Hloupé otázky od HR?

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #45 kdy: 20. 05. 2017, 15:31:58 »
BTW to je teď nějakej mor s tim "potencionálním"?
Mas s tim nejaky problem?
http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=potencionální&sti=EMPTY&where=full_text&hsubstr=no
Muze se ti to nelibit, muzes protestovat, ale vlastne jen upozornujes na vlastni neznalost.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/potencionalni

Slovník spisovné češtiny i Pravidla českého pravopisu uvádí jako jedinou variantu tvar potenciální.

Potencionál je patvar.
Často opakovaný patvar se stává přípustným, například čím víc debilů bude používat "kdyby jsme", "narozdíl" apod., tím dříve ÚJČ povolí jejich používání. O tom kondicionálu mluvil kdysi sám velký Oliva (než ho vyrazili), že uvažují o změně pravidel, protože se to šíří rychleji než mor. Tož tak...

Tak pořád máš možnost používat ten tvar, který je správný.

S tím zaváděním patvarů a nesmyslů do spisovného jazyka máš bohužel pravdu.
Filozofií jsem pořád ještě nerozchodil a asi nikdy nerozchodím.

Ale zřejmě je to proto, že ze škol lezou čím dál větší dementi, kterým k životu stačí patlání po matlafounu/tabletu a přemýšlení (nebo zapamatování si něčeho) už je bolí...

PS: Potencionál je hnusný nesmysl.
« Poslední změna: 20. 05. 2017, 15:33:34 od hawran diskuse »


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #46 kdy: 20. 05. 2017, 15:48:44 »
BTW to je teď nějakej mor s tim "potencionálním"?
Mas s tim nejaky problem?
http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=potencionální&sti=EMPTY&where=full_text&hsubstr=no
Muze se ti to nelibit, muzes protestovat, ale vlastne jen upozornujes na vlastni neznalost.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/potencionalni

Slovník spisovné češtiny i Pravidla českého pravopisu uvádí jako jedinou variantu tvar potenciální.

Potencionál je patvar.
Často opakovaný patvar se stává přípustným, například čím víc debilů bude používat "kdyby jsme", "narozdíl" apod., tím dříve ÚJČ povolí jejich používání. O tom kondicionálu mluvil kdysi sám velký Oliva (než ho vyrazili), že uvažují o změně pravidel, protože se to šíří rychleji než mor. Tož tak...

Tak pořád máš možnost používat ten tvar, který je správný.

S tím zaváděním patvarů a nesmyslů do spisovného jazyka máš bohužel pravdu.
Filozofií jsem pořád ještě nerozchodil a asi nikdy nerozchodím.

Ale zřejmě je to proto, že ze škol lezou čím dál větší dementi, kterým k životu stačí patlání po matlafounu/tabletu a přemýšlení (nebo zapamatování si něčeho) už je bolí...

PS: Potencionál je hnusný nesmysl.
100% souhlas

L

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #47 kdy: 20. 05. 2017, 16:14:06 »
Tak pořád máš možnost používat ten tvar, který je správný.

S tím zaváděním patvarů a nesmyslů do spisovného jazyka máš bohužel pravdu.
Filozofií jsem pořád ještě nerozchodil a asi nikdy nerozchodím.

Ale zřejmě je to proto, že ze škol lezou čím dál větší dementi, kterým k životu stačí patlání po matlafounu/tabletu a přemýšlení (nebo zapamatování si něčeho) už je bolí...

PS: Potencionál je hnusný nesmysl.
Je to nezmysel, ale pouziva sa to. Cesko-slovensky korpus obsahuje 274 vyskytov na ceskej strane:
http://korpus.sk:8097/manatee.ks/do_query?query=%28%3Fi%29potencion%C3%A1l.*&in_corpus=1

Tomáš Roll

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #48 kdy: 20. 05. 2017, 17:22:52 »

 Často opakovaný patvar se stává přípustným, například čím víc debilů bude používat "kdyby jsme", "narozdíl" apod., tím dříve ÚJČ povolí jejich používání. O tom kondicionálu mluvil kdysi sám velký Oliva (než ho vyrazili), že uvažují o změně pravidel, protože se to šíří rychleji než mor. Tož tak...

