Homeoffice - v čem je problém?

Tommm

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #105 kdy: 11. 01. 2017, 14:16:50 »
Za me HO dulezite, protoze:

1. work life balance celkove
2. nebydlim ve stejnem meste jako je moje zamestnani a tedy moznost byt blizko lokalnich sluzeb (napr. posta) mi usnadnuje zivot
3. usetrim 2 hodiny za den na "ranni pripravu do prace" a cestu (plus naklady na cestu) ... spolu s tim samozrejme usetrene 2 hodiny vyuzit podle aktualni potreby (dele spat, uklidit atd.). Nejvetsi vyhoda je, ze ukoncim pracovni den, zaklapnu laptop a sem doma. Nemusim se jeste tahnout z korporatu domu.
4. sem uklizenej v pracovne a mam tedy "svuj kancl", klid a komfort sveho zazemi
5. odpocinu si od lidi - toto je ciste benefit pro moji povahu jako intorverta a individualisty (sem ten clovek, kterej na vanocnim vecirku kouka ve 22 na hodinky a premysli, jestli uz je ok odejit nebo musim jeste hodinku zustat ... ale me obecne nebavi "chlastani" a snim spojenej druh prostredi a zabavy takze to neni ciste o introverzi).
6. kdyz potrebuji "refocusing" tak si sednu s laptopem k tv nebo si pustim na 30 minut konzoli atd. (v praci mame take tyto moznosti, ale doma je doma ...) nebo jdu neco maleho udelat okolo domu atd.

Hadam, ze s prichodem deti se tyto body upravi nebo rozsiri.

No s detma to je trochu jina HO :). Delam z domu 6 let. Syn ma 3,5 roku a dcera 1 rok. Kancelar mam ve vedlejsim byte. V 3kk to proste neslo.

Nejdriv (cca do 2 let) chteji jen klavesnici, pak uz je klavesnice nezajima a chcou, abych si s nima hral taky a kdyz si to nedaji rozmluvit, tak je slysim i pres dvoje zavrene dvere :).

Jinak se spoustou veci souhlas. Lidi mi nevadi, ale stava se mi, ze pak mluvim vic, kdyz se s nekym potkam.

Pokud toto cte i nekdo, kdo rozhoduje o HO/neHO:
Kazdy den usetrim cca 2 hodiny casu a nedela mi problem, kdyz se neco opravdu hodne po* (cca dvakrat do roka) pracovat kdykoliv, kdyz mi nekdo zavola. ( i v noci)
2 x 5 hodin v noci <<< 500 hodin rocne usetrenych na dojizdeni (do prace jezdim jednou za rok nebo za dva  na tyden)
Nejsem si uplne jisty, jestli bych toto delal, kdybych musel kazdy den do kancelare ..., ale mozna jo.
HO v kombinaci se zajimavou praci je pro me dalsi dobry duvod, proc nechodit na zadny pohovor, protoze lepsi nez doma uz to proste muze byt malokde :).

Mame v baraku "pracovnu". Diky za radu - musim deti ucit od mala, ze kdyz je tata/mama v pracovne, tak proste neexistujou.
Uvidime jak moc budu uspesny :)

A jak sem cetl prispevky dal, ze existuji lide, kteri chteji pracovat v openspace. Tak to je cista pravda.
Ale nechapu je.


qwertz

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #106 kdy: 11. 01. 2017, 14:25:37 »
A jak sem cetl prispevky dal, ze existuji lide, kteri chteji pracovat v openspace. Tak to je cista pravda.
Ale nechapu je.

No u nas je na vyber Openspace (vcelku slusny, dobre rozdeleny, odhlucneny) a neomezeny homeofice, a neznam nikoho, kdo by vyslovene mel rad openspace. Vetsina lidi, kteri unas uprednostnuji openspace, nema doma podminky pro lsunous praci (deti, manzelka, internet apod.), takze by preferovala kazdodenni jizdu do prace, i kdyby byly kancelare.

