Hloupé otázky od HR?

boo

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #15 kdy: 19. 05. 2017, 09:59:26 »
Nejlepsi taktika na jakykoliv pohovor je postupne prevzat iniciativu a zasypat otazkama zamestnavatele. Dela to lepsi dojem, oni radi iniciativni dynamicke jedince a zaroven smerujes pohovor autoamticky k vecem ktreym rozumis nez na neco co te muze zaskocit.


Cek

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #16 kdy: 19. 05. 2017, 10:00:53 »
Za prvé se píše milník
Já myslím že mylník (kořen: mýlit se) je zde naprosto správně, byť to asi nebyl záměr.
Ačkoliv jsem totálně nejazykový typ, tak myslím že milník je od slova míle, před mnoha lety to snad měl být kámen který označoval že uběhla další míle cesty, dnes to jsou ty žluté cedulky s kilometry uprostřed dálnice.

Zkuste nastudovat slovo "ironie", asi to pomuze :-) Vas predrecnik samozrejme vedel, ze spravne je to s mekkym i, ale prevedl to na mylnik od mylit se (krasny novtvar ;-) ), protoze s dotycnym nesouhlasil....

lobo

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #17 kdy: 19. 05. 2017, 10:24:35 »
ako chces spolupracovat s ludmi v office, ked ta dokaze rozhodit hlupa otazka?
mozem ti garantovat ze par hlupych otazok od HR je nic oproti tomu co zazijes s kolegami/sefmi/zakaznikmi...

ak pri kazdej hlupej otazke vyletis na strop alebo zacnes vrazdit kolegov, tak by si mozno mal porozmyslat o inej kariere - napriklad strazca majaka na ostrove

Yarda

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #18 kdy: 19. 05. 2017, 10:25:25 »
Může být, že HR schválně pokládá otázky co uchazeči mohou připadat jako hloupé (a třeba samy o sobě hloupé jsou), aby vyzkoušel, jak na ně bude uchazeč reagovat. Třeba hledají pracovníka na flek, kde bude muset jednat se zákazníky co mohou pokládat hloupé otázky a podle toho jak jim je dotyčný zodpoví firma buď získá nebo nezíská zakázku.
Vybavilo se mi, jak jeden psal, že přijde do firmy a chce koupit jednu disketu. A podle toho jak uspěje se rozhodne, jestli si od nich koupí počítač.

atlet

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #19 kdy: 19. 05. 2017, 10:26:28 »
Od určité doby se firmám, kde mají HR pragmaticky vyhýbám. Tim mylníkem pro mně byl debilní dotaz bosse asi z nějaké příručky : "Kde se vidíte za 5 let?" - "Kdybych to věděl, tak tu možná ani nesedim" :D

Pro lehčí práce nebo běžnou činnost na živnostňák je to asi dost zbytečná otázka. Pro náročnější pozice je to ale otázka dost zásadní. Prostě chcete vědět, zda ten člověk chce tuhle práci dělat. Když vám uchazeč na tuhle otázku odpoví tak jak vy, tak jdete do rizika. Když ho vezmete, tak v lepším případě odejde už ve zkušebce, v tom horším případě za devět měsíců s tím, že to není úplně ta práce co chce dělat. Pravděpodobnost, že vám ve firmě zůstane déle než dva roky, je pak úměrná jeho neschopnosti najít si lepší práci. Což není zrovna příjemná situace.

Položte si tu otázku jinak: chtěl byste tuhle práci dělat i za pět let?

Nevěřil byste, jak často je odpověď ne. Někdo jen nechce být na pracáku, nebo chce zkusit něco za větší plat, někdo chce jen získat roční zápis do životopisu, jiný doufá, že ho rychle přeřadíte na jinou práci, jiný očekává rychlý karierní růst (v IT?!) atd. Tihle lidé vám rychle odejdou, případně zůstanou, ale práce je nebude bavit a nebudou ji dělat dobře. Pokud nejste jako HR dost zoufalý, tak se jim chcete vyhnout.

PS: Vy opravdu nevíte, kde chcete být a co chcete dělat za pět let? Samozřejmě, že člověk tyhle plány několikrát za život změní. Ale dělat si je musíte. Poprvé už jako dítě, když se rozhodujete, na jakou střední školu si pošlete přihlášku.

Za atleta :

Chápu. Dostal jsem se do většího byznysu mezi férové lidi a vím, že svojí práci dělám dobře. Jsem chirug a dělal jsem a dělám. Když někdo požaduje kvalitu, tak bych chtěl vidět i tu kvalitu u nich jako předpoklad, jak morální tak v codebase/CI dopředu přesně tak, co očekává protistrana. Na tohle se pak nedá jinak argumetovat.

