Hloupé otázky od HR?

wut

Hloupé otázky od HR?
« kdy: 18. 05. 2017, 23:16:54 »
Caute, viete mi povedat, ako sa na pohovoroch popasovat s hlupymi otazkami HR? Naposledy sa ma napriklad pytala zenska, ci som si poslal CV aj do inych firiem. Viete mi povedat kvoli comu sa ma takuto vec pyta? Pretoze ma celkom zaskocila nou. Podla mna islo skor o vypocitavost, a ak by som povedal ze nie, tak by mi sa snazili viac zrazit plat pretoze som to inde neskusil, ale mozno je to len moj dojem.
« Poslední změna: 19. 05. 2017, 09:07:42 od Petr Krčmář »


fu

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #1 kdy: 18. 05. 2017, 23:22:18 »
A proc bys na to mel odpovidat? Muzes proste neodpovedet a jen se usmat. ::)

Zeptej se: Vy mate vice uchazecu na tuto pozici?  ;)

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #2 kdy: 18. 05. 2017, 23:26:54 »
Caute, viete mi povedat, ako sa na pohovoroch popasovat s hlupymi otazkami HR? Naposledy sa ma napriklad pytala zenska, ci som si poslal CV aj do inych firiem. Viete mi povedat kvoli comu sa ma takuto vec pyta? Pretoze ma celkom zaskocila nou. Podla mna islo skor o vypocitavost, a ak by som povedal ze nie, tak by mi sa snazili viac zrazit plat pretoze som to inde neskusil, ale mozno je to len moj dojem.
Na hloupou otázku hloupá odpověď, když se HR ptá stupidně, tak není důvod nevymyslet si nějakou blbost, třeba na výše zmíněnou otázku, že "neposlal, ale naopak tě nedávno kontaktovali z Googlu" ;) Samozřejmě obecně je nejlepší říkat pravdu, ale vzhledem k tomu, že protistrana může být trochu vychcaná (i když ve většině případů půjde spíše o stupiditu), tak bych neváhal odpovídat tak, abych získal výhodu.

wnt

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #3 kdy: 19. 05. 2017, 00:15:43 »
Popravdě nevím, čemu se divíte. HR je trochu hra na kočku a na myš a můžete od nich očekávat prakticky jakékoliv otázky, např. i s cílem Vás vyprovokovat. Takže pokud se Vás zeptá na něco, co Vám není příjemné, pak máte odpovědět tak, jak chcete, ne jak očekává protistrana.

Vtip je v tom umět daného člověk poslat do daných míst s grácií. Takže pokud se zeptá na to co píšete, tak bych odpověděl protiotázkou, zda oni mají více uchazečů. Když tomu dokážete dát i trochu vtipu a úsměvu, pak máte vyhráno.

Youda

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #4 kdy: 19. 05. 2017, 00:51:02 »
Caute, viete mi povedat, ako sa na pohovoroch popasovat s hlupymi otazkami HR? Naposledy sa ma napriklad pytala zenska, ci som si poslal CV aj do inych firiem. Viete mi povedat kvoli comu sa ma takuto vec pyta? Pretoze ma celkom zaskocila nou. Podla mna islo skor o vypocitavost, a ak by som povedal ze nie, tak by mi sa snazili viac zrazit plat pretoze som to inde neskusil, ale mozno je to len moj dojem.

A co je na tehle otazce hloupeho?
Odpoved zni samozrejme ano, a snazte se me presvedcit, abych pro vas zacal delat. Delat ze sebe zoufalce, co tuhle praci musi dostat, protoze jinak nezaplati pristi najem, je pomerne dost idiotska vyjednavaci pozice.


beepy

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #5 kdy: 19. 05. 2017, 01:43:30 »

Skid

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #6 kdy: 19. 05. 2017, 06:15:46 »
Jak se tu psalo, personalista má úkol pokusit se vaši osobnost co nejlépe odhadnout. Sleduje spoustu věcí, co mu říkáte, jak to říkáte, hlídá řeč těla a spoustu dalších věcí. U opravdových personalistů jsou to často i odborníci z oblasti psychologie. Takže kreativní, vtipnou a vhodnou odpovědí můžete získat lepší hodnocení než nějakou otrávenou pózou a odmítavou odpovědí.

Bohužel, ve větší polovině se dnes jedná o nastrčené "sekretářky". Už jsem ale natrefil i na opravdové profíky, a to je teda potom fakt tanec. Kdybych měl víc volného času, tak bych asi chodil po pohovorech. Jsou to cenné zkušenosti.

atlet

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #7 kdy: 19. 05. 2017, 08:05:54 »
Od určité doby se firmám, kde mají HR pragmaticky vyhýbám. Tim mylníkem pro mně byl debilní dotaz bosse asi z nějaké příručky : "Kde se vidíte za 5 let?" - "Kdybych to věděl, tak tu možná ani nesedim" :D

Ani mi neodepsaii. Dopadlo to dobře.