Kdyby jsme není patvar, ale moravismus. Trochu úcty k lidem, kteří zachránili český jazyk v době, kdy se v Čechách mluvilo už jen německy.

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #49 kdy: 20. 05. 2017, 18:29:02 »
Tak pořád máš možnost používat ten tvar, který je správný.

S tím zaváděním patvarů a nesmyslů do spisovného jazyka máš bohužel pravdu.
Filozofií jsem pořád ještě nerozchodil a asi nikdy nerozchodím.

Ale zřejmě je to proto, že ze škol lezou čím dál větší dementi, kterým k životu stačí patlání po matlafounu/tabletu a přemýšlení (nebo zapamatování si něčeho) už je bolí...

PS: Potencionál je hnusný nesmysl.
Je to nezmysel, ale pouziva sa to. Cesko-slovensky korpus obsahuje 274 vyskytov na ceskej strane:
http://korpus.sk:8097/manatee.ks/do_query?query=%28%3Fi%29potencion%C3%A1l.*&in_corpus=1

1. Je mi fuk, jak se to používá na Slovensku.
2. A že se to používá pro mne přeci ještě neznamená, že to je správně a že to musím používat taky.


m.

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #50 kdy: 20. 05. 2017, 18:36:01 »
Nezamestnal bych nekoho, kdo nevi, ceho chce dosahnout za pristich 5 let a tim smerem nesoustreduje svou snahu.
To mi trošku připomíná básníky... ona totiž většina těch plánů nevyjde. A to, že člověk nemá představu, co bude za 5 let neznamená, že nějakým rozumným směrem nesměřuje svou snahu. Jenomže to pak vede k obecným tvrzením typu "budu se snažit dělat dobře svoji práci a rozumně si vydělat", což samozřejmě nezní nějak vzletně (za 5 let budu nejlepší a úžasný programátor v PHP zní mnohem líp), ale klidně to může být mnohem lepší, protože ten člověk naopak nemá problém učit se nové věci a měnit plány podle toho, jak je potřeba.

Jen velmi málo lidí má tuhle představu, někteří z nich se pak skutečně stávají špičkami ve svém oboru. A jiní naopak ty plány zahodí, protože člověk míní a život mění. Je velmi málo lidí, kteří skutečně vědí, čeho chtějí dosáhnout v přístích 5 letech. Většina těch, co to "vědí", to ví špatně.

No jasne. Ono vubec nevadi, ze to treba nevyjde. Clovk jen svou cinnosti jen meni pravdepodobnosti. Pokud nemas cil a o nic konkretniho se nesnazis, pak nevim, jak chces v "tom" uspet. A jak ten uspech budes merit?

Ono je celkem jedno, co je tvym cilem, ale cilevedomost, umeni naplanovat si nejakou rozumnou cestu k tomu cili,  a snaha neceho dosahnout,  je soubor urcitych osobnostnich vlastnosti, ktere povazuju za dobre mit. Ja svoje tvrzeni napsal schvalne trochu provokativne, strasne zalezi na dalsich vlastnostech kandidata a jeho "konkurence", ale cilevedomost rozhodne znamena plusovy body.

Samozrejme existuji i pracovni pozice, na ktere se cilevedomy clovek nehodi, takze i pro takove lidi je na svete misto.

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #51 kdy: 20. 05. 2017, 19:38:40 »
BTW to je teď nějakej mor s tim "potencionálním"?
Mas s tim nejaky problem?
http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=potencionální&sti=EMPTY&where=full_text&hsubstr=no
Muze se ti to nelibit, muzes protestovat, ale vlastne jen upozornujes na vlastni neznalost.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/potencionalni

Slovník spisovné češtiny i Pravidla českého pravopisu uvádí jako jedinou variantu tvar potenciální.