Jestli ten ajták zbožňující openspace není něco jako paní Colombová ;D

32bit

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #107 kdy: 11. 01. 2017, 15:17:00 »
Zaujala me myslenka ze tym je rodina a maji si byt blizci :) Uff jsem si vzdycky myslel ze tohle je dobre tak nekde v klubech :) Navic bych asi vyvolal mezi nekterymi jedinci zdeseni kdyz jsem si sveho casu privydelaval mezi kolegy tim ze jsem jim prodaval reseni na ktere nemohli prijit. :) Pokud jsem byl skodoliby tak jsem jim nechal backdoor po jehoz objeveni mohli mit tu informaci zadarmo.

Jinak u programatoru pokud je slozen tyn se silnych individualit tak je HO pomerne dobre reseni. Protoze kazdy snich je vetsinou jinak asocialni. Nekteri se boji lidi, jinym vadi ze se pousti muzika, dalsi chteji chodit... Ono kazdy ma jine ritualy predtim nez prijde na reseni problemu. Jde o to jestli firme staci socialnejsi ale prumernejsi lide a nebo zvlada nadprumerne lidi kteri ovsem nejsou zrovna idealni zamestnanci.

Kiwi

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #108 kdy: 11. 01. 2017, 15:29:56 »
Mně HO vyhovuje mnohem více než kancelář, a to z následujících důvodů:

1. Při práci potřebuju mít klid. Nesnáším, když se kolegové v kanceláři vykecávají, dost často o věcech, že by jim dal člověk přes hubu, nebo když jsou s někým "na kólu". To mě zas vytáčí jejich angličtina ve stylu "á jem andrrrgrrraunt týčrrr". Navíc se od některých kolegů často šíří nepříjemné pachy a zvuky.
2. Sluchátka nemám rád a navíc viz bod 1. Nesnáším při práci muziku, musím mít klid.
3. Preferuji čerstvý vzduch místo zaneřáděné klimatizace, teplotu spíš nižší, tak 18-21 stupňů, ale v létě raději větrák než lednici.
4. Opravdu efektivní jsem jen pár hodin denně a vychází to pokaždé na různou část dne. Například na noc.
5. Rád při přemýšlení chodím nebo se občas natáhnu.
6. Nerad chodím do stravovacích zařízení, raději si uvařím sám. Což mi zabírá méně času než polední siesta některých kolegů.
7. Když na mě někdy přijde slabá chvilka, nejčastěji po obědě, tak si raději naférovku na tu půlhoďku pospím, než abych přemáhaje únavu celé odpoledne jen jalově proseděl na židli.
8. 95% interakcí se opravdu přes software typu Skype vyřešit dá.

No prostě asociál a narcis jak vyšitej.

To první asi ano, to druhé ne (zřejmě vůbec nechápeš význam toho slova).
Ale neznamená to, že nechodím s přáteli na pivo, na basket, na vyjížďky na kole, k vodě apod. Navíc si myslím, že spousta civilizačních problémů, jak psychických, tak somatických, a zejména psychosomatických, má původ právě v tom, že lidi si zvykli dělat příliš mnoho věcí, jež dělají neradi, ať už vědomě nebo podvědomě. Myslím, že nikomu neprospívá, když musí většinu bdělého stavu strávit s lidmi, kteří nadávají na vše už z principu, přičemž mají pocit, že pozřeli h..o krále Šalamouna, nebo naopak hujerují a jsou vyplácaní z každé kraviny, kterou vyplodí nějaké jelito z administrativy, či se hádají kvůli otevřenému oknu, dívají se na něho opovržlivě, protože narozdíl od nich není vegetarián, papouškují mu voloviny o zdravé výživě, které naplkala nějaká blbka, co o tom sama ví kulový, na nějakém portálu, musí poslouchat jejich politické žvásty, kecy o jejich batolatech, aniž by dokázali pochopit, že z jejich fakanů cizí lidi vážně nejsou tak vyplácaní jako oni sami, a samozřejmě jak už tu bylo řečeno, 2x denně strávit hodinu mačkáním v MHD...
Na to všechno se jistě dá zvyknout a tvářit se normálně, ale určitě to není nic, co by člověku prospívalo. Jsem-li asociál, tak tím rozhodně nikomu neškodím, takže nevím, proč by to mělo být vnímáno negativně a proč bych se měl nutit akceptovat to výše uvedené. Chtějí se po mně výsledky, nebo hrát v kuchyňce ping pong a trpět vše co jsem popisoval?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #109 kdy: 11. 01. 2017, 15:32:51 »
Zaujala me myslenka ze tym je rodina a maji si byt blizci :)

