Jakou IT VŠ?

martin

Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #60 kdy: 29. 12. 2011, 08:20:57 »
Jenomze ten exodus se jaksi tyka predevsim lidi vzdelanych, kteri mohou prinest nejake zmeny ci inovace a ti jsou prvni, kteri budou uvazovat o odchodu do zahranici, kde jim za tutez praci nabidnou dvojnasobek toho co by dostali u nas. Kopac zustane kopacem a u nevzdelanych je nejvetsi prekazkou jazykova bariera, ktera zapricini ze se neodvazi odejit a kdyz uz tak vetsina splace nad vydelkem. Nicmene v zahranici uz par let ziju a reknu ti, ze to s nima neni ani z daleka tak ruzove jak tu popisujes. Nejvice drou, cizinci a ne domaci, ale zdaleka ne vsichni co privandrovali tak se snazej na druhou stranu. A co jsem mel moznost poznat UK a Irsko tak uroven stredniho vzdelani tu v drtive mire nedosahuje ani zakladniho v CR. Vsichni akorat zijou v jakemsi mamonu oslepeni mrakem vytvoreneho silnym ekonomickym zazemim aniz by ve skutecnosti vedeli, jak k nemu vlastne prisli.

Jak vidím, tak na pozitivním dopadu práce cizinců se vesměs shodneme. Takže jediné v čem je spor je, jestli odejde taková část z ČR že by ten dopad nebyl žádný resp. negativní. A k tomu asi nemá ani jeden z nás dost hodnověrné podklady. Já jen vycházím ze svých zkušeností (moji spolužáci, spolužáci mých rodinných příslušníků, přátelé).

BTW Pamatuji období, kdy se jezdilo do Německa na stavební práce. Jazyk nejazyk. A těch zedníků bylo určitě víc než vysokoškoláků.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #61 kdy: 29. 12. 2011, 09:04:33 »
Je treba si ale uvedomit ze byl nemecky pracovni trh po dlouhou dobu uzavreny a pak otevreny pouze pro lidi s VS a urcitym vzdelanim takze zednici zrovna moc nefrceli :). Ja nevidim moc problem v docasnem odlivu mozku na par let, vydelat nejakou tu zlatku, nabrat zahranicni zkusenosti a vratit se zpet. Uprimne sem uz neco procestoval a nikde jinde nez v CR bych zit nechtel, ono u nas totiz vubec spatne neni. Jen je, k tomu aby to clovek pochopil potreba vytahnout nos na chvili ven.


Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #62 kdy: 29. 12. 2011, 11:14:02 »
Je treba si ale uvedomit ze byl nemecky pracovni trh po dlouhou dobu uzavreny a pak otevreny pouze pro lidi s VS a urcitym vzdelanim takze zednici zrovna moc nefrceli :). Ja nevidim moc problem v docasnem odlivu mozku na par let, vydelat nejakou tu zlatku, nabrat zahranicni zkusenosti a vratit se zpet. Uprimne sem uz neco procestoval a nikde jinde nez v CR bych zit nechtel, ono u nas totiz vubec spatne neni. Jen je, k tomu aby to clovek pochopil potreba vytahnout nos na chvili ven.

No, ja nevim... Uz jsem mimo CR 8 let a kdyz vidim, co se ted doma deje, tak se mi vracet opravdu nechce. Kdyz prijizdim autem do CR (pres okresky u Domazlic), rikam si, ze je CR preci jen krasna zeme a padne na mne nostalgie, ze bych se i chtel vratit. Pak mi ale staci zapnout zpravy (sama korupce, podvadeni,...) a poslechnout si o cem lide na ulici mluvi (slevy v Kauflandu, drahota, zavideni sousedum, za vse muze EU, atd.) tak me ta nostalgie rychle prejde! Ja vim, korupce je vsude, ale to ceske "vychcankovstvi" ("Vsechny ocuram, vdyt jsou vsichni ostatni - hlavne ti z EU - pitomci, tak proc se ostychat! A ze jsem nikdy nevystrcil paty z CR - krome nakupu v nemeckem preshranicnim supermarketu - to prece nevadi, za hranicema jsou stejne vsichni blbi...") a posedlost nakupy/slevami je na me proste moc...

Nejdrive jsem si take rikal: venku se neco naucim a pak se vratim, abych nejak pomohl CR k blahobytu... Ted vidim, ze to byla uplne naivni predstava. Bohuzel.