Hlavně se nenechat rozhodit. ;)

atlet

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #8 kdy: 19. 05. 2017, 08:12:01 »
A proc bys na to mel odpovidat? Muzes proste neodpovedet a jen se usmat. ::)

Zeptej se: Vy mate vice uchazecu na tuto pozici?  ;)

taky dobrý, ale je fakt, že jsem to (výše) asi přehnal. Chytali se u stolu za hlavu až sem se musel řechtat a omluvit, že ta diskuze vede jinam a že jsem tam kvů.li práci, ne u psychologa ;)

kdr

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #9 kdy: 19. 05. 2017, 08:44:58 »
Na hloupou otázku hloupá odpověď, když se HR ptá stupidně, tak není důvod nevymyslet si nějakou blbost, třeba na výše zmíněnou otázku, že "neposlal, ale naopak tě nedávno kontaktovali z Googlu"

Na tý otázce není hloupýho vůbec nic, kromě toho že ukáže jak člověk umí reagovat v lehce stresové situaci taky naznačí něco o "puzení" toho člověka někam odborně/profeseně směřovat. Pokud Vás někdo zkouší "lakovat", tak ho po pár takovýhle zdánlivě nesouvisejících otázkách povětšinou prohlídnete.

Citace: atlet
Tim mylníkem pro mně byl debilní dotaz bosse asi z nějaké příručky : "Kde se vidíte za 5 let?"

Za prvé se píše milník a za druhá ta otázka není hloupá ani trochu - ale to byste musel mít zkušenost z tý druhý strany stolu. Působíte na mě dost nevyzrálým dojmem...uvědomte si, že osobnostní složka je minimálně polovina úspěchu.

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #10 kdy: 19. 05. 2017, 08:56:10 »
Za prvé se píše milník
Já myslím že mylník (kořen: mýlit se) je zde naprosto správně, byť to asi nebyl záměr.

qwertz

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #11 kdy: 19. 05. 2017, 08:57:52 »
U pohovoru obecně žádná otázka není hloupá (pohybujeme-li se v rámci dobrých mravů a pomineme-li naprosté absurdity). "Blbou otázku" může personalista proto, že je naprostý idiot, nebo naopak zcela záměrně, aby vyprovokoval nějakou reakci. Lidi, kteří sice skvěle ovládají nějakou dovednost, ale nedokáží rozumně komunikovat, spolupracovat, nebo s klidem přestát nepříjemnou nebo hloupou situaci dneska nikdo nechce.

Na otázku, zda jsem poslal životopis i jinam (nebo zda komunikuji s jinými zaměstnavateli) odpovídám zásadně ANO. Pohovor tady není pro jen zaměstnavatele, ale slouží také uchazeči, aby si mohl udělat vlastní obrázek. Vybrat si dopředu jednoho zaměstnavatele je fatální chyba.

Mimochodem, když je personalista opravdu idiot, klidně se po 5 minutách zvedám, slušně vysvětlím, že nemám zájem včetně důvodu a odcházím.

Trupik

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #12 kdy: 19. 05. 2017, 08:59:20 »
... "Kde se vidíte za 5 let?" ...

Ani mi neodepsaii. Dopadlo to dobře.
Tak asi chceli niekoho, kto sa za 5 rokov niekde vidí, nie niekoho, kto sa bezcieľne nechá unášať životom. Otázka bola 100% k veci a vďaka nej zistili, že nie si pre ich účely vhodný kandidát. Naozaj to dobre dopadlo.

i

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #13 kdy: 19. 05. 2017, 09:14:42 »
Za prvé se píše milník
Já myslím že mylník (kořen: mýlit se) je zde naprosto správně, byť to asi nebyl záměr.
Ačkoliv jsem totálně nejazykový typ, tak myslím že milník je od slova míle, před mnoha lety to snad měl být kámen který označoval že uběhla další míle cesty, dnes to jsou ty žluté cedulky s kilometry uprostřed dálnice.

Karel

Re:Hlupe otazky HR?
« Odpověď #14 kdy: 19. 05. 2017, 09:50:16 »
Od určité doby se firmám, kde mají HR pragmaticky vyhýbám. Tim mylníkem pro mně byl debilní dotaz bosse asi z nějaké příručky : "Kde se vidíte za 5 let?" - "Kdybych to věděl, tak tu možná ani nesedim" :D

Pro lehčí práce nebo běžnou činnost na živnostňák je to asi dost zbytečná otázka. Pro náročnější pozice je to ale otázka dost zásadní. Prostě chcete vědět, zda ten člověk chce tuhle práci dělat. Když vám uchazeč na tuhle otázku odpoví tak jak vy, tak jdete do rizika. Když ho vezmete, tak v lepším případě odejde už ve zkušebce, v tom horším případě za devět měsíců s tím, že to není úplně ta práce co chce dělat. Pravděpodobnost, že vám ve firmě zůstane déle než dva roky, je pak úměrná jeho neschopnosti najít si lepší práci. Což není zrovna příjemná situace.

Položte si tu otázku jinak: chtěl byste tuhle práci dělat i za pět let?

Nevěřil byste, jak často je odpověď ne. Někdo jen nechce být na pracáku, nebo chce zkusit něco za větší plat, někdo chce jen získat roční zápis do životopisu, jiný doufá, že ho rychle přeřadíte na jinou práci, jiný očekává rychlý karierní růst (v IT?!) atd. Tihle lidé vám rychle odejdou, případně zůstanou, ale práce je nebude bavit a nebudou ji dělat dobře. Pokud nejste jako HR dost zoufalý, tak se jim chcete vyhnout.

PS: Vy opravdu nevíte, kde chcete být a co chcete dělat za pět let? Samozřejmě, že člověk tyhle plány několikrát za život změní. Ale dělat si je musíte. Poprvé už jako dítě, když se rozhodujete, na jakou střední školu si pošlete přihlášku.