Potencionál je patvar.
Porovnej si relevantnost meho a tveho odkazu. Ten muj vede na web Ústavu pro jazyk český zatímco ten tvuj na nejakou akciovku pres knizky.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

andy

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #52 kdy: 20. 05. 2017, 21:24:17 »
No jasne. Ono vubec nevadi, ze to treba nevyjde. Clovk jen svou cinnosti jen meni pravdepodobnosti. Pokud nemas cil a o nic konkretniho se nesnazis, pak nevim, jak chces v "tom" uspet. A jak ten uspech budes merit?

Ono je celkem jedno, co je tvym cilem, ale cilevedomost, umeni naplanovat si nejakou rozumnou cestu k tomu cili,  a snaha neceho dosahnout,  je soubor urcitych osobnostnich vlastnosti, ktere povazuju za dobre mit. Ja svoje tvrzeni napsal schvalne trochu provokativne, strasne zalezi na dalsich vlastnostech kandidata a jeho "konkurence", ale cilevedomost rozhodne znamena plusovy body.

Samozrejme existuji i pracovni pozice, na ktere se cilevedomy clovek nehodi, takze i pro takove lidi je na svete misto.
Já si nějak nemyslím, že by cílevědomý člověk nemohl na otázku, jak se vidí za 5 let odpovědět, že nemá tušení. Pokud zná trochu život, tak je to asi nejpravdivější odpověď, kterou může dát. To přece nemá vůbec nic společného s tím, že když si ten člověk nějaký cíl vytyčí, tak se ho pak snaží dosáhnout..?

javaman ((

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #53 kdy: 20. 05. 2017, 21:27:14 »
Tak to jen ukazuje, že je to lopata. Pokud si nějaký cíl vytyčím, tak ho samozřejmě splním. Ty říkáš, že sice cílů máš plno, ale vlastně je každý měsíc měníš a snažíš se to hodit na náhodu. To asi nebude ideální pozice schopného člověka.

Lama

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #54 kdy: 20. 05. 2017, 21:30:59 »
Když se někdo zeptá, co vás baví, čemu se věnujete, co považujete za důležité, tak to spíš poberu. To jsou celkem smysluplné otázky jejichž zodpovězení může dosti naznačit o osobnosti daného jedince.

Zatimco otázka typu kde se vidíte za xyz let mi příde jako takový rádoby důležitý psychologický v podstatě bullshit. Co na to říct? Když jim odpovím upřímně, tak se mnou vyrazí dveře, např.: Že bych rád byl do 5 let milionář, abych se nemusel otravovat s dementama jaky vy a mohl si v klidu vegetit mimo civilizaci? Sice to není moc reálné, ale já bych se tam nejraději viděl. Z mé strany by to byla upřímná odpověď. Ale pochybuju, že zrovna takováto upřímná odpověď mi zajistí místo. Takže nezbyde než něco nalhat, ale když jim něco nalžu, tak zas otázka ztrácí smysl, dle mě.

Ivan Nový

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #55 kdy: 20. 05. 2017, 22:03:48 »
Když se někdo zeptá, co vás baví, čemu se věnujete, co považujete za důležité, tak to spíš poberu. To jsou celkem smysluplné otázky jejichž zodpovězení může dosti naznačit o osobnosti daného jedince.

Zatimco otázka typu kde se vidíte za xyz let mi příde jako takový rádoby důležitý psychologický v podstatě bullshit. Co na to říct? Když jim odpovím upřímně, tak se mnou vyrazí dveře, např.: Že bych rád byl do 5 let milionář, abych se nemusel otravovat s dementama jaky vy a mohl si v klidu vegetit mimo civilizaci? Sice to není moc reálné, ale já bych se tam nejraději viděl. Z mé strany by to byla upřímná odpověď. Ale pochybuju, že zrovna takováto upřímná odpověď mi zajistí místo. Takže nezbyde než něco nalhat, ale když jim něco nalžu, tak zas otázka ztrácí smysl, dle mě.