No, casem snad zmenim nazor!

PS: pro info, abyste si nemysleli, ze jsem jen dalsi zavistivec a pomlouvac, tak pracuji jako programator v Bruselu. A ano, i Belgie ma sve stinne stranky (politikove neschopni sestavit vladu za 540 dni, "hlavni mesto Evropy" co vypada jako by bylo v severni Africe, 50% dane z prijmu, atd...) a neporovnavam CRC s nejakym rajem na zemi...

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #63 kdy: 29. 12. 2011, 11:48:36 »
Kazdemu co jeho jest. V cechach to neni zadna slava a nemam iluze ze se do me smrti neco zmeni. Ja nerikam ze na svete nejsou mista lepsi jak CR, jenom rikam, ze tech mist je daleko mene nez si lide predstavuju kdyz si doma u televize stezuji jak je to u nas spatne a jinde ve svete je to famozni, uzasne a skvele. KAzdej rekne, ten a ten dela vocase tam a tam za 1400 euro mesicne a ja inzenyr mam stezi 1000! (takove pripady osobne znam) jenomze podivate-li se na ceny veci, ktere jsou v cechach temer samozrejmost pro kazdeho za par korun tak najednou zjistite, ze za tyhle samozrejmosti, mezi ktere mimo jine patri treba i zdravotni pece tezce zaplatite a kvalita se ani z obrovske dalky neblizi beznemu standartu v CR. Vadi vam 30ti korunove poplatky u lekare? Vyborne, vyrazte smele za hranice kde za KAZDOU prohlidku zaplatite nezridka az 50 euro abyste se od salamouna dozvedeli, ze na virus antibiotika nezabiraji. Osobne jsem stravil v nemocnici tri dny se zlomenymi prsty a to mam soukrome pojisteni. Je to rok zpet ale byt public patient tak tam asi sem jeste dneska. O domaciho doktora nezakopnete a vsude pobiha samej ind, rumun, polak etc. co ani neumeji jazyk.

Priznam se ze nebyt z Prahy tak se muj nazor pravdepodobne bude lisit nicme vsude je chleba o dvou kurkach a dokavad si nezacneme vazit toho co mame, tezko muzeme ocekavat napravu do budoucna.

martin

Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #64 kdy: 29. 12. 2011, 12:14:37 »
o cem lide na ulici mluvi (slevy v Kauflandu, drahota, zavideni sousedum, za vse muze EU, atd.) tak me ta nostalgie rychle prejde!

Nevídím nic na tom, když někdo mluví o svých problémech (v rámci mezí). Kór když má snahu to řešit a nedaří se mu. Ty nemáš problém koupit chleba za 40,-, ale moje ségra otáčí v ruce každou korunu než ji pustí, protože má problém s tím vyjít. A to nechlastá, nekouří atd. a nebere nějaké minimum na oblast, kde žije.

A co se týká slevového šílenství, tak v ČR se proti UK nebo US naprosto nic neděje (přinejmenším se tu nezabíjíme ;-)). Já myslím, že ten boom ještě příjde.

Známá podnikala v DE před zrušením a po zrušení marky. Naprosto stejné nářky na zdražování, nedostatek práce a kritika EU byly i tam. Známeho zas před měsícem pěkně doběhli vychcaní Holanďani (byť to nelze zobecňovat). Vše má své + a -. Každopadně na zkušenou do světa se vyplatí. Ale v ČR je zajímavé práce dost (v IT) a lze si i jako programátor vydělat slušné peníze, když se člověk nebojí neznámých technologií.


Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #65 kdy: 29. 12. 2011, 12:27:51 »
jenomze podivate-li se na ceny veci, ktere jsou v cechach temer samozrejmost pro kazdeho za par korun tak najednou zjistite, ze za tyhle samozrejmosti, mezi ktere mimo jine patri treba i zdravotni pece tezce zaplatite a kvalita se ani z obrovske dalky neblizi beznemu standartu v CR. Vadi vam 30ti korunove poplatky u lekare?

No kdyz v CR znamym reknu, ze za hypoteku (na 30 let) uplne normalniho bytu platim 35k a za jesle pro nasi holcicku asi 13k mesicne, tak jim zvadne usmev...


Nevídím nic na tom, když někdo mluví o svých problémech (v rámci mezí).