Tak na to delaji tenhleten teambuilding. Take proto, aby vsichni videli, jakej je sef dobrej kamos.


jpu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #110 kdy: 11. 01. 2017, 19:55:59 »
Citace
aby vsichni videli, jakej je sef dobrej kamos
alebo dobry k*k*t :)

TomBA

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #111 kdy: 12. 01. 2017, 00:13:03 »
Citace
aby vsichni videli, jakej je sef dobrej kamos
alebo dobry k*k*t :)
Vyskúšaj si byť šéfom. Hlavne takej parte asociálov, v ktorej je každý truľo presvedčený o svojej jedinečnosti, o svojom práve na to aby pracoval v čase "keď mu to ide", o tom že je superprogramátor, o tom že je normálne aby jeho príjem bol 5-10 násobkom priemeru v hospodárstve.... Z jednej strany na teba bude tlačené majiteľmi firmy, zákazníkmi, orgánmi štátnej správy a z druhej sa bude do teba obúvať parta sociálne neadaptibilných sociopatov ktorých prácu by si asi zvládal lepšie.
Podotýkam že nikdy som takýto tým neviedol, ale viem si to živo predstaviť. S mojimi podriadenými som musel riešiť neuveriteľné problémy typu hygiena, neschopnosť po sebe očistiť WC keď sa vy....., furt voľajaké nabúrané auto, otvorená firma celú noc lebo bol zamyslený, plávanie v pracovnom čase (dobre mu to myslelo), neschopnosť dostaviť sa ku klientovi v stanovenom čase, neochota komunikovať s klientom v reči jeho kmeňa.....
Ešte raz, vyskúšaj si to....

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #112 kdy: 12. 01. 2017, 00:35:03 »
       ...

Aha. A teambuldingem nekde na horach, kde se ofiko lyzuje, ale v praxi akorat chlasta, se vztah sefa a podrizenych zlepsi. Budou potom jedna rodina.

anonym

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #113 kdy: 12. 01. 2017, 00:40:58 »
Citace
aby vsichni videli, jakej je sef dobrej kamos
alebo dobry k*k*t :)
Vyskúšaj si byť šéfom. Hlavne takej parte asociálov, v ktorej je každý truľo presvedčený o svojej jedinečnosti, o svojom práve na to aby pracoval v čase "keď mu to ide", o tom že je superprogramátor, o tom že je normálne aby jeho príjem bol 5-10 násobkom priemeru v hospodárstve.... Z jednej strany na teba bude tlačené majiteľmi firmy, zákazníkmi, orgánmi štátnej správy a z druhej sa bude do teba obúvať parta sociálne neadaptibilných sociopatov ktorých prácu by si asi zvládal lepšie.
Podotýkam že nikdy som takýto tým neviedol, ale viem si to živo predstaviť. S mojimi podriadenými som musel riešiť neuveriteľné problémy typu hygiena, neschopnosť po sebe očistiť WC keď sa vy....., furt voľajaké nabúrané auto, otvorená firma celú noc lebo bol zamyslený, plávanie v pracovnom čase (dobre mu to myslelo), neschopnosť dostaviť sa ku klientovi v stanovenom čase, neochota komunikovať s klientom v reči jeho kmeňa.....
Ešte raz, vyskúšaj si to....

