smer k/od file serveru a to potrebuju.


Roman

Re:Zabbix - vypocet hodnot pro novy graf
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2017, 12:28:03 »
Napriklad chyba: Cannot evaluate function "avg()": item "switch-Master:1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9" does not exist
pro
Kód: [Vybrat]
avg("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.6.2") - avg("1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9")

Skid

Re:Zabbix - výpočet hodnot pro nový graf
« Odpověď #6 kdy: 23. 10. 2017, 12:55:19 »
nj, ted uz to je jasne. Musis tam vlozit platny klic, hlasi ti to neplatny item. Tzn mas v sablone klice ktere meris (snmp pro 1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9), a vezmes jeho jmeno klice, a to tam pouzijes.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----

Youda

Re:Zabbix - výpočet hodnot pro nový graf
« Odpověď #7 kdy: 23. 10. 2017, 12:58:25 »
Use RTFM, Luke!

Calculated items - pocitaji se pomoci zabbix keys
https://www.zabbix.com/documentation/3.4/manual/config/items/itemtypes/calculated

SNMP Items - jak vidno na screenshotu - OID neni key, key je definovan na itemu v ramci template
https://www.zabbix.com/documentation/3.4/manual/config/items/itemtypes/snmp

Reseni je tedy vyrobit si nejprve Item s raw daty, pak nad tim pocitat kalulace.

Ale osobne ne zcela chapu, jak vyrobit in/out graf pomoci average.
A vyrabet item primo na hostu, bez pouziti template je prasecina nejhrubsiho zrna.

Doporucuju bud ten ukol prenechat nekomu kdo Zabbixu aspon trosicku rozumi, nebo si to aspon trochu nastudovat.
Nebo delat opici mackajici ruznobarevne knofliky na panelu.

Ale abych jenom neprudil, nejjednodussi reseni tveho problemu je proste vytvoreni cilcich itemu prutoku linek ve formatu delta a tyto data zobrazovat dohromady ve stacked grafu - bude i barevne odlisen podil linek na celkovem prutoku.
Teprve pokud bude potreba definovat trigger nad stacked metrikami, pak vyrobit calculated item z onech dilcich itemu, jejichz hodnoty poscitam pomoci sum a nad vysledkem budu kontrolovat trigger threshold.

Roman

Re:Zabbix - výpočet hodnot pro nový graf
« Odpověď #8 kdy: 23. 10. 2017, 14:12:20 »
To Youda:
Kdybych si neprecetl manual jak bych asi vedel jak mam vytvorit graf. Po precteni tematicke casti manualu mi bylo vse jasne (aspon jsem si to myslel) tak jsem to chtel uvest do prazxe a narazil jsem => zeptal jsem se.

Citace
Reseni je tedy vyrobit si nejprve...
Proto vytvarim Item ze.

Citace
Ale osobne ne zcela chapu, ...
Nemyslim si - pro zacatek naprosto staci - nekde se zacit musi a porad je to jen monitorovaci system neladim cluster.

Citace
Doporucuju bud ten ukol prenechat ...
A ten nekdo urcite zacinal rovnou se vsemi znalostmi a nemusel Zabbix nikterak studovat?! To jsi me fakt pobavil.

Citace
Ale abych jenom neprudil, nejjednodussi ...
No uz jsi prudil, ale dobre abych ja nepusobil jako idiot, ktery prisel s prosbou o radu a ted utoci - az doctu manual a odzkousim pak zhodnotim jak je tvuj navrh v simbioze s mym smyslenim.

Podle tve reakce jsi ani nechtel poradit jen si rejpnout - ukol splnen a ted sup sup jinam.

To Skid:
Ano zkousel jsem pouzit i klice ale jen s fkci avg.
Kód: [Vybrat]
avg("net.if.in[ifHCInOctets.2]")-avg("net.if.out[ifHCOutOctets.9]")Nasel jsem na jednom forum, ze se ma nechat bezet nejaky cas, aby nasbiral data. Nevim predelal jsem to na funkci last a zatim je tam porad error s avg.
Kód: [Vybrat]
Cannot evaluate expression: "Cannot evaluate function "avg()".".Necham to ted bezet a uvidim.

Diky za reakce.


Roman

Re:Zabbix - výpočet hodnot pro nový graf
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2017, 14:42:45 »
nj, ted uz to je jasne. Musis tam vlozit platny klic, hlasi ti to neplatny item. Tzn mas v sablone klice ktere meris (snmp pro 1.3.6.1.2.1.31.1.1.1.10.9), a vezmes jeho jmeno klice, a to tam pouzijes.

Tak dikec uz to jede. Ted do toho zacnu stourat a zkouset.
Je jen skoda, ze se musi tak dlouho cekat na odezvu jestli je "Formule" validni, protoze tento zapis, ktery tam je (viz. prispevek vys akorat s last funkci) jsem tam mel jako jeden z prvnich. Bohuzel jeste jsem si nevsiml ze je tak velka prodleva mezi ulozenim a oznamenim o validnosti.

Skid

Re:Zabbix - výpočet hodnot pro nový graf
« Odpověď #10 kdy: 24. 10. 2017, 07:21:38 »
Zabbix neni jednoduchy system, byt mi zatim prirostl k srdci jako jedinny. U toho tveho problemu uz by ti asi nikdo stejne po netu nepomohl, to uz chce byt u te masiny.
Nevim kde ti to bezi, ale za ty delsi latence muze byt zodpovedny i nedostatek systemovych prostredku. Nejrychlejsi zpusob jak na to prijit je zacit monitorovat primo ten Zabbixi server pres vestavenou sablonu. Leccos to dokaze odhalit. Pripadne pak debug log/dokumentace, kdyz uz je zle. Tahle kombinace mi zatim vzdycky stacila k tomu, abych doresil co jsem potreboval.

Tak at zaba slouzi  8)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
G! d- a s: C++ BAHSL++ P+ L++
E--- W+ N-- K- w-- O- M- V- PE Y
PGP- t--- !tv b+ DI- D+ e++ h--
------END GEEK CODE BLOCK-----