No me prave prislo, ze to uz neni v ramci mezi --> a ze lide nemluvi o nicem jinem. Ja nechci kritizovat. Sam pochazim z delnicke rodiny a vim co to je, kdyz clovek musi pocitat kazdou Kc.

Jen mi prislo, ze je to proste hlavni tema diskuzi... A navic jak rika Smoofy, mam pocit, ze si lide jen stezuji a nadavaji (na ty ostatni). Ale je to jen muj subjektivni pocit. Mozna jsem si podvedome CR nejak "zidealizoval" a pristani do relity bylo tvrdsi nez odpovida skutecnosti.

Nejak mi chybi priklady pozitivniho pristupu a vule veci zmenit, pokud se nelibi... Pokud vite o nejakem "zdroji dobrych zprav", beru vsemi deseti!

A to, ze se podvadi vsude je mi jasne. Ale napriklad, to, co se ted deje v nekterych ceskych e-shopech (npr.: lide si nakoupi vybaveni na hory, jedou si zalyzovat a pak vybaveni "v legalni lhute" vrati do e-shopu) to by me proste ani ve snu nenapadlo, ze je to mozne. A s tim jsem se v cizine opravdu nesetkal.

martin

Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #66 kdy: 29. 12. 2011, 13:29:34 »
Ale napriklad, to, co se ted deje v nekterych ceskych e-shopech (npr.: lide si nakoupi vybaveni na hory, jedou si zalyzovat a pak vybaveni "v legalni lhute" vrati do e-shopu) to by me proste ani ve snu nenapadlo, ze je to mozne. A s tim jsem se v cizine opravdu nesetkal.

V boomu stíracích losů se tvrdilo, že nové technologie těchto losů dávají do ČR na otestování :-)

Ona 14 lhůta pro odstoupení od smlouvy ale platí pro nepoužité zboží (co se týká zákonných podmínek). A na těch lyžích je použití znát při prvním sjezdu. Tak nevím. Ale pokusy mohou být a jsou. To souhlasím.

BTW teď jsem narazil na průzkum PwC o okrádání firem v ČR a západní evropě. Bohužel je pár let starý: http://www.penize.cz/investice/15631-studie-pwc-okradani-firem-roste
a pak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1196941/The-violent-country-Europe-Britain-worse-South-Africa-U-S.html


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #67 kdy: 29. 12. 2011, 13:30:17 »
Ja ano a prebornici v tomhle ohledu jsou polaci. Ve svete stejne oblibeni jako mor nebo u nas cikani. Zasli dokonce tak daleko ze maji agentury ktere oficialne radi lidem jak zneuzivat socialni system.

V cechach treba lide nemaji moc, ale malokdy se dostanou az na dno. System to proste nedovoli ackoliv si vetsina lidi mysli opak. Kdyz si napriklad srovnam kvalitu potravin v cechach a v UK/Irsko tak se uprimne divim ze po tech x letech jsem jeste nha zivu. Cerstva zelenina se tu da sehnat jednou do roka a ty jejich super baleny produkty EU se daj zrat az po dozrani ve skleniku. Hypermarkety se sice na oko tvari ze maji vsechno, ve skutecnosti ale nemaji nic krom nekolika svetlych vyjimek. Jedinou vyjimkou co mne napada je hovezi maso, ktere je proste spicka. No ono aby taky ne kdyz 90% zeme jsou pastviny, kravy, pastviny, kravy....

Priznam se za ja si stezuju taky porad a rad :) uz se to tak stalo mou soucasti. Na druhou stranu je tenhle pristup daleko lepsi nez pristup nekterych usmevacku, co se porad vesele usmivaji a cekaji ze ono to nejak dopadne, s usmevem jde vsechno lip.
Lidi si musi uvedomit, ze at uz s usmevem ci bez nej, jediny clovek ktery na jejich zivote muze neco zmenit k lepsimu jsou oni sami a nikdo jinej to za ne neudela.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #68 kdy: 29. 12. 2011, 13:34:01 »
Tak sem ceknul ten odkaz:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1196941/The-violent-country-Europe-Britain-worse-South-Africa-U-S.html

Divi se tomu nekdo kdyz poradkove jednotky delaji noblesni pani a damy s plechovkou na hlave a s peprakem?


Necromancer

Re:Jakou IT VŠ?
« Odpověď #69 kdy: 02. 01. 2018, 19:26:50 »
CVUT FEI nejvic vole