Mimochodem, nepotkali jsme se? :)


Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #20 kdy: 19. 05. 2017, 13:02:11 »
hochu neexistuje nic jako hloupý otázky od hr  8) 8) 8)
všechnoto je do posledního detajlu promyšelenej rozhovor a tobě nezbývá nic jinýho než říkat pravdu a jenom pravdu a k tomu ti dopomáhej bůch  8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Meh

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #21 kdy: 19. 05. 2017, 13:45:54 »
Caute, viete mi povedat, ako sa na pohovoroch popasovat s hlupymi otazkami HR? Naposledy sa ma napriklad pytala zenska, ci som si poslal CV aj do inych firiem. Viete mi povedat kvoli comu sa ma takuto vec pyta? Pretoze ma celkom zaskocila nou. Podla mna islo skor o vypocitavost, a ak by som povedal ze nie, tak by mi sa snazili viac zrazit plat pretoze som to inde neskusil, ale mozno je to len moj dojem.

Na takovou otazku mas odpovedet ano, a nasadit xicht ala John Cleese, kdyz vypravi treskuty vtip. Kdyby na to navazala a chtela vedet, jestli ti to neni trapne nebo tak neco, tak reknes ne, a zase John Cleese.

Co tim sledovala je otazka. Nejpravdepodobnejsi je, ze v knizce HR expertem za 21 minut cetla, ze by se na to mela zeptat, protoze to bude znit sofistikovane. Samozrejme, jestli 3x po sobe vybrala cloveka, ktery za tyden odesel, protoze mu mezi tim kyvli z jine firmy, a po ctvrte cloveka, ktery sice umel dobre mlit pantem na pohovorech (protoze tu knizku cetl take), ale nic moc jineho, tak je mozne i to, ze opravdu hledala cloveka, ktery, by odpovedel ne.

Cek

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #22 kdy: 19. 05. 2017, 14:42:14 »
Caute, viete mi povedat, ako sa na pohovoroch popasovat s hlupymi otazkami HR? Naposledy sa ma napriklad pytala zenska, ci som si poslal CV aj do inych firiem. Viete mi povedat kvoli comu sa ma takuto vec pyta? Pretoze ma celkom zaskocila nou. Podla mna islo skor o vypocitavost, a ak by som povedal ze nie, tak by mi sa snazili viac zrazit plat pretoze som to inde neskusil, ale mozno je to len moj dojem.

Na takovou otazku mas odpovedet ano, a nasadit xicht ala John Cleese, kdyz vypravi treskuty vtip. Kdyby na to navazala a chtela vedet, jestli ti to neni trapne nebo tak neco, tak reknes ne, a zase John Cleese.

Co tim sledovala je otazka. Nejpravdepodobnejsi je, ze v knizce HR expertem za 21 minut cetla, ze by se na to mela zeptat, protoze to bude znit sofistikovane. Samozrejme, jestli 3x po sobe vybrala cloveka, ktery za tyden odesel, protoze mu mezi tim kyvli z jine firmy, a po ctvrte cloveka, ktery sice umel dobre mlit pantem na pohovorech (protoze tu knizku cetl take), ale nic moc jineho, tak je mozne i to, ze opravdu hledala cloveka, ktery, by odpovedel ne.

Popravde jsem jeste nepotkal nikoho, kdo by sam hledal aktivne praci a poslal zivotopis jenom do jedne firmy. Zbytecna ztrata casu. Samozrejme pokud si ho vybrali sami a snazej se ho odnekud vytahnout, tak ho poslal jenom jim (pokud vubec), ale pak zas ten dotaz ztraci smysl :-))

javaman ((

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #23 kdy: 19. 05. 2017, 15:13:19 »
... "Kde se vidíte za 5 let?" ...

Ani mi neodepsaii. Dopadlo to dobře.
Tak asi chceli niekoho, kto sa za 5 rokov niekde vidí, nie niekoho, kto sa bezcieľne nechá unášať životom. Otázka bola 100% k veci a vďaka nej zistili, že nie si pre ich účely vhodný kandidát. Naozaj to dobre dopadlo.

+1

Jen lopata neví, co chce dělat za 5 let. Většina věcí se nedá naučit za měsíc, takže jen lopata zkouší a neví a je jí to vlatně jedno. Stejně nikdy nic umět nebude.

Lemming

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #24 kdy: 19. 05. 2017, 16:29:21 »
Popravde jsem jeste nepotkal nikoho, kdo by sam hledal aktivne praci a poslal zivotopis jenom do jedne firmy. Zbytecna ztrata casu.

Naopak. Jak už tu bylo řečeno, cílem není se dozvědět, zda člověk životopis někam poslal nebo neposlal (stejně může lhát), ale zjistit jeho reakci na podobnou zdánlivě nesmyslnou otázku. Pokud zareaguje "Ty p*čo, na jaký blbosti se mě ptáš, já jsem špičková programátorská hvězda, já s tebou ztrácet čas nebudu!" a bouchne dveřma, tak firma právě ušetřila čas a nervy svých pracovníků.

j

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #25 kdy: 19. 05. 2017, 16:42:44 »
...firma právě ušetřila čas a nervy svých pracovníků.
Tak to jiste, specielne v IT, kde vsichni brecej, ze nejsou lidi, natoz pouzitelny ...