Divil byses, jak potlacene hormony pri praci prgramatora (ustavicne prEmysleni a sezeni na zidli) zamavaji se sociální psychikou. Lépe bys to neudělal, protože bys dopadl úplně stejně. A divil byses, jak rychle se clovek vzpamatuje, kdyz si da voraz na par tydnu.

Pokud ti vadi, ze nekdo nezamkl firmu a rekl ti, ze byl zamysleny, stanov pokutu. Programatori maji radi, kdyz jsou pevne dane nejake kriteria a naopak nemaji radi, kdyz se nekomu musi lazebne omlouvat nebo si vyslechnout karani za to, ze prisli pozde do prace - jak jsi rekl, socialni interakce jim dela problem, obzvlast kdyz je zbytecna. Za pozdni prichod uved cenu 400,- koRun, nebo 5,- Kc za kazdou minutu a proste bud zticha, kdyz nekdo prijde pozde - je to jeho problem. Necum jako paf kdyz ti nekdo rekne, ze proste zaspal, programator je zpravidla inteligentni a nebude si vymyslet vymluvu.

Pokud nekdo posere zachod a neocisti si to, proste se do toho neplet, nejsi nici fotrik. Nikdo nema rad poslany hajzl a to si zamestanci mezi sebou vyrikaji sami, kdyz je nekdo prase.

Pokud nekdo pravidelne boura, proste auta pojisti a je to.

A mozna se zkus zamyslet, jak by to vypadalo, kdybys sefoval jinacimu typu zamestancu: fachmani - min penez ve tvem podnikani a jeste posranejsi zachody. Stavari - zachody by si po sobe mozna cistili, auta nebozrali, ale min penez ve tvem podnikani.

Ja bych taky nebyl pRogramator, kdyby to nebylo dobre plavene. Sakra, vzdyt nekteri dlazdici a pokryvaci na stavbach si vydelaji i vic nez ja. Tak hezky vysol penize a nebo se smir s tim, koho si zaplatis.

anonym

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #114 kdy: 12. 01. 2017, 00:44:07 »
Jeste bych chtel Rict, ze horsi nez posrany hajzl na pracovisti je sef, ktery za to nekoho (skupinu, vinika asi nechyti) bude kerovat.

jpu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #115 kdy: 12. 01. 2017, 08:01:12 »
Citace
aby vsichni videli, jakej je sef dobrej kamos
alebo dobry k*k*t :)
Vyskúšaj si byť šéfom. Hlavne takej parte asociálov, v ktorej je každý truľo presvedčený o svojej jedinečnosti, o svojom práve na to aby pracoval v čase "keď mu to ide", o tom že je superprogramátor, o tom že je normálne aby jeho príjem bol 5-10 násobkom priemeru v hospodárstve.... Z jednej strany na teba bude tlačené majiteľmi firmy, zákazníkmi, orgánmi štátnej správy a z druhej sa bude do teba obúvať parta sociálne neadaptibilných sociopatov ktorých prácu by si asi zvládal lepšie.
Podotýkam že nikdy som takýto tým neviedol, ale viem si to živo predstaviť. S mojimi podriadenými som musel riešiť neuveriteľné problémy typu hygiena, neschopnosť po sebe očistiť WC keď sa vy....., furt voľajaké nabúrané auto, otvorená firma celú noc lebo bol zamyslený, plávanie v pracovnom čase (dobre mu to myslelo), neschopnosť dostaviť sa ku klientovi v stanovenom čase, neochota komunikovať s klientom v reči jeho kmeňa.....
Ešte raz, vyskúšaj si to....
ozval sa sef :). snad ale nechces popriet, co som napisal, a naco si reagoval.

qwertz

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #116 kdy: 12. 01. 2017, 08:26:48 »
Koukám, ze je to vsude stejné. Z vlastni zkusenosti lze konstatovat, ze v IT sektoru pracuje s přehledem nejvetsi podil naprostych čuňat. Taky jsem dosud neznal fenomen, kdy si zaměstnanci domu nosí hajzl papír nebo mýdlo. O složité domluvě s polovinou baráku ani nemluvě  ;D