Je třeba si uvědomit, že základy HR u nás položili lidé co odešli z StB a bývalí komunističtí personalisté. Další jejich nika jsou například realitní kanceláře. A podle toho to vypadá.

javaman ((

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #56 kdy: 20. 05. 2017, 22:06:22 »
OMG, fakt musej bejt ještěří lidi a podobný píčoviny v každým vlákně? :o

andy

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #57 kdy: 20. 05. 2017, 22:24:45 »
Tak to jen ukazuje, že je to lopata. Pokud si nějaký cíl vytyčím, tak ho samozřejmě splním. Ty říkáš, že sice cílů máš plno, ale vlastně je každý měsíc měníš a snažíš se to hodit na náhodu. To asi nebude ideální pozice schopného člověka.
Jestli je to na mně, tak to vůbec neříkám. Jen z toho, že člověk netuší, kde bude za 5 let nějak neusuzuji, že by chyběl "tah na bránu". Co by měl třeba vědec v primárním výzkumu říct, kde se vidí za 5 let? Buď něco objeví nebo nic neobjeví. Když zcela reálně odpoví, že fakt netuší, kam ho věda zanese, tak z toho přece nevyplývá, že by měl plno cílů, které každý měsíc mění...
Ale když to trošku protáhnu, tak když si někdo bude stanovovat roční cíle s nějakou celkovou vizí do budoucna, tak taky nebude tušit, kde bude za 5 let, ale může to být sakra cílevědomý člověk.

Ivan Nový

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #58 kdy: 20. 05. 2017, 22:27:45 »
OMG, fakt musej bejt ještěří lidi a podobný píčoviny v každým vlákně? :o

Podniková kultura se mění jen velmi pomalu a zakladatelská rezidua trvají většinou po dobu trvání firmy. U realitních kanceláří je to velmi zřetelné. Obchod těch největších je založen na tvrdé manipulaci se zúčastněnými a propracovanými psychologickými metodami nátlaku. U HR je to podobné. A to i u renomovaných zahraničních firem. Velké zahraniční firmy, když sem přišli tak se orientovaly především na StBáky, protože sázeli na jejich vliv a informace. A to dědictví v těch firmách mohlo zůstat dodnes. Slupka je západní, vnitřek českých poboček východní.

Ivan Nový

Re:Hloupé otázky od HR?
« Odpověď #59 kdy: 20. 05. 2017, 22:35:16 »
Tak to jen ukazuje, že je to lopata. Pokud si nějaký cíl vytyčím, tak ho samozřejmě splním. Ty říkáš, že sice cílů máš plno, ale vlastně je každý měsíc měníš a snažíš se to hodit na náhodu. To asi nebude ideální pozice schopného člověka.
Jestli je to na mně, tak to vůbec neříkám. Jen z toho, že člověk netuší, kde bude za 5 let nějak neusuzuji, že by chyběl "tah na bránu". Co by měl třeba vědec v primárním výzkumu říct, kde se vidí za 5 let? Buď něco objeví nebo nic neobjeví. Když zcela reálně odpoví, že fakt netuší, kam ho věda zanese, tak z toho přece nevyplývá, že by měl plno cílů, které každý měsíc mění...
Ale když to trošku protáhnu, tak když si někdo bude stanovovat roční cíle s nějakou celkovou vizí do budoucna, tak taky nebude tušit, kde bude za 5 let, ale může to být sakra cílevědomý člověk.

O to vůbec nejde, z hlediska individuálního vzorku z perspektivy testovaného vůbec nelze určit k čemu podobná otázka slouží. Ale z hlediska náboráře, který má ten vzorek takto testovaných rozsáhlý, to vypadá úplně jinak. Anomálie pak jsou velmi dobře vidět na základě zkušenosti. Vaše odpověď pak zapadne do průměru a nebo ne. A o to jde.