Jako sorry, pohovor beru jako profesni a prefesionalni vec, kde se budu bavit s nekym z oboru, aby sme si navzajem sdelili, co se ocekava - tzn co se ocekava od zamestnance ze bude delat/umet/nauci se ... cim ze firma zaobyra, jaky veci resi ... a co ocekavam ja od one firmy - pochopitelne vcetne $$$.

Pokud se tam setkam s pipinou, ktera hleda kde je na klavesnici zavinac, zato ze me paci, jestli hraju voleybal/golf/squash ... tak je to ztrata casu - predevsim mojeho.

Tudiz konstatuju, ze pokud se da nekde predikovat, ze pohovory porada nejaky HR, tak vzhledem k tomu ze jejich IQ odpovida bublajicimu bahnu, nema smysl tam chodit ani nic posilat vubec.

Juro

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #26 kdy: 19. 05. 2017, 18:21:36 »
My sa vo firme bavime na rovinu a otvorene. Plati to aj na pohovore a tiez sa ,,na supu" pytame, ci ma uchadzac este ine pohovory a ako je v tom procese vyberu (z jeho strany) daleko. Ziadna vypocitavost v tom nie je, jednoducho si vdaka tomu vieme lepsie naplanovat dalsi postup.

Napr. viem, ze Jozko bude behat po pohovoroch este 2 tyzdne a skor sa nerozhodne, Ferko uz zvazuje inu ponuku, ktora je objektivne lepsia a moc s nim radsej ratat nebudem, Stevko bol uz na 4 pohovoroch a hovori, ze tu sa mu paci najviac. Tak z toho mozem spravit nejaky zaver, napr. ci pockam na nejakeho z nich alebo zavolam este dalsich kandidatov.

K ,,hlupym" otazkam vseobecne. Odpovedajte na ne profesionalne. Ked sa vas niekto spyta, kde sa vidite o 5 rokov, alebo ake su vase dobre a zle stranky, dajte mu dopredu dobre pripravenu odpoved.

m.

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #27 kdy: 20. 05. 2017, 00:11:49 »
Od určité doby se firmám, kde mají HR pragmaticky vyhýbám. Tim mylníkem pro mně byl debilní dotaz bosse asi z nějaké příručky : "Kde se vidíte za 5 let?" - "Kdybych to věděl, tak tu možná ani nesedim" :D

Ani mi neodepsaii. Dopadlo to dobře.

Hlavně se nenechat rozhodit. ;)

Nezamestnal bych nekoho, kdo nevi, ceho chce dosahnout za pristich 5 let a tim smerem nesoustreduje svou snahu.

andy

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #28 kdy: 20. 05. 2017, 00:44:06 »
Nezamestnal bych nekoho, kdo nevi, ceho chce dosahnout za pristich 5 let a tim smerem nesoustreduje svou snahu.
To mi trošku připomíná básníky... ona totiž většina těch plánů nevyjde. A to, že člověk nemá představu, co bude za 5 let neznamená, že nějakým rozumným směrem nesměřuje svou snahu. Jenomže to pak vede k obecným tvrzením typu "budu se snažit dělat dobře svoji práci a rozumně si vydělat", což samozřejmě nezní nějak vzletně (za 5 let budu nejlepší a úžasný programátor v PHP zní mnohem líp), ale klidně to může být mnohem lepší, protože ten člověk naopak nemá problém učit se nové věci a měnit plány podle toho, jak je potřeba.

Jen velmi málo lidí má tuhle představu, někteří z nich se pak skutečně stávají špičkami ve svém oboru. A jiní naopak ty plány zahodí, protože člověk míní a život mění. Je velmi málo lidí, kteří skutečně vědí, čeho chtějí dosáhnout v přístích 5 letech. Většina těch, co to "vědí", to ví špatně.

čumil

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #29 kdy: 20. 05. 2017, 00:56:02 »
Caute, viete mi povedat, ako sa na pohovoroch popasovat s hlupymi otazkami HR? Naposledy sa ma napriklad pytala zenska, ci som si poslal CV aj do inych firiem. Viete mi povedat kvoli comu sa ma takuto vec pyta? Pretoze ma celkom zaskocila nou. Podla mna islo skor o vypocitavost, a ak by som povedal ze nie, tak by mi sa snazili viac zrazit plat pretoze som to inde neskusil, ale mozno je to len moj dojem.
takova kravina te rozhodi ? Od klientu uslisis jinej kalibr a budes se muset usmivat protoze jinak ti zmizne kseft.