Tolik k vyjímečnosti průměrného IT zaměstnance.

jpu

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #117 kdy: 12. 01. 2017, 08:42:49 »
ja som zazil grgajucich a aj prdiacich kolegov. :)

Tommm

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #118 kdy: 12. 01. 2017, 10:33:41 »
Citace
aby vsichni videli, jakej je sef dobrej kamos
alebo dobry k*k*t :)
Vyskúšaj si byť šéfom. Hlavne takej parte asociálov, v ktorej je každý truľo presvedčený o svojej jedinečnosti, o svojom práve na to aby pracoval v čase "keď mu to ide", o tom že je superprogramátor, o tom že je normálne aby jeho príjem bol 5-10 násobkom priemeru v hospodárstve.... Z jednej strany na teba bude tlačené majiteľmi firmy, zákazníkmi, orgánmi štátnej správy a z druhej sa bude do teba obúvať parta sociálne neadaptibilných sociopatov ktorých prácu by si asi zvládal lepšie.
Podotýkam že nikdy som takýto tým neviedol, ale viem si to živo predstaviť. S mojimi podriadenými som musel riešiť neuveriteľné problémy typu hygiena, neschopnosť po sebe očistiť WC keď sa vy....., furt voľajaké nabúrané auto, otvorená firma celú noc lebo bol zamyslený, plávanie v pracovnom čase (dobre mu to myslelo), neschopnosť dostaviť sa ku klientovi v stanovenom čase, neochota komunikovať s klientom v reči jeho kmeňa.....
Ešte raz, vyskúšaj si to....

Ja mel jen 4 a nebyli to programatori, ale admini. Kazdej byl silna individualita a uplne jiny lidi.
A fungovalo to, celkem dobre. Vis proc?
Protoze sem asocial a individualista a navic mam jednu velmi silnou a dobrou vlastnost - umim se domluvit s kazdym, pokud teda sam chci.
Takze ja nemel problem pochopit kazdeho zvlast a pristupovat individualne ke kazdemu a chapal sem, ze je nemam otravovat s vecma, ktere ja sam nemam rad.
Vse fungovalo jak melo.

Ale ty s tim mas mozna problem, protoze ses ten tolik rozsirenej typ "dite vychodu", ktere se dostane do pakarny do Prahy/Brna a stoupne mu sebevedomi a ego je neustupnej a sikanuje vsechny kolem sebe svejma pravdama na jakekoliv tema a pri jakekoliv diskuzi argumentuje stylem "ale ti hovorim ako to realne robime/ake to je na picu v Bratislave/Kosiciach/whatever".

Je to stejny jako kdyz se Cech dostane k haku v DE/A - tzv. gastarbeiter, kterej tam dela za 1/2 toho co domorodec, ale chytrej je pak jak radio.

Deviant

Re:Homeoffice - v čem je problém?
« Odpověď #119 kdy: 12. 01. 2017, 10:48:42 »
Tak on i typicky americky korporat, ktery openspace prakticky vynalezl, uz pochopil, ze efektivita takoveto prace není kdovijaká a openspace hromadne rusi (stoji ho to totiz penize). Proto me prekvapuje, ze v evrope si nejaka US firma zridi IT centrum, udela z toho openspace ( popravde jsou openspacy s vetsi klidem a soukromim nez je toto), narve do toho pro jistotu i kuchynky (sen kazdeho zametsnance sedet vedle neustale vytizeneho kavovaru) a vydava to za velky benefit, ktery si zamestnanci vlastne preji a vyzaduji. ;D

To mě nenapadlo. Možná ve skutečnosti podvědomě toužím po openspace, jen jsem si to zatím odtmítl přiznat. Nějaký podnikový psycholog by mi to určitě vysvětlil.